Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2018 Nationwide U.S. Masters Swimming Spring National Championship ( Thu, May 10, 2018 - Sun, May 13, 2018 )
Event Results
Event 5: Women 400 Y IM
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MICH
Aschan, Patricia
4:20.00
18/4
4:23.52
1
11
PALM
McWilliams, Haley
5:00.02
17/6
4:42.18
2
9
IM
Krull, Caitlin
4:57.99
17/4
4:43.64
3
8
IM
Bruce, Madeline
4:55.00
18/7
4:51.73
4
7
NCMS
Jones, Amanda
5:03.24
17/7
5:15.60
5
6
MINN
Fittipaldi, Carolyn
5:20.00
NS
NS
0
SBRM
Thibault, Lydia
5:35.00
12/2
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Arnold, Allison
4:38.00
18/5
4:28.92
1
11
TOC
Pedote, Elyssa
5:00.00
17/5
4:53.51
2
9
SFTL
Marks, Jamie
4:45.37
18/6
4:54.73
3
8
DAS
Courtney, Julia
5:17.73
15/7
4:55.08
4
7
PBM
Perez, Kingberly
5:20.99
14/5
4:59.20
5
6
KM
Sharpe, Anna
5:05.63
16/6
5:01.17
6
5
WH2O
MacDonald, Keely
5:27.68
13/3
5:07.56
7
4
IRM
Regan, Margaret
5:22.88
14/6
5:13.82
8
3
VALM
Williams, Holly
5:12.78
15/6
5:15.36
9
2
MICH
Amodeo, Ashley
5:47.20
10/8
5:37.54
10
1
WMAC
Gableman, Andrea
6:10.00
8/7
5:38.10
11
0
SNM
Robertson, Lindsay
5:22.96
14/2
5:57.82
12
0
PBM
Dundey, Caitlin
5:25.16
13/4
DQ
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PBM
Pisano, CJ
5:04.38
16/4
4:46.13
1
11
BCTM
Sciacca, Krysten
4:53.07
18/2
4:50.85
2
9
INDY
Miller, Britta
4:45.00
18/3
4:53.91
3
8
PCY
Ferguson, Annie
5:05.66
16/2
5:06.40
4
7
ROSE
Capizzi, Stefanie
5:03.42
17/1
5:07.71
5
6
ZAM
Taylor, Courtney
5:05.00
16/5
5:13.87
6
5
WMAC
O'Brien, Martha
5:25.98
13/5
5:20.24
7
4
SLAM
Lau, Amanda
5:23.80
14/7
5:24.47
8
3
PALM
Harriman, Sarah
5:35.00
12/6
5:26.11
9
2
ENSW
Twist, Christina
5:39.51
11/2
5:33.61
10
1
NEM
Rood, Jenny
5:36.58
11/6
5:35.45
11
0
CHEL
Sawicz, Kasia
5:33.11
12/3
5:36.27
12
0
SKY
Yeoman, Christina
5:36.20
11/3
5:39.76
13
0
BUMS
Brown, Molly
5:54.96
9/2
5:45.29
14
0
PALM
Gasparovic, Kimberly
6:07.51
8/2
5:46.90
15
0
HOPK
Frimerman-Bergquist, Sandra
5:04.24
NS
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NAM
Schneider, Lindsey
5:00.00
17/3
4:43.78
1
11
NEM
Williams, Melinda
4:55.19
18/1
4:48.39
2
9
PBM
Nuudi, Laura
5:03.56
17/8
4:52.42
3
8
PALM
Moro, Erin
4:56.89
18/8
4:59.45
4
7
ENSW
Hollister, Mary
5:11.26
15/5
5:06.61
5
6
MICH
Richardson, Lindsay
5:35.21
12/1
5:07.80
6
5
NCMS
Holland, Irish
5:08.00
16/7
5:10.28
7
4
WLAC
Sheehan, Nichole
5:08.38
16/1
5:10.96
8
3
BBWM
Ritter, Jennifer
5:36.00
12/8
5:11.33
9
2
SFTL
Barbosa, Tatiana
5:36.06
11/4
5:40.12
10
1
SFTL
Stutz, Kathleen
6:07.43
8/6
6:07.24
11
0
NAST
Davies, Patti
6:16.58
7/5
6:22.22
12
0
ADMS
King, Sarah
11:20.00
2/3
10:48.18
13
0
SNM
Louhichi, Nadia
5:39.97
11/7
NS
0
NASH
Sarbacker, Sarah
6:22.18
NS
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PALM
Bruce, Stacey
5:02.69
17/2
4:58.08
1
11
INDY
Chop, Dahnya
5:15.64
15/2
5:13.05
2
9
NEM
Baudis, Christina
5:40.38
10/4
5:28.43
3
8
RMST
Shapiro, Margaret
5:31.54
13/1
5:28.80
4
7
SCMI
Wright, Shelby
5:44.76
10/7
5:45.72
5
6
INDY
Marvin, Linda
5:49.05
9/5
6:02.62
6
5
INDY
Port, Juliet
6:16.61
7/3
6:08.40
7
4
NAM
Parey, Christine
7:20.77
4/2
6:16.06
8
3
SFTL
Volz, Kristin
7:19.58
4/6
7:56.87
9
2
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
COOG
Visser, Linda
5:09.80
16/8
4:58.43
1
11
UC07
Hayden, Alison
5:11.65
15/3
5:10.46
2
9
WMAC
Hayes, Lisa
5:10.86
15/4
5:12.10
3
8
INDY
Day, Nadine
5:40.00
11/1
5:13.55
4
7
IM
Sands, Liz
5:24.97
14/1
5:13.70
5
6
MAM
Rublein, Susanne
5:31.50
13/7
5:25.93
6
5
JDAM
Dussliere, Julie
5:28.26
13/2
5:26.22
7
4
GSM
Davidson, Michelle
5:22.48
14/3
5:32.12
8
3
WMAC
Sinitz, Cheryl
5:40.00
11/8
5:32.24
9
2
ISWM
Peterson, Julie
5:45.75
10/1
5:36.12
10
1
NCMS
Carter, Eddie
6:01.53
8/4
5:53.55
11
0
SNM
Sorensen, Susan
6:07.00
8/3
5:56.03
12
0
MICH
Richardson, Melissa
6:24.00
7/1
6:26.42
13
0
GRA
Sheaks, Heidi
7:05.44
5/7
6:50.05
14
0
GERM
Postma, Terri
6:10.00
NS
NS
0
PBM
Williams, Tracy
7:03.30
5/2
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1776
Hug, Laurie
5:05.05
16/3
5:01.01
1
11
INDY
Shuck, Susie
5:18.43
15/1
5:17.98
2
9
KONA
Avery, Brenda
5:32.00
13/8
5:19.04
3
8
SNM
Friedlander, Rebecca
5:41.92
10/6
5:26.19
4
7
NCMS
Gass, Melissa
5:25.00
14/8
5:26.30
5
6
1776
Saucy, Stephanie
5:33.03
12/5
5:26.71
6
5
SPM
Westerman, Karen
5:43.21
10/2
5:29.58
7
4
GAJA
Countryman, Marianne
5:20.65
14/4
5:34.28
8
3
CVMM
Weiderman, Jennifer
5:35.20
12/7
5:34.29
9
2
WMAC
Jensen, Lauren
5:58.00
9/1
5:36.61
10
1
MICH
Rogers, Julie
5:55.65
9/7
5:59.79
11
0
NEM
Pasterczyk, Christine
6:42.36
6/7
6:48.03
12
0
O*H*
Porter, Elizabeth
8:05.43
3/7
6:56.02
13
0
SWIFT
Burn, Lisa
6:30.19
6/6
DQ
0
MICH
Pierce, Julie
5:49.12
9/3
DQ
0
MICH
Gardon, Nathalie
7:16.18
4/3
DQ
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NAM
Klestinec, Robin
5:20.50
15/8
5:17.40
1
11
LAPS
Spivey, Bonnie
5:28.00
13/6
5:21.03
2
9
SKY
Ciampa-Wise, Cindy
5:48.88
9/4
5:29.05
3
8
IM
Froehlich, Kathryn
5:36.15
11/5
5:36.09
4
7
NEM
Jensen, Sue
5:40.47
10/5
5:43.38
5
6
MICH
Brown, Denise
5:41.65
10/3
5:44.41
6
5
DAM
Russell, Jane
5:32.31
12/4
5:47.20
7
4
NEM
Delorey, Laura
6:05.55
8/5
6:05.78
8
3
USF
McNamara, Kathleen
6:12.43
8/1
6:14.15
9
2
KENM
Caldwell, Kris
6:13.00
8/8
6:21.07
10
1
WMAC
Berres-Olivotti, Ann
6:26.60
6/3
6:25.39
11
0
WMAC
Van Cleave, Julie
6:19.70
7/6
6:26.33
12
0
ANBM
Rokich, Karen
6:15.83
7/4
6:26.74
13
0
IM
Stratton, Christine
6:55.00
5/6
6:49.30
14
0
IRM
Sill, Sherry
6:25.07
6/4
6:53.72
15
0
SFTL
Henley, Cynthia
6:50.23
5/5
6:58.54
16
0
SLAM
Bauer, Diann
7:35.00
4/1
7:48.08
17
0
SFTL
Grady, Marci
8:00.67
3/2
7:50.12
18
0
SLAM
Barkley, Maryanne
6:25.47
6/5
DQ
0
SLAM
Jones, Diane
7:35.20
4/8
DQ
0
WMAC
Kimple, Karen
6:07.78
NS
NS
0
ARIZ
Martoni, Samantha
6:49.34
5/4
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WMAC
Alioto, Laurie
5:53.00
9/6
5:42.03
1
11
O*H*
Norton, Judith
6:20.00
7/7
6:11.90
2
9
LVM
Dolan LaMar, Diana
6:20.00
7/2
6:26.06
3
8
TNAQ
Burlingame, Sharon
6:25.00
7/8
6:32.93
4
7
TOC
Quinn, Phyllis
6:42.64
6/1
6:39.61
5
6
SFTL
Larson, Linda
6:45.77
6/8
6:42.17
6
5
SVY
Lampe, Betty
7:07.05
5/8
7:04.40
7
4
IM
Swedler, Susan
7:06.55
5/1
7:08.61
8
3
MICH
Kanner, Rebecca
8:25.00
1/4
7:59.26
9
2
SLAM
Aud, Susan
8:38.45
1/3
8:31.98
10
1
TULS
Brockman, Blair
9:03.94
1/6
8:44.29
11
0
GSM
Steadman Martin, Nancy
6:05.50
NS
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NEM
Bierwert, Karen
5:58.20
9/8
6:02.23
1
11
UTAH
Lyman, Carolyn
7:10.15
4/4
6:50.62
2
9
SMST
Guthrie, Sally
6:38.00
6/2
6:56.42
3
8
WH2O
Seaton, Jessica
6:53.13
5/3
7:34.27
4
7
PBM
Fitzpatrick, Maureen
7:56.99
3/6
7:47.45
5
6
O2
Myer, Cynthia
7:50.30
3/3
7:49.96
6
5
SFTL
Martin, Michelle
8:13.68
3/1
8:11.20
7
4
GRA
Scherwat Ducourneau, Wendy
7:50.03
3/5
8:36.73
8
3
MICH
Schemanske, Carol
11:00.00
2/5
10:49.85
9
2
ELG
Vogel, Aileen
7:20.21
NS
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
STAN
Barnea, Daniela
7:15.30
4/5
6:58.38
1
11
IM
Burfeind, Betty
7:25.32
4/7
7:33.69
2
9
MINN
Larsen, Babs
8:15.00
3/8
7:36.45
3
8
WMAC
Christenson, Candy
9:10.00
1/2
8:23.16
4
7
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SYSM
Meyers, Susan
7:45.00
3/4
7:32.13
1
11
TOC
Stretch, Nancy
8:36.21
1/5
8:25.48
2
9
UC28
Harris, Carol
9:10.61
1/7
9:17.69
3
8
MICH
Bruin, Peggy
9:22.49
1/1
NS
0
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MICH
Gogola, Laura
10:23.11
2/4
10:39.44
1
11
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home