Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2017 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 2, 2017 - Sun, Aug 6, 2017 )
Psych Sheet
Event 35: Men 100 M Back
123 Swimmers
Psych Sheet by Age Group
Psych Sheet by Seed Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GMUP
Danchak, Alexander
1:03.91
18/4
NS
0
UC30
Ekstrom, Jonathan
1:10.00
18/5
1:08.41
1
11
UC45
Purrington, Nicholas
1:10.00
18/3
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Hurko, Matt
1:00.15
17/4
1:00.05
2
9
MINN
Albu, Phil
1:01.85
17/5
1:07.40
4
7
PCAT
Aselton, John
1:02.19
17/3
NS
0
ROSE
Porrazzo, Ralph
1:04.65
17/6
59.65
1
11
NORT
Broch, William
1:07.52
17/2
1:17.02
7
4
SFTL
Jackwin, Eric
1:07.76
17/7
1:05.76
3
8
DAM
Docken, Steffen
1:09.78
17/1
1:13.59
6
5
MINN
Eggersgluss, Andrew
1:14.32
17/8
1:17.05
8
3
MINN
Wojta, Samuel
1:15.00
16/4
NS
0
UC30
Hubbard, Max
1:15.25
16/3
1:08.48
5
6
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IM
Pedersen, Robert
1:13.04
16/5
1:08.63
1
11
ROSE
Kim, Gene
1:15.01
16/6
1:16.40
2
9
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PBM
Lotano, Daniel
1:07.85
15/4
1:04.33
1
11
DAM
Roper, Matt
1:08.56
15/5
1:08.84
2
9
DAS
Weber, Matthew
1:11.67
15/3
1:10.40
3
8
MATD
Dimitrov, Matias
1:15.00
15/6
1:12.03
4
7
CMS
Bergford, Brian
1:17.25
15/2
1:16.52
5
6
DAM
Waterson, Kevin
1:18.62
15/7
1:18.00
6
5
PMST
Gohman, Chad
1:21.46
15/1
1:24.97
7
4
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
STAN
Stringer, Sean
1:06.83
14/4
1:07.41
1
11
SFTL
Tiozzo, Eduard
1:08.57
14/5
NS
0
BCTM
Nakahodo, Sidney
1:08.71
14/3
NS
0
CVMM
Karren, Kelly
1:08.80
14/6
NS
0
NAST
Maydak, Jeffrey
1:10.65
14/2
1:09.34
2
9
OREG
Miller, Matt
1:12.50
14/7
1:14.90
4
7
PSM
DeWard, Robert
1:14.92
14/1
1:13.18
3
8
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NCMS
Lee, Lawrence
1:05.63
13/4
1:06.10
2
9
MINN
Tripps, Scott
1:07.07
13/5
1:05.62
1
11
LVM
Wegner, Dan
1:07.85
13/3
1:06.35
3
8
SFTL
Koenig, Kit
1:13.69
13/6
1:13.60
4
7
MICH
Sturdy, Patrick
1:19.00
13/2
1:21.09
5
6
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ROSE
Granger, Nicolas
1:01.89
12/4
1:01.57
1
11
NS
Krishtal, Valeriy
1:06.67
12/5
NS
0
ARIZ
Dickson, Kurt
1:06.68
12/3
1:05.87
3
8
IM
Tuchler, Jim
1:06.80
12/6
1:05.30
2
9
SFTL
Segarra, Rafael
1:08.26
12/2
1:08.39
4
7
MICH
Christensen, Kurt
1:11.50
12/7
1:11.43
6
5
MINN
Schlichting, Randy
1:11.88
12/1
1:10.43
5
6
VMST
Clear, Kirk
1:11.91
12/8
1:12.76
7
4
SFTL
Horwitz, Peter
1:15.00
4/3
NS
0
ENSW
McPherson, John
1:17.00
4/4
1:19.84
9
2
UC14
Krieger, Dima
1:18.68
4/2
1:13.10
8
3
MMA
Livingston, Tommy
1:25.00
4/5
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MOVY
Wells, Brad
1:09.00
11/4
1:08.05
1
11
DAMM
Myers, Ross
1:11.73
11/5
1:12.01
6
5
WMAC
Grisa, Thomas
1:13.05
11/3
1:10.20
2
9
UC38
Anderson, Bruce
1:13.33
11/6
NS
0
OREG
Uebele, Keith
1:13.76
11/2
1:11.90
5
6
SFTL
Zubero, David
1:13.86
11/7
1:10.79
3
8
MTSC
Thain, Doug
1:14.31
11/1
1:11.76
4
7
SYSM
Newman, Steven
1:15.00
10/4
1:14.17
8
3
MICH
Pogue, Jim
1:15.00
11/8
1:14.92
10
1
IAMA
Kealy, Daniel
1:15.20
10/5
1:16.57
13
0
CONN
Gunzl, Arthur
1:15.28
10/3
1:12.89
7
4
SFTL
Hendrick, Marty
1:15.62
10/6
1:18.89
16
0
WMAC
Blommel, Gregory
1:15.86
10/2
1:16.28
12
0
PBM
Caudrillier, Francois
1:16.50
10/7
1:15.87
11
0
MINN
Brenton, Ken
1:17.26
10/1
1:14.52
9
2
BUMS
Kristek, Steven
1:18.00
10/8
1:18.14
15
0
SFTL
Marks, Ronald
1:18.50
9/4
1:17.43
14
0
SLAM
Dennis, Justin
1:20.28
9/5
1:19.08
17
0
UTAH
Treiman, Gerald
1:20.91
9/3
NS
0
IM
Ruderman, Richard
1:21.00
9/6
NS
0
CTMS
Moore, Lin
1:21.19
9/2
NS
0
UC40
Patterson, Daniel
1:21.50
9/7
1:20.43
18
0
1776
Matz, Michael
1:21.72
9/1
1:20.94
19
0
NORT
Punyko, Bill
1:21.78
9/8
1:22.47
20
0
MINN
Nelson, Stephen
1:23.59
4/6
1:26.34
21
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NCMS
Klein, Jonathan
1:08.51
8/4
1:10.78
1
11
MINN
Lukens, Jeffrey
1:12.00
8/5
1:14.18
2
9
PSM
Graham, Donald
1:13.22
8/3
1:14.79
3
8
GAJA
Hildebrandt, David
1:16.17
8/6
1:16.89
6
5
MINN
Holthus, Brian
1:16.50
8/2
1:17.59
7
4
MOVY
Welchlin, Bob
1:16.50
8/7
1:18.22
9
2
UC33
Gordin, Scott
1:16.59
8/1
NS
0
PALM
Slowey, Michael
1:17.23
8/8
1:17.92
8
3
TSUN
Darlington, Taite
1:18.10
7/4
1:16.32
5
6
LIB
Keil, Todd
1:19.51
7/5
1:18.46
10
1
TXLA
Vandam, David
1:19.77
7/3
NS
0
SAWS
Crist, Bruce
1:19.84
7/6
1:21.20
11
0
IM
Black, Boyd
1:20.86
7/2
1:14.89
4
7
NEM
Bright, David
1:21.00
7/7
1:22.43
12
0
CMS
Benson, Stan
1:22.00
7/1
NS
0
JAMM
Nelson, John
1:22.80
7/8
1:23.84
13
0
CSMT
Bargar, Scott
1:30.49
4/7
1:24.00
14
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NCMS
Bober, Richard
1:14.26
6/4
1:14.71
1
11
WMST
Tharp, Greg
1:16.17
6/5
1:18.59
2
9
PBM
Schmidt, George
1:17.44
6/3
1:19.28
5
6
WIN
Voisard, Brian
1:19.50
6/6
1:18.93
3
8
RMST
Rysdon, Jon
1:20.00
6/2
1:19.23
4
7
GRA
Kerns, Hubie
1:20.00
6/1
1:19.59
6
5
MICH
Thompson, Frank
1:20.00
6/7
1:31.26
12
0
MINN
Nelson, Steven
1:23.00
6/8
1:20.19
7
4
BUMS
Kornblatt, Daniel
1:24.00
5/4
1:25.88
9
2
PSM
Warner, Frank
1:24.21
5/5
NS
0
SKY
Tingley, William
1:25.99
5/3
1:24.92
8
3
ROSE
Hitch, Walter
1:28.00
5/6
1:26.63
10
1
1776
Jones, Robert
1:31.10
5/2
1:30.47
11
0
PSM
Fogg, Stephen
1:34.72
5/7
1:33.09
13
0
MINN
Joyner, Jay
2:15.00
1/5
2:16.47
14
0
SFTL
Akbar, Clyde
2:55.48
1/6
3:39.68
15
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
Wilder, Hugh
1:16.00
3/4
1:13.49
1
11
PALM
Brzezinski, Jay
1:20.00
3/5
1:18.06
2
9
LMAO
Wright, Gregg
1:20.77
3/3
1:23.36
3
8
WMAC
Meehan, Tom
1:30.00
3/6
1:28.30
5
6
MINN
Kleffman, Robin
1:32.30
3/2
1:26.82
4
7
PBM
Parsons, Roger
1:34.25
3/7
1:32.44
6
5
WMAC
Hollub, Greg
1:37.55
3/1
1:33.95
7
4
PSCM
Gemmill, Dave
1:40.00
3/8
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MINN
Bergman, John
1:35.00
2/6
1:38.82
2
9
TOC
Van Horn, William
1:40.00
2/7
1:33.25
1
11
MM
Avery, John
1:52.44
2/5
1:54.02
3
8
ARIZ
Moye, Paul
1:56.00
2/8
NS
0
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
INDY
Costill, David
1:35.50
2/3
1:29.06
1
11
O*H*
Oyakawa, Yoshi
1:42.00
2/2
1:44.00
3
8
IM
Ackerman, Owen
1:45.00
2/4
1:37.71
2
9
MINN
Magee, Pete
1:54.92
2/1
1:55.00
4
7
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC33
McConnell, Stan
2:22.00
1/3
NS
0
PMST
Farrar, Frank
2:55.68
1/2
3:23.32
1
11
Age Group 95-99
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
OREG
Lamb, Willard
2:08.64
1/4
2:11.19
1
11
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home