SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

Pan American Masters 2018 Swimming Championship

Heat Sheet - 28 Heats

Event 405 Women 200 M Free
211 Swimmers

Heat 1 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 CAM Vijil, Rosie 80-84 6:59.56 7:24.57 4
2 BSMT Hastings, Patricia 80-84 4:20.00 4:29.96 2
3 VMST Detrick, Johnnie 80-84 3:55.47 3:57.10 1
4 DAA Aenlle, Irma 80-84 4:30.05 4:30.59 3
5 BRMAS Ferreira da Silva, Terezinha 85-89 6:44.34 6:49.37 3
6 MOST Wheatley, Diane 85-89 4:38.75 4:44.03 1
7 FACT Campbell, Joan 85-89 4:57.26 5:15.05 2

Heat 2 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 FMM Hutinger, Margie 75-79 6:22.80 NS NP
2 SYSM Miller, Jan 75-79 5:02.80 4:44.77 9
3 FACT Bradley, Marianne 75-79 4:47.89 4:43.35 8
4 RMST Manheim, Lucy 75-79 4:21.84 4:15.11 6
5 GAJA Ottosen, Sue 75-79 4:52.56 5:33.95 11
6 GAJA Haase, Judith 75-79 5:35.35 6:32.40 12
7 CAM Navaroli, Davenia 65-69 5:20.52 5:23.95 17
8 OKUDA Pinheiro, Maria Cristina 65-69 5:40.23 NS NP

Heat 3 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 FMN Ramirez Ramos, Felicitas 75-79 3:55.00 5:03.88 10
2 GAJA Stephens, Marylou 75-79 3:52.46 4:17.69 7
3 WMST Leilich, Joann 75-79 3:45.00 3:47.25 3
4 UC31 Ackley, Ella 75-79 3:31.67 3:58.74 5
5 TAM Ridout, Nancy 75-79 3:38.50 3:43.74 2
6 AGUA Katz, Jane 75-79 3:48.50 NS NP
7 GRES Penna, Maria 75-79 3:55.00 3:31.54 1
8 FACT Hackett, Jeanne 75-79 3:56.05 3:52.32 4

Heat 4 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 YGF Thomas, Dodi 70-74 4:42.89 NS NP
2 FACT LaCoppola, Vicki 70-74 4:00.99 4:12.37 12
3 FACT Panker, Karen 70-74 3:46.06 3:48.23 11
4 UNBM Prebble, Juanita 70-74 3:34.75 3:32.12 9
6 FACT Ferber, Jane 70-74 3:54.08 3:44.36 10
7 BRMAS Romero, Elaine 70-74 4:08.10 NS NP
8 CMS Yoder, Margie 65-69 4:00.00 NS NP

Heat 5 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 MOST Vitt, Ann 70-74 3:23.07 3:30.89 8
2 IM McDaniel, Georgia 70-74 3:11.50 3:18.28 5
3 PEMA Davis, Aida 70-74 2:57.00 2:58.78 3
4 GAJA Williamson, Francine 70-74 2:50.70 2:53.71 2
5 WMST Boak, Carolyn 70-74 2:53.28 2:50.21 1
6 SYSM Carson, June 70-74 3:01.00 3:04.03 4
7 SPM Page, Anne 70-74 3:15.00 3:20.25 6
8 TAM Shoenberger, Linda 70-74 3:27.00 3:20.95 7

Heat 6 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 YCFM Dennis, Martha 65-69 3:40.70 3:45.11 13
2 CNSI Gonthier, Martine 65-69 3:32.02 3:29.52 10
3 O*H* Smith, Melinda 65-69 3:30.00 3:29.49 9
4 ACUCO Quintero, Myriam 65-69 3:11.00 3:13.70 7
5 FACT Tittle, Kathleen 65-69 3:30.00 3:55.19 15
6 BRMAS Baiocchi, Marise 65-69 3:30.51 3:30.86 11
7 FACT Evans, Merry 65-69 3:40.00 3:42.53 12
8 DSTAK Magalhaes, Helane 65-69 3:45.00 3:49.84 14

Heat 7 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 IM Jones, Cynthia 65-69 3:08.70 3:10.23 6
2 PBM Craffey, Joan 65-69 2:51.00 2:52.84 4
3 O*H* Spence, Diane 65-69 2:42.13 2:46.18 2
4 CFA Medina, Graciela 65-69 2:10.22 4:36.89 16
5 TAM Val, Laura 65-69 2:35.00 2:25.87 1
6 SNM Miller, Celeste 65-69 2:50.00 2:53.67 5
7 GSC Halfacre, Susan 65-69 2:56.75 2:52.19 3
8 MICH Zirger, Brigitte 65-69 3:08.94 3:15.62 8

Heat 8 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
2 ACUCO Rico, Olga 60-64 4:51.71 4:10.31 16
3 FACT Grossman, Gail 60-64 4:08.17 3:54.75 14
4 ANV Garcia Davila, Maria de Lour 60-64 3:47.00 NS NP
5 AST Romanos, Silvia 60-64 4:03.31 4:10.17 15
6 CCMA Bougaud, Claude 60-64 4:31.28 NS NP
7 CAMO Cobetto, Louise 60-64 4:58.43 4:48.20 17

Heat 9 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 MOST Pederson, Deborah 60-64 3:28.09 3:23.00 12
2 GAJA Penn, Ginger 60-64 3:16.64 NS NP
3 CPCE Llorente, Yolanda 60-64 2:55.00 2:58.08 9
4 GSMS Gebhardt, Susan 60-64 2:50.59 2:50.17 6
5 MICH Szymczak, Wendy 60-64 2:52.43 2:51.65 8
6 GNU Mariante, Rosane 60-64 3:00.00 2:59.58 10
7 CAE Barbosa, Mirta Susana 60-64 3:23.31 3:22.45 11
8 ACUCO Restrepo, Maria 60-64 3:30.21 3:42.08 13

Heat 10 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 NTXL Morrison, Lynn 60-64 2:48.25 NS NP
2 SKY Noyes, Penny 60-64 2:35.00 2:37.63 3
3 NEM Grilli, Tracy 60-64 2:31.59 2:41.73 4
4 WCM Bilich, Bonnie 60-64 2:26.69 NS NP
5 CSMT Ritter, Susan 60-64 2:28.08 2:30.03 1
6 MARY Pfinsgraff, Joan 60-64 2:34.25 2:32.99 2
7 SDSM Neville, Cathy 60-64 2:42.26 2:51.48 7
8 LVM Dolan LaMar, Diana 60-64 2:49.00 2:47.20 5

Heat 11 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
2 LRC Urdapilleta, Karla 45-49 3:55.00 2:54.46 9
3 CONN Sega, Ally 45-49 3:21.26 3:22.25 13
4 NCMS Greene, Dana 45-49 3:31.14 3:27.75 14
5 ACUCO Collavini, Teresa 55-59 4:02.00 3:59.82 11
6 PIRAT Montero Calderon, Marta 55-59 4:48.50 4:55.74 13

Heat 12 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 DELMA Clavijo, Teresa 55-59 3:55.00 4:11.13 12
2 CMS Eldridge, Audrey 55-59 3:03.10 NS NP
3 ELMIL Cabada, Maria 55-59 2:55.82 2:49.19 7
5 ENDUR Milani, Mara 55-59 2:54.00 3:02.68 8
6 GAJA Hooe, Donna 55-59 3:00.00 3:19.63 9
8 DN Garcia, Astrid 55-59 4:01.26 3:47.02 10

Heat 13 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 UBC Krzic, Maja 55-59 2:39.80 2:42.92 6
2 PSM Courtney, Zena 55-59 2:33.47 2:34.63 3
3 CMS Najjar, Ellie 55-59 2:29.23 NS NP
4 PBM Jones, Eney 55-59 2:22.39 NS NP
5 CVMM Cleavenger, Becky 55-59 2:23.61 2:25.94 1
6 PBM Irish Bostic, Linda 55-59 2:32.99 2:31.68 2
7 MOST Ingraham, Susan 55-59 2:34.65 2:39.68 4
8 TYSM Tokayer, Susan 55-59 2:40.01 2:42.23 5

Heat 14 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 GRA Fricaud, Christine 50-54 3:56.10 NS NP
2 TBAM Ness, Karen 50-54 3:30.77 3:23.32 23
3 GB Minozzo, Katia 50-54 3:23.50 3:22.31 22
4 ETAND Chutrau, Paula 50-54 3:08.00 3:06.22 20
5 YCFM Zimmermann, Kathy 50-54 3:08.56 NS NP
6 GAJA Walleshauser, Penelope 50-54 3:30.59 3:11.22 21
7 SPM Schwartz, Jodi 50-54 3:43.13 3:05.76 19
8 SPM Bogue, Sherri 50-54 4:50.00 NS NP

Heat 15 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 OKUDA Ferreira, Branca 50-54 2:59.29 NS NP
2 SPM Kupan, Cheryl 50-54 2:50.00 2:48.24 15
3 GSMS Fuss, Karen 50-54 2:49.00 2:49.97 16
4 NCMS Vazquez, Maria 50-54 2:40.23 2:31.82 9
5 SPM Brandt, Tabitha 50-54 2:45.89 2:40.88 12
6 SPORT Mendoza, Maria 50-54 2:50.00 2:41.18 13
7 ENDUR Bigoni, Vivian 50-54 2:54.00 3:01.93 17
8 GMAC Gieseking, Elizabeth 50-54 3:02.74 3:02.43 18

Heat 16 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 MOST Elias, Tiitta 50-54 2:36.77 2:32.30 10
2 OREG Adelman, Marcie 50-54 2:34.77 2:38.40 11
3 IM Sands, Liz 50-54 2:32.39 2:28.13 5
4 INDY Garcia, Christi 50-54 2:31.76 3:44.91 24
5 SPM Petersen, Charlotte 50-54 2:32.00 2:24.64 4
6 GAJA Countryman, Marianne 50-54 2:32.56 2:29.17 6
7 SYSM Goldschmidt, Claudia 50-54 2:36.66 2:46.04 14
8 ESMS Grundhoefer, Marianne 50-54 2:38.37 NS NP

Heat 17 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 PALM Elias-Williams, Maria 50-54 2:30.00 NS NP
2 CVMM Godges, Arlette 50-54 2:27.99 2:29.70 7
3 SDMDR Dalmasy-Laccetti, Ameriquin 50-54 2:20.00 NS NP
4 IM Dillmann, Liz 50-54 2:17.53 2:16.26 1
5 NTXL Stone, Stephanie 50-54 2:19.30 2:18.04 2
6 RIDG Campbell, Patricia 50-54 2:24.00 2:23.74 3
7 UC15 Rietz, Heather 50-54 2:30.00 NS NP
8 NCMS Salazar, Lynn 50-54 2:31.00 2:30.28 8

Heat 18 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 UJS Oliveira, Jeanne 45-49 3:06.56 3:02.44 10
2 ACUCO Rodriguez Aristizaba, Myria 45-49 2:56.89 2:50.10 8
3 SYSM Coley, Cheryl 45-49 2:55.00 3:05.19 11
4 PEMA Nakagawa, Angela 45-49 2:50.55 2:49.14 7
5 CROL Rojas, Jenny 45-49 2:51.91 2:39.14 5
6 L4S Walters, Suzanne 45-49 2:55.00 NS NP
7 GNU Gabriel, Sara 45-49 3:05.00 NS NP
8 OPTA Aramburo, Eliana 45-49 3:10.00 NS NP

Heat 19 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 BRZA Gulfo Gonzalez, Paola 45-49 2:41.00 2:42.50 6
2 SPM LeClair, Dale 45-49 2:29.99 2:35.49 4
3 DN Severino, Ana 45-49 2:26.75 NS NP
4 ELMIL Poll, Claudia 45-49 2:15.10 2:13.96 1
5 SKY Nieto, Alexandra 45-49 2:24.00 2:22.69 2
6 AWJ Hankins, Malena 45-49 2:28.88 2:27.49 3
7 DAM Denison, Stephanie 45-49 2:34.62 NS NP
8 AQAMA Jimenez Villa, Victoria 45-49 2:50.00 3:14.66 12

Heat 20 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 MR Sotomayor, Gisela 40-44 3:30.00 3:34.77 12
2 SCARG Carné, Clara 40-44 3:10.02 3:00.81 10
3 PEMA Montes, Isabel 40-44 2:43.00 2:32.96 7
4 THOR Schwartz, Melissa 40-44 2:27.19 NS NP
5 EOC Rivadávia, Ana Lúcia 40-44 2:35.10 2:33.57 8
6 GNU Cruz, Karine 40-44 2:49.00 2:48.45 9
7 GB Carvalho, Claudia 40-44 3:21.54 3:19.90 11

Heat 21 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 SKY Della, Lindsay 40-44 2:26.00 2:24.02 5
2 PSM Ella, Ellen 40-44 2:22.30 2:24.01 4
3 CDI Cohen, Cecy 40-44 2:19.00 2:22.54 3
4 STL D'Amboise, Marie-Eve 40-44 2:15.34 2:16.07 1
5 NCMS Uhl, Alicia 40-44 2:17.46 2:20.20 2
6 WEST Woodworth, Sarah 40-44 2:21.80 2:29.43 6
7 PALM Bruce, Stacey 40-44 2:24.01 NS NP
8 MAM Maidenberg, Eve 40-44 2:26.73 NS NP

Heat 22 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 EE de Pablo Travisany, Carolina 35-39 2:57.49 2:49.66 11
2 OKUDA Gontijo, Anna Carolina 35-39 2:51.00 2:57.58 14
3 ELMIL Segnini, Natalia 35-39 2:49.50 2:45.92 9
4 MCDP Camarena, Nahiely 35-39 2:36.00 2:32.71 6
5 ANV Rodriguez, Jessica 35-39 2:41.00 2:47.51 10
6 LQBLO Flores, Gloria 35-39 2:50.33 2:44.92 8
7 GRA Thomas, Hillary 35-39 2:54.36 2:55.01 13
8 CPCE Ruiz, Natalia 35-39 3:05.30 2:54.44 12

Heat 23 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 PSCM Mullins, Elizabeth 35-39 2:30.00 2:43.20 7
2 OKUDA Furtado Victor dos S, M 35-39 2:29.00 2:29.87 4
3 GNU Burin, Francieli 35-39 2:22.00 2:28.41 3
4 NASH Whitney, Ashley 35-39 2:12.50 NS NP
5 BUMS Schafer, Melissa 35-39 2:18.81 2:27.91 2
6 SKY Singleton, Natasha 35-39 2:25.11 NS NP
7 OKUDA Figueira, Nahone 35-39 2:30.00 2:24.85 1
8 TYM Ramírez Cavazos, Leticia 35-39 2:33.56 2:31.98 5

Heat 24 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
2 ANV Cervantes Pita, Melissa 25-29 3:02.45 NS NP
3 SST Castillo, Emilia 25-29 2:40.00 2:37.12 6
4 GSMS McCumber, Veronica 25-29 2:45.00 3:11.14 10
5 DELV Erazo Aristizabal, Jessica 25-29 3:10.45 NS NP
6 CONN Karas, Stefanie 30-34 3:02.26 2:51.02 14
7 MASPE Guzmán, Pamela 30-34 3:12.00 3:08.07 15

Heat 25 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 ACUCO Coronel David, Ana 30-34 2:50.00 NS NP
2 CONN King, Rachel 30-34 2:48.81 2:46.34 12
3 SPMAS Abouchedid, Isabela 30-34 2:40.30 2:38.26 9
4 NORT Flessert, Amy 30-34 2:40.00 2:40.35 10
5 CBLV Reyes Madriñan, Marlene 30-34 2:40.00 NS NP
6 FMN Jimenez, Mahelet 30-34 2:48.74 2:41.20 11
7 MASTE Villalobos Molina, Tatiana 30-34 2:49.50 2:49.85 13
8 ANV Fluchaire Bernal, Ethel 30-34 2:50.00 NS NP

Heat 26 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 GB Hermann, Talita 30-34 2:35.00 2:34.44 7
2 CROL Hidalgo, Mariangel 30-34 2:22.00 2:15.50 4
3 SDSM Parker, Emily 30-34 2:13.05 2:13.71 3
4 TW Hale, Alicia 30-34 2:08.11 2:09.68 1
5 MMAC Harrigan, Kelly 30-34 2:11.37 2:12.86 2
6 SBC Nakagaki, Mariana 30-34 2:14.00 2:18.19 5
7 AJINC Piazera, Marina 30-34 2:28.10 2:25.31 6
8 MAM Chinn, Sarah 30-34 2:38.47 2:35.00 8

Heat 27 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 SST Fragoso, María 25-29 2:35.00 2:33.04 5
2 SST Covarrubias, Paula 25-29 2:30.00 2:40.08 8
3 OKUDA Dortas, Rafaella 25-29 2:20.00 2:15.83 2
4 SBC Nakagaki, Jovana 25-29 2:12.00 2:13.69 1
5 SST Álvarez, Paulina 25-29 2:14.00 2:22.74 4
6 CNSA Rodriguez, Yanina 25-29 2:24.84 2:21.25 3
7 FMAIA Mendonca, Marcella 25-29 2:30.15 2:37.53 7
8 ETAND Villalba Ulberich, Magdalens 25-29 2:40.00 2:41.26 9

Heat 28 of 28

Ln Club Swimmer Age
Group
Seed
Time
Time Pl
1 AWLM Reynolds, Edith 18-24 3:23.00 3:36.99 6
2 IAMA Bennett, Alex 18-24 2:53.18 2:44.28 4
3 IAMA Bennett, Sara 18-24 2:24.26 2:25.35 1
4 DAMM Bezan Petric, Ursa 18-24 2:12.05 NS NP
5 MALLO Ferris, Chloe 18-24 2:24.00 2:27.00 2
6 ELMIL Cascante, Allison 18-24 2:44.97 2:41.99 3
7 LEOMA Salazar Gudiño, Tessa 18-24 2:58.00 2:46.05 5

For informational purposes only.  All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
FINIS
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home