SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2017 U.S. Masters Swimming Summer National Championship

Psych Sheet

Event 9 Men 400 M Free

158 Swimmers
Psych Sheet by Age Group   Psych Sheet by Seed Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MINN Nelson, Daniel 4:21.00 18/3 4:40.94 2 9
RAC St. Vincent, Thomas 4:49.25 15/2 4:34.10 1 11
MINN Vogt, Logan 4:59.03 13/4 5:27.39 3 8
WCM Laws, Gus 5:18.11 NS NS 0
ISWM Bulington, Carter 5:20.15 10/1 5:27.66 4 7
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SFTL Monahan, Sean 4:27.05 18/2 4:37.07 1 11
MINN Seaburg, Joshua 4:40.17 NS NS 0
ROSE Daltorio, Robert 4:51.74 15/8 5:05.35 2 9
MINN Warner, Aaron 6:15.00 4/7 6:26.31 3 8
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
DAMM Hauck, Jason 4:19.00 NS NS 0
MINN Anderson, Joseph 4:23.26 NS NS 0
SYSM Eckert, Jonathan 4:42.29 16/6 NS 0
SFTL Cuellar, Sebastian 4:44.09 16/7 4:47.03 1 11
UC30 Girard, Matt 4:45.00 16/1 5:01.52 2 9
CONN Duguay, Robert 5:11.28 11/1 5:15.56 3 8
BERK Hoke, James 5:24.15 9/4 5:21.23 5 6
GWSC Mathews, Waseem 5:30.00 8/5 5:17.46 4 7
PMST Peterson, Matland 5:50.17 6/8 5:52.16 6 5
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CONN Virgil, Jeremy 4:33.97 17/4 4:27.29 1 11
IAMA Tollakson, TJ 4:37.71 17/2 4:36.59 2 9
WMAC Girard, Alex 4:39.35 17/1 4:52.53 7 4
PALM Malik, Michael 4:40.03 16/4 4:40.70 3 8
DAM Roper, Matt 4:45.71 15/4 4:42.91 5 6
CMS Batchelder, John 4:49.20 15/6 4:42.48 4 7
MINN Rupp, Christopher 4:53.17 14/3 4:49.79 6 5
DAS Weber, Matthew 5:05.22 12/1 5:03.96 8 3
SWIA Okerbloom, Neal 5:24.22 9/5 5:28.47 9 2
MINN Opheim, Robert 5:55.33 5/5 5:54.20 10 1
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ROSE Passos, Andre 4:45.00 16/8 4:53.63 6 5
RMST Baldwin, Craig 4:48.21 15/5 4:47.89 4 7
MINN Kirkvold, Brian 4:49.99 NS NS 0
SFTL Davis, Andrew 4:51.19 NS NS 0
STAN Stringer, Sean 4:51.89 14/4 4:40.24 2 9
NAST Maydak, Jeffrey 4:54.52 14/6 4:58.03 7 4
1776 Patterson, Thomas 4:58.00 14/1 5:04.73 9 2
GS Decker, John 4:58.63 14/8 4:51.67 5 6
SYSM Albino, Jorge 5:00.00 13/2 4:42.58 3 8
ROSE Popko, David 5:02.43 12/5 4:37.24 1 11
SFTL Pardo, Robert 5:06.79 12/8 5:00.49 8 3
DAM Muir, Scott 5:16.25 10/6 5:20.44 10 1
NEM Graham, David 5:49.94 NS NS 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SYSM Rodriguez, Ramses 4:30.28 18/1 4:37.12 3 8
CMS Garland, Robert 4:35.70 17/5 4:30.33 1 11
IM Keller, Matt 4:36.75 17/6 4:34.85 2 9
YCFM Farrell, Andrew 4:42.18 16/3 4:48.37 4 7
SFTL Koenig, Kit 5:08.75 11/3 5:10.54 5 6
PBM Ames, Eddie 5:13.89 10/4 5:14.72 6 5
SWED Holck, Andy 6:00.00 5/1 5:17.53 7 4
UC30 Kadwell, Frank 6:35.00 3/3 6:25.00 8 3
NORT Timmerman, Tim 8:00.00 2/1 7:57.05 9 2
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ROSE Granger, Nicolas 4:16.61 18/4 4:15.93 1 11
NITR Unruh, Steven 4:20.58 18/5 4:25.78 2 9
ARIZ Utsch, Jeffrey 4:24.39 18/6 4:35.90 6 5
ARIZ Dickson, Kurt 4:27.94 18/7 4:26.33 3 8
MICH Anderson, Tony 4:31.14 18/8 4:31.55 5 6
PSM Nygren, Mats 4:36.13 17/3 4:30.78 4 7
CONN Reul, Andy 4:39.00 17/7 4:37.77 7 4
IAMA Bennett, Dennis 4:42.89 16/2 4:42.96 9 2
SFTL Segarra, Rafael 4:50.10 15/7 4:42.70 8 3
PALM Cook, Andy 4:51.25 15/1 4:51.41 14 0
MICH Bailey, Jeff 4:53.07 14/5 5:42.58 20 0
SFTL Fiser, Graeme 4:59.37 13/3 4:50.78 13 0
MOVY Hayden, Douglas 5:00.00 13/7 4:58.23 16 0
MINN Moran, Marty 5:00.00 NS NS 0
CMS Barringer, Rob 5:00.73 13/1 4:53.35 15 0
SWED Cordero, Billy 5:01.00 13/8 4:49.68 10 1
MINN Ruehle, Tom 5:04.56 12/2 4:50.40 11 0
MINN Schmitz, William 5:08.05 11/4 4:50.72 12 0
NTXL Doyle, Michael 5:14.58 10/3 5:13.06 17 0
ROSE Mc Ginley, Patrick 5:23.30 NS NS 0
OREG McAllister, Mark 5:36.37 7/7 5:37.58 18 0
COOG Keen, John 5:41.20 6/5 5:43.40 21 0
MINN Lulich, Ronald 5:55.00 5/4 5:41.76 19 0
VJO Abegg, Michael 7:29.34 2/5 7:37.69 23 0
MINN Suare, Ruben 7:30.01 2/6 6:50.87 22 0
MINN Diaz, Richard 8:00.00 NS NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ARKM Strauss, Trip 4:48.48 15/3 4:48.30 1 11
MTSC Thain, Doug 4:59.27 13/5 4:54.81 3 8
WMAC Biles, James 4:59.55 13/6 4:53.33 2 9
MOVY Valley, Eric 5:02.39 12/4 5:02.15 6 5
1776 Reilly, Jeff 5:05.05 12/7 5:06.47 7 4
SYSM Newman, Steven 5:10.00 11/6 4:57.34 4 7
SGSC Leier, Brian 5:14.24 10/5 5:27.42 11 0
SLAM Dennis, Justin 5:17.58 10/2 5:19.52 8 3
SFTL Zubero, David 5:18.02 10/7 5:01.22 5 6
MINN Muchow, Gary 5:30.00 8/3 5:32.04 13 0
MINN Collins, Craig 5:31.22 8/7 5:26.48 10 1
O2 Schiemann, Steven 5:34.50 8/8 5:37.74 15 0
IAMA Huebener, Wayne 5:34.68 7/5 5:29.28 12 0
MACC Boisvert, Paul 5:35.00 7/2 5:22.40 9 2
MVM Campbell, Chris 5:37.80 7/1 5:50.23 16 0
MINN Fischer, Kenneth 5:47.49 6/2 5:33.46 14 0
TVM Hektner, Eric 6:09.37 4/2 6:10.23 17 0
MINN Strauss, Ronald 6:10.00 NS NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ROSE Stephenson, Dan 4:40.50 16/5 4:36.85 1 11
CSMT Ritter, James 4:40.50 NS NS 0
SCAQ Thomas, Bruce 4:42.37 NS NS 0
NAM Callahan, Jim 4:55.01 14/2 4:55.54 2 9
KISU Carlsen, Glenn 4:57.10 14/7 4:59.43 3 8
IM Scanlan, Kevin 5:02.49 12/3 5:14.76 5 6
TXLA Wood, Larry 5:04.17 12/6 5:17.92 8 3
ARIZ Modjeska, Mark 5:04.87 NS NS 0
AKMS Collier, Scott 5:08.30 11/5 5:06.78 4 7
JAMM Nelson, John 5:11.79 11/8 5:19.48 9 2
DOC Wright, Robert 5:23.87 10/8 5:40.36 13 0
IM Blumenthal, Jeffrey 5:24.44 9/3 5:31.94 10 1
IAMA Kealy, Tom 5:25.00 9/6 5:16.40 6 5
NEM Bright, David 5:25.00 9/2 5:34.44 12 0
NEM Meltz, Steve 5:30.00 8/4 5:55.86 15 0
SYSM Kriger, Joel 5:30.00 NS NS 0
SFTL Larson, Allen 5:34.51 7/4 6:05.55 17 0
MICH Aumiller, Joe 5:34.70 7/3 5:34.07 11 0
NAM Tribuzi, Scot 5:44.00 6/6 5:16.41 7 4
IM Anderson, Mark 5:47.57 6/7 5:55.72 14 0
MINN Hanzlik, Jim 6:00.00 NS NS 0
MINN Maguire, John 6:05.50 4/3 6:30.82 19 0
PALM Near, Jim 6:09.03 4/6 6:06.34 18 0
PMST Johnson, Steve 6:13.00 NS NS 0
NEM Battistini, Rick 6:15.99 4/1 6:00.01 16 0
MOVY Recalde, Marco 7:29.77 2/3 7:14.09 20 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PSM Colella, Rick 4:40.00 17/8 4:37.70 1 11
1776 Thornton, James 5:10.00 11/7 4:58.22 2 9
SFTL Shead, Timothy 5:10.00 11/2 5:16.52 3 8
WIN Voisard, Brian 5:25.20 9/7 5:32.66 8 3
SDSM Mench, Lee 5:26.95 9/1 5:22.94 5 6
MICH Olson, Chuck 5:29.00 9/8 5:19.10 4 7
MINN Anderson, Marc 5:35.00 7/6 5:33.28 9 2
ROSE Hitch, Walter 5:40.00 6/4 5:30.77 7 4
MOVY Glidden, Chip 5:42.54 6/3 5:28.27 6 5
BUMS Kornblatt, Daniel 5:57.05 5/3 5:57.96 10 1
MICH Thompson, Frank 6:00.00 5/7 6:28.84 12 0
NORT Brown, Perry 6:00.35 5/8 6:07.18 11 0
PSM Carlton, Brian 6:02.52 4/4 NS 0
GSM Levine, Steven 6:25.56 3/4 6:33.36 13 0
NCMS Beachler, Michael 6:57.85 3/8 6:50.61 14 0
MINN Kaplan, Mark 7:48.42 2/2 7:34.13 16 0
MINN Langland, Jim 7:50.00 2/7 7:10.86 15 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
IM Wendt, George 5:30.00 8/6 5:34.38 3 8
TOC Rudloff, Edward 5:31.18 8/2 5:28.21 1 11
SYSM Couch, Bob 5:33.00 8/1 5:32.43 2 9
SPM Selles, Carl 5:40.00 7/8 5:44.90 4 7
SWIA LeMaster, Stan 5:50.00 6/1 5:46.20 5 6
WMAC Hollub, Greg 6:00.00 5/6 5:57.63 6 5
RICE Hardy, Rog 6:00.00 5/2 6:05.00 7 4
AGUA Bernstein, Rich 6:05.00 4/5 6:28.20 9 2
AMS Bailey, Conner 6:18.84 4/8 6:11.35 8 3
IM Long, Robert 6:32.00 NS NS 0
WMAC Corris, Robert 6:40.00 3/6 6:36.30 10 1
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
UC33 Carey, George 6:32.87 3/5 6:51.32 3 8
SFTL Trauber, Ami 6:40.00 3/2 6:34.17 1 11
SFTL Goldbas, Mervyn 6:57.57 3/1 6:35.25 2 9
VMST Galletly, Sandy 7:20.55 2/4 7:08.43 4 7
RMST Nobbe, Nick 8:20.00 1/4 8:42.01 5 6
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MICH Martin, Ray 6:44.58 3/7 6:45.78 1 11
METR Schloss, Steve 9:14.00 1/3 9:14.36 2 9
WMAC Olson, John 10:12.04 NS NS 0
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
IM Mullins, Stephen 8:30.00 1/5 8:48.28 1 11
SRM Stupfel, Norman 8:58.00 NS NS 0
Advertise Here
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home