Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Reports
Login
2019 U.S. Masters Swimming Spring National Championship ( Thu, Apr 25, 2019 - Sun, Apr 28, 2019 )
Psych Sheet
Event 19: Men 200 Y Back
172 Swimmers
Psych Sheet by Age Group
Psych Sheet by Seed Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NAM
Wagner, Ryan
1:49.99
22/4
1:52.84
3
8
MICH
Sebastian, Ryan
1:55.00
22/5
1:51.06
2
9
LVM
Beesley, Forrest
1:56.33
22/3
1:48.10
1
11
NAM
Birnbrich, Luke
2:09.00
22/6
2:03.56
4
7
USF
Palabrica, Juan Pablo
2:18.00
22/7
2:16.28
5
6
LVM
Saricayir, Volkan
2:18.00
22/2
2:16.39
6
5
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CMS
Paknys, Ramunas
1:50.17
21/5
1:51.43
1
11
TOC
Hurko, Matt
1:54.00
21/6
1:55.83
2
9
PALM
Rieder, David
1:58.34
21/4
1:57.25
4
7
TOC
Murray, Matthew
2:00.00
21/7
1:55.89
3
8
WCM
Mefford, Jake
2:01.02
21/3
1:59.73
6
5
TOC
Hinshaw, Benjamin
2:04.01
21/8
1:58.54
5
6
ARIZ
Good, Nathan
2:06.20
21/2
1:59.89
7
4
NAM
Gutnayer, Daniel
2:09.80
21/9
2:01.98
8
3
SPM
Stiles, David
2:12.95
21/1
2:10.99
10
1
MMMT
Baughman, Brady
2:14.61
20/8
2:07.15
9
2
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
FREE
Bezugliy, Alexander
1:53.30
20/5
1:54.38
1
11
NAM
King, Nathan
1:53.88
20/4
1:55.71
2
9
BCTM
Raigla, Kaspar
1:54.49
20/6
1:59.87
3
8
MICH
Trebon, Kelly
2:05.00
20/3
NS
0
WH2O
Dueweke, Colin
2:15.00
20/7
2:06.13
4
7
ALEX
Taylor, Tim
2:16.60
20/2
2:17.75
5
6
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WH2O
Gibson, Christopher
1:55.18
19/5
1:55.44
1
11
NOVA
Ryan, Keith
2:01.73
19/6
NS
0
DAM
Roper, Matt
2:06.91
19/4
2:07.23
2
9
MOST
Percival, Scott
2:16.23
19/7
2:11.02
4
7
PBM
Berwald, Joshua
2:20.20
19/3
2:22.79
6
5
CMS
Bergford, Brian
2:21.25
19/8
2:19.39
5
6
RIO
Ainsworth, Chad
2:22.00
19/2
2:09.81
3
8
ARIZ
Oo, Aung Sann
2:22.62
19/9
2:23.53
7
4
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NEM
Barnes, Chuck
1:55.26
18/5
1:53.49
1
11
CMS
O'Sullivan, Chris
2:00.00
18/6
1:57.80
2
9
IM
Secor, Don
2:02.98
18/4
2:02.43
3
8
MINN
Recker, Jeffrey
2:06.16
18/7
2:05.71
4
7
TXLA
Alley, David
2:07.00
18/3
2:10.82
7
3.5
ROSE
Popko, David
2:08.63
18/8
2:10.82
7
3.5
WH2O
Sinel, Craig
2:09.88
18/2
2:07.86
6
5
ARIZ
Friman, Doug
2:10.10
18/9
2:06.99
5
6
PALM
Betenbaugh, David
2:15.45
18/1
2:13.51
10
1
SNM
Hatch, Eric
2:17.08
17/4
2:21.62
13
0
LVM
Marlow, Jarvis
2:19.69
17/5
2:10.83
9
2
OREG
Miller, Matt
2:20.00
17/3
2:16.76
11
0
DAM
Waterson, Kevin
2:25.59
17/6
2:24.48
14
0
LASH
Krause, Matthew
2:29.10
17/2
2:17.33
12
0
ARIZ
Lesko, John
2:32.77
17/7
2:29.92
15
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
Commings, Jeff
1:52.40
16/5
1:52.23
1
11
LVM
Davis, Josh
1:59.00
16/6
1:57.57
2
9
ARIZ
Wainwright, Joel
2:05.00
16/4
2:03.85
4
7
MLAC
Chiappetta, Michael
2:07.66
16/7
2:07.89
6
5
IM
Raese, TR
2:10.27
16/3
2:03.81
3
8
MVN
Gunnell, Steve
2:13.39
16/8
2:11.82
9
2
WMAC
Whowell, Tom
2:15.00
16/2
2:10.58
7
4
CMS
Tobey, John
2:15.01
16/9
2:11.52
8
3
INDY
Lathrop, George
2:15.01
16/1
2:13.81
10
1
UC48
Samaddar, Robin
2:15.22
15/4
2:18.37
13
0
PSM
Nelson, Kirk
2:15.40
15/5
2:16.12
12
0
AKMS
Rabinowitz, Max
2:18.17
15/3
2:15.47
11
0
RIO
King, Doug
2:19.20
15/6
2:06.12
5
6
MWA
Podalsky, Gregg
2:20.00
15/2
NS
0
MOST
Chappell, Todd
2:25.00
15/7
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
Dickson, Kurt
2:02.49
14/5
2:02.83
3
8
NCMS
Lee, Lawrence
2:02.74
14/6
2:03.15
4
7
IM
Tuchler, Jim
2:03.10
14/4
2:03.92
5
6
ARIZ
Kratz, Erwin
2:04.57
14/7
2:02.31
2
9
CMS
Jimenez, Ignacio
2:04.77
14/3
2:06.98
7
4
PSM
Nygren, Mats
2:05.40
14/8
NS
0
MOVY
Dixon, Glenn
2:07.00
14/2
2:07.62
8
3
SHARK
Mehok, George
2:07.90
14/9
2:11.69
11
0
VCM
Shaffer, Mike
2:08.92
14/1
2:06.39
6
5
GSM
Faria, Jose
2:10.03
13/5
2:11.09
9
2
PSM
St.Martin, Christophe
2:10.60
13/6
2:12.67
12
0
MOVY
Mugford, Stephen
2:11.32
13/4
2:11.68
10
1
CMS
Webber, James
2:12.28
13/7
2:02.26
1
11
WIND
Lewis, Mike
2:15.00
13/3
2:23.13
17
0
SFTL
Horwitz, Peter
2:15.43
13/8
2:13.03
13
0
OREG
Sullivan, Scot
2:16.16
13/2
2:16.22
14
0
ARIZ
Utsch, Jeffrey
2:16.32
13/9
NS
0
NAM
Guist, Quinn
2:22.00
13/1
2:21.47
16
0
UMAC
Ellis, Andrew
2:24.00
12/5
2:20.61
15
0
WMAC
Reddington, David
2:24.00
12/4
2:25.02
18
0
SLAM
Hopson, Bruce
2:25.19
12/3
2:34.31
19
0
WMAC
Hansen, Joseph
2:45.00
12/6
2:42.41
20
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PSM
Haynie, Carl
2:11.17
11/5
2:13.30
3
8
WMAC
Grisa, Thomas
2:14.05
11/6
2:15.44
5
6
SRM
Riblet, Jean-Philippe
2:14.19
11/4
2:09.09
1
11
NAM
Birnbrich, Chris
2:16.00
11/7
2:14.44
4
7
PSM
Nalli, Lyle
2:16.40
11/3
2:17.91
6
5
MWA
Duarte, Luis
2:18.15
11/8
2:32.22
11
0
NAM
Morris, Richard
2:20.00
11/2
2:12.34
2
9
CMS
Nelson, Kurt
2:22.41
11/9
NS
0
ARIZ
Evans, Dave
2:22.55
11/1
2:25.62
8
3
PSM
Moore, Robert
2:28.00
10/5
2:24.32
7
4
OPA
Edgerton, Karl
2:29.50
10/6
2:31.34
9
2
ENSW
Turner, David
2:29.50
10/4
2:34.44
13
0
UTAH
Treiman, Gerald
2:29.68
10/3
2:34.82
14
0
PALM
Burkholder, Kirby
2:29.80
10/7
2:31.44
10
1
RHMS
Laudenslager, Greg
2:32.91
10/2
2:32.58
12
0
MOVY
Thompson, Anthony
2:34.77
10/8
2:37.53
15
0
ARIZ
Collins, Theodore
2:42.00
10/1
2:38.88
16
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TXLA
Sauer, Jim
2:10.00
9/5
2:10.45
1
11
ARIZ
Shake, Scott
2:10.50
9/6
NS
0
NCMS
Klein, Jonathan
2:12.09
9/4
2:13.67
2
9
SCAQ
Kajiwara, Doug
2:14.95
9/7
2:14.22
3
8
CRUZ
Tallman, Karl
2:16.00
9/3
2:15.90
4
7
MAM
Cutting, Steve
2:19.95
9/8
2:20.24
5
6
WH2O
Ballard, James
2:20.00
9/2
2:23.62
7
4
MOVY
Welchlin, Bob
2:23.68
9/9
2:27.47
9
2
SFTL
Hendrick, Marty
2:24.04
9/1
2:25.13
8
3
OREG
Voll, Robert
2:26.99
8/5
2:33.52
11
0
UC21
Magiera, Joseph
2:29.28
8/6
2:22.80
6
5
NAM
Tarnapoll, Pete
2:33.00
8/4
2:29.91
10
1
IM
Vogel, Matthew
2:37.36
8/7
2:41.13
13
0
ARIZ
Emerson, Gary
2:40.00
8/3
NS
0
CSMT
Bargar, Scott
2:44.25
8/8
2:48.44
14
0
WMAC
Clark, David
2:47.00
8/2
NS
0
RAA
Kennedy, William
2:49.07
8/9
2:59.98
17
0
SDSM
Jett, Darrell
2:51.30
8/1
2:52.64
15
0
SBM
Johannsen, David
2:52.70
6/9
2:57.22
16
0
IM
Steenrod, David
3:08.64
4/8
NS
0
CONN
Burbank, Gerald
3:36.50
4/9
2:39.80
12
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Shead, Timothy
2:22.00
7/5
2:20.45
1
11
MINN
Lukens, Jeffrey
2:25.00
7/6
2:24.84
2
9
OREG
Edwards, Wes
2:27.33
7/4
2:26.19
4
7
HLJ
Voisard, Brian
2:28.19
7/7
2:27.59
5
6
LVM
Townsend, Scott
2:30.00
7/3
2:25.08
3
8
GTX
Courtney, Jack
2:34.50
7/8
2:29.47
6
5
PAC
Wagner, Donald
2:35.00
7/2
3:00.48
14
0
SAWS
Clemmons, Jim
2:39.50
7/9
2:37.84
7
4
PSM
Bell, Alan
2:40.00
7/1
2:40.36
8
3
CMS
Feely, Kevin
2:43.39
6/5
2:54.94
11
0
SNM
Johnson, Clifford
2:45.00
6/4
2:41.48
9
2
ARIZ
Morgan, Bruce
2:47.00
6/6
2:49.01
10
1
MICH
Thompson, Frank
2:47.38
6/3
2:55.46
12
0
TOC
King, Edward
2:50.60
6/7
2:58.40
13
0
ARIZ
Ludwig, Terry
2:54.86
6/2
3:01.17
15
0
OJAI
Umholtz, Ken
3:15.69
6/8
3:13.47
16
0
IM
Brown, Paul
4:27.17
6/1
4:24.31
17
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
OAK
Shestakov, Alek
2:25.00
NS
NS
0
OREG
Kirkland, Dan
2:26.32
5/6
2:25.24
1
11
PALM
Brzezinski, Jay
2:40.00
5/4
2:44.22
3
8
PSM
Warner, Frank
2:40.50
5/7
2:49.25
4
7
GAJA
Reid, Joe
2:41.89
5/3
2:36.92
2
9
PSM
McColly, Michael
2:47.00
5/8
NS
0
OREG
Wright, Larry
2:50.00
5/2
2:51.08
5
6
PSM
Fogg, Stephen
2:57.43
5/9
2:53.97
6
5
ARIZ
Shaffer, Craig
3:01.00
5/1
3:00.61
8
3
WMAC
Knuth, Clark
3:05.27
4/4
2:58.23
7
4
ROSE
Farmer, Michael
3:15.39
NS
NS
0
AGUA
Kolonkowski, Bob
3:19.87
4/3
3:14.65
9
2
IM
Osborne, Oz
3:24.96
4/6
3:36.72
10
1
TOC
McCarty, Thomas
3:30.00
4/2
3:54.42
11
0
LVM
Jorgensen, Craig
3:39.00
4/7
3:58.18
12
0
NAM
Devennish, Edward
4:35.02
2/9
DQ
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TAM
Burns, Richard
2:30.00
3/5
2:27.48
1
11
SDSM
Walker, Laurence
2:57.48
3/6
3:00.85
2
9
WMST
Boak, Thomas
3:01.00
3/4
3:01.93
3
8
MINN
Bergman, John
3:10.00
3/7
3:20.81
4
7
ARIZ
LeRoy, Richard
3:18.45
3/3
3:22.06
5
6
PSM
Nordby, Michael
3:25.00
3/8
3:26.37
6
5
AKMS
Hamilton, Raymond
3:37.49
3/2
3:52.24
7
4
UC32
Sherman, Lawrence
6:10.00
2/1
6:04.94
8
3
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
INDY
Mennen, Marty
2:59.00
2/5
3:02.97
1
11
PAWW
Ackerman, Owen
3:30.00
2/6
3:24.76
3
8
DAM
Norris, Robert
3:36.96
NS
NS
0
SDSM
Hill, Laurance
3:40.00
2/7
3:19.75
2
9
ROSE
Fleming, William
3:45.00
2/3
3:40.27
4
7
ARIZ
Nolan, William
3:45.00
2/8
3:46.29
5
6
ROSE
Goode, Douglas
5:20.00
2/2
4:30.33
6
5
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LVM
Mitchell, Clarke
3:22.00
1/4
3:24.35
1
11
ARIZ
Tewksbury, Glenn
4:13.86
1/5
4:11.67
2
9
ARIZ
Baker, Donald
4:18.00
1/3
6:05.76
3
8
Age Group 95-99
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
OREG
Lamb, Willard
4:15.00
1/6
4:31.80
1
11
Key
DQ
Disqualified
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home