Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2022 U.S. Masters Swimming Spring National Championship ( Thu, Apr 28, 2022 - Sun, May 1, 2022 )
Psych Sheet
Event 34: Men 500 Y Free
237 Swimmers
Psych Sheet by Age Group
Psych Sheet by Seed Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MMA
Payonk, Jacob
5:20.50
23/5
5:16.21
2
9
SDMST
Curley, Spencer
5:31.74
23/6
5:14.51
1
11
PSM
Jo, Nate
5:44.44
NS
NS
0
TIDEM
Peacock, Benjamin
5:50.30
23/4
5:55.09
4
7
RMT
Filipovic, Eddie
5:51.17
23/7
5:39.43
3
8
OHAAC
Soboslay, Stephen
6:03.65
23/3
6:02.63
5
6
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC13
Bauchwitz, Benjamin
4:48.45
22/5
4:46.17
2
9
NICK
Duszynski, Andrew
4:49.00
22/6
4:56.88
6
5
NICK
Pokornowski, James
4:50.58
22/4
4:51.67
5
6
NOVA
Assouab, Adil
4:54.25
22/7
4:48.83
3
8
LSM
Garriga, Alexander
4:55.00
22/3
4:50.49
4
7
EXCL
Baxter, Brent
5:00.00
22/8
4:58.72
7
4
CMS
Bergstrom, Scott
5:00.05
22/2
4:39.35
1
11
GRA
Pierce, Jonathan
5:02.01
22/9
5:01.53
8
3
NYAC
Schumacher, Griffin
5:05.00
22/1
5:22.93
15
0
GRA
Dickson, Keith
5:05.12
22/10
5:06.28
10
1
SFTL
Smiddy, Samuel
5:10.00
NS
NS
0
CBUS
Hopkins, Kyle
5:12.00
21/5
5:03.32
9
2
SPM
Whitehead, Michael
5:15.50
NS
NS
0
WISC
Hale, Jacob
5:20.00
21/6
5:18.97
13
0
MOST
Quint, Marcus
5:29.99
21/4
5:09.15
11
0
WISC
Gutkes, Jake
5:30.55
21/7
5:32.11
16
0
SFTL
Woodrow, Blake
5:30.77
21/3
5:20.95
14
0
TXLA
Jackman, Alan
5:31.15
21/8
5:12.42
12
0
CBUS
Kahler, Harold
5:40.00
21/2
5:50.76
17
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Scheid, Trevor
4:40.00
20/5
4:41.23
1
11
TOC
Trowbridge, Nick
4:50.00
NS
NS
0
TOC
Dowley, Thomas
4:55.00
20/6
4:57.07
3
8
ASC
Vogel, Jake
4:56.85
20/4
4:51.43
2
9
UC09
Colalillo, Anthony
4:58.29
NS
NS
0
DADS
Escalante, Rodolfo
5:00.00
20/7
5:02.50
5
6
TERR
Laplante, Brett
5:03.05
20/3
5:06.78
8
3
SPM
Stickle, Christopher
5:03.61
20/8
5:04.73
7
4
DADS
Plaetzer, Alexander
5:06.13
20/2
5:03.23
6
5
AAAA
Valach, Christopher
5:07.00
20/9
5:13.94
10
1
NAM
Gutnayer, Daniel
5:09.98
20/1
5:01.75
4
7
TOC
Murray, Matthew
5:15.00
20/10
5:32.15
15
0
TXLA
Absher, Benjamin
5:20.00
19/5
5:27.03
13
0
JMMS
Lehecka, Kurt
5:30.00
19/4
5:15.34
12
0
IM
Koenig, Nicholas
5:30.00
19/7
5:35.74
17
0
TXLA
Johnson, Adam
5:30.00
19/6
5:47.52
19
0
TRB
O'Donnell, Patrick
5:32.12
19/3
5:41.49
18
0
CWTWN
Losch, Nathan
5:35.00
19/8
5:15.33
11
0
TXLA
Arnosky, Justin
5:45.00
19/2
5:07.18
9
2
LCNM
Aleabov, Pavel
6:00.00
19/1
5:30.01
14
0
PCAT
Tignor, Joshua
6:00.00
19/9
5:50.68
20
0
AAMAH
Hepp, Christopher
6:03.18
19/10
5:32.96
16
0
UC45
Rey, Thomas
6:04.67
18/5
6:00.96
21
0
SMS
Scott, Arlie
6:30.40
18/6
6:13.09
22
0
TXLA
Hong, Jimmy
6:42.61
18/4
6:24.61
23
0
GRA
Neal, Daniel
7:05.00
18/7
6:37.24
24
0
SFTL
Hicks, Michael
7:30.00
NS
NS
0
TXLA
Feiwell, Jeff
8:30.00
18/3
9:11.30
25
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
DASH
Frederiksen, Craig
4:55.04
17/5
5:05.80
1
11
GSMS
Hunte, Rod
5:15.75
17/6
5:18.53
2
9
TERR
Oloughlin, Jonathan
5:39.03
NS
NS
0
CONN
Duguay, Robert
5:53.27
17/4
5:57.62
5
6
SRVM
Warner, Jason
5:54.56
17/7
5:31.89
3
8
TW
Gallardo, Anthony
6:00.00
17/3
6:27.11
9
2
UC43
Frazer, Austin
6:00.72
17/8
5:45.69
4
7
UC08
Keyes, Brett
6:20.00
17/2
6:03.73
6
5
RMT
Burghoffer, Michael
6:20.00
17/9
6:25.82
8
3
BSMT
Rhodes, Kitrick
6:28.00
17/1
6:09.24
7
4
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Valdivieso, Juan
4:55.89
16/5
4:49.43
1
11
UC43
Cameron, Adrian
5:06.36
16/6
5:00.88
2
9
SDMST
Linford, Joe
5:09.18
16/4
5:05.44
3
8
ROSE
Popko, David
5:15.00
16/7
5:17.26
5
6
NASH
Kemmerling, Steven
5:15.00
NS
NS
0
CHEL
Sabala, Michael
5:23.59
NS
NS
0
PSM
Wallach, Ted
5:27.42
16/3
5:21.30
6
5
WCM
Holbrook, Chad
5:27.98
16/8
5:11.40
4
7
CONN
Matthews, Jonathan
5:28.67
16/2
5:23.60
7
4
OREG
Hawkins, Aaron
5:44.74
16/9
5:44.56
10
1
IM
Brown, Adam
5:45.00
16/1
5:49.99
12
0
UC25
Konopka, Geoffrey
5:47.40
16/10
6:01.63
13
0
MOST
Mathers, Nicholas
5:53.49
14/8
5:41.80
9
2
NICK
McNelis, Patrick
5:56.10
14/9
5:44.92
11
0
TIDE
Rodriguez, Jason
6:00.00
NS
NS
0
SFTL
Zambrano Gonzalez, Juan
6:22.44
14/7
5:26.78
8
3
ASC
Pfluger, Dustin
6:30.00
NS
NS
0
AGUA
Prado-Acosta, Mariano
6:44.54
14/10
6:48.88
14
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
BDO
Christensen, Eric
4:44.55
15/5
4:54.52
1
11
CMS
Felix, Larry
4:57.19
15/6
NS
0
IM
Secor, Don
5:01.72
15/4
5:00.40
2
9
SNM
Leverty, Patrick
5:04.51
15/7
5:07.96
4
7
ROSE
Galluzzi, David
5:05.00
NS
NS
0
OREG
Gilman, Matthew
5:05.50
15/3
5:05.05
3
8
NAM
McKinley, Ryan
5:15.05
12/10
5:10.97
5
6
PBM
Gallagher, Douglas
5:31.31
15/8
5:23.19
6
5
SNM
Hatch, Eric
5:31.84
15/2
5:41.26
12
0
O2
Reed, Benjamin
5:37.80
15/9
5:24.56
7
4
UC43
Andrae, David
5:41.04
15/1
5:31.76
9
2
RICE
Kimmel, Joshua
5:42.58
15/10
5:24.65
8
3
TXLA
Gardner, Joseph
5:49.36
14/4
5:36.70
11
0
TFAM
Bromfield, Jeff
5:52.77
14/3
5:57.50
13
0
GYM
Carter, Sean
6:05.00
14/5
5:36.21
10
1
PAC
Taylor, Tallie
6:12.00
14/2
NS
0
WSC
Bell, Erik
6:30.00
14/6
6:28.53
15
0
MEMO
Lehnert, Ahren
6:47.04
14/1
6:26.29
14
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GRA
Dickson, Kurt
4:59.95
13/5
4:59.99
1
11
GRA
Magee, Mark
5:09.95
13/6
5:24.88
5
6
ROSE
Baldocchi, Bob
5:15.00
13/4
5:29.84
7
4
AKMS
Sorensen, Michael
5:17.75
13/7
5:42.32
12
0
CMS
Garland, Robert
5:19.57
13/3
5:04.74
2
9
NICK
Quagliano, Bill
5:25.00
13/8
5:33.74
8
3
SDSM
Jones, Kenton
5:29.99
13/2
5:21.24
3
8
SMS
Schneider, Aaron
5:32.31
13/9
5:26.96
6
5
SKY
Lowney, Mark
5:33.14
13/1
5:23.26
4
7
MOST
Guirl, Michael
5:35.00
12/5
5:34.72
10
1
NEM
van Greuning, Len
5:35.00
13/10
5:45.20
14
0
NCMS
Rubacky, Mark
5:35.93
NS
NS
0
OREG
Tujo, Christian
5:36.77
12/6
5:45.18
13
0
SPM
Herman, Eric
5:41.60
12/4
5:33.94
9
2
PBM
LeClair, David
5:43.00
12/7
5:39.68
11
0
GRA
Lucero, Michael
5:48.89
12/3
NS
0
SFTL
Mijares, Jorge
5:52.63
12/8
5:50.95
15
0
CBFY
Wiley, Keith
5:56.79
12/2
6:05.56
16
0
WISC
Brandon, Jim
6:09.57
12/9
6:13.45
17
0
RMT
Gemelli, Michael
6:16.95
12/1
6:17.39
18
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NITR
Unruh, Steven
4:59.63
11/5
5:09.10
1
11
IAMA
Bennett, Dennis
5:11.21
11/6
5:16.02
3
8
PALM
Cook, Andy
5:15.70
11/4
5:21.49
4
7
SAWS
Sfingi, John
5:19.24
11/7
5:22.10
5
6
NAM
Birnbrich, Chris
5:28.00
11/3
5:26.05
7
4
PSM
Jones, Brad
5:28.00
NS
NS
0
CMS
Barringer, Rob
5:28.39
11/8
5:25.76
6
5
LSM
Campbell, Marshall
5:30.00
11/2
5:33.13
8
3
SAWS
Erwin, Jeff
5:34.95
11/9
5:14.07
2
9
CMS
Wise, Mike
5:35.50
NS
NS
0
WCM
Remmert, Greg
5:38.00
11/1
5:33.58
9
2
LSM
Von Readen, Brad
5:49.01
11/10
5:54.77
17
0
OPA
Edgerton, Karl
5:49.99
10/5
5:45.43
11
0
NMMS
Kuchar, Matt
5:50.00
10/6
5:50.23
14
0
ASC
O'Leary, Mark
5:50.27
10/4
5:50.86
15
0
PSM
McCarty, David
5:51.81
10/7
5:40.64
10
1
TXLA
Coates, Ed
5:54.50
10/3
5:52.64
16
0
LSM
Sondermann, Axel
5:57.81
10/8
5:59.46
18
0
SFTL
Fischer, Andy
6:00.00
10/2
5:45.81
12
0
TXLA
Willman, Joseph
6:05.00
10/9
5:46.39
13
0
TULS
Wiley, Thomas
6:05.42
10/1
NS
0
WMST
Calderon-Macias, Carlos
6:06.50
NS
NS
0
IM
Zaeske, Fredric
6:14.23
10/10
6:11.22
19
0
SAMKM
Taylor, James
6:40.00
7/9
6:25.63
20
0
COOG
Keen, John
6:45.41
7/10
6:58.88
21
0
KM
Bronson, Matthew
7:40.00
3/8
7:56.46
22
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CMS
Petersen, Craig
5:13.33
9/5
5:28.79
3
8
SHARK
Perez, Arnaldo
5:16.35
9/6
5:09.95
1
11
ARIZ
Shake, Scott
5:28.00
9/4
5:36.20
6
5
DADS
Lorenz, Andreas
5:29.35
9/7
5:28.78
2
9
SHARK
Brackett, Bill
5:30.00
9/3
5:31.80
4
7
TXLA
Walker, Paul
5:35.00
9/8
NS
0
NAM
Callahan, Jim
5:35.11
9/2
5:43.39
10
1
FINSP
Kannegieser, Robert
5:40.00
9/9
5:35.81
5
6
NCMS
Sanchez, Greg
5:40.02
9/1
NS
0
TXLA
Archer, Branch
5:40.66
9/10
5:38.10
7
4
NCMS
Moore, John
5:41.32
8/5
5:41.61
9
2
IM
Seibt, Andreas
5:50.00
8/6
6:16.23
21
0
ENSW
Harris, Patrick
5:50.55
8/4
5:41.54
8
3
ANV
Carramiñana, Alberto
5:54.67
8/7
5:52.01
13
0
WLAC
Burns, Mike
5:55.70
8/3
6:03.29
16
0
SNM
Brancamp, David
5:56.92
8/8
5:46.49
11
0
MOVY
Valley, Eric
5:58.88
NS
NS
0
PSCM
Hobbes, Calvin
5:59.00
NS
NS
0
PSM
Nalli, Lyle
6:04.00
8/2
5:48.19
12
0
LSM
Gilliland, Michael
6:05.00
8/9
5:57.64
15
0
CMS
Collings, Mark
6:05.61
8/1
5:53.56
14
0
LSM
Alkire, James
6:10.61
8/10
NS
0
TW
Walker, Donald
6:12.29
7/5
6:14.43
19
0
RIDG
Amick, Jim
6:15.00
7/6
6:10.08
17
0
TOC
Keck, Mike
6:15.00
7/4
6:14.04
18
0
BCTM
O'Neill, Roy
6:15.00
7/3
6:24.18
22
0
O*H*
Kelley, Kevin
6:15.74
NS
NS
0
LSM
Myers, Ross
6:21.44
7/7
6:16.18
20
0
WISC
Clark, David
6:25.05
NS
NS
0
DADS
Allen, Doug
6:30.10
7/2
7:17.00
24
0
AKMS
Jamieson, Brewster
6:38.47
7/8
6:28.09
23
0
ASC
Wright, Steve
7:00.00
NS
NS
0
CMS
Kelly, John
7:20.00
7/1
7:25.91
25
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ROSE
Stephenson, Dan
5:21.74
6/5
5:19.96
1
11
TXLA
Worrel, Dick
5:45.00
6/6
5:33.09
2
9
TXLA
Wood, Larry
5:49.00
6/4
5:57.21
5
6
LSM
Gooding, Jack
5:49.01
NS
NS
0
AGUA
Chambers, John
5:50.00
6/7
5:51.10
4
7
IM
Dodson, Phil
5:57.50
6/3
5:58.22
6
5
GTX
Seagraves, Bob
6:03.19
6/8
6:13.39
8
3
WISC
Fochios, Dean
6:04.77
6/2
6:00.43
7
4
ARIZ
Modjeska, Mark
6:09.03
6/9
NS
0
SDSM
Keeney, Mike
6:10.00
6/1
NS
0
OREG
Piette, Jeffrey
6:15.08
6/10
6:19.57
10
1
ENSW
Phillips, Mike
6:15.41
5/5
NS
0
SMS
Hartman, Richard
6:15.90
5/6
5:40.85
3
8
OREG
Phipps, Tom
6:20.00
5/4
6:21.35
11
0
CMS
Nolte, Christopher
6:25.00
5/7
6:28.43
12
0
MELO
Anderson, Bob
6:29.96
5/3
6:28.98
13
0
BSMT
Murtagh, Patrick
6:30.00
5/8
6:15.99
9
2
PAC
Wagner, Donald
6:30.28
5/2
6:57.26
14
0
NAM
Merryman, Scott
6:32.78
NS
NS
0
NEM
Gambrel, Patrick
6:50.00
NS
NS
0
JMMS
Montgomery, James
7:30.00
NS
NS
0
GAJA
Naguib, Samy
7:37.11
5/9
7:37.65
16
0
NAM
Dudley, Daniel
7:45.00
5/1
7:06.24
15
0
AAMAH
Erickson, Todd
8:20.00
NS
NS
0
UC43
Auerbach, Andrew
9:00.00
1/9
8:45.13
17
0
OREG
Helm, Charlie
9:28.00
2/1
9:23.25
18
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SHARK
Walker, Rick
6:00.00
4/5
5:58.45
1
11
MICH
Olson, Chuck
6:14.00
4/6
6:04.60
3
8
SAWS
Clemmons, Jim
6:19.50
4/4
6:03.23
2
9
SHARK
Martin, Jack
6:30.00
4/7
6:38.81
6
5
PSM
Bell, Alan
6:40.00
4/3
6:21.51
4
7
GSMS
Preslar, Jay
6:49.67
4/8
6:55.64
7
4
MICH
Thompson, Frank
7:00.00
4/2
NS
0
PSM
Fogg, Stephen
7:00.35
4/9
6:55.78
8
3
JMMS
Stafford, John
7:02.55
4/1
6:37.76
5
6
TM
Schroeder, Bruce
7:14.63
4/10
7:38.29
12
0
MELB
Hoffman, Thomas
7:15.00
3/5
7:24.26
10
1
SHARK
Buda, Ronald
7:34.65
3/6
7:45.66
13
0
TXLA
Limberg, Stephen
7:40.00
3/4
7:00.30
9
2
QSSSJ
Jochim, Christian
7:46.94
3/7
7:54.72
14
0
SHARK
Whaley, Richard
8:00.00
3/3
7:35.27
11
0
CMS
Netting, Rob
9:00.00
2/2
9:04.48
15
0
IM
Brown, Paul
11:50.39
2/10
10:06.56
16
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SHARK
Couch, Bob
6:32.00
1/5
6:38.71
1
11
WIND
Willert, Dan
7:25.00
1/6
7:35.99
4
7
MOST
Thompson, Gregory
7:30.00
1/4
6:52.64
2
9
RICE
Hardy, Rog
7:30.00
1/7
7:13.78
3
8
TCAM
Daniels, Larry
7:30.00
1/3
7:40.88
5
6
1693
Romano, Vince
8:16.75
NS
NS
0
WISC
Mueller, Larry
8:25.11
1/8
8:33.77
7
4
VCM
Owens, Robert
8:50.00
1/2
8:19.69
6
5
NAM
Devennish, Edward
10:50.00
2/9
10:50.88
8
3
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SNM
Walker, Joseph
7:14.16
2/5
7:57.77
1
11
SFTL
Trauber, Ami
8:00.00
2/6
7:59.65
2
9
FMT
Bergstrom, Robert
8:57.50
2/4
9:30.93
4
7
OKMS
Badgley, David
9:00.00
2/7
8:42.34
3
8
PBM
Cannan, Patrick
9:17.54
2/3
10:24.43
5
6
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
INDY
Mennen, Marty
8:30.00
NS
NS
0
Age Group 90-94
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SPM
Beach, Robert
12:56.00
2/8
12:27.51
1
11
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home