Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2018 Nationwide U.S. Masters Swimming Spring National Championship ( Thu, May 10, 2018 - Sun, May 13, 2018 )
Event Results
Event 44: Men 200 Y Back
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WMAC
Bateman, Cole
1:44.69
24/4
1:51.14
1
11
WCM
Mefford, Jake
2:14.76
24/6
2:01.02
2
9
WMAC
Korabelnikov, Tomer
2:12.99
24/3
2:03.68
3
8
PSM
Anderson, Jordan
2:16.00
24/2
NS
0
NAM
Birnbrich, Luke
2:11.55
24/5
NS
0
CHEL
Jurman, Jasper
1:51.94
NS
NS
0
TNAQ
Murray, Nathan
1:41.26
NS
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Trowbridge, Nicholas
1:55.65
23/6
1:53.85
1
11
BCTM
Raigla, Kaspar
1:58.00
23/7
1:54.49
2
9
WH2O
Ramsay, George
2:02.35
23/8
1:56.09
3
8
ROSE
Porrazzo, Ralph
1:52.92
23/5
1:56.83
4
7
IM
Johnson, Christopher
1:52.73
23/4
1:57.20
5
6
SLAM
Enge, Jeffrey
2:01.53
23/1
1:57.23
6
5
TOC
Offutt, Bryan
1:55.85
23/2
1:59.57
7
4
NAM
Birnbrich, Zachary
2:15.69
22/2
2:00.38
8
3
NAM
Birnbrich, Hayden
2:10.00
22/3
2:06.34
9
2
SFTL
Monahan, Sean
2:02.42
22/4
2:06.90
10
1
IM
Davis, Joshua
2:10.61
22/6
2:07.03
11
0
O*H*
Jaroszewicz, Matthew
2:18.07
22/7
2:12.67
12
0
SLAM
Alef, Grant
1:54.89
23/3
NS
0
SFTL
Jackwin, Eric
2:07.65
22/5
NS
0
TFAM
Rodriguez, Carlos
2:24.00
22/1
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NAM
King, Nathan
1:55.35
21/4
1:53.88
1
11
SFTL
Tomas, Matej
1:57.00
21/5
2:00.29
2
9
MICH
McFee, Andrew
2:16.83
21/3
2:12.26
3
8
ALEX
Taylor, Tim
2:17.75
21/6
2:16.60
4
7
BCTM
Osada, Akihiko
2:07.70
NS
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC16
Ostermann, Jeff
1:57.13
20/4
1:57.34
1
11
LAKY
Cuticchia, Tom
2:02.22
20/5
2:02.55
2
9
DAM
Roper, Matt
2:05.05
20/3
2:06.91
3
8
DAS
Weber, Matthew
2:14.88
20/2
2:12.75
4
7
WMAC
Murray, Todd
2:20.17
20/1
2:14.34
5
6
NAM
Hunte, Edward
2:08.68
20/6
2:17.13
6
5
CMS
Bergford, Brian
2:19.50
20/7
2:17.91
7
4
WMAC
Bonis, Joshua
2:25.00
20/8
2:20.21
8
3
PBM
Berwald, Joshua
2:26.23
18/7
2:24.16
9
2
SBRM
Bernhardt, William
2:15.18
NS
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IM
Secor, Don
2:03.88
19/5
2:01.96
1
11
CRUZ
Bell, David
2:01.88
19/4
2:02.89
2
9
MINN
Recker, Jeffrey
2:14.99
19/7
2:06.16
3
8
NAST
Maydak, Jeffrey
2:10.36
19/3
2:09.69
4
7
WH2O
Sinel, Craig
2:11.50
19/2
2:09.88
5
6
SFTL
Tiozzo, Eduard
2:11.43
19/6
2:10.38
6
5
LIB
Myhre, Adam
2:18.72
18/2
2:14.83
7
4
INDY
Lathrop, George
2:15.01
19/1
2:15.31
8
3
IM
Tetzlaff, Maurice
2:16.41
18/3
2:16.04
9
2
OREG
Miller, Matt
2:15.91
18/4
2:17.85
10
1
MICH
Rietema, Brad
2:15.35
19/8
2:18.14
11
0
ALEX
Bingaman, Cory
2:17.79
18/5
2:18.50
12
0
SBRM
Huffman, Shane
2:35.00
18/6
NS
0
OREG
Kilburn, David
2:29.64
NS
NS
0
SFTL
Vogel, Michel
2:46.96
18/1
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NCMS
Lee, Lawrence
2:03.55
17/4
2:02.74
1
11
NAM
Lehr, Gunner
2:10.60
17/5
2:08.66
2
9
PBM
Zilch, Kurt
2:15.00
17/2
2:12.02
3
8
NAM
Nance, Chad
2:11.20
17/6
2:12.70
4
7
NCMS
King, Eric
2:18.73
16/5
2:12.91
5
6
MVN
Gunnell, Steve
2:18.81
16/3
2:13.39
6
5
MINN
Seguin, Mark
2:10.91
17/3
2:13.93
7
4
PBM
Linton, Tom
2:17.25
17/1
2:14.52
8
3
NAM
Vocke, Joe
2:18.00
17/8
2:17.19
9
2
MEDM
Whiteway, Jeff
2:15.53
17/7
2:17.36
10
1
PALM
Vogler, Terry
2:26.08
16/6
2:22.47
11
0
MICH
Jennings, Jim
2:36.70
16/2
2:31.75
12
0
BUMS
Bishop, Christopher
2:18.00
NS
NS
0
INDY
Dolence, Mike
2:23.00
NS
NS
0
WMAC
Larkin, Mark
2:15.00
NS
NS
0
AKMS
Rabinowitz, Max
2:21.33
NS
NS
0
SWIN
Robb, Jeff
2:18.08
16/4
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GRA
Dickson, Kurt
1:59.44
15/4
2:01.28
1
11
MAM
Hamilton, Rick
2:02.67
15/5
2:03.15
2
9
VCM
Shaffer, Mike
2:09.92
15/2
2:03.94
3
8
CMS
Jimenez, Ignacio
2:04.67
15/3
2:07.21
4
7
NAM
Morris, Richard
2:08.00
15/6
2:09.02
5
6
SFTL
Horwitz, Peter
2:18.00
14/4
2:12.16
6
5
NAM
Birnbrich, Chris
2:17.55
15/8
2:14.82
7
4
NAM
Birnbrich, Mark
2:18.69
14/5
2:17.42
8
3
CMS
Barringer, Rob
2:15.37
15/1
2:18.62
9
2
SLAM
Hopson, Bruce
2:25.19
14/6
2:27.77
10
1
MOVY
Thompson, Anthony
2:37.48
14/2
2:34.77
11
0
ARIZ
Collins, Theodore
2:42.00
14/7
2:41.90
12
0
WMAC
Lourigan, Jerry
2:58.33
14/1
3:14.83
13
0
NAM
Guist, Quinn
2:20.57
14/3
NS
0
SYSM
Mehok, George
2:07.90
NS
NS
0
REDT
Moll, Sebastian
2:14.00
NS
NS
0
UC11
Oyler, Paul
2:18.00
NS
NS
0
SFTL
Segarra, Rafael
2:12.54
15/7
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ANCM
Britt, Clay
2:05.00
13/4
2:06.02
1
11
MATT
Von Jouanne, Roger
2:09.27
13/5
2:08.60
2
9
PSM
Haynie, Carl
2:12.62
13/3
2:11.17
3
8
WMAC
Grisa, Thomas
2:14.05
13/2
2:15.64
4
7
SFTL
Marks, Ronald
2:22.83
13/1
2:20.89
5
6
RICE
Yarid, Jay
2:20.00
13/7
2:21.00
6
5
PBM
Caudrillier, Francois
2:27.99
12/4
2:23.84
7
4
CMS
Melanson, Edward
2:23.33
13/8
2:27.86
8
3
WMAC
Richards, Scott
2:29.03
12/6
2:29.16
9
2
SFTL
Monahan, Jim
2:34.53
12/7
2:30.16
10
1
UTAH
Treiman, Gerald
2:29.01
12/3
2:32.26
11
0
O*H*
Beatty, Chuck
2:30.99
12/2
2:33.22
12
0
ELG
Schark, Mark
2:38.58
12/8
2:37.21
13
0
MICH
Fitzmorris, Drew
2:44.81
11/4
2:38.77
14
0
SCMI
Elless, Jack
2:50.52
11/5
2:54.97
15
0
MICH
Izzi, James
2:52.61
11/3
2:55.98
16
0
IM
Dahlke, Grant
2:29.00
12/5
NS
0
ARIZ
Hagen, Dean
2:35.60
12/1
NS
0
INDY
Harris, Alon
3:10.00
11/6
NS
0
RAMS
Neuman, Larry
2:13.77
13/6
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
Shake, Scott
2:11.50
10/4
2:08.56
1
11
CMS
Brackett, Bill
2:14.00
10/5
2:13.08
2
9
1693
Slater, Douglas
2:16.90
10/2
2:14.18
3
8
CMS
Weir, D. Scott
2:15.00
10/6
2:14.61
4
7
IM
Seibt, Andreas
2:30.00
9/6
2:16.91
5
6
SFTL
Djang, Philipp
2:14.63
10/3
2:17.14
6
5
SFTL
Heinrich, Mark
2:30.50
9/2
2:21.97
7
4
PALM
Slowey, Michael
2:24.38
10/1
2:23.84
8
3
IM
Black, Boyd
2:26.17
10/8
2:24.59
9
2
UC21
Magiera, Joseph
2:29.28
9/3
2:25.85
10
1
MOVY
Welchlin, Bob
2:23.68
10/7
2:27.67
11
0
OREG
Voll, Robert
2:26.99
9/4
2:27.88
12
0
ELG
Meyer, Kenneth
2:31.90
9/7
2:29.51
13
0
WMAC
Fochios, Dean
2:38.00
8/4
2:32.12
14
0
NAM
Tarnapoll, Pete
2:32.50
9/1
2:35.83
15
0
MICH
Putnam, Clay
2:38.19
8/5
2:36.78
16
0
CSMT
Bargar, Scott
2:55.51
8/1
2:44.25
17
0
IM
Vogel, Matthew
2:37.36
9/8
2:44.30
18
0
NAST
Shirey, Mark
2:50.45
8/6
2:46.89
19
0
WMAC
Rosen, Robert
2:55.20
8/7
2:49.02
20
0
MICH
Mange, David
2:45.70
8/3
2:49.33
21
0
SBM
Johannsen, David
2:52.70
8/2
2:54.74
22
0
IM
Hoppe, David
3:15.00
8/8
3:26.65
23
0
WH2O
Ballard, James
2:25.00
NS
NS
0
WMAC
Clark, David
2:45.99
NS
NS
0
SFTL
Hendrick, Marty
2:28.88
9/5
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MICH
Day, Lawrence
2:15.61
7/4
2:16.27
1
11
INDY
Thomas, Bob
2:29.65
7/5
2:19.65
2
9
NCMS
Bober, Richard
2:30.00
7/3
2:25.43
3
8
NEM
Schlicher, Fred
2:30.80
7/6
2:26.68
4
7
VCM
O'Keeffe, Peter
2:31.41
7/2
2:27.86
5
6
WIN
Voisard, Brian
2:32.70
7/7
2:28.19
6
5
WMAC
Mykleby, Geoff
2:35.00
7/1
2:29.63
7
4
PSM
Bell, Alan
2:36.00
7/8
2:35.69
8
3
BUMS
Kornblatt, Daniel
2:38.50
6/4
2:39.89
9
2
CMS
Feely, Kevin
2:47.22
6/2
2:43.39
10
1
PBM
Heacock, Robert
2:44.81
6/6
2:43.84
11
0
SKY
Tingley, William
2:43.93
6/5
2:44.71
12
0
MICH
Staudacher, David
2:44.68
6/3
2:46.07
13
0
BUMS
Cothren, Jack
2:48.00
6/7
2:47.40
14
0
WMAC
Knuth, Clark
3:24.00
2/2
3:05.27
15
0
UC16
Harris, Verl
3:20.10
2/5
3:11.17
16
0
WMAC
Murray, Mike
3:24.25
2/6
3:33.28
17
0
ELG
Kracen, Scott
3:56.42
2/1
4:04.16
18
0
PSM
Fogg, Stephen
3:00.47
2/3
DQ
0
NEM
Bright, David
2:32.08
NS
NS
0
TOC
King, Edward
2:55.00
2/4
NS
0
INDY
Lewis, David
2:58.50
NS
NS
0
VCM
Lucas, James
2:49.00
6/1
NS
0
WMAC
Slick, Daniel
2:50.00
6/8
NS
0
MICH
Thompson, Frank
2:41.49
NS
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TAM
Burns, Richard
2:30.00
5/4
2:27.53
1
11
ARIZ
Wilder, Hugh
2:30.98
5/5
2:35.04
2
9
PALM
Brzezinski, Jay
2:43.21
5/3
2:38.87
3
8
MINN
Kleffman, Robin
2:52.20
5/2
2:45.89
4
7
CMS
Carney, Kent
2:45.15
5/6
2:46.64
5
6
ANCM
Leonard, Roger
2:58.00
4/4
2:48.56
6
5
MICH
Arneson, Gaard
2:54.50
5/7
2:53.09
7
4
PBM
Parsons, Roger
2:56.15
5/1
2:55.25
8
3
ARIZ
Shaffer, Craig
2:57.65
5/8
2:56.81
9
2
SLAM
Walker, Laurence
3:02.38
4/3
2:57.48
10
1
NCMS
Conroy, Michael
3:01.68
4/5
3:02.01
11
0
VCM
Owens, Robert
3:59.00
4/8
3:52.62
12
0
NAM
Devennish, Edward
5:00.00
2/7
4:28.97
13
0
MICH
Ten Hoor, Richard
3:06.00
4/2
DQ
0
WH2O
Figueiredo, Paulo
3:12.00
NS
NS
0
UC17
Heeter, M
3:10.00
NS
NS
0
SKY
Hunt, Larry
3:16.33
4/1
NS
0
WMAC
Luetke, Art
3:49.00
NS
NS
0
SBRM
Medlock, Gordon
3:15.00
4/7
NS
0
SDSM
Ralphs, Tony
3:05.88
4/6
NS
0
TNAQ
Schumann, David
3:43.06
NS
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
COLO
Ogilby, Chuck
2:57.00
3/3
2:37.00
1
11
ANCM
Roddin, Hugh
2:55.66
3/5
2:53.18
2
9
VCM
Raffaelli, Larry
3:14.00
3/7
3:13.65
3
8
ARIZ
LeRoy, Richard
3:19.60
3/1
3:24.02
4
7
O*H*
Learmonth, William
3:32.88
3/8
3:53.55
5
6
CMS
McDanal, Steven
4:45.00
2/8
4:22.35
6
5
MICH
Lokensgard, Erik
2:55.00
3/4
NS
0
INDY
Quigley, George
3:13.00
3/2
NS
0
UC32
Wolfe, Artie
3:06.21
3/6
NS
0
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
INDY
Costill, David
2:49.83
1/4
2:49.64
1
11
IM
Ackerman, Owen
3:30.00
1/5
3:24.94
2
9
OREG
Fasbender, Barry
3:31.09
NS
NS
0
WMAC
Hellmuth, Phillip
5:20.00
1/2
NS
0
INDY
Mennen, Marty
2:56.91
1/3
NS
0
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC45
Mitchell, Clarke
3:30.00
1/7
3:18.52
1
11
Age Group 90-94
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
O*H*
Daily, John
5:50.00
1/6
5:34.37
1
11
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home