Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Reports
Login
2019 U.S. Masters Swimming Spring National Championship ( Thu, Apr 25, 2019 - Sun, Apr 28, 2019 )
Psych Sheet
Event 7: Men 100 Y IM
412 Swimmers
Psych Sheet by Age Group
Psych Sheet by Seed Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NAM
Appleby, Andrew
49.59
48/5
48.96
1
11
IM
Riordan, Chris
56.06
48/6
54.20
3
8
NCMS
Honnold, Matthew
57.77
48/4
53.19
2
9
ROSE
Shi, Eric
57.88
48/7
56.20
5
6
SYS
O'Connell, John
58.00
48/3
1:00.80
11
0
ROSE
Fisher, Sean
59.00
48/8
57.38
7
4
PSCM
Dutcher, Tye
59.60
48/2
58.06
8
3
LVM
Buff, Brent
59.99
48/9
56.24
6
5
OREG
Wiggins, Baylor
1:00.00
48/1
1:01.49
12
0
SKY
Kolb, William
1:00.26
47/5
58.83
10
1
UC12
Kim, Brandon
1:00.61
47/6
58.63
9
2
ARIZ
Mills, Brandon
1:01.11
47/4
55.11
4
7
LVM
Saricayir, Volkan
1:04.00
47/7
1:03.66
13
0
PSM
Baesler, Andrew
1:05.61
47/3
1:03.99
14
0
PSM
Madril, Avery
1:08.01
47/8
1:04.03
15
0
UC18
Studt, Caleb
1:08.98
47/2
1:07.36
16
0
PSM
Nixon, Blake
1:10.60
47/9
1:12.13
17
0
PSM
Stephens, Trevor
1:17.46
47/1
1:18.01
18
0
AMSC
Gotro, Jordan
1:45.00
41/7
1:19.90
19
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GRA
Spinazzola, Luca
49.42
46/5
NS
0
SFTL
Cieslak, Marcin
50.00
46/6
NS
0
GRA
Cox, Tony
50.21
46/4
NS
0
TOC
Babcock, Colin
50.33
46/7
51.66
4
7
TOC
Korman, Matt
50.50
46/3
NS
0
CMS
Garnier, Jeff
51.00
46/8
50.94
1
11
LVM
Gutman, Thomas
52.00
46/2
51.73
5
6
AMSC
Covert, Michael
53.00
46/9
54.02
9
2
ARIZ
Knittle, Derek
54.28
46/1
55.71
18
0
SPEL
Nechunaev, Ivan
54.32
45/5
51.38
3
8
TOC
Hinshaw, Benjamin
54.50
45/6
51.29
2
9
TOC
Davis, Cole
54.95
45/4
NS
0
TOC
Ferguson, Kevin
55.00
45/3
54.06
10
1
TOC
Talmadge, Matthew
55.00
45/7
57.66
24
0
NAM
Gutnayer, Daniel
55.80
45/8
55.13
16
0
NAM
Callahan, Keeler
55.90
45/2
53.73
7
4
SYS
Morris, Robbie
55.99
45/9
54.34
12
0
TOC
Murray, Matthew
56.00
45/1
54.44
13
0
WCM
Mefford, Jake
56.99
44/6
57.57
22
0
MICH
Ksebati, Fares
56.99
44/5
57.59
23
0
OREG
Mesford, Chase
57.00
44/4
54.75
14
0
MVN
TerBush, Ryan
57.34
44/7
54.21
11
0
PSM
Hao, Yawei
57.88
44/3
59.48
31
0
ARIZ
Good, Nathan
58.25
44/8
55.15
17
0
TMAT
Perkins, Dustin
58.37
44/2
57.55
21
0
RAC
St. Vincent, Thomas
58.55
44/9
58.70
29
0
WH2O
van Deventer, Steven
58.69
44/1
51.89
6
5
SDSM
Charriez, Greg
59.00
43/5
NS
0
PSCM
Barcinas, Ken
59.19
43/6
53.97
8
3
OREG
Hargitt, Michael
59.69
43/4
54.92
15
0
ROSE
Lum, Andrew
59.76
43/7
58.53
27
0
UC48
Morse, Daniel
59.83
43/3
59.79
33
0
SCSC
Cocol, Vadim
59.99
43/8
58.69
28
0
SCAQ
Donaldson, Colin
1:00.00
43/2
1:04.63
42
0
NCMS
Guittard, Grant
1:00.31
43/9
1:01.16
37
0
UC48
Hogen, Ben
1:00.33
43/1
NS
0
TOC
MacKay, Ian
1:00.35
42/5
58.42
26
0
RGSC
Word, Truman
1:00.50
42/6
1:03.74
40
0
UC12
Arroyo, Sito
1:00.51
42/4
59.91
34
0
MMAC
Fisher, Ethan
1:00.53
42/7
58.02
25
0
IM
Koenig, Nicholas
1:01.21
42/3
55.83
19
0
MMMT
Baughman, Brady
1:01.84
42/8
59.65
32
0
ARIZ
Windle, Zachary
1:02.00
42/2
56.84
20
0
WLAC
Shopp, Colin
1:02.00
42/9
1:00.90
36
0
HFS
Maires, Thomas
1:03.50
42/1
1:01.29
38
0
UC53
Quinones, Manuel
1:04.00
41/4
1:03.62
39
0
HFS
Fukutomi, Aaron
1:04.50
41/5
58.94
30
0
AMSC
Vance, Alex
1:05.99
41/3
1:00.77
35
0
LTNV
Chronis, Zackery
1:10.10
41/6
1:03.88
41
0
MICH
Allon, Michael
1:19.99
41/2
1:17.55
43
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IM
Grevers, Matt
47.78
40/5
NS
0
GRA
Alexandrov, Mike
50.99
40/6
51.90
3
8
ASC
Vogel, Jake
51.29
40/4
51.98
4
7
FREE
Bezugliy, Alexander
51.82
40/7
51.74
2
9
BCTM
Raigla, Kaspar
52.24
40/3
51.13
1
11
OJAI
Newman, Keenan
53.73
40/8
NS
0
NAM
King, Nathan
54.14
40/2
53.31
5
6
NAM
Tiemeier, Brian
54.32
40/9
54.26
10
1
SDSM
Kukharskyi, Sergii
54.45
40/1
54.16
8
3
TOC
Yntema, Douwe
54.46
39/5
54.22
9
2
TOC
Talbott, Christopher
55.44
39/6
NS
0
UC54
Zubrod, Brendan
55.50
39/4
55.84
13
0
IM
Gensler, Benjamin
55.83
39/7
54.50
11
0
SHARK
Deery, Kyle
55.90
39/3
NS
0
ARIZ
Hekmati, Deniz
57.00
39/2
53.77
7
4
DOGW
Maréchal-McCoy, Maxime
57.00
39/8
55.07
12
0
NEM
Card, Mathew
57.38
39/9
57.98
17
0
MVN
Giometti, Danny
57.72
39/1
58.08
18
0
WH2O
Kunsch, Antoine
58.00
38/5
59.05
20
0
XCL
Blazuk, Andrew
59.33
38/6
53.62
6
5
NCMS
Heijnen, Michel
59.92
38/4
58.17
19
0
MMAC
Behrmann, Bear
59.95
38/7
57.76
15
0
ROSE
Armour, Justin
1:00.19
38/3
1:01.11
22
0
SPM
Wazyniak, Kenneth
1:00.44
38/8
NS
0
NCMS
Parks, Kevin
1:01.52
38/2
57.94
16
0
WH2O
Dueweke, Colin
1:02.00
38/9
56.57
14
0
GBM
Schuster, Kevin
1:02.33
38/1
1:00.72
21
0
ROSE
Freeman, Mike
1:02.37
37/4
NS
0
MICH
Mertz, Jeffrey
1:05.21
37/5
1:02.62
24
0
MMMT
Divilbiss, Zachary
1:06.59
37/3
1:02.09
23
0
HOME
Bowen, Caleb
1:10.67
37/6
1:08.36
25
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IM
Hamming, Mark
53.44
36/5
52.39
1
11
ARIZ
DeBerry, Tyler
53.63
36/6
53.53
2
9
MICH
Vanderkaay, Christian
54.34
36/4
54.03
4
7
WH2O
Gibson, Christopher
54.40
36/7
53.88
3
8
ARIZ
Schwendinger, Todd
56.50
36/3
55.65
8
3
TXLA
McKee, Chris
56.64
36/8
55.41
7
4
UC45
Snyder, Dan
57.04
36/2
55.23
6
5
PSCM
Carpenter, Alex
57.24
36/9
NS
0
ASC
Demand, Andrew
57.66
36/1
56.40
9
2
RIO
Tobler, Nathan
57.89
35/5
58.70
13
0
CHEL
Sabala, Michael
58.17
35/6
59.49
14
0
ROSE
Ecklund, Tait
58.48
35/4
58.52
12
0
OREG
Dingeldein, George
58.87
35/7
59.71
15
0
PSCM
Francis, Tyler
59.00
35/3
1:01.35
19
0
WHA
Ford, Torrence
59.16
35/8
58.31
11
0
IM
Nyweide, Justin
59.50
35/2
56.99
10
1
ARIZ
Gertenbach, Randy
1:00.00
35/1
54.72
5
6
NCMS
Havens, Kurt
1:00.00
35/9
1:01.08
17
0
ARIZ
Oo, Aung Sann
1:00.02
34/5
1:01.23
18
0
IM
Harrington, Michael
1:01.37
34/6
NS
0
ROSE
Keegan, Peter
1:01.50
34/4
1:01.58
20
0
SCAQ
Konetzki, Alexander
1:02.50
34/7
1:03.06
23
0
AA
Turner, Adam
1:02.52
34/3
1:03.38
25
0
CLOV
Stephenson, Travis
1:02.55
34/8
1:02.92
22
0
PBM
Manrique, Alejandro
1:02.69
34/2
1:00.39
16
0
WH2O
Larson, Adam
1:02.91
34/9
1:01.96
21
0
CMS
Castor, Jimmy
1:03.69
34/1
1:03.83
27
0
BCTM
Wu, Jim
1:04.27
29/4
NS
0
SDS
Klose, Alexander
1:04.99
29/5
1:08.04
29
0
1693
Gass, Kraig
1:05.13
29/3
1:03.75
26
0
RGSC
Stanton, Jeremiah
1:05.55
29/6
1:03.33
24
0
IM
Beard, Marc
1:10.63
29/2
1:03.96
28
0
MEMO
Song, Jimmy
1:11.30
29/7
1:11.09
30
0
CMS
Nelson, Mark
2:00.02
29/1
1:18.75
31
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CMS
O'Sullivan, Chris
54.03
33/5
53.26
1
11
NAM
Holden, Blake
54.06
33/6
53.71
2
9
WMAC
Stich, Darryl
56.47
33/4
57.11
7
4
MTSM
Grados, Michael
56.95
33/7
56.80
6
5
IM
Newhouse, John
56.99
33/3
55.90
3
8
IM
Secor, Don
57.12
33/8
57.28
8
3
CRUZ
Shaw, Bradley
57.42
33/2
58.49
12
0
CRUZ
Cole, David
57.43
33/9
56.02
4
7
MLAC
Klepchick, Paul
58.06
33/1
58.45
11
0
CMS
Sottile, Domenico
58.09
32/5
1:00.39
18
0
MSMA
Dingeldein, Douglas
58.28
32/6
58.15
10
1
WH2O
Sinel, Craig
58.56
32/4
58.62
13
0
LASH
Lovett, Brian
58.57
32/7
57.70
9
2
GBM
Whitford, Matthew
1:00.00
32/8
1:00.85
19
0
WIND
Iglesias, Rodrigo
1:00.00
32/3
1:01.50
24
0
PALM
Betenbaugh, David
1:00.65
32/2
59.86
15
0
WHA
Safalow, Bradley
1:00.85
32/9
1:00.05
16
0
AKMS
Smith, Troy
1:00.92
32/1
56.42
5
6
COOG
Jones, Cody
1:01.54
31/5
1:00.96
21
0
IM
Kozlowski, Mark
1:01.75
31/6
1:01.26
23
0
MMAC
Beltran, Juan
1:02.31
31/4
1:00.34
17
0
UC48
Turner, Jason
1:02.63
31/7
1:01.23
22
0
CVMM
Buschmann, Darin
1:02.95
NS
NS
0
ROSE
Durieux, Kyle
1:02.97
31/8
1:03.76
29
0
RIO
Ray, Brennan
1:03.10
31/2
1:03.74
28
0
SDS
Saum, Brett
1:03.42
31/9
1:00.93
20
0
AKMS
Pinkston, Brian
1:03.65
31/1
1:04.29
30
0
LVM
Marlow, Jarvis
1:03.69
30/5
59.77
14
0
SDM
Walter, Russell
1:04.11
30/6
1:03.57
27
0
XCL
Weiss, Adam
1:04.39
30/4
1:03.06
26
0
LASH
Krause, Matthew
1:05.10
30/7
1:05.01
31
0
IM
Warren, Robert
1:05.99
30/3
1:03.04
25
0
INDY
Berebitsky, Jeff
1:06.00
30/8
1:06.12
34
0
OREG
Kilburn, David
1:07.00
30/2
1:05.75
32
0
DAM
Waterson, Kevin
1:07.96
30/9
1:06.05
33
0
WMAC
Schueneman, Grant
1:10.00
30/1
1:07.43
35
0
NYAC
Goldberg, Brian
1:10.34
29/8
1:10.06
36
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
Commings, Jeff
51.83
28/5
52.46
1
11
NOVA
West, Steve
53.08
28/6
54.33
3
8
MINN
Jacobson, Brian
54.80
28/4
57.58
13
0
OREG
Grote, Kurt
55.49
28/7
55.13
4
7
RICE
Connolly, James
56.00
28/3
55.88
6
5
NAM
Wharton, Dave
56.35
28/8
57.04
10
1
KENM
Landreth, John
57.50
28/9
55.46
5
6
PBM
Kitzman, Scott
57.50
28/2
NS
0
IM
Raese, TR
57.89
28/1
56.68
9
2
ARIZ
Wainwright, Joel
57.93
27/5
56.04
7
4
MVN
Sumner, David
57.99
27/6
57.47
11
0
LVM
Davis, Josh
58.00
27/7
53.69
2
9
SFTL
Williams, Ryan
58.00
27/4
57.54
12
0
UMAC
Goodison, Michael
58.21
27/3
1:00.08
17
0
MVN
Gunnell, Steve
58.91
27/8
58.40
15
0
UBC
Hooper, James
58.96
27/2
58.63
16
0
MMAC
Leibrand, Daniel
59.01
27/9
56.22
8
3
PBM
Lindahl, Lennart
59.43
27/1
1:00.16
18
0
NICK
Tothero, Steven
59.55
26/5
58.14
14
0
NEM
Carroll, Stephen
1:00.87
26/6
1:03.02
25
0
TXLA
Huggins, Dale
1:01.00
26/4
1:01.09
20
0
NCMS
Dunson, David
1:01.15
26/7
NS
0
PSM
Carmosino, Vince
1:01.42
26/3
1:00.54
19
0
UC48
Samaddar, Kris
1:02.13
26/8
1:02.57
21
0
UC48
Samaddar, Robin
1:02.71
26/2
1:02.87
24
0
TULS
Herrold, David
1:02.92
26/9
1:02.82
23
0
MICH
Michel, Patrick
1:02.94
26/1
1:03.43
27
0
PSM
DeWard, Robert
1:03.23
25/5
1:04.25
29
0
CRUZ
Roberts, David
1:04.50
25/6
1:03.09
26
0
WIND
Mcclung, Paton
1:04.51
25/4
DQ
0
ARIZ
Schreiber, Tim
1:04.90
25/7
1:13.94
42
0
ARIZ
Raab, Scot
1:04.97
25/3
1:02.67
22
0
AKMS
Hamilton, Kent
1:05.04
25/8
1:03.63
28
0
RHMS
Erickson, Douglas
1:05.25
25/2
1:06.01
32
0
PSCM
Courtney, Chris
1:05.31
25/9
1:04.59
31
0
ASC
Schwarzendruber, Greg
1:05.33
25/1
1:06.92
35
0
PSM
Castle, Matt
1:05.85
24/5
1:08.24
37
0
SDM
Belnap, Mark
1:05.97
24/6
1:06.64
33
0
SLOM
White, Nathan
1:06.00
24/4
1:04.47
30
0
SDM
Feser, Paul
1:07.93
24/7
1:06.66
34
0
OREG
Kinder, John
1:08.45
24/3
1:08.40
38
0
SDM
Hodo, Chad
1:08.50
24/8
1:11.49
40
0
SPP
McPeak, Charles
1:08.63
24/2
1:07.79
36
0
INDY
Berebitsky, Douglas
1:09.34
24/9
DQ
0
WCM
Wen, Patrick
1:09.60
24/1
NS
0
UC38
Spencer, Stuart
1:14.63
19/6
1:09.50
39
0
SDM
Burt, William
1:14.69
19/7
1:11.53
41
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IM
Tuchler, Jim
56.20
23/5
57.07
2
9
ANCM
Roddin, Jeffrey
56.66
23/6
54.83
1
11
MMAC
Biegel, Mark
58.07
23/4
57.72
3
8
GSM
Faria, Jose
58.14
23/7
58.76
5
6
WIN
Oliva, Steve
58.28
23/3
58.22
4
7
MOVY
Mugford, Stephen
59.00
23/8
1:00.11
10
1
CMS
Jimenez, Ignacio
59.00
23/2
1:00.70
11
0
MICH
Christensen, Kurt
59.25
23/9
59.45
7
4
IM
Espino, Rudy
59.94
23/1
NS
0
PSM
Alsberg, Maoz
1:00.00
22/5
NS
0
ALMA
Gibson, Ben
1:00.83
22/6
59.61
8
3
PSM
Jones, Brad
1:00.96
22/4
NS
0
NCMS
Moran, Marty
1:01.00
22/7
59.36
6
5
ARIZ
Badding, Gerald
1:01.66
22/3
59.74
9
2
PBM
Bessire, Brent
1:01.78
22/8
1:03.76
14
0
UMAC
Ellis, Andrew
1:03.00
22/2
1:02.94
13
0
ARIZ
Duffield, Brian
1:03.10
22/9
1:02.45
12
0
WH2O
Ferguson, Daniel
1:03.80
22/1
NS
0
LAPS
Powell, Steven
1:04.60
21/5
NS
0
ROCH
Hilton, Robert
1:05.00
21/6
1:05.31
18
0
OREG
Meier, Eric
1:05.03
21/4
NS
0
NYAC
Tapiero, Dan
1:05.32
NS
NS
0
SFTL
Lage, Terry
1:05.73
21/3
1:04.42
15
0
MINN
Young, Robert
1:05.75
21/8
1:05.86
21
0
ROSE
Breitenbach, Ross
1:05.87
21/2
1:04.52
16
0
ROSE
Beubis, Michael
1:05.87
21/9
NS
0
CBFY
Wiley, Keith
1:06.61
21/1
1:06.22
22
0
ARIZ
Johnson, Kent
1:06.76
20/5
1:05.14
17
0
ROSE
Paxton, Sean
1:07.19
20/6
1:05.67
19
0
NICK
Adams, Colin
1:07.91
20/4
1:05.81
20
0
MOVY
Poste, Rob
1:07.98
20/7
1:09.13
25
0
WMAC
Brudnak, Mark
1:08.80
20/3
NS
0
STAN
Glasnapp, James
1:10.16
20/8
1:08.13
24
0
FWYS
Elizondo, Bill
1:11.16
20/2
1:06.60
23
0
IM
Figg, Steven
1:12.00
20/9
1:15.24
29
0
UC26
Harman, Brad
1:15.00
20/1
1:09.52
26
0
ETM
Krall, Corey
1:15.74
19/3
1:13.49
27
0
WCM
Carter, Paul
1:17.91
19/4
1:17.25
30
0
UC48
Brehm, Mike
1:18.08
19/2
1:14.95
28
0
AMSC
Miller, Graham
1:32.20
19/5
1:39.88
31
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IM
Sims, David
55.92
18/5
57.33
2
9
MVN
Travaini, Carlo
56.12
18/6
55.09
1
11
PSM
Hering, Brad
58.94
18/4
NS
0
WAMS
Jaegers, Al
59.10
18/7
1:00.78
5
6
MATT
Berry, David
59.58
18/3
1:01.00
7
4
LAPS
Kelca, Brian
59.97
18/8
1:01.59
11
0
PSM
Haynie, Carl
1:00.94
18/2
1:01.02
8
3
WMAC
Fischer, James
1:02.02
18/9
1:02.02
12
0
WMAC
Grisa, Thomas
1:02.04
18/1
1:01.15
9
2
WMAC
Steinhafel, Mark
1:02.09
17/5
1:03.82
16
0
WCM
Tittle, Kenneth
1:02.30
17/6
NS
0
TXLA
Power, Scott
1:02.50
17/4
1:00.74
4
7
WMAC
Blommel, Gregory
1:02.58
17/7
1:03.49
15
0
SRM
Riblet, Jean-Philippe
1:02.66
17/3
59.46
3
8
TNYA
Putterman, Dean
1:02.80
17/8
1:04.25
19
0
LAPS
Ponthier, Chuck
1:03.00
17/2
1:00.85
6
5
MOVY
Miller, Brent
1:03.10
17/9
1:02.40
13
0
ARIZ
Evans, Dave
1:03.33
17/1
1:05.45
22
0
OREG
Washburne, Brent
1:03.62
16/5
1:04.58
20
0
XCL
Freund, Robert
1:04.12
16/6
1:01.36
10
1
PSM
Steenbeeke, Alain
1:04.44
16/4
1:03.90
17
0
QSSSJ
Keighley, Tim
1:04.46
16/7
1:02.42
14
0
NEM
Weissman, Greg
1:04.65
16/3
1:05.01
21
0
CMS
Nelson, Kurt
1:05.45
16/8
NS
0
SDM
Woods, Thomas
1:05.78
16/2
1:04.08
18
0
SAWS
Cleaver, Oliver
1:06.13
16/9
1:07.56
26
0
ARIZ
Baird, Jeff
1:06.23
16/1
1:08.24
28
0
WHA
Berryhill, Keith
1:07.00
15/5
1:08.67
30
0
SAWS
Carrell, Scott
1:08.20
15/6
1:06.60
24
0
PALM
Burkholder, Kirby
1:08.38
15/4
1:08.00
27
0
PSM
Moore, Robert
1:08.44
15/7
1:05.92
23
0
AMS
Wells, Kevin
1:08.59
15/3
1:08.61
29
0
VACA
Frazier, Mark
1:08.75
15/8
1:11.33
35
0
MOVY
Orwick, David
1:09.00
15/2
1:11.71
36
0
DN
Tavares, Juan
1:09.00
15/9
1:19.97
42
0
ARIZ
Holt, Daniel
1:09.04
15/1
1:09.81
32
0
PSM
Cermak, Gerald
1:09.30
14/5
1:07.48
25
0
NEM
Mansilla, Frankin
1:09.43
14/6
1:10.45
33
0
MVN
Gibson, Mike
1:09.59
14/4
1:09.66
31
0
LAPS
Raine, Charlie
1:11.00
14/7
1:14.38
39
0
NORT
Kelson, Aaron
1:11.10
14/3
1:11.30
34
0
ENSW
Turner, David
1:12.00
14/8
1:13.21
38
0
LVM
Osorio, Gabriel
1:12.18
14/2
1:14.51
40
0
SFTL
Richards, Mark
1:13.00
14/9
1:12.21
37
0
PSM
Hansen, David
1:24.00
14/1
1:19.82
41
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Carter, Paul
59.00
13/5
59.96
2
9
UC25
Kone, Bruce
59.99
13/6
59.30
1
11
PALM
Dyer, Andy
1:00.11
13/4
1:00.59
3
8
TXLA
Sauer, Jim
1:01.00
13/7
1:02.29
7
4
UCLA
Morales, Tito
1:01.01
13/3
1:01.35
4
7
NEM
Naylor, Jeff
1:01.81
13/8
NS
0
LAPS
Lindstedt, David
1:02.28
13/2
1:02.43
8
3
MOVY
Sherman, Bill
1:02.38
13/9
1:01.36
5
6
MINN
Paakh, Bruce
1:02.49
13/1
1:02.16
6
5
LASH
Oxley, Gregory
1:02.90
12/5
NS
0
CRUZ
Smith, David
1:04.20
12/6
1:03.83
10
1
CRUZ
Reed, Clay
1:04.25
12/4
1:05.60
15
0
KA
Kannegieser, Robert
1:04.42
12/7
1:04.70
12
0
MAM
Heath, Robert
1:05.20
12/3
1:05.24
13
0
ALEX
Bales, Paul
1:05.55
12/8
1:07.67
20
0
KM
Hamm, Michael
1:05.69
12/2
1:03.58
9
2
OREG
Voll, Robert
1:06.33
12/9
1:09.65
28
0
MINN
Lamour, Didier
1:06.68
12/1
1:10.87
32
0
BSMT
Murtagh, Patrick
1:07.00
11/5
1:07.66
19
0
WMAC
Davis, William
1:07.29
11/6
1:07.15
18
0
IM
Merrill, Nick
1:07.88
11/4
1:07.01
17
0
PBM
Moreno, Al
1:08.16
11/7
NS
0
NAM
Callahan, Jim
1:08.22
11/3
1:03.98
11
0
ARIZ
Roth, Barry
1:08.50
11/8
1:05.57
14
0
SNM
Schouweiler, Pete
1:08.55
11/2
1:07.95
21
0
IM
Ellis, Joel
1:08.80
11/9
NS
0
SFTL
Dondi, Beda
1:09.48
11/1
1:09.31
25
0
NOVA
Montgomery, Mark
1:09.65
10/5
NS
0
LVM
Mitchell, Robert
1:09.93
10/6
NS
0
MOST
Michaels, Charles
1:10.03
10/4
1:10.45
31
0
ARIZ
Yalung, Patrick
1:10.11
10/7
1:08.30
22
0
NBA
Spellberg, Geoff
1:10.12
10/3
1:08.68
23
0
NAM
Tarnapoll, Pete
1:10.13
10/8
1:08.85
24
0
CONN
Burbank, Gerald
1:10.50
10/2
1:09.39
26
0
BWAQ
Fullen, Warren
1:10.90
10/9
1:09.84
29
0
DAM
Swenor, Gary
1:11.10
10/1
NS
0
OREG
Piette, Jeffrey
1:11.37
9/5
1:15.92
35
0
ARIZ
Ellis, Michael
1:11.63
9/6
NS
0
SACMA
Shevlin, Jeff
1:12.00
9/4
1:19.54
36
0
ARIZ
Krongaard, Jeffrey
1:12.10
9/7
1:06.97
16
0
RIO
Moore, Eric
1:12.29
9/3
1:10.19
30
0
UC36
Bell, Chris
1:13.01
9/8
1:09.44
27
0
IM
Blumenthal, Mark
1:14.00
9/2
NS
0
EXCL
Phillips, Mike
1:14.47
9/9
1:13.59
34
0
TULS
Dees, Jon
1:15.50
9/1
1:12.11
33
0
SBM
Fasth, Michael
1:20.36
6/7
1:22.58
38
0
PSCM
Grucky, John
1:35.00
6/8
1:22.08
37
0
WH2O
Wallace, Mike
1:35.00
6/6
1:23.65
39
0
ROSE
Tulin, Michael
1:38.75
6/9
1:42.86
40
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PSM
Colella, Rick
57.45
8/5
57.37
1
11
SFTL
Shead, Timothy
1:03.00
8/6
1:01.85
2
9
NMMS
Wilson, Robert
1:04.50
8/4
1:04.55
3
8
WMAC
Mykleby, Geoff
1:05.00
8/7
1:04.69
4
7
VCM
Gruber, Glenn
1:07.75
8/3
1:05.48
5
6
HLJ
Voisard, Brian
1:09.78
8/8
1:10.51
7
4
OREG
Brockbank, Doug
1:10.00
8/2
1:06.98
6
5
UC07
Fey, Michael
1:11.80
8/9
1:13.01
11
0
TTEX
Ravel, Rick
1:14.12
8/1
1:13.66
12
0
CVMM
Edwards, Clive
1:15.26
7/5
1:12.56
10
1
SRM
Stanley, Mark
1:15.43
7/6
1:11.65
9
2
ARIZ
Peters, Earl
1:15.98
7/4
1:11.38
8
3
PSM
Reeder, Bill
1:16.58
7/7
1:27.99
22
0
RGSC
Stanton, Wright
1:16.74
7/3
1:18.78
17
0
NCMS
Meyers, Peter
1:16.92
7/8
1:17.36
15
0
ROSE
Sterne, Erik
1:18.77
7/2
1:14.82
13
0
IM
Roeing, Randy
1:19.05
7/9
1:19.54
18
0
MINN
Strother, Patrick
1:19.68
7/1
1:15.26
14
0
UC48
Dahlberg, Marc
1:20.00
6/3
1:20.39
20
0
ARIZ
Willer, Steven
1:20.62
6/4
1:18.76
16
0
SLAM
Wisland, Dave
1:21.15
6/2
1:21.21
21
0
WMAC
Reshel, Dan
1:27.69
6/5
1:19.67
19
0
DAM
Stoner, Gregory
1:33.00
1/4
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
Springer, Douglas
1:05.98
5/5
1:07.69
2
9
PBM
Childs, Lee
1:07.50
5/6
1:06.35
1
11
DAM
McPherson, Andrew
1:07.50
5/4
NS
0
MINN
Anderson, Marc
1:08.11
5/7
1:09.81
4
7
SAWS
Strand, Robert
1:10.00
5/3
1:08.51
3
8
CMS
Abrahams, Richard
1:12.00
NS
NS
0
OREG
Wright, Larry
1:12.50
5/2
1:14.03
6
5
VCM
Derr, John
1:15.00
5/9
1:14.94
7
4
TOC
Knopf, Thomas
1:15.00
5/1
NS
0
WMAC
Meehan, Tom
1:16.02
4/5
1:13.57
5
6
PSM
Fogg, Stephen
1:18.69
4/6
1:19.17
9
2
CMS
Abbott, William
1:20.10
4/4
NS
0
ARIZ
Ton, Bill
1:21.27
4/7
1:18.84
8
3
NCMS
Purser, David
1:21.52
4/3
1:21.56
11
0
ARIZ
Winter, Larry
1:28.47
4/8
1:21.50
10
1
PSM
Thompson, Doug
1:28.49
4/2
1:24.46
12
0
ARIZ
Spiegel, James
1:30.00
4/9
1:25.49
13
0
CONN
Traester, William
1:43.22
4/1
1:50.46
14
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Andersen, Peter
1:15.49
3/5
1:15.07
1
11
MELO
Gildea, David
1:17.39
3/6
1:17.97
3
8
PSM
Pilger, Robert
1:21.18
3/4
1:17.70
2
9
MESC
Cooke, Andrew
1:26.00
3/7
1:26.63
4
7
MINN
Bergman, John
1:28.00
3/3
1:27.83
6
5
PSM
Sawyer, Dennis
1:29.65
3/8
1:27.19
5
6
SDSM
Carey, George
1:33.57
3/2
1:35.05
7
4
PSM
Nordby, Michael
1:40.00
3/9
1:41.12
8
3
UC48
Brada, Josef
2:14.50
3/1
2:01.10
9
2
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SBM
Farrell, Jeff
1:18.39
2/5
1:22.70
1
11
GOLD
McIntyre, David
1:25.02
2/6
NS
0
WCM
Bledsoe, Dennis
1:40.05
2/4
NS
0
INDY
Goldstein, Mel
1:42.40
2/7
1:37.66
2
9
USF
Fleming, Jack
1:45.69
2/3
1:41.55
3
8
ARIZ
Nolan, William
1:49.86
2/8
1:45.01
4
7
NOVA
Smethurst, Everett
1:50.00
2/2
1:47.76
5
6
ROSE
Goode, Douglas
1:58.00
2/9
2:11.42
6
5
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LVM
Mitchell, Clarke
1:30.00
1/5
1:32.72
1
11
NCMS
Barrett, Steve
2:02.23
1/6
2:04.99
2
9
Key
DQ
Disqualified
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home