Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2017 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 2, 2017 - Sun, Aug 6, 2017 )
Psych Sheet
Event 13: Men 200 M Fly
88 Swimmers
Psych Sheet by Age Group
Psych Sheet by Seed Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PALM
Marquet, Bryan
2:40.96
NS
NS
0
UC38
Rodriguez Martinez, Adrian
2:46.11
11/7
2:35.23
1
11
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SCAQ
Leung, Brian
2:19.03
11/3
2:24.63
1
11
DAM
Docken, Steffen
2:36.05
11/2
2:36.25
3
8
ROSE
Daltorio, Robert
2:38.91
11/4
2:42.02
4
7
MINN
Carlson, Reid
2:41.78
11/1
2:30.00
2
9
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IM
Pedersen, Robert
2:44.10
11/5
2:29.93
1
11
BERK
Hoke, James
3:05.50
11/6
3:18.61
2
9
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CONN
Virgil, Jeremy
2:20.84
10/4
2:16.99
1
11
IAMA
Tollakson, TJ
2:24.93
10/5
DQ
0
CMS
Batchelder, John
2:26.72
10/3
2:25.91
2
9
PALM
Malik, Michael
2:29.70
10/6
2:26.66
3
8
PBM
Berwald, Joshua
3:00.00
10/2
DQ
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1776
Patterson, Thomas
2:32.00
9/4
2:35.22
1
11
ROSE
Passos, Andre
2:40.00
9/5
2:47.65
3
8
GS
Decker, John
2:44.74
9/3
2:37.82
2
9
OREG
Miller, Matt
2:47.27
9/6
3:00.47
5
6
UC04
McNelis, Michael
3:01.00
9/2
2:52.69
4
7
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SYSM
Rodriguez, Ramses
2:23.43
8/4
2:37.50
1
11
SAWS
Rubocki, John
2:29.72
NS
NS
0
YCFM
Kroupa, Andy
2:37.82
8/5
2:38.95
2
9
MICH
Wuchte, Mathew
2:46.07
8/3
2:43.28
3
8
PBM
Ames, Eddie
2:55.00
8/6
3:18.40
4
7
WMAC
Conley, Scott
3:30.00
8/2
3:31.92
6
5
MICH
Sturdy, Patrick
3:45.00
8/1
3:30.02
5
6
UC30
Kadwell, Frank
3:45.00
8/7
4:11.22
7
4
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC38
Wells, Barton
2:18.80
7/4
2:26.44
1
11
NTXL
Doyle, Michael
2:39.99
7/5
2:36.43
2
9
IM
Brandt, Mark
2:45.25
7/3
2:47.08
3
8
MINN
King, Robert
2:49.00
NS
NS
0
MINN
Kough, David
2:58.00
7/6
3:17.18
5
6
MOVY
Thompson, Anthony
3:02.02
7/2
3:16.65
4
7
UC03
Levesque, Gilles
5:07.72
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IM
Sims, David
2:17.83
6/4
2:18.37
1
11
PBM
LaMonica, Mike
2:30.00
6/5
2:26.53
2
9
WMAC
Richards, Scott
2:34.60
6/3
2:34.72
3
8
MOVY
Wells, Brad
2:42.10
6/6
2:39.12
4
7
OREG
Uebele, Keith
2:44.00
6/2
NS
0
IM
Seibt, Andreas
2:45.00
6/1
2:48.35
5
6
PSM
Rogers, Randy
2:45.00
6/7
2:49.61
6
5
WMAC
Biles, James
2:45.15
6/8
NS
0
ARIZ
Vargas, Daniel
2:55.08
NS
NS
0
MINN
Muchow, Gary
2:58.58
4/5
2:57.59
7
4
MOVY
Valley, Eric
2:58.68
NS
NS
0
UNQC
Veilleux, Pierre
3:05.75
4/6
3:13.51
8
3
OREG
Howell, Richard
3:06.00
NS
NS
0
UTAH
Treiman, Gerald
3:40.11
2/6
3:57.73
9
2
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TXLA
Sauer, Jim
2:29.00
5/4
2:30.61
1
11
KISU
Carlsen, Glenn
2:43.14
5/5
3:00.51
5
6
MM
Murtagh, Patrick
2:50.00
5/3
2:38.59
2
9
O*H*
Wasserman, Neil
2:52.00
5/6
2:54.52
4
7
SKY
Haberek, Cork
2:53.51
5/2
3:03.07
6
5
ARIZ
Modjeska, Mark
2:55.27
NS
NS
0
IM
Dodson, Phil
2:56.00
NS
NS
0
TXLA
Wood, Larry
3:02.00
5/7
3:11.72
8
3
DOC
Wright, Robert
3:02.02
5/1
3:05.03
7
4
MINN
Smith, Darrell
3:08.45
5/8
2:45.99
3
8
PCCM
Anderson, Robert
3:18.93
4/4
3:27.28
11
0
MINN
Lamour, Didier
3:20.00
NS
NS
0
IAMA
Kealy, Tom
3:20.16
4/3
3:26.68
9
2
MELO
Pinto, Harlan
3:35.35
1/3
3:26.87
10
1
MICH
Aumiller, Joe
4:00.00
1/2
3:56.81
12
0
IM
Camin, Peter
4:30.20
NS
NS
0
DOC
Wright, Gary
5:01.36
1/4
4:25.52
13
0
NCMS
Miller, Jamie
5:03.62
1/1
6:01.61
14
0
MICH
Forgione, David
6:37.16
NS
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PSM
Colella, Rick
2:34.00
3/4
2:35.36
1
11
GRA
Kerns, Hubie
3:00.00
3/5
3:01.02
3
8
TAM
Bernard, Alan
3:04.19
3/3
3:08.51
4
7
SFTL
Shead, Timothy
3:10.00
3/6
2:56.33
2
9
OREG
Stark, Allen
3:11.22
NS
NS
0
CMS
MacDonald, Lee
3:15.00
NS
NS
0
GRA
Rollins, Bruce
3:20.02
3/2
3:23.12
5
6
RMST
Rysdon, Jon
3:30.00
3/7
3:45.66
8
3
WMAC
Millholland, Carl
3:43.00
3/1
3:50.78
9
2
1776
Jones, Robert
3:43.25
3/8
NS
0
MINN
Vandam, Gerald
3:53.05
1/6
3:44.36
7
4
MINN
Fine, Gary
4:21.00
1/7
3:42.75
6
5
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Burns, Joel
3:13.59
NS
NS
0
TOC
Rudloff, Edward
3:23.30
2/4
3:22.88
1
11
SWIA
LeMaster, Stan
3:31.57
2/3
3:36.93
3
8
IM
Long, Robert
3:59.00
2/5
3:58.49
4
7
CMS
Carney, Kent
4:00.00
2/2
3:26.87
2
9
UC17
Heeter, M
4:40.00
NS
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC08
Loewe, Raymond
3:34.49
NS
NS
0
SDSM
Bell, John
4:49.76
1/8
NS
0
UC08
Ashare, Edward
5:45.00
NS
NS
0
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
OREG
Fasbender, Barry
4:52.72
1/5
5:14.83
1
11
Key
DQ
Disqualified
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home