Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2017 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 2, 2017 - Sun, Aug 6, 2017 )
Psych Sheet
Event 9: Men 400 M Free
158 Swimmers
Psych Sheet by Age Group
Psych Sheet by Seed Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MINN
Nelson, Daniel
4:21.00
18/3
4:40.94
2
9
RAC
St. Vincent, Thomas
4:49.25
15/2
4:34.10
1
11
MINN
Vogt, Logan
4:59.03
13/4
5:27.39
3
8
WCM
Laws, Gus
5:18.11
NS
NS
0
ISWM
Bulington, Carter
5:20.15
10/1
5:27.66
4
7
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Monahan, Sean
4:27.05
18/2
4:37.07
1
11
MINN
Seaburg, Joshua
4:40.17
NS
NS
0
ROSE
Daltorio, Robert
4:51.74
15/8
5:05.35
2
9
MINN
Warner, Aaron
6:15.00
4/7
6:26.31
3
8
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
DAMM
Hauck, Jason
4:19.00
NS
NS
0
MINN
Anderson, Joseph
4:23.26
NS
NS
0
SYSM
Eckert, Jonathan
4:42.29
16/6
NS
0
SFTL
Cuellar, Sebastian
4:44.09
16/7
4:47.03
1
11
UC30
Girard, Matt
4:45.00
16/1
5:01.52
2
9
CONN
Duguay, Robert
5:11.28
11/1
5:15.56
3
8
BERK
Hoke, James
5:24.15
9/4
5:21.23
5
6
GWSC
Mathews, Waseem
5:30.00
8/5
5:17.46
4
7
PMST
Peterson, Matland
5:50.17
6/8
5:52.16
6
5
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CONN
Virgil, Jeremy
4:33.97
17/4
4:27.29
1
11
IAMA
Tollakson, TJ
4:37.71
17/2
4:36.59
2
9
WMAC
Girard, Alex
4:39.35
17/1
4:52.53
7
4
PALM
Malik, Michael
4:40.03
16/4
4:40.70
3
8
DAM
Roper, Matt
4:45.71
15/4
4:42.91
5
6
CMS
Batchelder, John
4:49.20
15/6
4:42.48
4
7
MINN
Rupp, Christopher
4:53.17
14/3
4:49.79
6
5
DAS
Weber, Matthew
5:05.22
12/1
5:03.96
8
3
SWIA
Okerbloom, Neal
5:24.22
9/5
5:28.47
9
2
MINN
Opheim, Robert
5:55.33
5/5
5:54.20
10
1
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ROSE
Passos, Andre
4:45.00
16/8
4:53.63
6
5
RMST
Baldwin, Craig
4:48.21
15/5
4:47.89
4
7
MINN
Kirkvold, Brian
4:49.99
NS
NS
0
SFTL
Davis, Andrew
4:51.19
NS
NS
0
STAN
Stringer, Sean
4:51.89
14/4
4:40.24
2
9
NAST
Maydak, Jeffrey
4:54.52
14/6
4:58.03
7
4
1776
Patterson, Thomas
4:58.00
14/1
5:04.73
9
2
GS
Decker, John
4:58.63
14/8
4:51.67
5
6
SYSM
Albino, Jorge
5:00.00
13/2
4:42.58
3
8
ROSE
Popko, David
5:02.43
12/5
4:37.24
1
11
SFTL
Pardo, Robert
5:06.79
12/8
5:00.49
8
3
DAM
Muir, Scott
5:16.25
10/6
5:20.44
10
1
NEM
Graham, David
5:49.94
NS
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SYSM
Rodriguez, Ramses
4:30.28
18/1
4:37.12
3
8
CMS
Garland, Robert
4:35.70
17/5
4:30.33
1
11
IM
Keller, Matt
4:36.75
17/6
4:34.85
2
9
YCFM
Farrell, Andrew
4:42.18
16/3
4:48.37
4
7
SFTL
Koenig, Kit
5:08.75
11/3
5:10.54
5
6
PBM
Ames, Eddie
5:13.89
10/4
5:14.72
6
5
SWED
Holck, Andy
6:00.00
5/1
5:17.53
7
4
UC30
Kadwell, Frank
6:35.00
3/3
6:25.00
8
3
NORT
Timmerman, Tim
8:00.00
2/1
7:57.05
9
2
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ROSE
Granger, Nicolas
4:16.61
18/4
4:15.93
1
11
NITR
Unruh, Steven
4:20.58
18/5
4:25.78
2
9
ARIZ
Utsch, Jeffrey
4:24.39
18/6
4:35.90
6
5
ARIZ
Dickson, Kurt
4:27.94
18/7
4:26.33
3
8
MICH
Anderson, Tony
4:31.14
18/8
4:31.55
5
6
PSM
Nygren, Mats
4:36.13
17/3
4:30.78
4
7
CONN
Reul, Andy
4:39.00
17/7
4:37.77
7
4
IAMA
Bennett, Dennis
4:42.89
16/2
4:42.96
9
2
SFTL
Segarra, Rafael
4:50.10
15/7
4:42.70
8
3
PALM
Cook, Andy
4:51.25
15/1
4:51.41
14
0
MICH
Bailey, Jeff
4:53.07
14/5
5:42.58
20
0
SFTL
Fiser, Graeme
4:59.37
13/3
4:50.78
13
0
MOVY
Hayden, Douglas
5:00.00
13/7
4:58.23
16
0
MINN
Moran, Marty
5:00.00
NS
NS
0
CMS
Barringer, Rob
5:00.73
13/1
4:53.35
15
0
SWED
Cordero, Billy
5:01.00
13/8
4:49.68
10
1
MINN
Ruehle, Tom
5:04.56
12/2
4:50.40
11
0
MINN
Schmitz, William
5:08.05
11/4
4:50.72
12
0
NTXL
Doyle, Michael
5:14.58
10/3
5:13.06
17
0
ROSE
Mc Ginley, Patrick
5:23.30
NS
NS
0
OREG
McAllister, Mark
5:36.37
7/7
5:37.58
18
0
COOG
Keen, John
5:41.20
6/5
5:43.40
21
0
MINN
Lulich, Ronald
5:55.00
5/4
5:41.76
19
0
VJO
Abegg, Michael
7:29.34
2/5
7:37.69
23
0
MINN
Suare, Ruben
7:30.01
2/6
6:50.87
22
0
MINN
Diaz, Richard
8:00.00
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARKM
Strauss, Trip
4:48.48
15/3
4:48.30
1
11
MTSC
Thain, Doug
4:59.27
13/5
4:54.81
3
8
WMAC
Biles, James
4:59.55
13/6
4:53.33
2
9
MOVY
Valley, Eric
5:02.39
12/4
5:02.15
6
5
1776
Reilly, Jeff
5:05.05
12/7
5:06.47
7
4
SYSM
Newman, Steven
5:10.00
11/6
4:57.34
4
7
SGSC
Leier, Brian
5:14.24
10/5
5:27.42
11
0
SLAM
Dennis, Justin
5:17.58
10/2
5:19.52
8
3
SFTL
Zubero, David
5:18.02
10/7
5:01.22
5
6
MINN
Muchow, Gary
5:30.00
8/3
5:32.04
13
0
MINN
Collins, Craig
5:31.22
8/7
5:26.48
10
1
O2
Schiemann, Steven
5:34.50
8/8
5:37.74
15
0
IAMA
Huebener, Wayne
5:34.68
7/5
5:29.28
12
0
MACC
Boisvert, Paul
5:35.00
7/2
5:22.40
9
2
MVM
Campbell, Chris
5:37.80
7/1
5:50.23
16
0
MINN
Fischer, Kenneth
5:47.49
6/2
5:33.46
14
0
TVM
Hektner, Eric
6:09.37
4/2
6:10.23
17
0
MINN
Strauss, Ronald
6:10.00
NS
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ROSE
Stephenson, Dan
4:40.50
16/5
4:36.85
1
11
CSMT
Ritter, James
4:40.50
NS
NS
0
SCAQ
Thomas, Bruce
4:42.37
NS
NS
0
NAM
Callahan, Jim
4:55.01
14/2
4:55.54
2
9
KISU
Carlsen, Glenn
4:57.10
14/7
4:59.43
3
8
IM
Scanlan, Kevin
5:02.49
12/3
5:14.76
5
6
TXLA
Wood, Larry
5:04.17
12/6
5:17.92
8
3
ARIZ
Modjeska, Mark
5:04.87
NS
NS
0
AKMS
Collier, Scott
5:08.30
11/5
5:06.78
4
7
JAMM
Nelson, John
5:11.79
11/8
5:19.48
9
2
DOC
Wright, Robert
5:23.87
10/8
5:40.36
13
0
IM
Blumenthal, Jeffrey
5:24.44
9/3
5:31.94
10
1
IAMA
Kealy, Tom
5:25.00
9/6
5:16.40
6
5
NEM
Bright, David
5:25.00
9/2
5:34.44
12
0
NEM
Meltz, Steve
5:30.00
8/4
5:55.86
15
0
SYSM
Kriger, Joel
5:30.00
NS
NS
0
SFTL
Larson, Allen
5:34.51
7/4
6:05.55
17
0
MICH
Aumiller, Joe
5:34.70
7/3
5:34.07
11
0
NAM
Tribuzi, Scot
5:44.00
6/6
5:16.41
7
4
IM
Anderson, Mark
5:47.57
6/7
5:55.72
14
0
MINN
Hanzlik, Jim
6:00.00
NS
NS
0
MINN
Maguire, John
6:05.50
4/3
6:30.82
19
0
PALM
Near, Jim
6:09.03
4/6
6:06.34
18
0
PMST
Johnson, Steve
6:13.00
NS
NS
0
NEM
Battistini, Rick
6:15.99
4/1
6:00.01
16
0
MOVY
Recalde, Marco
7:29.77
2/3
7:14.09
20
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PSM
Colella, Rick
4:40.00
17/8
4:37.70
1
11
1776
Thornton, James
5:10.00
11/7
4:58.22
2
9
SFTL
Shead, Timothy
5:10.00
11/2
5:16.52
3
8
WIN
Voisard, Brian
5:25.20
9/7
5:32.66
8
3
SDSM
Mench, Lee
5:26.95
9/1
5:22.94
5
6
MICH
Olson, Chuck
5:29.00
9/8
5:19.10
4
7
MINN
Anderson, Marc
5:35.00
7/6
5:33.28
9
2
ROSE
Hitch, Walter
5:40.00
6/4
5:30.77
7
4
MOVY
Glidden, Chip
5:42.54
6/3
5:28.27
6
5
BUMS
Kornblatt, Daniel
5:57.05
5/3
5:57.96
10
1
MICH
Thompson, Frank
6:00.00
5/7
6:28.84
12
0
NORT
Brown, Perry
6:00.35
5/8
6:07.18
11
0
PSM
Carlton, Brian
6:02.52
4/4
NS
0
GSM
Levine, Steven
6:25.56
3/4
6:33.36
13
0
NCMS
Beachler, Michael
6:57.85
3/8
6:50.61
14
0
MINN
Kaplan, Mark
7:48.42
2/2
7:34.13
16
0
MINN
Langland, Jim
7:50.00
2/7
7:10.86
15
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IM
Wendt, George
5:30.00
8/6
5:34.38
3
8
TOC
Rudloff, Edward
5:31.18
8/2
5:28.21
1
11
SYSM
Couch, Bob
5:33.00
8/1
5:32.43
2
9
SPM
Selles, Carl
5:40.00
7/8
5:44.90
4
7
SWIA
LeMaster, Stan
5:50.00
6/1
5:46.20
5
6
WMAC
Hollub, Greg
6:00.00
5/6
5:57.63
6
5
RICE
Hardy, Rog
6:00.00
5/2
6:05.00
7
4
AGUA
Bernstein, Rich
6:05.00
4/5
6:28.20
9
2
AMS
Bailey, Conner
6:18.84
4/8
6:11.35
8
3
IM
Long, Robert
6:32.00
NS
NS
0
WMAC
Corris, Robert
6:40.00
3/6
6:36.30
10
1
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC33
Carey, George
6:32.87
3/5
6:51.32
3
8
SFTL
Trauber, Ami
6:40.00
3/2
6:34.17
1
11
SFTL
Goldbas, Mervyn
6:57.57
3/1
6:35.25
2
9
VMST
Galletly, Sandy
7:20.55
2/4
7:08.43
4
7
RMST
Nobbe, Nick
8:20.00
1/4
8:42.01
5
6
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MICH
Martin, Ray
6:44.58
3/7
6:45.78
1
11
METR
Schloss, Steve
9:14.00
1/3
9:14.36
2
9
WMAC
Olson, John
10:12.04
NS
NS
0
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IM
Mullins, Stephen
8:30.00
1/5
8:48.28
1
11
SRM
Stupfel, Norman
8:58.00
NS
NS
0
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home