Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2017 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 2, 2017 - Sun, Aug 6, 2017 )
Psych Sheet
Event 15: Men 100 M Free
240 Swimmers
Psych Sheet by Age Group
Psych Sheet by Seed Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MINN
Klemm, Josh
55.89
32/4
56.35
3
8
ROSE
Granger, Jeremy
56.10
32/5
54.79
1
11
UC52
Stinar, Matt
57.17
32/3
1:00.36
8
3
CSPM
Petyniak, Jakub
57.79
32/6
56.31
2
9
MINN
Nelson, Daniel
58.50
32/2
59.85
6
5
SKY
Kolb, William
58.66
32/7
1:01.87
9
2
ARMS
Frederick, Aaron
59.10
32/1
1:00.04
7
4
ISWM
Bulington, Carter
1:00.20
32/8
1:08.02
14
0
RAC
St. Vincent, Thomas
1:00.45
31/4
58.27
4
7
GMUP
Danchak, Alexander
1:00.49
31/5
NS
0
PALM
Marquet, Bryan
1:00.62
31/3
NS
0
BOZE
Kelly, Matthew
1:01.10
31/6
59.38
5
6
UC30
Duncan, Michael
1:01.95
31/2
1:03.75
12
0
WCM
Laws, Gus
1:02.99
31/7
1:02.78
10
1
BCTM
Escareno, Jesus
1:05.74
31/1
1:07.51
13
0
IM
Gorman, Jake
1:06.00
31/8
1:03.18
11
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC22
Murphy, Conor
55.99
30/4
55.66
2
9
MINN
Albu, Phil
56.90
30/5
1:02.77
8
3
ROSE
Porrazzo, Ralph
58.43
30/3
53.70
1
11
UC50
Gugel, Tom
59.00
30/6
56.95
3
8
MINN
Teigen, Gunnar
1:00.22
30/2
57.58
4
7
NORT
Broch, William
1:02.17
30/7
NS
0
L4S
Shaheen, Luke
1:02.25
30/1
1:01.79
7
4
SFTL
Monahan, Sean
1:02.38
30/8
58.26
5
6
UC30
Hubbard, Max
1:03.05
28/6
59.98
6
5
MMMT
Divilbiss, Zachary
1:06.83
28/7
1:07.72
9
2
MINN
Warner, Aaron
1:12.00
28/5
1:18.24
10
1
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
DeBerry, Tyler
52.68
29/4
53.55
1
11
DAMM
Hauck, Jason
54.90
29/5
NS
0
MINN
Anderson, Joseph
55.69
29/3
NS
0
DKTA
Smith, Ben
58.01
29/6
57.00
2
9
SFTL
Cuellar, Sebastian
58.49
29/2
1:00.49
7
4
DKTA
Schneider, Jeffrey
59.00
29/7
57.56
3
8
MINN
Stanaway, Patrick
59.78
29/1
59.92
4
7
SFTL
Wenzel, Serge
1:00.06
29/8
1:00.16
5
6
SYSM
Eckert, Jonathan
1:00.18
28/3
1:00.29
6
5
GWSC
Mathews, Waseem
1:07.00
28/2
1:06.15
8
3
PMST
Peterson, Matland
1:11.77
28/4
1:12.11
9
2
SFTL
Hitchcock, Wesley
1:40.00
17/6
1:29.62
10
1
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MINN
Vestrum, Luke
54.93
27/4
56.56
4
7
PBM
Lotano, Daniel
55.45
27/5
54.60
1
11
MINN
Esbjornsson, Erik
56.00
27/3
NS
0
MATD
Dimitrov, Matias
56.72
27/6
56.51
3
8
MINN
Arnold, James
57.07
27/2
56.20
2
9
AGUA
Bass, Ilan
58.06
27/7
NS
0
IAMA
Tollakson, TJ
59.87
27/1
1:00.19
6
5
WMAC
Girard, Alex
1:00.35
27/8
NS
0
CONN
Virgil, Jeremy
1:01.00
26/4
59.62
5
6
MINN
Bindert, Chris
1:01.43
26/5
NS
0
MINN
Rupp, Christopher
1:01.87
26/3
1:00.79
7
4
MINN
Johnson, Luke
1:04.28
26/6
1:03.72
8
3
MINN
Busch, Jeremy
1:13.00
26/2
1:12.62
9
2
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MINN
Jacobson, Brian
53.23
25/4
54.79
1
11
SFTL
Williams, Ryan
55.45
25/5
57.00
2
9
SFTL
Tiozzo, Eduard
57.61
25/3
58.50
3
8
RMST
Baldwin, Craig
58.20
25/6
59.72
5
6
CVMM
Karren, Kelly
59.07
25/2
1:00.25
6
5
RICE
Mastracchio, Dominic
59.55
25/7
1:00.57
7
4
SYSM
Hughes, Dawson
59.65
25/1
NS
0
ROSE
Passos, Andre
1:00.00
25/8
1:02.03
9
2
SFTL
Davis, Andrew
1:01.39
24/4
1:02.38
10
1
NTXL
Glass, Mark
1:01.78
24/5
1:00.69
8
3
ROSE
Popko, David
1:02.40
24/3
59.33
4
7
SYSM
Palace, Mark
1:04.01
24/6
1:02.46
11
0
NYAC
Goldberg, Brian
1:05.00
24/2
NS
0
PSM
DeWard, Robert
1:07.13
24/7
1:06.41
12
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
YCFM
Van Thielen, Mike
54.56
23/4
55.48
1
11
NCMS
Lee, Lawrence
56.30
23/5
56.94
2
9
CMS
Garland, Robert
58.40
23/3
57.55
3
8
PSM
Doherty, Todd
59.46
23/6
58.50
4
7
YCFM
Farrell, Andrew
59.82
23/2
1:01.26
6
5
PSM
Alsberg, Maoz
1:00.00
23/7
1:00.51
5
6
UMAC
Doane, Michael
1:00.00
23/1
NS
0
NCMS
Robling, Steve
1:00.97
23/8
1:02.22
7
4
MOVY
Wiewel, Matt
1:03.00
22/4
1:02.79
8
3
MINN
Soltis, Mike
1:05.00
22/5
1:04.37
9
2
MOVY
Grimm, Kurt
1:05.30
22/3
1:04.64
10
1
MICH
Cabbage, Sean
1:06.22
22/6
1:05.62
11
0
IM
Kasemsarn, Richard
1:08.10
22/2
1:09.12
12
0
MINN
Kanter, Brad
1:11.48
22/7
1:15.58
14
0
ISMT
Barra, Jose
1:11.53
22/1
1:10.27
13
0
SWED
Holck, Andy
1:15.00
22/8
NS
0
MINN
Kurus, Doobie
1:17.00
17/3
1:16.20
15
0
NORT
Timmerman, Tim
1:28.00
17/4
1:32.63
17
0
MINN
Peterson, Shane
1:29.02
17/2
1:19.06
16
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ROSE
Granger, Nicolas
53.77
21/4
54.18
1
11
NITR
Unruh, Steven
55.85
21/5
56.46
3
8
1776
Hiltabiddle, Steve
56.20
21/3
56.02
2
9
ARIZ
Utsch, Jeffrey
57.35
21/6
59.04
8
3
MICH
Anderson, Tony
57.94
21/2
57.94
5
6
VMST
Harris, Gregory
58.05
21/7
59.35
10
1
IAMA
Bennett, Dennis
58.22
21/1
58.19
7
4
PSM
Nygren, Mats
58.24
21/8
58.14
6
5
MICH
Bailey, Jeff
59.17
20/4
57.78
4
7
CONN
Reul, Andy
59.70
20/5
59.05
9
2
MOVY
Hayden, Douglas
1:00.00
20/3
1:01.04
12
0
MINN
Stenroos, John
1:00.49
20/6
1:09.02
20
0
VMST
Clear, Kirk
1:01.50
20/2
1:04.44
17
0
PALM
Cook, Andy
1:01.75
20/7
1:01.81
14
0
CMS
Barringer, Rob
1:01.77
20/1
1:00.58
11
0
MINN
Ruehle, Tom
1:02.33
20/8
1:02.22
16
0
UC14
Krieger, Dima
1:03.08
19/4
1:01.94
15
0
MINN
Schmitz, William
1:04.00
19/5
1:01.66
13
0
SFTL
Horwitz, Peter
1:04.00
19/3
NS
0
MINN
Young, Robert
1:04.99
19/6
NS
0
ISMT
Olson, Timothy
1:05.10
19/2
NS
0
MINN
Sieben, Christopher
1:05.38
19/7
1:07.04
18
0
ISMT
Foss, Jonathan
1:05.65
19/1
NS
0
WH2O
Camacho, Raymond
1:06.00
19/8
1:15.91
24
0
SWED
Cordero, Billy
1:07.60
18/4
NS
0
NEM
Johnson, Eric
1:08.00
18/5
1:08.43
19
0
MINN
Hauck, Dan
1:08.00
18/3
1:11.53
23
0
MINN
Raming, Rich
1:08.45
18/6
NS
0
OREG
McAllister, Mark
1:08.80
18/2
1:09.71
21
0
WLOO
Vogel, Brian
1:11.90
18/7
1:10.63
22
0
MINN
Suare, Ruben
1:18.09
18/1
1:28.27
25
0
VJO
Abegg, Michael
1:25.49
18/8
1:30.24
26
0
MINN
Diaz, Richard
1:40.00
17/5
1:48.11
27
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IM
Sims, David
56.26
16/4
56.33
1
11
MINN
Kollross, Jerry
59.50
16/5
58.52
2
9
PBM
LaMonica, Mike
1:00.43
16/3
1:02.28
8
3
MOVY
Sherman, Bill
1:00.44
16/6
1:00.79
5
6
MOVY
Stephenson, Kyle
1:00.94
16/2
1:02.25
7
4
MEDM
Hassan, Amro
1:01.00
16/7
1:00.76
4
7
CMS
Scott, Greg
1:01.20
16/1
NS
0
MOVY
Valley, Eric
1:01.55
16/8
1:02.63
10
1
MTSC
Thain, Doug
1:02.07
15/4
1:00.31
3
8
ARKM
Strauss, Trip
1:02.99
15/5
NS
0
SYSM
Newman, Steven
1:03.00
15/6
1:02.09
6
5
COOG
Mahaffey, Don
1:03.00
15/3
1:03.94
12
0
PBM
Caudrillier, Francois
1:03.94
15/2
1:04.85
13
0
MINN
Emison, Thomas
1:03.99
15/7
1:06.73
20
0
DKTA
Swanberg, Mike
1:04.00
15/1
1:05.38
15
0
CONN
Gunzl, Arthur
1:04.71
15/8
1:03.91
11
0
MOST
Richey, Steven
1:04.79
14/4
1:06.12
16
0
MICH
Pogue, Jim
1:05.00
14/5
1:02.38
9
2
PSM
Rogers, Randy
1:05.50
14/3
NS
0
1776
Reilly, Jeff
1:06.06
14/6
1:08.64
25
0
SGSC
Leier, Brian
1:06.13
14/2
1:06.46
18
0
SCYM
Tsuzuki, Ed
1:06.66
14/7
1:06.75
21
0
SLAM
Dennis, Justin
1:07.00
14/8
1:06.53
19
0
MINN
Domaille, Bruce
1:07.00
14/1
NS
0
SCCM
Naroski, Shaun
1:07.15
13/4
1:08.58
24
0
NEM
Davis, William
1:07.25
13/5
1:05.26
14
0
ARIZ
Baird, Jeff
1:08.00
13/3
1:06.29
17
0
CTMS
Moore, Lin
1:08.27
13/6
NS
0
IM
Ruderman, Richard
1:08.50
13/2
1:07.68
22
0
MACC
Boisvert, Paul
1:08.67
13/7
1:08.01
23
0
MINN
Fleming, Patrick
1:09.00
13/8
1:09.66
27
0
RICE
Kone, Bruce
1:09.00
13/1
NS
0
1776
Matz, Michael
1:10.85
12/4
1:09.04
26
0
MINN
Ness, Randal
1:13.50
12/5
1:12.24
29
0
UC30
Dieser, Mark
1:13.50
12/3
NS
0
VMST
Keating, Raymond
1:13.75
12/6
1:10.04
28
0
MINN
Wendorff, James
1:17.00
12/2
1:19.26
31
0
GWST
Burgess, Randal
1:23.47
12/7
1:17.93
30
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ROSE
Stephenson, Dan
58.20
11/4
58.06
2
9
CSMT
Ritter, James
58.21
11/5
57.94
1
11
AWJ
Fields, John
59.45
11/3
NS
0
UC30
Hedrick, Trip
1:01.26
11/6
58.25
3
8
MINN
Paakh, Bruce
1:01.52
11/2
1:02.78
4
7
PSM
Graham, Donald
1:02.47
11/7
NS
0
MOVY
Welchlin, Bob
1:03.00
11/1
1:03.96
5
6
GAJA
Hildebrandt, David
1:05.00
11/8
1:07.99
12
0
NEM
Meltz, Steve
1:05.00
10/4
1:12.04
17
0
IM
Dodson, Phil
1:05.10
10/5
1:06.32
9
2
MINN
Smith, Darrell
1:05.45
10/3
1:04.88
6
5
IM
Scanlan, Kevin
1:05.62
10/6
1:07.27
10
1
IM
Blumenthal, Jeffrey
1:07.02
10/2
1:07.53
11
0
TSUN
Darlington, Taite
1:07.86
10/7
1:06.15
8
3
MINN
Lukens, Jeffrey
1:08.00
10/1
1:08.52
13
0
MINN
DuBose, Edwin
1:08.80
10/8
1:17.46
21
0
IM
Black, Boyd
1:09.01
9/4
1:05.04
7
4
SAWS
Crist, Bruce
1:09.09
9/5
1:08.67
14
0
MINN
Andersen, Chris
1:09.50
9/3
NS
0
SYSM
Kahn, Roger
1:10.40
9/2
1:09.94
15
0
MICH
Pflughoeft, John
1:10.40
9/6
1:11.24
16
0
MINN
Hanzlik, Jim
1:13.00
9/7
NS
0
CMS
Morrison, Jeffrey
1:13.61
9/1
1:14.86
19
0
CSMT
Bargar, Scott
1:13.91
9/8
1:13.00
18
0
OCCM
Maxson, Mark
1:14.49
8/4
NS
0
MINN
Maguire, John
1:15.95
8/5
NS
0
NORT
Pogue, Thomas
1:17.79
8/3
1:16.13
20
0
MICH
Phillips, Mike
1:19.66
8/6
1:19.56
22
0
LRM
Martin, Doug
1:25.00
8/2
1:37.42
25
0
MOVY
Recalde, Marco
1:27.87
8/7
1:25.41
23
0
ROSE
Tulin, Michael
1:35.30
8/1
1:36.27
24
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1776
Thornton, James
1:04.00
7/5
1:02.23
1
11
PBM
Childs, Lee
1:04.00
7/3
1:04.74
2
9
SDSM
Mench, Lee
1:04.00
7/4
1:04.91
3
8
DOC
Stager, Joel
1:04.87
7/6
1:06.36
7
4
SFTL
Shead, Timothy
1:05.00
7/2
1:04.93
4
7
MINN
Anderson, Marc
1:05.99
7/7
1:06.04
6
5
PBM
Schmidt, George
1:06.13
7/1
NS
0
MICH
Olson, Chuck
1:07.00
7/8
1:05.58
5
6
WIN
Voisard, Brian
1:08.05
6/4
1:07.80
9
2
TAM
Bernard, Alan
1:08.37
6/5
1:07.04
8
3
TTEX
Ravel, Rick
1:10.02
6/3
1:08.42
10
1
GRA
Rollins, Bruce
1:10.02
6/6
1:09.56
11
0
NORT
Brown, Perry
1:10.17
6/2
1:12.19
12
0
PSM
Warner, Frank
1:12.02
6/7
NS
0
BUMS
Kornblatt, Daniel
1:13.00
6/1
1:13.34
13
0
MINN
Bachman, John
1:15.00
6/8
1:19.14
15
0
BUMS
Pot, Eugene
1:16.07
2/6
1:16.04
14
0
NCMS
Beachler, Michael
1:25.71
2/7
1:24.16
16
0
MINN
Kaplan, Mark
1:34.89
2/5
1:35.57
17
0
IM
Anderson, John
1:42.00
2/8
1:37.00
18
0
WMAC
Lopez, Francisco
2:05.00
2/4
2:11.60
19
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
Wilder, Hugh
1:07.00
5/4
1:07.21
3
8
SPM
Selles, Carl
1:08.00
5/5
1:09.38
6
5
SYSM
Couch, Bob
1:08.25
5/3
1:08.60
4
7
DAM
McPherson, Andrew
1:09.69
5/6
1:06.90
2
9
TOC
Elder, James
1:10.00
5/2
1:08.87
5
6
KONA
Borowski, Steve
1:10.77
5/7
1:05.54
1
11
PALM
Brzezinski, Jay
1:12.00
5/1
1:11.29
7
4
WMAC
Meehan, Tom
1:13.23
5/8
1:15.59
10
1
WMAC
Hollub, Greg
1:14.62
3/3
NS
0
RICE
Hardy, Rog
1:16.00
3/4
1:14.44
9
2
CMS
Abbott, William
1:17.00
3/2
1:13.79
8
3
BUMS
Meade, Tom
1:26.30
3/5
1:24.38
11
0
RMST
Snowhite, Larry
1:44.68
3/1
1:44.33
12
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GRA
Freshley, Mike
1:09.06
4/4
1:11.27
1
11
DKTA
Gosnold, Will
1:13.42
4/5
1:12.74
2
9
TOC
Van Horn, William
1:17.00
4/3
1:22.17
4
7
SFTL
Trauber, Ami
1:18.00
4/6
1:18.08
3
8
PBM
Fisher, Alex
1:25.00
4/7
1:35.77
6
5
CMS
Burgess, Thom
1:25.00
4/2
NS
0
MM
Avery, John
1:32.27
4/1
1:40.60
8
3
SFTL
Goldbas, Mervyn
1:33.54
4/8
1:23.48
5
6
MINN
Bigger, Leland
1:44.02
3/6
1:42.33
9
2
RMST
Pilette, Sterling
1:45.00
3/7
1:38.80
7
4
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MINN
Magee, Pete
1:24.05
2/2
1:29.31
1
11
O*H*
Oyakawa, Yoshi
1:36.00
2/3
1:39.52
2
9
METR
Schloss, Steve
1:52.63
2/1
1:50.58
3
8
WMAC
Olson, John
2:14.04
1/7
NS
0
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SRM
Stupfel, Norman
1:47.00
1/5
1:43.24
1
11
IM
Mullins, Stephen
1:55.00
1/6
1:53.30
2
9
NYAC
Ellis, Richard
2:30.00
1/4
2:53.09
3
8
Age Group 90-94
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NORT
Brown, Donald
2:30.19
1/2
2:39.18
1
11
Age Group 95-99
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
OREG
Lamb, Willard
1:47.23
1/3
1:53.86
1
11
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home