Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Reports
Login
2022 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 3, 2022 - Sun, Aug 7, 2022 )
Psych Sheet
Event 22: Men 200 M IM
154 Swimmers
Psych Sheet by Age Group
Psych Sheet by Seed Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Rubin, Yona
2:15.80
18/7
2:20.01
1
11
L4S
Liu, Alexander
2:24.31
17/1
2:35.78
5
6
1693
Major, Kyle
2:26.50
16/2
2:29.20
3
8
1693
Tolar, Jack
2:32.83
15/8
2:29.29
4
7
PCY
Waters, Jacob
2:37.24
14/8
2:23.50
2
9
DCAC
Nishimura, Jacob
2:40.56
NS
NS
0
YYMS
Robinson, Jacob
2:42.05
12/7
2:41.10
6
5
FAFF
Fasana, Joseph
2:45.88
10/2
2:43.09
7
4
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1693
Bureau, Lucas
2:08.76
18/4
2:07.27
1
11
1693
Brower, Andrew
2:15.07
18/6
2:13.75
2
9
LSM
Garriga, Alexander
2:20.00
17/3
2:18.72
3
8
TIDE
Perez, Ricky
2:25.00
16/4
2:18.82
4
7
CONN
Greene, Jonathan
2:25.00
16/5
2:24.38
6
5
SFTL
Rosenbaum, Ryan
2:27.20
16/7
2:22.61
5
6
DCAC
Casey, Grant
2:30.00
NS
NS
0
UC32
Hubenthal, Nathaniel
2:32.26
15/1
2:24.91
7
4
SFTL
Woodrow, Blake
2:34.24
14/3
2:36.32
11
0
SFTL
Flores, Alfonso
2:39.69
13/7
2:32.35
9
2
DCAC
Wojtak, Jeremy
2:40.00
13/8
2:31.88
8
3
MARY
Brown, Matthew
2:40.00
12/4
2:56.49
14
0
1693
Head, Carter
2:40.00
NS
NS
0
SKY
Kolb, William
2:40.75
12/2
2:46.55
12
0
RMT
Filipovic, Eddie
2:42.08
12/1
2:50.80
13
0
ETM
McQuiggan, Jacob
2:50.00
9/6
2:36.31
10
1
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PSCM
Onishi, Kaname
2:15.00
18/3
2:18.03
2
9
VMST
Phillips, Bradley
2:15.21
18/2
2:13.33
1
11
DAS
Glaser-Garbrick, Dan
2:17.76
18/1
2:25.08
4
7
LOSC
Dee, Kevin
2:19.41
17/5
2:21.20
3
8
PALM
Sites, Tyler
2:26.13
16/6
2:27.98
6
5
ARMS
Tran, William
2:31.29
15/2
2:34.46
7
4
1693
Berger, Christoph
2:35.12
14/6
2:27.25
5
6
UC10
Jurkiewicz, Crosby
2:36.88
14/1
2:34.55
8
3
1693
Taggart, Ross
2:40.00
13/1
2:39.94
10
1
UC08
Strathmeyer, Brian
2:43.50
11/6
2:36.12
9
2
UC25
Duong, William
2:51.35
NS
NS
0
PCAT
Tignor, Joshua
2:52.83
9/8
3:01.72
11
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
RICE
Nead, Kevin
2:14.44
18/5
2:10.00
1
11
NCMS
Dellanoce, Michael
2:17.87
18/8
2:18.94
2
9
NEM
Card, Mathew
2:23.55
17/2
2:27.02
4
7
GAJA
Snyder, Dan
2:24.98
17/8
2:25.58
3
8
RMST
Anderson, Justin
2:53.66
8/2
2:35.89
5
6
RRY
Morris, John
2:55.75
7/3
2:57.60
6
5
ARMS
Dreisbach, Tristan
3:04.00
6/1
3:05.07
7
4
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GSMS
Hunte, Rod
2:28.61
15/4
2:31.39
2
9
NCMS
Hill, Edward
2:31.00
15/6
2:29.37
1
11
DCAC
Smith, Brent
2:38.32
13/3
2:32.30
3
8
TERR
Strahota, Jeffrey
2:39.32
13/2
2:40.16
7
4
DCAC
Denrich, David
2:40.72
12/6
2:36.18
4
7
CGMS
Lundberg, Erik
2:43.15
11/3
2:38.82
5
6
NERD
Robbins, Michael
2:45.37
10/3
2:44.29
8
3
CMS
Bergford, Brian
2:46.44
10/1
2:39.48
6
5
LTDUB
Zanjani, Brian
2:56.00
7/6
3:00.51
9
2
NCMS
Nguyen, Sonny
3:00.00
6/4
3:22.81
11
0
VMST
Gustafson, Jeremy
3:10.00
4/4
3:02.02
10
1
AGUA
Prado-Acosta, Mariano
3:12.14
4/5
3:28.63
12
0
TIDE
Rodriguez, Jason
3:15.00
4/3
3:35.41
13
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LRM
Shefchik, Byron
2:19.11
17/4
2:18.75
1
11
UC12
Medei, Steve
2:25.99
16/3
2:34.66
3
8
1693
Bell, David
2:33.83
14/5
2:28.52
2
9
GS
Decker, John
2:36.87
14/7
2:40.30
5
6
1693
Rockwell, John
2:37.27
13/4
2:35.03
4
7
ARMS
Rooney, Tim
2:46.70
9/4
2:44.16
6
5
TERR
Solares, Santiago
3:09.28
5/2
3:10.31
7
4
TIDE
Mayhew, Benjamin
3:20.00
4/1
3:22.61
9
2
BAM1
Deal, Bryan
3:22.40
3/4
3:13.47
8
3
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SKY
Solano, Abraham
2:24.29
17/7
2:24.26
1
11
NCMS
Andersen, Morten
2:28.06
16/1
2:26.82
2
9
ANCM
Roddin, Jeffrey
2:30.00
15/5
2:29.42
3
8
ALMA
Gibson, Ben
2:35.27
NS
NS
0
1693
Ruckdeschel, Jonathan
2:38.50
13/6
2:45.81
6
5
VMST
Noonan, Edward
2:40.37
12/3
2:46.41
7
4
SPM
Herman, Eric
2:45.10
10/5
2:44.99
5
6
MICH
Wuchte, Mathew
2:45.47
10/6
2:44.32
4
7
SFTL
Gray, David
2:50.00
9/3
2:53.85
11
0
VMST
DeBartolo, Mark
2:52.35
9/1
2:49.83
9
2
NCMS
Rubacky, Mark
2:52.95
8/4
2:49.23
8
3
DCAC
Cockrell, Charles
2:53.27
8/6
3:01.51
13
0
VMST
Daly, James
2:54.00
8/1
NS
0
LSM
Harman, Brad
2:54.28
8/8
2:54.06
12
0
MICH
Sturdy, Patrick
2:54.75
7/4
2:52.19
10
1
SHARK
Mitchinson, Dean
3:05.35
5/3
3:18.68
14
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
DCAC
Frentsos, Jerome
2:20.67
17/6
2:23.45
1
11
NCMS
Pistorio, Tyge
2:28.50
16/8
2:34.30
3
8
ARIZ
Brundage, Patrick
2:30.54
15/3
2:31.36
2
9
SHARK
Bradshaw, John
2:31.43
15/7
2:34.86
4
7
CMS
Barringer, Rob
2:35.53
14/2
2:38.38
6
5
GSM
Faria, Jose
2:37.28
13/5
2:37.02
5
6
NCMS
Smith, Stratton
2:42.25
12/8
2:45.24
7
4
VMST
Sushkoff, George
2:43.85
11/2
2:52.82
9
2
1693
Harris, Gregory
2:45.00
NS
NS
0
NCMS
Anderson, Earl
2:46.44
10/8
2:45.92
8
3
SHARK
Denault, Charles
2:57.12
7/7
3:02.95
10
1
SFTL
Monahan, Jim
3:07.01
5/6
3:08.82
11
0
RMST
Evans, Brian
3:10.00
5/8
3:09.30
12
0
DCAC
Bloom, Scott
3:30.00
3/3
3:40.75
13
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SHARK
Perez, Arnaldo
2:33.58
14/4
2:31.13
1
11
WISC
Grisa, Thomas
2:40.02
12/5
2:42.65
2
9
WISC
Richards, Scott
2:45.00
11/8
2:52.10
5
6
PALM
Dyer, Andy
2:45.01
10/4
2:43.92
3
8
IM
Seibt, Andreas
2:50.00
9/2
2:52.98
6
5
NCMS
Moore, John
2:53.00
8/5
2:48.76
4
7
SKY
Hill, Steven
2:53.83
8/7
2:53.59
7
4
OPA
Edgerton, Karl
2:56.24
7/2
2:54.67
8
3
SHARK
Matysek, Jim
2:58.31
7/1
3:00.47
10
1
SFTL
Marks, Ronald
3:01.00
6/5
2:58.13
9
2
1776
Reilly, Jeff
3:03.03
6/6
3:03.08
12
0
UC44
Duke, Bauer
3:03.07
6/2
3:02.08
11
0
NERD
Murphy, Matthew
3:03.48
6/7
3:08.00
14
0
CGMS
Bickley, Matthew
3:04.99
6/8
3:03.21
13
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ROSE
Stephenson, Dan
2:37.03
NS
NS
0
DAS
Halley, Franklin
2:42.32
11/4
2:42.92
3
8
INDY
Young, Bruce
2:42.50
11/5
2:39.44
1
11
FINSP
Kannegieser, Robert
2:44.48
11/7
2:44.72
4
7
SHARK
Boatright, Jeffrey
2:45.00
11/1
2:47.10
5
6
LSM
Wolf, Tom
2:46.31
10/7
NS
0
NCMS
Sanchez, Greg
2:46.94
9/5
2:42.35
2
9
PALM
Slowey, Michael
2:48.67
NS
NS
0
1693
Slater, Douglas
2:50.25
NS
NS
0
AGUA
Chambers, John
2:51.45
9/7
2:53.42
7
4
1776
Keyser, Brian
2:52.54
NS
NS
0
PCY
Wasserman, Neil
2:53.16
8/3
2:49.97
6
5
SHARK
Kahn, Roger
3:00.00
NS
NS
0
SKY
Haberek, Cork
3:05.00
5/4
3:04.91
8
3
NASH
Ockerman, Jeff
3:05.00
5/5
NS
0
SPM
Nixon, John
3:09.45
5/7
3:13.66
9
2
ENSW
Phillips, Mike
3:16.06
4/7
3:14.90
10
1
CONN
Ahrens, Miles
3:24.40
3/5
3:32.88
11
0
ARIZ
Emerson, Gary
3:30.00
NS
NS
0
NEM
Keil, Mark
3:40.59
3/8
3:51.48
13
0
UC15
Luscombe, Greg
3:46.53
2/4
3:56.20
14
0
SFTL
Larson, Allen
3:54.68
2/3
3:58.61
15
0
SFTL
Abbate, Gary
3:59.00
NS
NS
0
UC12
Anderson, Paul
4:00.00
2/2
3:49.15
12
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Shead, Timothy
2:50.00
NS
NS
0
SFTL
Kerns, Hubie
2:54.97
7/5
2:58.24
1
11
UC55
Coxhead, George
2:58.45
7/8
3:18.85
5
6
SHARK
Voisard, Brian
3:01.54
6/3
3:07.16
2
9
CMS
MacDonald, Lee
3:10.00
5/1
3:10.83
3
8
1776
Dougherty, Stephen
3:15.00
4/2
3:15.99
4
7
PSM
Fogg, Stephen
3:33.50
3/6
3:43.19
7
4
RMST
Rysdon, Jon
3:35.00
3/2
3:22.46
6
5
UC08
Gondek, Paul
4:05.00
2/7
4:20.38
8
3
PA
McCord, John
4:26.05
NS
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SHARK
Couch, Bob
3:15.00
4/6
3:18.09
1
11
SHARK
Reed, Ed
3:20.05
4/8
3:29.05
3
8
MINN
Kleffman, Robin
3:37.80
3/7
3:25.99
2
9
MARY
Tompkins, Richard
3:40.00
3/1
3:32.88
4
7
SHARK
Heeter, M
4:00.00
2/6
3:48.74
5
6
GERM
Robinson, David
4:15.00
2/1
4:03.69
6
5
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MICH
Lokensgard, Erik
3:50.00
2/5
NS
0
MICH
Cody, Frank
4:52.08
2/8
NS
0
NEM
Pope, James
4:52.13
1/4
4:46.52
1
11
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SHARK
Maldonado, Luis
5:52.84
1/5
6:03.94
1
11
Age Group 90-94
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SOM
Smith, Christopher
6:56.64
1/3
5:39.42
1
11
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home