Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2023 U.S. Masters Swimming Spring National Championship ( Thu, Apr 27, 2023 - Sun, Apr 30, 2023 )
Psych Sheet
Event 25: Men 200 Y Breast
244 Swimmers
Psych Sheet by Age Group
Psych Sheet by Seed Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SBM
Cable, Benjamin
2:05.00
26/5
2:08.83
3
8
NOVA
McDermott, Matthew
2:11.00
26/6
2:02.83
1
11
UC30
Sato, Tsubasa
2:11.86
26/4
2:06.72
2
9
TOC
Arvidsson, Karl
2:15.00
26/7
2:09.79
4
7
LSM
Twomey, Sean
2:20.00
26/3
2:12.50
5
6
CLARE
Pettibone, Holman
2:20.00
26/8
2:18.51
9
2
RIPT
Paap, Doran
2:20.11
26/2
2:14.93
7
4
ARIZ
Alexandrovich, Ivan
2:23.50
26/9
2:20.13
11
0
MVN
Bishay, Ramy
2:24.00
26/1
2:28.12
12
0
YYMS
Robinson, Jacob
2:24.33
26/10
2:19.47
10
1
O*H*
Beck, Mason
2:28.67
24/8
2:12.88
6
5
NOVA
Wu, Martin
2:30.00
24/9
2:16.85
8
3
MVN
Qu, Alexander
2:32.95
24/7
NS
0
MOST
Borchers, Jackson
2:47.15
24/10
2:49.80
13
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Cono, Benjamin
2:00.00
25/5
1:54.56
1
11
SKY
Greenhalgh, George
2:04.99
25/6
2:01.01
2
9
DKTA
Kastigar, Adam
2:06.01
25/4
2:04.73
3
8
LSM
Garriga, Alexander
2:07.09
25/7
2:08.27
4
7
WCM
Ward, Lee
2:10.34
25/3
2:10.34
7
4
WCM
Rico, Daniel
2:10.63
25/8
2:08.60
6
5
WISC
Lefeber, Joshua
2:17.06
25/2
2:08.45
5
6
GRA
Ortiz, Patricio
2:23.20
25/9
2:18.86
8
3
ENSW
Stroinski, Bryan
2:29.38
25/1
2:34.64
12
0
NEM
Muni, Alex
2:30.47
25/10
2:31.03
11
0
ANCM
Kirchner, Wynne
2:33.61
24/4
2:28.14
10
1
DCAC
Gunn, Matthew
2:33.73
24/3
NS
0
SDSM
Silva Valles, Elijah
2:35.00
24/5
NS
0
UC59
Navale, Rahul
2:36.00
24/2
NS
0
DSST
Vaught, Jamison
2:38.00
24/6
2:27.96
9
2
PSM
Rittenhouse, Jackson
2:53.00
24/1
2:54.03
13
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC33
Gonzales, Reese
2:06.03
23/5
2:06.42
3
8
SDSM
Kukharskyi, Sergii
2:08.50
23/6
2:06.60
4
7
NYAC
Cowley, Christopher
2:08.53
23/4
2:11.57
5
6
NCMS
Bauchwitz, Benjamin
2:09.02
23/7
2:06.30
2
9
SDSM
Gimenez, Ruben
2:14.10
23/3
2:06.22
1
11
GMUP
Wolfe, Ryan
2:15.00
23/8
2:17.59
9
2
LVBN
Fisher, Jake
2:17.00
23/2
2:15.46
6
5
SWMLB
De Michaelis, Andrew
2:20.00
23/1
2:16.19
7
4
ENSW
Lynch, John
2:20.00
23/9
2:21.49
10
1
TOC
Scheid, Trevor
2:25.65
23/10
2:17.39
8
3
PSM
Hao, Yawei
2:30.00
22/5
2:22.32
11
0
SDSM
Carlson, Jeffrey
2:30.00
22/6
2:27.68
12
0
SBM
Crowe, Carter
2:30.00
22/4
2:28.58
13
0
WH2O
Green, Zachary
2:35.00
22/3
2:34.05
15
0
SLOSM
Voegele, Cameron
2:35.00
22/7
NS
0
MINN
Hoffmann, Paul
2:45.00
22/8
2:30.91
14
0
WH2O
Stryker, Samuel
3:06.00
22/2
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDAMS
Bezugliy, Alexander
2:03.01
21/5
2:03.99
1
11
WH2O
Glassman, Zachary
2:05.00
21/6
2:06.95
2
9
DKTA
Hehn, Ronald
2:07.40
21/4
2:09.05
3
8
TOC
Gans, Egan
2:11.00
21/7
2:13.43
4
7
SCAQ
McAteer, Brian
2:14.00
21/3
2:14.62
5
6
SWMLB
Yung, Cejih
2:14.00
21/8
2:17.63
10
1
PSM
Conroy, Chris
2:14.00
21/2
2:18.59
11
0
MMA
Peterson, David
2:14.40
21/9
2:14.85
6
5
LOSC
Dee, Kevin
2:21.75
21/1
2:16.24
9
2
SWMLB
Morris, Jeffrey
2:23.29
21/10
2:21.23
12
0
NYAC
Jordan, Scott
2:25.00
20/5
2:16.17
8
3
FCST
Tinajero, Christian
2:26.32
20/6
2:16.05
7
4
1693
Keyes, Brett
2:33.54
20/4
2:30.02
13
0
MVN
Ramadan, Zeyad
2:38.00
20/7
NS
0
UC33
Scherer, Andrew
2:39.20
20/3
2:34.21
14
0
SCAQ
Szymanski, Filip
2:39.59
20/8
2:40.27
15
0
SMSC
Chaney, Jeff
2:46.50
20/2
NS
0
CONN
Duguay, Rob
2:55.88
20/9
2:59.38
16
0
SPP
Escobar, Antonio
2:58.00
20/1
3:00.67
17
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MICH
Vanderkaay, Christian
2:10.99
19/5
2:12.21
2
9
CMS
Trinidad, Reuben
2:13.66
19/6
2:14.16
4
7
TSUN
Winfield, Matthew
2:15.33
19/4
2:13.49
3
8
ROSE
Ecklund, Tait
2:19.05
19/7
2:21.99
6
5
NOVA
Miller, David
2:20.00
19/3
2:35.73
10
1
MINN
Wood, Curt
2:20.26
19/8
2:11.80
1
11
SFTL
Filion, Guillaume
2:21.99
19/2
2:15.45
5
6
SDSM
Cuker, Aaron
2:24.00
19/9
NS
0
CHEL
Sabala, Michael
2:29.32
19/1
NS
0
UC19
Fillmore, Andy
2:32.01
19/10
2:23.73
7
4
MEMO
Song, Jimmy
2:35.26
16/4
2:34.20
9
2
CMS
Bergford, Brian
2:35.55
16/5
2:32.92
8
3
MVN
Mester, Matthew
2:49.34
16/3
2:37.20
11
0
DSST
MacDonald, David
4:10.63
16/6
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NAM
Holden, Blake
2:06.97
18/5
2:06.99
1
11
RYL
Bagri, Val
2:08.75
18/6
NS
0
OREG
Grote, Kurt
2:09.00
18/4
2:10.18
2
9
O*H*
Rose, Cameron
2:10.60
18/7
2:15.52
6
5
PSM
Campea, Scott
2:11.81
18/3
2:10.25
3
8
AKMS
Lemelson, Leo
2:14.69
18/8
2:23.07
10
1
NAM
Hill, Keith
2:16.43
18/2
2:14.72
5
6
OREG
Doherty, Kevin
2:16.47
18/9
2:17.38
7
4
1693
Klepchick, Paul
2:18.03
18/1
2:18.26
8
3
SDSM
Fairon, Marc
2:18.55
18/10
2:18.73
9
2
AGUA
Lathrum, Ryan
2:21.60
17/5
2:13.06
4
7
WISC
Stich, Darryl
2:22.87
17/6
2:25.98
11
0
NICK
Scherwitz, Russ
2:32.69
17/4
2:27.54
12
0
IM
Tetzlaff, Maurice
2:35.47
17/7
2:43.03
17
0
GAJA
Mills, Matthew
2:37.32
17/3
2:34.44
13
0
WISC
Wu, Bobby
2:40.00
17/8
2:35.05
14
0
BSS
Gold, Steven
2:42.59
17/2
NS
0
NOVA
Sheela, Brock
2:43.59
17/9
2:36.09
15
0
CMS
Menez, Joshua
2:49.66
17/1
2:46.63
18
0
HSAM
Soule, Ben
2:50.00
17/10
2:38.66
16
0
GRA
Erguiza, GT
3:20.00
16/7
3:37.42
19
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NOVA
West, Steve
2:03.67
15/5
2:04.94
1
11
ROCKR
Perini, Vic
2:20.49
15/6
2:28.23
5
6
SOBA
Anderson, Ash
2:23.00
15/4
2:27.90
4
7
PBM
Tessin, Chris
2:24.52
15/7
2:34.30
11
0
NCMS
Dunson, David
2:25.00
15/3
2:25.54
2
9
SDSM
Ascher, Nathan
2:29.00
15/8
2:32.61
8
3
PSCM
Dreitzler, Todd
2:29.50
15/2
NS
0
ARIZ
Souvignier, Chad
2:31.25
15/9
2:27.36
3
8
SNM
Petrilla, Eric
2:31.44
15/1
2:31.44
7
4
CRUZ
Roberts, David
2:36.00
15/10
2:33.83
10
1
IM
Espino, Rudy
2:38.50
14/5
2:29.78
6
5
ROSE
Paxton, Sean
2:41.94
14/6
2:43.71
13
0
ROSE
Chaney, C Scott
2:44.99
14/4
2:58.02
16
0
ROSE
Lee, Ryan
2:48.43
14/7
2:32.84
9
2
GRA
Kogachi, Ryan
2:50.00
14/3
2:49.57
15
0
LSM
Harman, Brad
2:51.31
14/8
2:47.59
14
0
WH2O
Gundersen, Karl
2:58.95
14/2
2:42.35
12
0
DDSA
Cabral, Marcelo
3:09.16
14/9
3:06.71
17
0
ROSE
Deighton, Joshua
3:15.00
14/1
3:17.16
18
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CMS
van der Wel, Benjamin
2:20.30
13/5
2:18.82
1
11
CMS
Jimenez, Ignacio
2:22.71
13/6
2:23.00
2
9
CVMM
Koehler, Doug
2:28.20
13/4
2:33.67
8
3
NCMS
Hilgen, Thomas
2:28.37
13/7
2:34.31
9
2
IAMA
Bennett, Dennis
2:30.09
13/3
DQ
0
NCMS
Graf, Chuck
2:30.68
13/8
2:26.44
3
8
SDSM
Strate, Brian
2:33.60
13/2
2:36.80
12
0
OREG
Sullivan, Scot
2:34.42
13/9
2:37.81
16
0
MHSM
McHale, Brian
2:34.44
13/1
2:26.71
4
7
SRM
Neidhoefer, Charles
2:36.16
13/10
2:35.29
11
0
ENSW
Neidhoefer, James
2:36.55
12/5
NS
0
WISC
Fischer, James
2:36.58
12/6
2:36.95
14
0
GRA
Magee, Mark
2:38.42
12/4
2:29.72
5
6
PSM
Scott, David
2:38.62
12/7
2:42.22
17
0
PBM
LeClair, David
2:39.00
12/3
2:43.33
20
0
SDSM
Jones, Kenton
2:39.23
12/8
NS
0
PSM
Kays, David
2:39.39
12/2
2:31.30
6
5
LAPS
Kirkland, Steve
2:40.05
12/9
2:36.82
13
0
CMS
Jimison, Thomas
2:40.05
12/1
2:43.08
19
0
ROSE
Kung, Anthony
2:42.17
12/10
2:37.52
15
0
MELO
Tom, Daniel
2:43.97
11/5
2:32.95
7
4
SKY
Lowney, Mark
2:45.00
11/6
2:35.19
10
1
LBG
Hickey, Brendan
2:47.76
11/4
NS
0
ROSE
Mc Ginley, Patrick
2:48.30
11/7
2:46.51
23
0
GOOG
Goode, John
2:49.26
11/3
2:44.82
21
0
ROSE
Cienega, Julio
2:51.00
11/8
2:46.19
22
0
FMT
Skagen, Dan
2:52.95
11/2
3:00.30
26
0
GRA
Bloss, Wolf-Rudiger
2:53.00
11/9
2:42.58
18
0
ROSE
Fleming, Mark
2:53.00
11/1
NS
0
MEMO
Wu, Long
2:57.84
11/10
3:02.34
28
0
WH2O
Fitzgerald, Mike
2:58.80
10/5
3:00.88
27
0
MCF
Koelling, Kurt
2:59.99
10/6
2:54.51
25
0
PSM
Barnes, Brent
3:00.57
10/4
2:51.29
24
0
GRA
Kreger, Jeffrey
3:03.00
10/7
3:04.60
29
0
RAQ
Otto, Gregory
3:05.00
10/3
3:07.13
30
0
LVM
Jauch, Peter
3:11.46
10/8
3:09.40
31
0
SCAQ
Chang, Mike
3:15.08
10/2
3:12.78
32
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
RICE
Guthrie, David
2:16.25
9/5
2:18.94
2
9
MVN
Travaini, Carlo
2:17.89
9/6
2:10.08
1
11
SBM
Smith, Donald
2:29.61
9/4
2:39.31
7
4
NAM
Naylor, Jeff
2:30.00
9/7
2:30.29
3
8
AMS
Phillips, Daniel
2:31.04
9/3
2:30.74
4
7
ROSE
Taylor, Thomas
2:32.00
9/8
2:30.80
5
6
UCLA
Morales, Tito
2:39.99
9/2
2:35.52
6
5
BWAQ
Smith, Daniel
2:41.11
9/9
2:44.62
10
1
SLAM
Morris, Paul
2:44.75
9/1
2:43.45
9
2
WISC
Blommel, Gregory
2:45.57
9/10
2:41.37
8
3
NAM
Hill, Steven
2:48.00
8/5
2:46.14
11
0
UC41
Hill, Steven
2:48.00
8/5
NS
0
SRM
Pettibone, Chip
2:50.00
8/6
2:50.76
13
0
NOVA
Weissert, Toby
2:50.00
8/4
2:53.86
14
0
MVN
Gibson, Mike
2:51.33
8/7
2:50.60
12
0
SFTL
Correa-Marrero, Pedro
2:53.73
8/3
2:56.36
18
0
QSSSJ
Yuen, Matt
2:56.85
8/8
NS
0
CONN
Burbank, Gerald
2:57.00
8/2
2:56.05
16
0
NOVA
Tongate, Terry
2:59.90
8/9
NS
0
WIND
Dugan, Thomas
3:00.00
8/1
3:03.64
20
0
CLOV
Ramos, John
3:00.91
8/10
NS
0
LGM
Braham, Bob
3:04.29
7/5
3:03.62
19
0
ROSE
Fleming, Donald
3:05.50
7/6
2:54.67
15
0
SFTL
Richards, Mark
3:08.00
7/4
3:05.83
21
0
UC08
Martin, Michael
3:08.00
7/7
NS
0
LAPS
Raine, Charlie
3:08.76
7/3
NS
0
SCAQ
Ireland, Bill
3:15.51
7/8
NS
0
SDSM
Duke, Bauer
3:19.84
7/2
2:56.29
17
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
KM
Hamm, Michael
2:34.62
6/5
2:33.64
1
11
QSSSJ
Smith, David
2:36.20
6/6
2:38.93
6
5
LSM
Neville, Richard
2:37.03
6/4
2:35.57
2
9
SDSM
Von Hoffmann, Gerard
2:40.00
6/7
2:37.70
4
7
SDSM
Cool, Peter
2:40.14
6/3
2:41.09
7
4
1776
Keyser, Brian
2:42.85
6/8
2:37.73
5
6
SFTL
Mayer, Philippe
2:43.25
6/2
2:47.48
13
0
WCM
Guadagni, Peter
2:44.80
6/9
2:43.41
9
2
GERM
WuShanley, Ying
2:45.01
6/1
2:45.76
11
0
NOVA
Montgomery, Mark
2:45.25
6/10
2:46.45
12
0
PSP
Volpp, Bryan
2:45.53
5/5
2:42.95
8
3
VCM
Blatt, Michael
2:53.00
5/6
2:45.31
10
1
ROSE
Uchiyama, Winston
2:55.00
5/4
2:36.90
3
8
SRM
Morales, John
2:55.55
5/7
2:51.56
14
0
NIAG
Shea, Kevin
2:56.02
5/3
2:53.36
15
0
WISC
Van De Laarschot, Keith
2:59.00
5/8
2:53.95
16
0
SBM
Johannsen, David
3:05.78
5/2
3:16.10
22
0
MELO
Anderson, Bob
3:08.00
5/9
3:16.68
24
0
NAM
Hill, Jack
3:08.97
5/1
3:11.67
19
0
CVMM
Robinson, Keith
3:09.71
5/10
3:05.80
18
0
CVMM
Scoggins, Richard
3:10.00
3/4
NS
0
CONN
Lamontagne, Robert
3:11.69
3/3
3:04.99
17
0
SACMA
Shevlin, Jeff
3:12.33
3/5
3:13.86
21
0
LBG
Butler, Bill
3:14.33
3/2
3:11.70
20
0
VCM
VandenBerg, David
3:17.65
3/6
3:16.57
23
0
SDSM
Walsh, Bill
3:19.36
3/1
3:26.56
25
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PSM
Colella, Rick
2:22.00
4/5
2:21.03
1
11
SAWS
Clemmons, Jim
2:54.50
4/6
2:50.02
2
9
ARIZ
Wiseley, Dale
2:57.86
4/4
3:04.94
4
7
MOST
Owens, Carl
3:01.84
4/7
3:08.43
5
6
DCAC
Haddan, Barry
3:11.17
4/3
3:15.27
7
4
MEMO
Kennedy, James
3:14.77
4/8
3:23.80
10
1
PALM
Beardmore, Roger
3:17.47
4/2
3:16.20
8
3
TM
Schroeder, Bruce
3:21.84
4/9
3:16.91
9
2
SCSC
Varanasi, Sekhar
3:25.00
4/1
3:02.65
3
8
CMAC
Selna, Mike
3:30.00
4/10
3:11.94
6
5
OJAI
Umholtz, Ken
3:50.00
3/8
3:57.07
12
0
UC14
Ganev, Anton
4:00.00
3/9
NS
0
PSM
Reeder, Bill
4:10.00
3/7
3:50.93
11
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
Springer, Douglas
2:51.72
2/5
2:50.17
1
11
MAM
Fitschen, Gary
3:00.92
2/6
3:01.58
4
7
PSM
Peterson, Steve
3:06.20
2/4
3:00.25
3
8
TAM
Frost, Kenneth
3:09.00
2/7
2:57.64
2
9
OREG
Bruce, Bob
3:19.01
2/3
3:08.73
5
6
NEM
Myers, Richard
3:25.00
2/8
3:12.45
6
5
QSSSJ
Jochim, Christian
3:35.20
2/2
3:37.76
7
4
WISC
Riker, Tony
3:47.00
2/9
3:49.40
9
2
WISC
Mueller, Lawrence
3:50.38
2/1
3:45.81
8
3
MVN
Chedekel, Miles
3:59.73
2/10
4:06.81
11
0
SDSM
Gast, Monte
4:10.30
1/5
4:02.86
10
1
ROSE
Farmer, Michael
4:23.23
1/6
4:16.76
12
0
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Freshley, Mike
3:01.78
1/3
3:13.10
1
11
TAOSM
Templet, Paul
4:38.19
1/2
4:30.82
2
9
MMAC
Eisenklam, Peter
5:22.49
1/4
5:45.54
4
7
VCM
Bleuel, Bart
5:25.00
1/1
5:03.36
3
8
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Haines, William
4:50.00
1/7
4:40.99
1
11
SDSM
Coles, Bill
5:30.00
1/8
DQ
0
Age Group 90-94
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Mitchell, Tom
5:01.00
1/9
5:18.78
1
11
Age Group 95-99
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Hubbard, Donald
8:49.99
1/10
NS
0
Key
DQ
Disqualified
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home