Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2018 Nationwide U.S. Masters Swimming Spring National Championship ( Thu, May 10, 2018 - Sun, May 13, 2018 )
Event Results
Event 34: Men 100 Y Breast
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WMAC
Van Cleave, Kevin
56.74
39/5
55.42
1
11
CGAC
Zarzecki, Bartosz
58.00
39/3
56.10
2
9
COLU
Taylor, Austin
1:00.91
38/3
57.27
3
8
IM
Riordan, Chris
58.80
39/7
57.84
4
7
SFTL
Torres, Luke
58.00
39/6
58.78
5
6
MESC
Dray, Jonathan
58.00
39/2
59.22
6
5
WMAC
Perez, Ricky
59.66
38/4
59.95
7
4
SBRM
Salmon, David
56.34
39/4
1:00.87
8
3
MICH
Zacks, Daniel
59.00
39/1
1:01.95
9
2
SFTL
Rousseau, Jean-David
1:01.00
38/6
1:02.49
10
1
PSM
Pehrson, Josh
59.89
38/5
1:02.56
11
0
LVM
Alentado, Jason
1:04.00
38/7
1:03.36
12
0
WMAC
Hora, Nicholas
1:04.55
37/4
1:03.59
13
0
UC08
Guminski, Timothy
1:07.82
37/1
1:03.76
14
0
ARMS
Frederick, Aaron
1:04.44
38/1
1:03.81
15
0
ROSE
Samia, Austin
1:06.55
37/2
1:04.57
16
0
ENSW
McPherson, Matt
1:04.50
38/8
1:05.50
17
0
ROSE
Fisher, Sean
1:12.63
33/6
1:06.51
18
0
BCTM
Alexiou, Athanasios
1:07.75
37/7
1:06.75
19
0
SKY
Kolb, William
1:08.67
33/7
1:08.56
20
0
WVM
Ghavami, Alex
1:05.90
37/6
DQ
0
ISWM
Bulington, Carter
1:07.99
37/8
NS
0
GRA
Costigan, Matthew
1:03.10
38/2
NS
0
IM
Garcia, Daniel
1:04.83
37/5
NS
0
SFTL
Kertesz, Kristof
59.00
39/8
NS
0
INDY
McPhail, Quinn
1:15.00
33/8
NS
0
USF
Palabrica, Juan Pablo
1:05.41
37/3
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Koon, Nolan
55.55
36/3
55.16
1
11
TOC
Korman, Matt
55.55
36/5
55.56
2
9
SLAM
Lawrence, Jesse
57.18
36/2
56.47
3
8
TOC
Leopold, Jonathan
53.51
36/4
56.78
4
7
TOC
Babcock, Colin
55.73
36/6
56.88
5
6
ALEX
McHenry, Scott
57.97
36/1
57.76
6
5
SLAM
Enge, Jeffrey
1:02.03
34/3
57.87
7
4
MICH
Destree, Nathan
59.15
35/5
58.44
8
3
WMAC
Mistry, Cy
58.00
35/4
58.50
9
2
NCMS
Thomas, Chandler
57.49
36/7
58.78
10
1
MICH
Ksebati, Fares
59.99
35/3
58.88
11
0
SLAM
Hernandez, Michael
1:02.00
34/4
58.89
12
0
TOC
Ferrif, Nick
58.00
36/8
59.57
13
0
IM
Binnig, Connor
1:03.10
34/1
59.70
14
0
MICH
Daniels, James
1:01.28
35/1
59.76
15
0
INDY
DeBrota, Anthony
1:01.97
35/8
59.95
16
0
IM
Feczko, Nick
1:03.35
34/8
1:00.10
17
0
IM
Fraser, Alex
1:00.77
35/7
1:00.14
18
0
SBRM
Meck, Howard
1:05.52
33/4
1:00.42
19
0
XSWM
Benziger, Xander
1:02.99
34/2
1:01.42
20
0
CSPM
Pasquesi, Justin
1:02.22
34/6
1:01.62
21
0
MICH
Haan, Colby
1:00.25
35/2
1:01.75
22
0
NCMS
Lindholm, Kyle
1:00.09
35/6
1:02.16
23
0
BCTM
Pepper, Bryan
1:04.89
33/3
1:02.30
24
0
PALM
Sites, Tyler
1:07.12
33/2
1:03.22
25
0
MICH
Oxner, Adam
1:02.99
34/7
1:03.38
26
0
MOVY
North, Andrew
1:02.00
34/5
1:03.44
27
0
ISWM
Chorpenning, Andrew
1:20.99
33/1
1:15.39
28
0
CSPM
Murphy, Conor
1:07.29
33/5
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Gans, Egan
58.50
32/4
57.30
1
11
NAM
Kauscher, Robert
1:01.23
32/2
58.17
2
9
STMA
Buhr, Anthony
1:00.56
32/6
59.42
3
8
MMA
Peterson, David
59.55
32/5
59.55
4
7
IM
Gensler, Benjamin
1:01.90
32/7
1:00.07
5
6
SLAM
Lau, Jonathan
1:01.98
32/1
1:02.54
6
4.5
PBM
Weir, Paul
1:02.00
32/8
1:02.54
6
4.5
SFTL
Wenzel, Serge
1:06.84
31/5
1:03.93
8
3
NAST
Rosier, Nicholas
1:07.11
31/3
1:05.66
9
2
USF
Ganiyev, Doston
1:10.00
31/8
1:06.61
10
1
PALM
Thaler, Daniel
1:09.90
31/1
1:06.81
11
0
TOC
Prill, Derek
1:04.58
31/4
1:07.81
12
0
ALEX
Taylor, Tim
1:07.99
31/6
1:08.38
13
0
MAM
Law, David
1:09.57
31/7
1:08.40
14
0
BCTM
Osada, Akihiko
1:08.68
31/2
1:09.37
15
0
SBRM
Hudak, Kyle
1:20.00
30/5
1:20.94
16
0
SBRM
LaFree, Matthew
1:40.15
30/2
1:21.09
17
0
FSAM
Dillon, Robert
1:28.36
30/3
DQ
0
SYSM
Deery, Kyle
59.90
32/3
NS
0
IM
Hartley, John
1:10.10
30/4
NS
0
SBRM
Schlifke, Peter
1:30.50
30/6
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MICH
Vanderkaay, Christian
58.00
29/5
57.70
1
11
BUMS
Wells, Geoff
57.17
29/4
58.31
2
9
IM
Carlson, Timothy
59.79
29/6
1:00.03
3
8
NN
Filion, Guillaume
1:01.07
29/1
1:00.63
4
7
COOG
Bermudez, Oscar
1:02.36
28/5
1:00.94
5
6
ELG
Sur, Thomas
1:01.11
29/8
1:01.39
6
5
CSLA
Quane, David
1:02.36
28/3
1:01.48
7
4
UC15
Flemming, Ross
1:05.03
28/1
1:02.22
8
3
NAM
Hunte, Rod
1:05.35
28/8
1:02.31
9
2
SACM
Rogulj, Vanja
59.90
29/2
1:02.61
10
1
NAST
Teske, Brian
1:02.00
28/4
1:02.82
11
0
ROSE
Durieux, Chad
1:02.55
28/6
1:03.34
12
0
ENSW
Silver, Isaac
1:03.88
28/7
1:03.76
13
0
WMAC
Murray, Todd
1:09.33
27/3
1:06.04
14
0
ROSE
Durieux, Kyle
1:07.84
27/5
1:07.64
15
0
ELG
Brown, Adam
1:10.00
27/6
1:08.54
16
0
IM
Vogel, Nick
1:10.00
27/2
1:08.86
17
0
RMST
Hanford, Jeremy
1:10.56
27/1
1:09.51
18
0
CMS
Bergford, Brian
1:10.90
27/8
1:10.60
19
0
LAKY
Matchison, Darren
1:17.64
26/4
1:10.92
20
0
MICH
Tracy, Ryan
1:20.00
26/2
1:11.74
21
0
SBRM
Henry, Keith
1:20.00
26/6
1:12.38
22
0
HPX
Corr, Christopher
1:20.00
26/3
1:18.57
23
0
WH2O
Charmes, Roman
1:18.09
26/5
1:19.80
24
0
BCTM
Ambrose, Shawn
1:10.00
27/7
NS
0
SFTL
Cedanio, Noel
1:06.74
27/4
NS
0
AKMS
Jiracek, Jakub
58.78
29/3
NS
0
SFTL
Magarity, Tyler
1:01.00
29/7
NS
0
CONN
Spoon, Ryan
1:03.38
28/2
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NAM
Holden, Blake
57.59
25/5
56.56
1
11
GOLD
Beckwith, Harvey
57.89
25/3
57.33
2
9
INDY
Powers, Brian
59.98
25/6
1:01.90
3
8
WH2O
Schmidt, Matthew
1:01.29
25/2
1:02.33
4
7
SHAM
Klepchick, Paul
1:02.00
25/7
1:02.58
5
6
NAM
Hill, Keith
1:07.07
24/3
1:02.80
6
5
WMAC
Bell, Bryan
1:07.31
24/6
1:03.22
7
4
WMAC
Stich, Darryl
1:02.87
25/1
1:03.72
8
3
CSLA
Quane, Eric
1:07.00
24/5
1:03.96
9
2
1693
Williams, Rich
1:03.59
25/8
1:04.71
10
1
RMST
Baldwin, Craig
1:06.47
24/4
1:05.19
11
0
IM
Warren, Robert
1:09.30
23/5
1:05.78
12
0
INDY
O'Malley, Mark
1:07.54
24/2
1:06.43
13
0
NASH
Shavrov, Alexander
1:09.00
23/4
1:06.66
14
0
SHAM
Darcy, Peter
1:10.46
23/3
1:07.20
15
0
PALM
Betenbaugh, David
1:10.75
23/6
1:08.71
16
0
WMAC
Wu, Bobby
1:09.00
24/8
1:09.00
17
0
BCTM
Jones, Cody
1:08.00
24/7
1:09.04
18
0
MINN
Dowd, Jeffrey
1:12.86
23/7
1:10.02
19
0
MICH
Dale, Michael
1:08.56
24/1
1:10.19
20
0
SBRM
Huffman, Aaron
1:14.79
23/8
1:12.59
21
0
ZAM
Ayshford, Mark
1:19.65
22/5
1:16.66
22
0
ZAM
Hovyadinov, Sergei
1:20.24
22/3
1:19.30
23
0
FSAM
Stolle, Matt
1:31.00
22/2
1:20.83
24
0
UC16
Geiss, Anthony
1:25.00
22/6
1:21.90
25
0
SLAM
Auld, Brandon
1:15.34
22/4
1:23.14
26
0
SBRM
Marcussen, Charles
1:40.00
22/7
1:37.69
27
0
ARIZ
Commings, Jeff
55.37
25/4
NS
0
SFTL
Cox, Raymond
1:12.99
23/1
NS
0
BCTM
Nakahodo, Sidney
1:10.80
23/2
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NOVA
West, Steve
56.10
21/4
55.69
1
11
MOVY
Baleka, Siphiwe
57.67
21/5
59.19
2
9
SKY
Solano, Abraham
1:00.20
21/3
1:00.34
3
8
PSM
Doherty, Todd
1:01.85
21/2
1:01.49
4
7
UMAC
Goodison, Michael
1:01.32
21/6
1:01.84
5
6
PBM
Kitzman, Scott
1:02.00
21/1
1:02.00
6
5
NAM
Wharton, Dave
1:02.69
20/5
1:03.11
7
4
IM
Grotke, Kevin
1:02.05
21/8
1:03.93
8
3
PBM
Tessin, Chris
1:01.90
21/7
1:04.29
9
2
MICH
Field, Jayson
1:07.02
19/3
1:04.30
10
1
PSM
Carmosino, Vince
1:02.47
20/4
1:04.45
11
0
SVY
Sangmeister, Gary
1:06.50
19/4
1:05.61
12
0
NAST
Wollenhaupt, Eric
1:07.98
19/6
1:06.00
13
0
MICH
Michel, Patrick
1:08.31
19/2
1:06.15
14
0
NAM
Nance, Chad
1:05.99
20/2
1:06.48
15
0
ASCP
Wood, Brent
1:06.44
20/8
1:06.97
16
0
IM
Espino, Rudy
1:06.23
20/1
1:07.24
17
0
CRUZ
Roberts, David
1:06.60
19/5
1:07.46
18
0
LYON
Slad, Thomas
1:11.46
19/8
1:08.55
19
0
INDY
Stephens, Ryan
1:05.00
20/3
1:08.61
20
0
UMAC
Ellis, Andrew
1:10.00
19/7
1:10.00
21
0
SKY
Ronau, Matt
1:12.74
18/4
1:11.16
22
0
SWIN
Born, Jason
1:11.25
19/1
1:13.20
23
0
MINN
Seguin, Mark
1:20.42
18/3
1:15.00
24
0
SKY
Schall, J-D
1:30.00
18/7
1:20.58
25
0
WMAC
De Lone, Daniel
1:22.78
18/6
1:25.44
26
0
GRA
Winslow, Scott
1:29.10
18/2
1:25.95
27
0
SNM
Hamilton, Nathan
1:05.57
20/6
NS
0
OREG
Kinder, John
1:14.19
18/5
NS
0
WMAC
Schaetz, Daniel
1:06.00
20/7
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
VMST
Harris, Gregory
1:04.97
17/2
1:01.38
1
11
IM
Tuchler, Jim
1:02.30
17/5
1:01.57
2
9
DCAC
Williams, Neill
1:02.02
17/4
1:01.87
3
8
MICH
VanderMey, Mark
1:07.08
16/4
1:03.19
4
7
SFTL
Fiser, Graeme
1:02.44
17/3
1:03.61
5
5.5
WIN
Oliva, Stepan
1:05.06
17/7
1:03.61
5
5.5
MMAC
Biegel, Mark
1:04.44
17/6
1:03.84
7
4
MINN
Ewing, Michael
1:06.32
17/1
1:05.39
8
3
SKY
Luebbe, James
1:06.90
17/8
1:07.37
9
2
SDSM
Strate, Brian
1:07.50
16/5
1:07.38
10
1
WMAC
Sinitz, John
1:10.00
16/2
1:08.14
11
0
LYON
Costello, John
1:13.52
15/5
1:08.62
12
0
MOVY
Thompson, Anthony
1:09.99
16/6
1:09.03
13
0
UC21
Ure, Jeff
1:12.52
16/1
1:11.00
14
0
GBM
Schultz, Richard
1:13.47
15/4
1:11.55
15
0
LIB
Wilcox, John
1:13.00
16/8
1:13.19
16
0
NEM
Grady, Seth
1:14.52
15/3
1:15.20
17
0
DOC
Ramos, William
1:19.50
15/6
1:20.20
18
0
WCM
Endres, Paul
1:20.47
15/2
1:21.86
19
0
MICH
Flynn, John
1:27.68
15/7
1:25.44
20
0
IM
Brandt, Mark
1:10.10
16/7
NS
0
SYSM
Mench, Edward
1:08.44
16/3
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MVN
Travaini, Carlo
1:02.00
14/5
57.95
1
11
RICE
Guthrie, David
1:00.13
14/4
1:00.61
2
9
GS
McAdam, Robert
1:04.99
14/7
1:03.42
3
8
HAFL
Aubrey, Michael
1:04.20
14/3
1:04.87
4
7
IM
Alexandrov, Plamen
1:05.92
14/8
1:06.04
5
6
NEM
Naylor, Jeff
1:06.29
13/4
1:06.77
6
5
AWJ
Dyer, Andy
1:04.98
14/2
1:06.94
7
4
TRAY
Ritchie, Andy
1:10.00
13/7
1:07.58
8
3
WMAC
Blommel, Gregory
1:05.64
14/1
1:07.98
9
2
MICH
Foltz, Carl
1:09.73
13/6
1:09.40
10
1
CRSC
Weissman, Greg
1:12.96
13/8
1:10.55
11
0
WMAC
Allen, Peter
1:09.81
13/2
1:10.96
12
0
SFY
Feddersen, Brett
1:13.95
12/3
1:11.18
13
0
LAPS
Raine, Charlie
1:13.55
12/4
1:11.81
14
0
HAFL
Cole, Andrew
1:10.80
13/1
1:12.04
15
0
O*H*
Kelley, Kevin
1:16.20
12/1
1:12.46
16
0
PBM
Moreno, Al
1:08.64
13/5
1:14.08
17
0
NEM
Mansilla, Frankin
1:15.90
12/7
1:16.03
18
0
MICH
Hood, Daniel
1:13.61
12/5
1:16.99
19
0
IM
Francis, Lee
1:15.33
12/6
1:17.10
20
0
MOST
Michaels, Charles
1:16.36
12/8
1:17.14
21
0
MICH
Masimore, Lyle
1:18.30
11/4
1:19.55
22
0
O*H*
Janasko, James
1:29.10
11/3
1:28.12
23
0
ELG
Woerner, Bruce
1:32.52
11/6
1:36.13
24
0
NEM
Davis, William
1:15.72
12/2
NS
0
WMAC
Holland, David
1:04.50
14/6
NS
0
IM
Holmberg, Tom
1:09.20
13/3
NS
0
UC17
Jerabek, Douglas
1:19.90
11/5
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
KM
Hamm, Michael
1:07.14
10/3
1:06.51
1
11
MICH
Parker, Randy
1:08.50
10/6
1:06.86
2
9
SDSM
Von Hoffmann, Gerard
1:10.00
10/8
1:07.83
3
8
PALM
Slowey, Michael
1:09.10
10/7
1:08.15
4
7
IM
Seybold, Harvey
1:10.50
9/4
1:09.19
5
6
SFTL
Vehovec, Henry
1:11.72
9/6
1:09.38
6
5
FAST
Neville, Richard
1:06.01
10/4
1:09.39
7
4
1776
Keyser, Brian
1:09.47
10/1
1:09.51
8
2.5
LAPS
Lindstedt, David
1:07.03
10/5
1:09.51
8
2.5
UC21
Magiera, Joseph
1:12.85
9/7
1:10.16
10
1
CMS
Henry, Shafer
1:09.00
10/2
1:10.31
11
0
ADMS
Wall, Dan
1:11.09
9/5
1:12.44
12
0
DAM
Swenor, Gary
1:11.42
9/3
1:12.89
13
0
IM
Merrill, Nick
1:12.00
9/2
1:13.70
14
0
SKY
Haberek, Cork
1:13.58
9/1
1:14.17
15
0
DOC
Finn, Peter
1:15.81
8/5
1:15.17
16
0
TVM
Hektner, Eric
1:18.51
8/2
1:18.36
17
0
CONN
Lamontagne, Robert
1:17.30
8/6
1:18.55
18
0
NAM
Tarnapoll, Pete
1:24.23
8/8
1:18.97
19
0
MICH
Phillips, Mike
1:19.90
8/7
1:19.54
20
0
SBM
Johannsen, David
1:20.60
8/1
1:20.85
21
0
SLAM
Golz, Bob
1:27.72
7/4
1:26.53
22
0
UC16
Spaethe, David
1:30.78
7/3
1:31.43
23
0
OCMT
Stevens, Rhoads
1:28.71
7/5
1:32.32
24
0
IM
Moss, Lawrence
1:37.32
7/2
1:36.49
25
0
WMAC
Hoganson, Robert
1:13.72
9/8
DQ
0
MICH
Hadlich, Kelly
1:40.60
7/7
NS
0
WMAC
Henning, Brad
1:34.43
7/6
NS
0
ELG
Meyer, Kenneth
1:16.49
8/3
NS
0
MICH
Rochon, Harold
1:54.72
7/1
NS
0
TNAQ
Toth, Dennis
1:15.69
8/4
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PSM
Colella, Rick
1:02.75
6/4
1:03.38
1
11
VCM
Kerns, Hubie
1:15.33
6/3
1:12.65
2
9
IM
Dahlberg, Peder
1:11.22
6/5
1:12.72
3
8
KONA
Devins, Jeff
1:20.74
6/2
1:14.87
4
7
O*H*
Douglass, Nick
1:18.50
6/6
1:21.13
5
5.5
SLAM
Wisland, Dave
1:21.00
6/7
1:21.13
5
5.5
HOLY
Cochrane, Scott
1:23.47
6/8
1:23.71
7
4
TNAQ
McCord, John
1:26.13
5/4
1:24.53
8
3
SUSA
Schroeder, Bruce
1:30.32
5/6
1:24.92
9
2
CMAM
Kennedy, James
1:26.81
5/5
1:26.79
10
1
UC25
Coellner, Denison
1:47.30
5/2
1:43.28
11
0
NEM
Fuerman, Ross
1:29.50
5/3
DQ
0
INDY
Hawks, Dean
1:22.90
6/1
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MICH
Olzmann, Kurt
1:19.25
4/5
1:18.29
1
11
IM
Wendt, George
1:20.00
4/3
1:20.03
2
9
NEM
Myers, Richard
1:25.00
4/6
1:21.75
3
8
ANCM
Leonard, Roger
1:26.36
4/7
1:21.77
4
7
COLE
Clarke, Gregory
1:27.15
4/1
1:25.57
5
6
PBM
Parsons, Roger
1:28.50
3/4
1:27.54
6
5
WMAC
Corris, Robert
1:25.75
4/2
1:29.33
7
4
ELG
Ota, Ken
1:32.00
3/3
1:29.93
8
3
NASH
Fuenmayor, Jose
1:28.47
4/8
1:30.39
9
2
SKY
Hunt, Larry
1:28.82
3/5
1:30.63
10
1
GOLD
Riker, Tony
1:39.00
3/6
1:33.52
11
0
BUMS
Niu, Tf
1:45.81
3/7
1:39.97
12
0
SLAM
Pohlmann, John
1:41.05
3/2
1:41.98
13
0
PSM
Walker, Thomas
2:30.00
3/8
1:58.29
14
0
SBRM
Faludy, Tom
1:50.50
3/1
NS
0
MICH
Mahler, Jay
1:16.00
4/4
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CMS
Burgess, Thom
1:34.00
2/4
1:35.62
1
11
PSM
Truong, Dominique
1:46.00
2/3
1:45.49
2
9
ARIZ
Eisenklam, Peter
1:44.73
2/5
1:46.58
3
8
VMST
Grant, Will
2:00.00
2/6
2:07.30
4
7
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
INDY
Costill, David
1:29.78
1/3
1:29.88
1
11
YCHA
Lau, Wang
1:34.00
1/4
1:33.10
2
9
WMAC
May, George
1:42.00
1/2
1:43.17
3
8
INDY
Myers, Jerry
1:57.11
1/1
1:43.64
4
7
PBM
Johnston, Bob
1:43.50
1/5
NS
0
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SWIFT
Knowles, Percy
2:25.30
1/7
2:18.20
1
11
SDSM
Mitchell, Tom
2:02.94
1/6
NS
0
Age Group 90-94
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Hubbard, Donald
3:03.00
1/8
3:05.99
1
11
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home