Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Reports
Login
2019 U.S. Masters Swimming Spring National Championship ( Thu, Apr 25, 2019 - Sun, Apr 28, 2019 )
Psych Sheet
Event 43: Men 100 Y Breast
281 Swimmers
Psych Sheet by Age Group
Psych Sheet by Seed Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Torres, Luke
58.00
32/5
58.87
7
4
LVM
Van Wynsberge, Francois
58.11
32/6
55.81
2
9
MICH
Sebastian, Ryan
58.34
32/4
55.44
1
11
IM
Riordan, Chris
58.58
32/7
57.31
3
8
ARIZ
Hartwick, Cameron
1:00.97
32/3
1:01.59
9
2
UHM
Arechy, Ateluk
1:00.98
32/8
1:02.25
12
0
LVM
Buff, Brent
1:01.29
32/2
1:02.25
12
0
MICH
Gartland, Mitchell
1:01.81
32/9
59.32
8
3
NEM
Larson, Michael
1:03.09
32/1
1:02.50
14
0
GRA
Costigan, Matthew
1:03.10
31/5
NS
0
NCMS
Honnold, Matthew
1:03.42
31/6
58.01
4
7
MVN
Peralta, Daniel
1:04.00
31/4
1:02.24
11
0
SYS
O'Connell, John
1:04.00
31/7
NS
0
UC06
Ordabayev, Dayan
1:04.43
31/3
1:01.93
10
1
ARIZ
Mills, Brandon
1:04.56
31/8
58.43
6
5
USF
Palabrica, Juan Pablo
1:05.73
31/2
1:04.60
16
0
OCY
Nguyen, Hao
1:05.98
31/9
1:03.61
15
0
LVM
Beesley, Forrest
1:06.00
31/1
58.06
5
6
LVM
Saricayir, Volkan
1:06.00
27/4
1:08.68
18
0
ARIZ
Alexiou, Athanasios
1:06.75
27/3
1:10.18
19
0
SKY
Kolb, William
1:08.56
27/5
1:07.39
17
0
ARIZ
Tam, Allen
1:10.00
27/2
1:12.12
20
0
PSM
Baesler, Andrew
1:11.65
27/6
NS
0
UC18
Studt, Caleb
1:13.22
27/1
1:14.30
21
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Korman, Matt
55.00
30/5
57.50
6
5
USF
Bauchwitz, Benjamin
56.51
30/6
57.57
7
4
TOC
Leopold, Jonathan
56.78
30/4
58.59
9
2
TOC
Babcock, Colin
56.88
30/7
56.54
4
7
ALB
Cobleigh, Hunter
57.50
30/3
54.49
1
11
NEM
Soldatov, Viktor
57.50
NS
NS
0
BERK
Materniak, Eric
57.91
30/8
57.84
8
3
LVM
Gutman, Thomas
58.00
30/2
57.35
5
6
ARIZ
Estes, Stephen
58.70
30/9
NS
0
ARIZ
Garcia Mesa, Juan Jose
59.00
30/1
54.97
2
9
WH2O
van Deventer, Steven
59.69
29/5
54.99
3
8
IM
Binnig, Connor
59.70
29/6
NS
0
TMAT
Perkins, Dustin
59.97
29/4
59.30
11
0
MICH
Ksebati, Fares
59.99
29/7
59.51
12
0
STFL
Kertesz, Kristof
59.99
29/3
1:02.09
17
0
SFTL
Gibson, Harrison
1:00.00
29/8
1:01.83
15
0
TOC
Talmadge, Matthew
1:00.20
29/2
1:02.68
19
0
NAM
Gutnayer, Daniel
1:01.50
29/9
1:01.02
14
0
SYS
Morris, Robbie
1:01.99
29/1
1:00.81
13
0
ARIZ
Batchelder, Stephen
1:03.33
28/5
1:01.86
16
0
UC12
Arroyo, Sito
1:03.66
28/6
NS
0
MMAC
Edgar, Richard
1:04.93
28/4
1:03.14
21
0
ROSE
Whitehead, Christopher
1:05.39
28/7
1:05.66
23
0
OREG
Hargitt, Michael
1:06.29
28/3
59.22
10
1
ROSE
Lum, Andrew
1:06.43
28/8
1:05.02
22
0
UC48
Hogen, Ben
1:06.83
28/2
1:02.92
20
0
UC53
Quinones, Manuel
1:07.00
28/1
1:10.36
24
0
RGSC
Word, Truman
1:07.00
28/9
1:10.89
25
0
NCMS
Guittard, Grant
1:07.16
27/7
NS
0
IM
Koenig, Nicholas
1:07.25
27/8
1:02.28
18
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GRA
Alexandrov, Mike
54.55
26/5
55.72
1
11
FREE
Bezugliy, Alexander
56.55
26/6
56.65
3
8
SDSM
Kukharskyi, Sergii
57.19
26/4
56.47
2
9
DKTA
Yagi, Keisuke
57.50
26/7
57.44
4
7
ASC
Vogel, Jake
59.99
26/3
59.45
7
4
IM
Gensler, Benjamin
1:00.07
26/8
58.45
6
5
ARIZ
Hekmati, Deniz
1:00.50
26/2
58.30
5
6
OJAI
Newman, Keenan
1:00.79
26/9
NS
0
NAM
Tiemeier, Brian
1:01.25
26/1
1:00.32
8
3
NCMS
Parks, Kevin
1:05.96
25/5
1:04.47
9
2
PALM
Thaler, Daniel
1:06.81
25/6
1:06.29
10
1
WH2O
Manning, James
1:07.35
25/4
1:08.17
13
0
SMS
Bruno, Thomas
1:08.00
25/7
1:07.06
11
0
MAM
Law, David
1:08.40
25/3
1:10.17
16
0
PBM
Lebost, Daniel
1:08.82
25/8
1:07.23
12
0
MMMT
Divilbiss, Zachary
1:09.62
25/2
1:08.70
15
0
ROSE
Cohen, Jason
1:12.95
25/9
1:08.58
14
0
ROSE
Freeman, Mike
1:14.76
25/1
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CMS
Trinidad, Reuben
58.67
24/5
58.96
3
8
IM
Hamming, Mark
1:01.40
24/6
58.54
1
11
ARIZ
Gertenbach, Randy
1:02.30
24/4
58.85
2
9
ROSE
Durieux, Chad
1:02.55
24/7
1:03.91
6
5
ROSE
Ecklund, Tait
1:03.52
24/3
1:04.70
8
3
IM
Harrington, Michael
1:04.00
24/8
1:01.35
5
6
UC45
Snyder, Dan
1:04.84
24/2
1:01.29
4
7
CGM
De Voss, Christopher
1:06.28
24/9
1:04.37
7
4
NCMS
Havens, Kurt
1:07.50
24/1
1:08.55
11
0
OREG
Dingeldein, George
1:08.23
18/3
NS
0
UC31
Cole, John
1:08.59
18/4
1:06.62
9
2
EQX
Rose, Cyrus
1:09.00
18/2
1:07.97
10
1
CLOV
Stephenson, Travis
1:09.55
18/5
NS
0
CMS
Bergford, Brian
1:10.60
18/1
1:10.77
12
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NAM
Holden, Blake
56.56
23/5
57.63
1
11
GOLD
Beckwith, Harvey
57.33
23/6
NS
0
CRUZ
Shaw, Bradley
59.75
23/4
1:02.03
5
6
PBM
Garland, Barry
1:00.07
23/7
59.05
2
9
COOG
Bermudez, Oscar
1:00.94
23/3
1:01.13
4
7
WMAC
Whowell, Steele
1:01.00
23/8
1:02.47
7
4
MLAC
Klepchick, Paul
1:02.58
23/2
1:02.32
6
5
IM
Lahey, Patrick
1:03.37
23/9
1:00.27
3
8
1693
Williams, Rich
1:03.98
23/1
1:03.86
9
2
NAM
Hill, Keith
1:04.50
22/5
1:03.74
8
3
PSCM
El Dokor, Tarek
1:05.55
NS
NS
0
MMAC
Beltran, Juan
1:05.70
22/4
1:04.52
10
1
IM
Warren, Robert
1:05.78
22/7
1:06.16
12
0
ROSE
Durieux, Kyle
1:07.64
22/3
1:08.88
14
0
IM
Kozlowski, Mark
1:07.77
22/8
1:04.87
11
0
GBM
Whitford, Matthew
1:08.00
22/2
1:08.14
13
0
RIO
Ray, Brennan
1:10.25
22/9
1:10.77
15
0
AKMS
Pinkston, Brian
1:12.58
22/1
1:12.20
16
0
NBA
Weiner, Jonathon
1:12.59
18/6
1:13.91
17
0
DAM
Waterson, Kevin
1:19.48
18/7
1:17.21
18
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NOVA
West, Steve
55.69
21/5
56.19
2
9
ARIZ
Commings, Jeff
57.04
21/6
56.07
1
11
RICE
Connolly, James
1:00.03
21/4
1:00.83
3
8
UMAC
Goodison, Michael
1:01.84
21/7
1:02.88
7
4
UBC
Hooper, James
1:01.89
21/3
1:01.25
4
7
MINN
Jacobson, Brian
1:01.96
21/8
1:03.46
9
2
PBM
Kitzman, Scott
1:02.50
21/2
NS
0
PSM
Carmosino, Vince
1:03.17
21/9
1:03.42
8
3
NAM
Wharton, Dave
1:03.69
21/1
1:02.63
5
6
TXLA
Huggins, Dale
1:04.00
20/5
1:03.76
10
1
PBM
Tessin, Chris
1:04.20
20/6
NS
0
LVM
Tsang, Derek
1:05.00
20/4
1:10.03
19
0
TULS
Herrold, David
1:05.13
20/7
1:07.44
17
0
NCMS
Dunson, David
1:05.30
20/3
1:06.29
15
0
MVN
Sumner, David
1:05.50
20/8
1:04.13
11
0
NCMS
Andersen, Morten
1:05.71
20/2
1:02.75
6
5
NICK
Tothero, Steven
1:05.99
20/9
1:05.10
12
0
MICH
Michel, Patrick
1:06.15
20/1
1:07.36
16
0
PBM
Hanssen, Erik
1:07.19
19/5
1:06.01
14
0
CRUZ
Roberts, David
1:07.86
19/6
1:05.34
13
0
WMAC
Wu, Bobby
1:09.98
19/4
1:10.39
20
0
DAM
Muir, Scott
1:10.29
19/7
1:12.71
23
0
MICH
Yencer, Jeff
1:10.52
19/3
1:10.96
21
0
AKMS
Hamilton, Kent
1:11.44
19/8
1:09.89
18
0
PSM
Castle, Matt
1:11.90
19/2
1:12.78
24
0
ABM
Colburn, Christopher
1:13.20
19/9
1:12.11
22
0
NCMS
Robling, Steve
1:17.32
19/1
1:13.93
25
0
OREG
Kinder, John
1:22.69
18/8
NS
0
GRA
Winslow, Scott
1:25.87
18/9
1:28.04
26
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
YCFM
Livingston, Terry
1:02.00
17/5
NS
0
WIN
Oliva, Steve
1:03.61
17/6
1:03.88
3
8
MMAC
Biegel, Mark
1:03.84
17/4
1:03.70
1
11
MOVY
Mugford, Stephen
1:04.00
17/7
1:03.84
2
9
PSM
St.Martin, Christophe
1:04.50
17/3
1:04.98
5
6
PSM
Kays, David
1:05.50
17/8
1:04.87
4
7
IM
Espino, Rudy
1:06.23
17/2
1:05.32
6
5
CVMM
Koehler, Doug
1:06.82
17/9
1:06.19
7
4
SKY
Luebbe, James
1:07.37
17/1
1:07.49
8
3
UMAC
Ellis, Andrew
1:10.00
16/5
1:10.28
11
0
MMAC
Adamavich, Doug
1:10.99
16/6
1:11.27
13
0
SDSM
Jones, Kenton
1:11.07
16/4
NS
0
ROSE
Beubis, Michael
1:12.33
16/7
NS
0
OREG
Meier, Eric
1:12.50
16/3
NS
0
NICK
Adams, Colin
1:12.82
16/8
1:10.60
12
0
PSCM
Gomez, Dave
1:14.00
16/2
1:07.71
9
2
ROSE
Paxton, Sean
1:14.06
16/9
1:09.71
10
1
NAM
Wilhelm, John
1:15.00
16/1
1:15.62
14
0
WMAC
Brudnak, Mark
1:15.09
6/3
NS
0
ARIZ
Blanchard, Douglas
1:18.44
6/2
1:17.49
15
0
SCAQ
Chang, Mike
1:21.80
6/4
1:24.36
16
0
WMAC
Hansen, Joseph
1:29.00
6/1
1:34.71
17
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MVN
Travaini, Carlo
57.95
15/5
58.55
1
11
GS
McAdam, Robert
1:03.42
15/6
1:05.19
2
9
CMS
Scott, Greg
1:05.14
15/4
1:05.90
4
7
LAPS
Kelca, Brian
1:05.76
15/7
1:05.55
3
8
CRUZ
Smith, Donny
1:06.52
15/3
1:07.72
5
6
TNYA
Putterman, Dean
1:06.90
15/8
NS
0
WMAC
Blommel, Gregory
1:07.64
15/2
NS
0
MOVY
Thompson, Anthony
1:07.77
15/9
1:09.56
8
3
ARIZ
Vargas, Daniel
1:08.00
15/1
1:11.12
13
0
PSM
Haynie, Carl
1:08.77
14/5
1:07.95
6
4.5
WCM
Tittle, Kenneth
1:08.85
14/6
1:11.06
12
0
ARIZ
Evans, Dave
1:09.10
14/4
1:10.29
10
1
MOST
Richey, Steven
1:09.55
14/7
1:11.66
14
0
ROSE
Taylor, Thomas
1:09.56
14/3
NS
0
AKMS
Forgit, Robert
1:10.09
14/8
NS
0
NEM
Weissman, Greg
1:10.55
14/2
1:09.94
9
2
WMAC
Fischer, James
1:12.00
14/1
1:07.95
6
4.5
LAPS
Raine, Charlie
1:12.00
14/9
1:10.48
11
0
ARIZ
Baird, Jeff
1:12.23
13/5
NS
0
SAWS
Cleaver, Oliver
1:12.37
13/6
1:15.13
18
0
ARIZ
Holt, Daniel
1:12.45
13/4
1:18.45
19
0
ROSE
Mc Ginley, Patrick
1:13.23
13/7
1:14.67
17
0
RHMS
Laudenslager, Greg
1:13.72
13/3
1:12.17
15
0
MVN
Gibson, Mike
1:14.69
13/8
1:14.39
16
0
NEM
Mansilla, Frankin
1:15.98
13/2
1:18.88
20
0
ENSW
Turner, David
1:18.40
13/9
1:21.38
21
0
ARIZ
Legore, Jeffrey
1:21.78
13/1
1:22.52
22
0
MVN
Hayward, David
1:45.00
6/7
1:32.83
23
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NEM
Naylor, Jeff
1:06.29
12/5
1:07.50
7
4
MICH
Parker, Randy
1:06.32
12/6
1:05.90
2
9
PALM
Dyer, Andy
1:06.67
12/4
1:06.24
3
8
NTXL
Neville, Richard
1:07.10
12/7
1:06.97
5
6
UC25
Kone, Bruce
1:08.00
12/3
1:06.35
4
7
CRUZ
Smith, David
1:08.04
12/8
1:09.38
8
3
KM
Hamm, Michael
1:08.51
12/2
1:07.35
6
5
LASH
Oxley, Gregory
1:08.60
12/9
1:04.39
1
11
PBM
Moreno, Al
1:09.46
12/1
NS
0
LAPS
Lindstedt, David
1:09.51
11/5
1:11.30
12
0
IM
Seybold, Harvey
1:10.50
11/6
1:10.18
11
0
DAM
Swenor, Gary
1:11.42
11/4
1:15.19
18
0
IM
Holmberg, Tom
1:11.61
11/7
1:11.73
14
0
MOVY
Sherman, Bill
1:11.81
11/3
1:10.02
9
2
UC21
Magiera, Joseph
1:12.85
11/8
1:10.11
10
1
SNM
Schouweiler, Pete
1:13.60
11/2
1:15.74
20
0
GRA
Burke, Tom
1:14.06
11/9
1:14.25
16
0
IM
Merrill, Nick
1:14.67
11/1
1:15.38
19
0
ARIZ
Wang, Ke
1:14.70
10/5
1:14.96
17
0
WMAC
Davis, William
1:15.16
10/6
1:11.54
13
0
ARIZ
Yalung, Patrick
1:15.45
10/4
1:13.70
15
0
NIAG
Shea, Kevin
1:16.47
10/7
NS
0
PCCM
Anderson, Robert
1:16.63
10/3
1:19.02
28
0
MOST
Michaels, Charles
1:17.14
10/8
1:17.77
23
0
CONN
Lamontagne, Robert
1:17.30
10/2
1:18.23
25
0
CONN
Burbank, Gerald
1:17.93
10/9
1:19.00
27
0
YST
Ramos, John
1:18.11
10/1
NS
0
TVM
Hektner, Eric
1:18.36
9/5
1:18.04
24
0
WMAC
Van De Laarschot, Keith
1:18.67
9/6
1:18.56
26
0
CVMM
Robinson, Keith
1:18.78
9/4
1:17.64
22
0
NAM
Tarnapoll, Pete
1:18.97
9/7
1:17.28
21
0
SACMA
Shevlin, Jeff
1:20.00
9/3
NS
0
SBM
Johannsen, David
1:20.85
9/8
1:23.62
29
0
SFTL
Dondi, Beda
1:22.00
9/2
NS
0
CMS
Morrison, Jeffrey
1:32.00
9/9
1:26.19
30
0
OREG
Roth, Steven
1:34.42
9/1
1:29.05
31
0
OREG
Carter, Walter
2:00.00
6/8
2:02.05
32
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PSM
Colella, Rick
1:02.75
8/5
1:03.23
1
11
SFTL
Shead, Timothy
1:08.00
8/6
1:06.86
2
9
CMS
Waterbury, Stuart
1:08.42
8/4
1:08.33
3
8
IM
Dahlberg, Peder
1:11.22
8/7
1:16.82
6
5
VCM
Kerns, Hubie
1:12.51
8/3
1:13.06
4
7
TCYS
Gibson, Kevin
1:18.83
8/8
1:18.25
7
4
MINN
Strother, Patrick
1:19.70
8/2
1:22.17
11
0
CVMM
Edwards, Clive
1:20.28
8/9
1:16.48
5
6
SLAM
Wisland, Dave
1:21.15
8/1
1:20.85
9
2
ARIZ
Wiseley, Dale
1:21.86
7/5
1:21.27
10
1
PSCM
Liotta, Robert
1:23.14
7/6
1:20.12
8
3
SUSA
Schroeder, Bruce
1:24.92
7/4
1:22.52
12
0
RGSC
Stanton, Wright
1:25.00
7/7
1:23.89
13
0
ARIZ
Morgan, Bruce
1:27.00
7/3
NS
0
LVM
Ghan, Jeff
1:27.43
7/8
1:31.85
15
0
PSM
Reeder, Bill
1:28.47
7/2
1:35.63
16
0
OCMT
Stevens, Rhoads
1:31.63
7/9
NS
0
CSPM
Stanza, Mark
1:36.39
7/1
1:30.33
14
0
WMAC
Murray, Mike
1:39.37
6/5
NS
0
ARIZ
Feerer, Jeffrey
1:46.05
6/6
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
Springer, Douglas
1:12.80
5/5
1:15.08
1
11
SAWS
Strand, Robert
1:13.50
5/6
1:15.18
2
9
TAM
Moskovits, Alexander
1:19.30
5/4
1:19.72
4
7
PSM
Peterson, Steven
1:20.90
5/7
1:19.70
3
8
VCM
Derr, John
1:22.00
5/3
1:20.37
5
6
TNAQ
McCord, John
1:22.53
5/8
1:24.70
7
4
PALM
Brzezinski, Jay
1:25.64
5/2
1:26.00
8
3
GAJA
Reid, Joe
1:27.82
5/9
1:24.42
6
5
WMAC
Corris, Robert
1:29.33
5/1
1:34.45
11
0
WMAC
Knuth, Clark
1:33.06
4/5
1:31.92
10
1
CONN
Epstein, Paul
1:33.74
4/6
1:35.20
12
0
GOLD
Riker, Tony
1:34.80
4/4
NS
0
UC42
White, Robert
1:50.00
4/7
1:26.05
9
2
TOC
McCarty, Thomas
1:50.00
4/3
1:50.65
14
0
DOT
Chedekel, Miles
2:02.52
4/8
1:41.19
13
0
PSM
Walker, Thomas
2:30.00
4/2
2:03.75
15
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Andersen, Peter
1:18.69
3/5
1:20.77
2
9
MELO
Gildea, David
1:19.80
3/6
1:19.08
1
11
MESC
Cooke, Andrew
1:28.65
3/4
1:27.69
4
7
PSM
Sawyer, Dennis
1:30.91
3/7
1:26.34
3
8
WMST
Boak, Thomas
1:33.00
3/3
1:28.15
5
6
ARIZ
Lewis, Robert
1:33.90
3/8
1:31.83
6
5
NCMS
Fletcher, Doug
1:42.28
3/2
1:40.30
7
4
MMAC
Eisenklam, Peter
1:44.73
3/9
1:58.14
9
2
MMAC
Colonnese, Michael
1:50.00
3/1
1:46.90
8
3
UC42
Templet, Paul
1:50.00
1/6
NS
0
UC48
Brada, Josef
2:04.40
1/7
2:03.59
10
1
PSCM
Hahm, Martin
2:04.96
1/5
DQ
0
MOST
Watts, Guy
2:21.46
1/8
2:38.28
11
0
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
McKinney, Kenneth
1:30.44
2/5
1:42.58
1
11
PSM
Truong, Dominique
1:42.34
2/6
1:50.74
2
9
ARIZ
Bellem, Ray
1:53.00
2/4
NS
0
PBM
Johnston, Bob
1:58.55
2/7
DQ
0
TULS
Nelson, Don
2:05.94
2/3
DQ
0
LVM
Hecker, Victor
2:08.50
2/8
NS
0
PBM
Lyon, Bruce
3:10.00
2/2
3:13.44
3
8
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NCMS
Barrett, Steve
2:17.09
1/3
2:19.12
1
11
ARIZ
Fritz, Jack
2:40.89
1/4
2:52.91
2
9
Age Group 90-94
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LVM
Leipziger, Fred
2:55.00
1/2
NS
0
Key
DQ
Disqualified
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home