Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2017 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 2, 2017 - Sun, Aug 6, 2017 )
Psych Sheet
Event 5: Men 400 M IM
108 Swimmers
Psych Sheet by Age Group
Psych Sheet by Seed Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ROSE
Granger, Jeremy
5:00.00
13/8
5:13.61
1
11
MINN
Klemm, Josh
5:30.02
NS
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Monahan, Sean
4:58.47
13/3
5:03.73
1
11
SCAQ
Leung, Brian
5:03.00
13/2
5:19.30
2
9
ROSE
Daltorio, Robert
5:33.91
13/4
5:42.33
3
8
DAM
Docken, Steffen
5:55.00
13/1
5:49.55
4
7
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MINN
Anderson, Joseph
5:03.59
NS
NS
0
DKTA
Smith, Ben
5:45.70
13/6
5:35.47
1
11
NORT
Rubesch, Maxwell
5:52.15
13/7
5:59.56
2
9
CMS
Ganiyev, Doston
6:15.00
13/5
6:11.93
3
8
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PALM
Malik, Michael
5:20.50
12/4
5:18.07
1
11
PBM
Berwald, Joshua
7:00.00
12/5
6:24.46
2
9
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1776
Patterson, Thomas
5:34.00
11/4
5:33.62
2
9
OREG
Miller, Matt
5:36.91
11/5
5:47.74
5
6
GS
Decker, John
5:40.63
11/3
5:34.39
3
8
ROSE
Popko, David
5:46.94
11/6
5:21.25
1
11
UC04
McNelis, Michael
5:55.84
11/2
5:39.43
4
7
SFTL
Pardo, Robert
6:00.00
11/7
6:05.20
6
5
DAM
Muir, Scott
6:08.20
11/1
6:19.24
7
4
SFTL
Cox, Raymond
7:10.76
11/8
7:07.99
8
3
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NCMS
Lee, Lawrence
5:06.48
10/4
5:14.46
1
11
YCFM
Kroupa, Andy
5:28.76
10/5
5:47.56
3
8
SAWS
Rubocki, John
5:29.54
NS
NS
0
MINN
Tripps, Scott
5:43.21
NS
NS
0
MICH
Wuchte, Mathew
5:48.05
10/3
5:39.17
2
9
WMAC
Conley, Scott
6:57.11
10/6
7:29.67
5
6
MICH
Sturdy, Patrick
7:00.00
10/2
6:50.12
4
7
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ROSE
Granger, Nicolas
4:46.41
9/4
4:45.61
1
11
VMST
Harris, Gregory
5:29.67
9/5
5:40.08
4
7
SFTL
Segarra, Rafael
5:40.00
9/3
5:21.06
2
9
SWED
Cordero, Billy
5:42.00
9/6
5:34.79
3
8
IM
Brandt, Mark
5:44.32
9/2
5:47.72
5
6
MINN
King, Robert
5:49.00
NS
NS
0
ROSE
Mc Ginley, Patrick
5:58.58
9/7
6:19.15
8
3
MOVY
Hayden, Douglas
6:10.00
9/1
6:08.98
6
5
MOVY
Thompson, Anthony
6:11.11
9/8
6:16.72
7
4
MINN
Kough, David
6:26.52
7/6
6:22.74
9
2
MINN
Sieben, Christopher
6:48.00
NS
NS
0
UC03
Levesque, Gilles
10:32.51
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IM
Seibt, Andreas
5:45.00
8/4
5:35.92
1
11
WMAC
Biles, James
5:48.50
8/5
5:43.41
2
9
CONN
Gunzl, Arthur
5:58.00
8/6
5:50.86
4
7
SFTL
Marks, Ronald
5:58.00
8/3
5:55.02
6
5
UC38
Anderson, Bruce
5:59.43
NS
NS
0
WMAC
Grisa, Thomas
5:59.99
8/2
5:49.64
3
8
WMAC
Richards, Scott
6:02.00
8/7
5:51.16
5
6
MINN
Hugo, John
6:15.00
8/1
6:05.97
7
4
MINN
Muchow, Gary
6:18.85
8/8
6:12.85
8
3
MINN
Kochendorfer, James
6:20.00
NS
NS
0
SFTL
Hendrick, Marty
6:20.77
7/3
6:13.19
9
2
MINN
Collins, Craig
6:22.00
7/4
7:06.76
12
0
OREG
Howell, Richard
6:30.00
NS
NS
0
UNQC
Veilleux, Pierre
6:33.02
7/2
6:49.20
10
1
MVM
Campbell, Chris
6:44.23
7/5
6:58.51
11
0
UTAH
Treiman, Gerald
7:19.20
NS
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TXLA
Sauer, Jim
5:18.00
6/4
5:27.75
1
11
NAM
Callahan, Jim
5:38.56
6/5
5:39.54
2
9
O*H*
Wasserman, Neil
5:43.45
6/3
5:47.10
3
8
KISU
Carlsen, Glenn
5:52.55
6/6
6:02.35
6
5
CMS
Louie, Jamie
5:59.65
6/2
6:02.63
7
4
AKMS
Collier, Scott
6:00.25
6/7
5:55.31
5
6
SKY
Haberek, Cork
6:04.68
6/1
6:12.79
10
1
TXLA
Wood, Larry
6:07.00
6/8
6:12.05
9
2
IM
Dodson, Phil
6:08.00
NS
NS
0
MM
Murtagh, Patrick
6:15.00
5/4
5:48.58
4
7
NEM
Bright, David
6:20.00
5/5
6:14.62
11
0
MINN
Lamour, Didier
6:21.57
5/3
6:54.14
15
0
MINN
Smith, Darrell
6:23.00
5/6
6:07.44
8
3
IM
Blumenthal, Jeffrey
6:25.00
NS
NS
0
IM
Scanlan, Kevin
6:30.00
5/2
NS
0
DOC
Wright, Robert
6:33.80
5/7
6:34.94
12
0
IAMA
Kealy, Tom
6:40.00
5/1
6:38.97
13
0
DAM
Woodruff, David
6:45.47
NS
NS
0
MICH
Aumiller, Joe
6:50.74
5/8
6:52.21
14
0
PCCM
Anderson, Robert
6:52.54
3/3
6:59.21
17
0
MINN
Holthus, Brian
7:00.00
NS
NS
0
MELO
Pinto, Harlan
7:23.39
3/2
6:59.18
16
0
IM
Camin, Peter
8:10.45
3/4
8:38.48
18
0
NCMS
Miller, Jamie
9:51.43
3/1
10:07.75
19
0
MICH
Forgione, David
12:18.55
NS
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PSM
Colella, Rick
5:14.48
4/4
5:13.36
1
11
GRA
Kerns, Hubie
6:00.00
4/5
6:07.78
2
9
CMS
MacDonald, Lee
6:20.00
4/3
6:27.41
3
8
RMST
Rysdon, Jon
6:55.00
4/6
6:47.21
5
6
WMAC
Millholland, Carl
7:00.00
4/2
6:44.70
4
7
GRA
Rollins, Bruce
7:01.02
4/7
6:52.39
6
5
MINN
Bovard, Ralph
7:18.31
4/1
7:08.60
7
4
1776
Jones, Robert
7:22.50
4/8
NS
0
MINN
Fine, Gary
7:45.00
3/6
7:44.23
8
3
AGUA
Einsidler, Jon
8:00.00
3/7
8:15.61
9
2
TSUN
Ceci, Louis
8:18.16
3/5
8:48.05
10
1
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SYSM
Couch, Bob
6:28.00
2/4
6:33.28
1
11
IM
Wendt, George
6:30.00
NS
NS
0
SWIA
LeMaster, Stan
6:55.94
2/5
6:39.55
3
8
TOC
Rudloff, Edward
6:57.50
2/3
6:33.40
2
9
CMS
Carney, Kent
7:00.00
2/6
6:42.11
4
7
AMS
Bailey, Conner
7:14.83
2/2
DQ
0
MINN
Kleffman, Robin
7:23.40
2/7
7:07.08
5
6
AGUA
Bernstein, Rich
7:25.00
2/1
7:43.98
6
5
WMAC
Corris, Robert
7:45.00
2/8
7:44.05
7
4
DAMM
Russell, Gordon
8:31.00
NS
NS
0
UC17
Heeter, M
8:40.00
NS
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GRA
Freshley, Mike
6:34.91
1/3
6:58.58
1
11
SDSM
Bell, John
9:46.57
1/4
10:38.07
2
9
UC08
Ashare, Edward
12:30.00
1/2
11:34.30
3
8
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
INDY
Costill, David
7:55.00
1/5
7:17.96
1
11
OREG
Fasbender, Barry
8:54.33
1/6
9:09.11
2
9
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SCCM
Smith, Christopher
10:09.00
1/7
10:32.21
1
11
Key
DQ
Disqualified
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home