Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2017 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 2, 2017 - Sun, Aug 6, 2017 )
Psych Sheet
Event 25: Men 100 M Breast
148 Swimmers
Psych Sheet by Age Group
Psych Sheet by Seed Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
DKTA
Brower, Andrew
1:04.08
19/4
1:05.90
1
11
MINN
Breheim, Greg
1:11.93
19/5
1:21.19
7
4
ARMS
Frederick, Aaron
1:13.18
19/3
1:16.06
4
7
UC30
Baetzold, Seth
1:16.14
19/6
1:18.02
5
6
WMAC
Hora, Nicholas
1:16.50
19/2
1:15.75
3
8
BOZE
Kelly, Matthew
1:16.55
19/7
1:12.84
2
9
UC17
Muni, Nicholas
1:20.88
19/1
1:27.70
10
1
BCTM
Escareno, Jesus
1:22.56
19/8
1:22.20
8
3
MINN
Klemm, Josh
1:26.01
13/4
1:19.09
6
5
MINN
Vogt, Logan
1:30.49
13/5
1:23.77
9
2
UC38
Rodriguez Martinez, Adrian
1:53.92
5/8
1:32.93
11
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MICH
Ksebati, Fares
1:11.99
18/4
1:10.50
1
11
MINN
Forslund, Cory
1:13.90
18/5
1:15.23
4
7
OREG
Asleson, Kris
1:15.00
18/3
1:13.92
2
9
SFTL
Jackwin, Eric
1:15.76
18/6
1:14.61
3
8
SCAQ
Leung, Brian
1:16.46
18/2
1:19.07
5
6
MINN
Carlson, Reid
1:17.00
18/7
1:22.50
6
5
MMMT
Divilbiss, Zachary
1:20.91
18/1
1:25.38
7
4
NEM
Hsieh, Adam
1:24.51
18/8
1:25.89
8
3
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
DKTA
Yagi, Keisuke
1:06.56
17/4
1:07.16
1
11
DKTA
Schneider, Jeffrey
1:08.00
17/5
1:12.24
3
8
MINN
Prokop, Luke
1:09.00
17/3
1:11.45
2
9
UC30
Girard, Matt
1:10.00
17/6
1:14.52
4
7
UC30
Markota, Matej
1:10.00
17/2
NS
0
SFTL
Wenzel, Serge
1:13.26
17/7
1:16.84
5
6
NAST
Rosier, Nicholas
1:16.38
17/1
1:19.89
6
5
CMS
Ganiyev, Doston
1:18.43
17/8
1:20.39
7
4
MYWM
Kale, Nachiket
1:31.30
13/6
NS
0
CONN
Duguay, Robert
1:39.91
13/7
1:36.54
8
3
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CMS
David, Emmanuel
1:11.92
16/4
1:12.07
1
11
WH2O
Corcho, Rodrigo
1:14.89
16/5
1:17.76
3
8
SCCM
Bouchard, Trevor
1:18.73
16/3
1:19.11
4
7
MINN
Roub, Adam
1:19.10
16/6
1:29.57
8
3
PALM
Malik, Michael
1:20.08
16/2
1:16.05
2
9
CMS
Bergford, Brian
1:25.25
16/7
1:25.22
6
5
O2
Kovacs, Gary
1:26.26
16/1
1:24.19
5
6
MOVY
Houts, Thomas
1:30.23
16/8
1:27.15
7
4
MINN
Opheim, Robert
1:33.05
13/8
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MINN
Jacobson, Brian
1:07.58
15/4
1:11.44
1
11
SYSM
Palace, Mark
1:20.72
15/5
1:20.26
2
9
NEM
Graham, David
1:22.01
15/3
1:28.33
5
6
DAM
Muir, Scott
1:22.57
15/6
1:22.34
3
8
WMAC
Wu, Bobby
1:27.73
15/2
1:26.43
4
7
SFTL
Cox, Raymond
1:33.00
15/7
1:32.79
7
4
WMAC
Bayliss, Adam
1:42.10
15/1
1:31.93
6
5
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
YCFM
Van Thielen, Mike
1:08.39
14/4
1:09.29
1
11
NCMS
Dunson, David
1:13.57
14/5
1:15.37
4
7
TFAM
Kennedy, Patrick
1:13.81
14/3
1:13.19
3
8
PSM
Doherty, Todd
1:14.88
14/6
1:11.99
2
9
UMAC
Doane, Michael
1:15.30
14/2
1:17.21
5
6
MINN
Soltis, Brian
1:19.28
14/7
1:19.46
6
5
MOVY
Grimm, Kurt
1:20.29
14/1
1:22.23
7
4
MICH
Cabbage, Sean
1:21.68
14/8
1:24.14
8
3
MINN
Soltis, Mike
1:24.30
13/2
NS
0
MINN
Guillen, Newton
1:28.50
13/3
1:32.14
10
1
PBM
Ames, Eddie
1:32.14
13/1
1:28.53
9
2
SFTL
Bynoe, Ralph
2:45.77
1/8
2:23.97
11
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IM
Tuchler, Jim
1:12.00
12/4
1:10.79
1
11
SFTL
Fiser, Graeme
1:12.77
12/5
1:12.41
2
9
VMST
Harris, Gregory
1:14.71
12/3
1:12.45
3
8
YCFM
Livingston, Terry
1:14.81
12/6
1:13.81
4
7
MINN
Ewing, Michael
1:15.92
12/2
1:16.17
5
6
PSM
Esko, Kevin
1:17.26
12/7
1:20.55
6
5
MINN
Stenroos, John
1:17.34
12/1
1:22.93
9
2
IM
Brandt, Mark
1:19.17
12/8
1:20.99
7
4
MOVY
Thompson, Anthony
1:20.99
11/4
1:22.78
8
3
UC50
Perillo, Luis
1:21.83
11/5
1:26.09
11
0
ROSE
Mc Ginley, Patrick
1:26.18
11/3
NS
0
REDT
Hetzel, William
1:26.50
11/6
1:24.72
10
1
WMAC
Brudnak, Mark
1:26.91
11/2
NS
0
WLOO
Vogel, Brian
1:29.69
11/7
1:29.59
12
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
RICE
Guthrie, David
1:07.97
10/4
1:08.02
1
11
CMS
Scott, Greg
1:13.99
10/5
NS
0
GS
McAdam, Robert
1:16.02
10/3
1:15.67
2
9
MINN
Kochendorfer, James
1:16.37
10/6
1:17.37
4
7
SCCM
Ritchie, Andy
1:16.55
10/2
1:18.12
5
6
GSM
Doyle, Benn
1:17.00
10/7
1:18.65
6
5
PBM
Aubrey, Michael
1:17.27
10/1
1:16.65
3
8
UC38
Anderson, Bruce
1:17.66
10/8
NS
0
ARIZ
Vargas, Daniel
1:17.94
9/4
NS
0
WMAC
Holland, David
1:18.00
9/5
NS
0
PBM
Moreno, Al
1:20.30
9/3
NS
0
OREG
Howell, Richard
1:21.00
9/6
1:21.42
7
4
WMAC
Blommel, Gregory
1:21.20
9/2
1:21.81
8
3
MOST
Richey, Steven
1:21.53
9/7
1:22.71
9
2
ARIZ
Baird, Jeff
1:22.00
9/1
1:23.49
10
1
IM
Holmberg, Tom
1:23.24
9/8
1:24.72
12
0
MINN
Fleming, Patrick
1:27.00
8/4
1:29.30
15
0
NEM
Davis, William
1:27.01
8/5
1:24.23
11
0
IAMA
Huebener, Wayne
1:28.14
8/3
1:27.87
13
0
TVM
Hektner, Eric
1:29.16
8/6
1:33.98
17
0
NORT
Licari, Robert
1:29.69
8/2
1:29.15
14
0
DAMM
Myers, Ross
1:32.29
8/7
1:31.13
16
0
DKTA
McGraw, Thomas
1:45.35
8/1
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
RHMS
Rider, Lee
1:16.00
7/4
1:23.33
6
5
FAST
Neville, Richard
1:16.74
7/5
1:19.23
2
9
MICH
Parker, Randy
1:17.21
7/3
1:18.68
1
11
KM
Hamm, Michael
1:17.36
7/6
1:19.93
3
8
IM
Seybold, Harvey
1:19.94
7/2
1:21.48
5
6
PALM
Slowey, Michael
1:20.21
7/7
1:20.52
4
7
SKY
Haberek, Cork
1:23.81
7/1
1:26.85
10
1
CMS
Louie, Jamie
1:24.75
7/8
1:25.85
8
3
MINN
Anderson, Jay
1:25.67
6/4
1:29.03
12
0
MINN
Evers, John
1:26.77
6/5
1:25.34
7
4
NEM
Battistini, Rick
1:27.08
6/3
1:26.81
9
2
PCCM
Anderson, Robert
1:27.23
6/6
1:30.75
16
0
WMAC
Hoganson, Robert
1:27.50
6/2
1:28.73
11
0
DAM
Woodruff, David
1:28.11
6/7
1:30.26
14
0
MINN
Kopp, Lindsey
1:30.00
6/1
1:30.62
15
0
MELO
Pinto, Harlan
1:30.35
6/8
1:29.84
13
0
AKMS
Withoff, David
1:30.50
5/4
1:31.40
18
0
PMST
Trussell, Tony
1:31.87
5/5
1:30.75
16
0
MICH
Phillips, Mike
1:32.68
5/3
1:38.60
20
0
DOC
Finn, Peter
1:32.84
5/6
NS
0
MICH
Aumiller, Joe
1:34.28
5/2
1:32.37
19
0
MINN
Hullsiek, Ted
1:35.00
5/7
NS
0
UC21
Gerlich, Peter
2:12.02
5/1
2:09.34
21
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PSM
Colella, Rick
1:15.94
4/4
1:14.77
1
11
OREG
Stark, Allen
1:20.99
4/5
1:24.09
3
8
CMS
MacDonald, Lee
1:25.00
4/3
1:27.87
4
7
IM
Dahlberg, Peder
1:25.51
4/6
1:20.48
2
9
1776
Dougherty, Stephen
1:27.28
4/2
1:31.98
5
6
MINN
Anderson, Marc
1:30.25
4/7
1:32.30
6
5
GRA
Rollins, Bruce
1:35.02
4/1
1:35.56
8
3
MINN
Bovard, Ralph
1:38.07
4/8
1:35.38
7
4
FAST
Baumann, Martin
1:40.00
2/7
1:36.82
9
2
BUMS
Pot, Eugene
1:44.20
2/8
1:44.60
10
1
MINN
Joyner, Jay
2:15.00
1/6
2:15.25
11
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PSM
Peterson, Steven
1:29.90
3/4
1:32.09
2
9
MINN
Kleffman, Robin
1:36.10
3/5
1:34.19
4
7
MINN
Pelissier, Jim
1:37.00
3/3
1:34.04
3
8
IM
Wendt, George
1:40.00
3/2
1:31.00
1
11
PSCM
Gemmill, Dave
1:40.00
3/6
1:36.72
5
6
NASH
Fuenmayor, Jose
1:42.96
3/7
1:47.13
7
4
WMAC
Pease, Richard
1:45.00
3/1
1:47.57
8
3
PBM
Parsons, Roger
1:46.50
3/8
1:45.52
6
5
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GRA
Freshley, Mike
1:27.74
2/3
1:30.89
1
11
UC08
Loewe, Raymond
1:35.09
2/4
NS
0
CMS
Burgess, Thom
1:47.00
2/2
1:47.32
2
9
RMST
Chadsey, William
1:47.83
2/5
2:02.77
5
6
T2NM
Wakelin, Fred
1:50.00
2/1
1:58.25
3
8
MINN
Arlander, David
1:52.15
2/6
1:58.50
4
7
MINN
Bigger, Leland
2:08.33
1/5
2:06.16
6
5
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
INDY
Costill, David
1:42.00
1/3
1:40.90
1
11
MICH
Martin, Ray
1:51.88
1/2
1:56.53
2
9
MINN
Kansas, Bill
2:00.00
1/4
2:06.78
4
7
WMAC
May, George
2:01.83
1/1
1:56.55
3
8
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SRM
Stupfel, Norman
2:39.00
1/7
2:19.51
1
11
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home