Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2018 Nationwide U.S. Masters Swimming Spring National Championship ( Thu, May 10, 2018 - Sun, May 13, 2018 )
Event Results
Event 7: Women 200 Y Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WMAC
Fischer, Morgan
1:55.00
30/4
1:52.28
1
11
UC16
Schuster, Hannah
1:59.00
30/3
1:59.22
2
9
NAM
Linek, Abigail
1:56.14
30/5
2:01.89
3
8
WMAC
Westcott, Jessica
2:05.13
30/7
2:02.18
4
7
WMAC
Siehs, Amanda
2:03.24
30/2
2:03.34
5
6
IM
Eklund, Nicole
2:02.00
30/6
2:05.40
6
5
OREG
Cavender, Erin
2:07.21
30/1
2:05.82
7
4
SCHS
Sheafor, Haley
2:08.09
30/8
2:05.83
8
3
GAJA
Sibilia, Maddie
2:10.59
26/4
2:05.84
9
2
INDY
Dehnke, Annaleise
2:11.00
26/5
2:06.53
10
1
ETM
MacDonald, Emilie
2:14.47
26/3
2:08.50
11
0
OREG
Daggett, Anna
2:20.54
26/2
2:13.76
12
0
AKMS
Ashwell, Kendra
2:20.09
26/6
2:21.51
13
0
O*H*
Turner, Tamarind
2:30.03
26/7
2:47.60
14
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LVM
Wilk, Katarzyna
1:51.50
29/5
1:50.18
1
11
TOC
Arnold, Allison
1:57.00
29/6
1:52.22
2
9
KENM
Saiz, Hannah
1:50.00
29/4
1:52.78
3
8
TOC
Kastes, Katie
1:52.57
29/3
1:54.26
4
7
TOC
Senko, Anna
2:00.00
29/7
1:55.22
5
6
ENSW
Fish, Abigail
2:03.00
28/4
1:55.44
6
5
WMAC
Borja, Elise
2:03.00
28/5
1:58.41
7
4
ROSE
Frendreis, Lauren
2:01.10
29/8
1:59.33
8
3
TOC
Olson, Christine
1:59.99
29/2
2:00.24
9
2
PALM
Fieni, Sadie
2:07.01
28/2
2:01.19
10
1
WMAC
Meinholz, Ellen
2:06.69
28/6
2:02.05
11
0
AGUA
Balz, Marielle
2:08.00
27/4
2:04.06
12
0
MICH
Adamy, Amy
2:05.57
28/3
2:06.13
13
0
VALM
Fozkos, Brittany
2:00.00
29/1
2:07.91
14
0
MICH
Gabriel, Hannah
2:07.47
28/7
2:09.64
15
0
BUMS
Karszes, Courtney
2:08.00
28/8
2:09.93
16
0
MICH
Bednarcik, Sarah
2:11.05
27/5
2:10.30
17
0
SVY
Mahaney, Melanie
2:08.00
28/1
2:11.06
18
0
WMAC
Gableman, Andrea
2:20.00
27/2
2:11.36
19
0
INDY
Mynatt, Kay
2:18.80
27/3
2:15.19
20
0
INDY
Brown, Catherine
2:19.12
27/6
2:18.12
21
0
MICH
Amodeo, Ashley
2:26.44
27/7
2:24.97
22
0
ASC
MacQueen, Jessica
2:28.00
27/1
2:29.13
23
0
SKY
Baldwin, Tricia
2:57.17
27/8
3:03.68
24
0
TOC
Murphy, Kathryn
2:02.50
NS
NS
0
NAM
Webb, Brittany
2:10.00
NS
NS
0
BCTM
Zaklicki, Honorata
2:07.27
NS
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ISWM
Lapinskas, Christina
2:04.19
25/5
1:58.47
1
11
MICH
Blondell, Alicia
2:02.84
25/4
1:59.88
2
9
MMA
Madgiak, Jen
2:04.31
25/3
2:03.09
3
8
1693
Greene, Shannon
2:05.34
25/6
2:05.65
4
7
IM
Pelaez, Cristina
2:18.42
25/8
2:12.11
5
6
ZAM
Taylor, Courtney
2:08.00
25/2
2:12.19
6
5
PSM
Colella, Mariel
2:16.00
25/7
2:21.98
7
4
SLAM
Ko, Rebekah
2:18.00
25/1
2:28.82
8
3
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1693
Grier, Katie
1:56.71
24/4
1:56.11
1
11
SKY
Singleton, Natasha
2:02.11
24/3
2:02.42
2
9
MOVY
Miller, Paige
2:04.86
24/6
2:02.88
3
8
INDY
Weaver, Jenny
2:10.50
23/2
2:02.99
4
7
WCM
Lawrence, Laura
2:08.32
23/4
2:03.19
5
6
TPIT
Snook, Meredith
2:01.99
24/5
2:03.68
6
5
WMAC
Nolden, Shelley
2:07.38
24/1
2:03.76
7
4
TOC
Shipp, Rachel
2:08.00
24/8
2:04.97
8
3
WLAC
Gold, Anne
2:10.00
23/6
2:05.59
9
2
STAN
Keeler, Susan
2:07.33
24/7
2:06.76
10
1
PAWW
Johnsen, Amber
2:12.28
23/8
2:07.29
11
0
PSCM
Mayer-Liotta, Ashley
2:10.99
23/1
2:07.56
12
0
NEM
Downing, Jennifer
2:06.55
24/2
2:08.04
13
0
SFTL
Congdon, Heather
2:09.00
23/3
2:08.07
14
0
WLAC
Sheehan, Nichole
2:08.68
23/5
2:09.06
15
0
LIB
Liberty, Laurel
2:10.57
23/7
2:09.25
16
0
NAM
Flesner, Brooke
2:15.00
22/4
2:10.40
17
0
KENM
Johnson, Sarah
2:30.00
22/3
2:17.20
18
0
KENM
Kendall, Neala
2:40.00
22/1
2:20.55
19
0
PBM
Andara, Melanie
2:45.00
22/8
2:20.89
20
0
INDY
Bearden, Marcy
2:45.00
15/3
2:27.20
21
0
NASH
Sarbacker, Sarah
2:30.18
22/6
2:27.31
22
0
EAM
Brummett, Jamie
2:35.65
22/7
2:27.41
23
0
MICH
Hawkins, Meredith
2:34.33
22/2
2:29.81
24
0
MMA
Byers, Jelena
2:25.20
22/5
2:30.97
25
0
WMAC
LaPoint, Meghan
2:50.00
15/4
2:40.48
26
0
MMA
Skinner, Jamie
8:00.00
1/7
4:03.18
27
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
OPA
Glenn, Katie
1:54.53
21/4
1:52.58
1
11
INDY
Trager Bohley, Kimberly
1:59.06
21/5
1:58.67
2
9
NYAC
Kelsey, Jane
2:01.18
21/3
1:59.82
3
8
NAST
Tobias, Erin
2:03.50
21/2
2:01.30
4
7
PSM
Ella, Ellen
2:05.00
21/7
2:04.01
5
6
PALM
Bruce, Stacey
2:03.24
21/6
2:04.15
6
5
IM
Levine, Nicola
2:06.35
21/8
2:04.76
7
4
LASH
Krause, Mary Kay
2:09.40
20/4
2:04.79
8
3
MAM
Maidenberg, Eve
2:13.99
20/2
2:07.71
9
2
NEM
Crusco, Kysa
2:05.57
21/1
2:08.30
10
1
WMAC
McCarthy, Michelle
2:10.21
20/5
2:11.21
11
0
IM
Tietjens, Kiiri
2:26.00
19/5
2:11.46
12
0
CPCT
Van Orden, Anna
2:13.34
20/6
2:12.67
13
0
LIB
Klotz, Francine
2:16.16
20/7
2:13.10
14
0
AWJ
Hankins, Malena
2:16.57
20/1
2:14.72
15
0
INDY
Hartsock, Jane
2:10.99
20/3
2:20.27
16
0
ARC
Smith, Jennifer
2:25.10
19/4
2:21.28
17
0
CMS
O'Connell, Fontaine
2:22.04
20/8
2:25.85
18
0
LASH
Lovett, Mandy
2:29.08
19/3
2:27.18
19
0
INDY
Bowser, Lori
2:58.20
19/7
2:32.21
20
0
WMAC
Walther, Amy
2:42.16
19/6
2:40.48
21
0
NAM
Kovach, Jodi
2:57.00
19/2
2:53.94
22
0
WMAC
McCarty, Kara
3:10.00
19/1
3:01.86
23
0
MICH
Sturdy, Clisty
4:30.00
19/8
3:47.38
24
0
SKY
Challener, Roberta
2:16.00
NS
NS
0
SNM
Evans, Genevieve
2:17.50
NS
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MINN
Ridge, Jennifer
2:07.40
18/6
1:59.83
1
11
GAJA
Rogan, Pam
2:07.71
18/2
2:06.22
2
9
ROCH
Gianniny, Dana
2:07.03
18/5
2:06.74
3
8
INDY
Day, Nadine
2:14.00
17/4
2:06.80
4
7
SKY
Nieto, Alexandra
2:06.20
18/4
2:07.07
5
6
UC07
Hayden, Alison
2:07.79
18/7
2:07.27
6
5
NAM
Plotz-Saribalas, Amy
2:07.16
18/3
2:07.88
7
4
ARIZ
Maynard, Lisa
2:13.98
18/8
2:10.23
8
3
HAFL
LeClair, Dale
2:09.95
18/1
2:11.87
9
2
NAST
Havice, Natalie
2:18.00
17/1
2:11.90
10
1
CPCT
Woody, Suzanne
2:14.80
17/5
2:12.20
11
0
JDAM
Dussliere, Julie
2:15.82
17/3
2:12.27
12
0
LVM
Wegner, Karin
2:18.14
17/8
2:14.09
13
0
PSM
Pelham, Kathy
2:16.47
17/6
2:14.92
14
0
O*H*
Bergmann, Kristen
2:20.19
16/4
2:15.24
15
0
INDY
Pelletier, Kathy
2:25.70
16/7
2:16.47
16
0
O*H*
Hodgekins, Amy
2:27.32
16/1
2:17.08
17
0
WMAC
Jackson, Nicole
2:24.82
16/6
2:18.46
18
0
PAWW
Hammerton, Alison
2:25.00
16/2
2:18.74
19
0
WCM
Strong, Susan
2:17.88
17/7
2:19.06
20
0
ELG
Cimilluca, Krista
2:17.15
17/2
2:19.50
21
0
WMAC
May, Jennifer
2:21.68
16/5
2:21.18
22
0
NAM
Lemen, Sarah
2:23.00
16/3
2:22.07
23
0
IM
Pentzien, Kirsten
2:40.23
16/8
2:43.00
24
0
NCMS
Greene, Dana
3:05.81
15/6
3:05.22
25
0
WMAC
Hansen, Angela
3:12.33
15/7
3:08.75
26
0
NASH
Berry, Valerie
3:40.00
15/5
3:11.31
27
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IM
Dillmann, Liz
2:01.50
14/5
2:01.15
1
11
NYAC
Gary, Kristin
2:01.27
14/4
2:03.19
2
9
CVMM
Cleavenger, Becky
2:07.26
14/3
2:08.24
3
8
NAST
Rian, Victoria
2:12.66
13/4
2:08.95
4
7
ENSW
McPherson, Chris
2:10.41
14/1
2:09.00
5
6
WMAC
Finke, Janeen
2:08.82
14/6
2:09.05
6
5
MICH
Karas-Foltz, Bonnie
2:09.48
14/2
2:09.59
7
4
NCMS
Dore, Mary
2:09.98
14/7
2:10.22
8
3
PBM
Irish Bostic, Linda
2:12.83
13/5
2:13.04
9
2
INDY
Stutsman, Rachel
2:14.52
13/3
2:13.98
10
1
KONA
Avery, Brenda
2:11.00
14/8
2:15.24
11
0
IM
Kottke, Brenda
2:24.21
13/8
2:15.31
12
0
GAJA
Countryman, Marianne
2:14.69
13/6
2:16.54
13
0
MICH
Scapini, Karen
2:17.45
13/7
2:17.70
14
0
RMST
Johnson, Mindy
2:16.00
13/2
2:19.43
15
0
PBM
Dietrick, Karen
2:29.07
12/3
2:20.94
16
0
SPM
Clark, Dawn
2:23.99
13/1
2:21.62
17
0
GRA
Zderko, Carolyn
2:29.00
12/5
2:22.65
18
0
IM
Pawluk, Roxie
2:29.59
12/6
2:24.95
19
0
IM
Finney, Cynthia
2:35.86
12/7
2:26.79
20
0
RMST
McNamara, Beth
2:35.61
12/2
2:30.44
21
0
DAM
Phalen, Jennifer
2:26.64
12/4
2:45.91
22
0
WMAC
Bergeon-Capps, Nora
3:10.00
12/1
3:00.34
23
0
INDY
Garcia, Christi
3:45.00
9/4
3:16.79
24
0
CMS
Meeks, Patti
3:40.00
9/2
3:20.09
25
0
WMAC
Driscoll, Mary Jo
3:50.00
9/1
3:22.20
26
0
GRA
Fricaud, Christine
3:39.00
9/3
3:28.72
27
0
SKY
Swack, Julie
3:26.54
12/8
3:43.32
28
0
SPM
Bogue, Sherri
4:20.00
NS
NS
0
EXCL
Lutz, Daun
2:50.18
NS
NS
0
ENSW
Rietz, Heather
2:12.00
NS
NS
0
TOC
Welting, Laureen
2:12.15
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IM
Block, Andrea
2:10.33
11/4
2:09.10
1
11
SKY
Ciampa-Wise, Cindy
2:18.99
11/5
2:12.65
2
9
LAPS
Finley, Ann
2:20.00
11/3
2:15.99
3
8
IM
Redig, Patty
2:21.35
11/2
2:17.47
4
7
INDY
Zedonis, Lisa
2:21.58
11/7
2:18.07
5
6
ALEX
Lachney, Fay
2:25.65
11/1
2:18.72
6
5
AKMS
Carter, Ruth
2:33.87
10/6
2:22.96
7
4
SLAM
Petersen, Stephanie
2:28.28
10/5
2:23.28
8
3
ZAM
Brown, Lisa
2:27.88
11/8
2:24.78
9
2
TULS
Smart, Denise
2:29.76
10/3
2:25.16
10
1
CMS
Maleike, Corinna
2:20.58
11/6
2:26.69
11
0
SWIN
Gifford, Kathryn
2:28.00
10/4
2:30.48
12
0
MICH
Szymczak, Wendy
2:42.02
10/7
2:32.43
13
0
SHAM
Caves, Judy
2:40.00
10/2
2:32.64
14
0
XCL
Elkis-Abuhoff, Deborah
2:43.00
10/1
2:38.02
15
0
NTA
Crewe, Sarah
2:48.00
9/6
2:41.15
16
0
MICH
Grebe, Suzanne
3:00.00
9/7
2:44.14
17
0
NAM
Sedivy, Angela
2:47.73
10/8
2:47.35
18
0
IRM
Lakatos Fojtik, Madeleine
3:30.00
9/5
3:18.63
19
0
SKY
Becker, Annell
3:35.00
9/8
3:27.60
20
0
MICH
Jacques McCullough, Dianne
4:00.00
NS
NS
0
PBM
Jones, Eney
2:15.98
NS
NS
0
MMA
McCracken, Elaine
2:44.88
NS
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CSMT
Ritter, Susan
2:12.65
8/4
2:12.63
1
11
MICH
Early, Marilyn
2:19.31
8/5
2:19.85
2
9
NEM
Grilli, Tracy
2:23.00
8/3
2:23.81
3
8
SPM
Steinmann, Sharon
2:28.68
8/2
2:28.65
4
7
LVM
Dolan LaMar, Diana
2:35.00
7/4
2:29.55
5
6
DAMM
Garton, Barbara
2:32.50
8/7
2:30.28
6
5
WMAC
Krier, Anita
2:45.50
7/7
2:32.36
7
4
IM
Kerr, Terry
2:40.00
7/5
2:32.56
8
3
1776
Watts, Sue
2:34.95
8/1
2:33.99
9
2
KONA
Kimball, Patricia
2:28.00
8/6
2:36.38
10
1
MICH
Hypnar, Lisa
2:35.00
8/8
2:39.31
11
0
COOG
Denby, Karlene
2:47.77
7/1
2:42.17
12
0
NUTS
Willard, Mimi
2:45.16
7/6
2:42.83
13
0
SNM
Klencke, Barbara
2:44.00
7/3
2:44.12
14
0
O*H*
Turner, Lisa
2:45.23
7/2
2:50.82
15
0
IM
Moore, Mary
3:05.00
7/8
2:57.36
16
0
IM
Schmitz, Susanne
3:11.78
4/3
2:58.57
17
0
MICH
Hadden, Sue
3:21.00
4/4
3:13.33
18
0
SLAM
Aud, Susan
3:35.00
4/2
3:26.97
19
0
BUMS
Brown, Colleen
4:20.34
4/5
4:09.83
20
0
GSM
Steadman Martin, Nancy
2:19.21
NS
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TAM
Val, Laura
2:12.00
6/4
2:07.23
1
11
PBM
Hare, Fran
2:26.00
6/5
2:24.73
2
9
O*H*
Spence, Diane
2:28.99
6/3
2:27.85
3
8
MVN
Dougherty, Mindy
2:49.00
5/6
2:30.51
4
7
SNM
Miller, Celeste
2:39.00
6/2
2:30.65
5
6
PALM
Francis, Susan
2:36.52
6/6
2:35.20
6
5
GSM
Remak-Ziff, Heidi
2:47.50
5/4
2:39.61
7
4
ARIZ
Robinson, Lauren
2:48.23
5/3
2:46.18
8
3
MICH
Zirger, Brigitte
2:47.97
5/5
2:48.37
9
2
IM
Brown, Carol
2:45.00
6/1
2:49.93
10
1
SLAM
McDowell, Teresa
2:42.74
6/7
2:52.24
11
0
HIMA
Reid, Colleen
2:52.61
5/2
2:52.95
12
0
MICH
Van Dyke, Anne
2:53.48
5/7
2:54.18
13
0
PBM
Ragalie, Diane
2:45.00
6/8
2:57.46
14
0
NAM
DeVennish, Elaine
3:17.84
5/8
3:09.82
15
0
WMAC
Schneider, Mary
3:08.14
5/1
3:10.18
16
0
MICH
Nathan, Laura
3:40.00
4/6
3:32.99
17
0
NASH
Kendrick, Anne
3:55.65
4/7
3:39.66
18
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NEM
Hayes, Christie
2:31.24
3/4
2:27.55
1
11
MMAC
Menard, Joanne
2:41.40
3/5
2:43.34
2
9
IM
McDaniel, Georgia
2:55.50
3/7
2:46.44
3
8
SPM
Page, Anne
2:53.17
3/6
2:54.33
4
7
TAM
Shoenberger, Linda
2:55.11
3/2
2:54.69
5
6
ARIZ
Gillies, Judy
2:52.68
3/3
2:57.92
6
5
UC15
Payne, Brenda
3:01.86
3/1
3:00.87
7
4
OPA
Anziano, Marcia
3:08.83
3/8
3:10.11
8
3
CVMM
Smith, Diane
3:15.13
1/5
3:14.31
9
2
PBM
Foley, Carolynn
3:21.80
1/3
3:37.77
10
1
TULS
Beddow, Betsy
3:11.88
1/4
3:41.10
11
0
MICH
Weaver, Kathleen
4:02.59
1/6
4:25.99
12
0
INDY
Wright, Sara
5:01.71
1/2
4:47.58
13
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
VMST
Schreiner, Beth
3:00.23
2/4
3:01.23
1
11
TAM
Ridout, Nancy
3:10.50
2/5
3:09.48
2
9
AGUA
Katz, Jane
3:25.36
2/3
3:13.72
3
8
CMS
Wise, Louise
3:45.00
2/2
3:20.00
4
7
ROSE
Shockro, Ellen
3:37.55
2/6
3:29.32
5
6
O*H*
Easton, Luise
3:45.00
2/7
3:48.67
6
5
NAM
Ricketts, Mary Pat
3:59.44
2/1
3:59.17
7
4
SFTL
Smith, Stephanie
8:05.00
NS
NS
0
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WMAC
Reinke, Carol
4:30.00
2/8
4:09.17
1
11
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IM
Schick, Mary
4:47.41
1/1
4:44.01
1
11
Key
NS
No Swim (or No Show)
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home