Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
Pan American Masters 2018 Swimming Championship ( Sat, Jul 28, 2018 - Sat, Aug 4, 2018 )
Event Results
Event 801: Women 100 M Breast
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
DAMM
Nicholas, Tara-Lynn
1:13.50
24/4
1:18.46
1
GRA
DeValk, Brittany
1:28.36
24/5
1:31.93
2
SST
Silva Osses, Consuelo
1:31.00
24/6
1:37.13
3
IAMA
Bennett, Alex
1:45.84
24/7
1:37.86
4
MORSS
Garcia Moreno, Kioa
1:38.03
24/2
1:51.57
5
SST
Salinas, Jessica
1:29.00
24/3
NS
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
AMC
Robles Velazquez, Tania
1:19.00
23/4
1:19.83
1
PBM
Lackey, Tori
1:30.33
23/2
1:21.99
2
SFTL
Guerra, Mariela
1:24.00
23/5
1:24.59
3
LAMV
Skoda, Anette
1:25.96
23/3
1:25.57
4
TECH
De Steur, Alienor
1:30.00
23/6
1:28.10
5
DAA
Lapuente, Sofia
1:36.00
23/8
1:32.44
6
TECH
Jara-Charbonneau, Daphne
1:31.48
23/7
1:33.79
7
ANV
Pineda Madrigal, Adriana
1:34.00
23/1
1:36.10
8
DN
Javier Guman, Jessica
1:47.06
19/5
1:44.39
9
AWLM
Slawta, Sara
1:47.45
19/6
1:54.41
10
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
AWJ
O'Leary, Britta
1:16.00
22/4
1:15.61
1
TOC
McGraw, Kathleen
1:22.00
22/6
1:21.78
2
MV
Gonzalez, Gloria
1:25.50
22/2
1:22.47
3
SWED
Tonelli, Marlena
1:26.31
22/1
1:28.57
4
MCONC
Gonzalez Julio, Diana
1:25.78
22/7
1:28.87
5
TYM
Silva, Clara
1:29.23
22/8
1:29.37
6
DKTA
Pederson, Erin
1:34.49
21/6
1:33.16
7
SDEPO
Carrasco, Barbara Carolina
1:34.34
21/3
1:33.26
8
UC02
Dixon, Jill
1:29.90
21/4
1:33.52
9
L4S
Bofinger, Sarah
1:33.11
21/5
1:36.16
10
NORT
Flessert, Amy
1:36.09
21/7
1:36.37
11
GBM
Cook, Emily
1:36.00
21/2
1:37.33
12
FMN
Jimenez, Mahelet
1:42.71
19/3
1:41.32
13
UC45
Campbell, Patricia
1:50.98
19/4
1:42.28
14
GSM
Schranze, Hillary
1:20.33
22/5
1:44.49
15
PAR
Arroyo Castillo, Tanya
1:48.00
19/2
NS
BER
Berendson, Chris
1:54.51
19/1
NS
VMST
Letendre, Denise
1:20.33
22/3
NS
SFTL
Murphy, Siobhan
1:36.44
21/1
NS
MICH
Yager, Laura
1:40.71
21/8
NS
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
GMUP
Geskos, Evangeline
1:23.70
20/4
1:24.92
1
GNU
Burin, Francieli
1:25.00
20/5
1:26.43
2
SRM
Rueda, Marcela
1:30.82
20/6
1:28.39
3
BBWM
Ritter, Jennifer
1:30.00
20/3
1:28.45
4
BRMAS
Rocha, Beatrice
1:31.00
20/2
1:31.04
5
CC
Abrahao, Ana Isabel
1:31.94
20/7
1:34.79
6
ADMS
Rose, Leanne
1:40.83
20/1
1:39.41
7
SPMAS
Torres, Luana
1:48.69
20/8
1:42.81
8
NEM
Stotts, Maria
2:05.10
19/7
2:13.78
9
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
SYSM
Keiber, Casey
1:16.50
18/4
1:19.67
1
ELMIL
Carnevale, Cecilia
1:23.03
18/5
1:25.08
2
EOC
Rivadávia, Ana Lúcia
1:24.65
18/3
1:25.83
3
CBBV
Scagliarini, Valeria
1:26.68
18/6
1:25.98
4
AQUAS
Quiroz de Beraud, Beatriz
1:27.63
18/2
1:30.60
5
MCHIH
Chavez, Patricia
1:33.05
17/4
1:33.44
6
MBI
Cazzol Sandoval, Italia
1:28.60
18/7
1:37.61
7
FCN
Guerra, Ana
1:32.22
18/8
1:38.33
8
SPM
Hayman, Annie
1:29.27
18/1
1:39.56
9
SPM
Camoes, Marie-Noelle
1:42.00
17/2
1:40.71
10
LIM
Grotta, Tatiana
1:50.00
17/1
1:46.68
11
SDCC
de Calventi, Parmelia
1:47.92
17/7
1:48.66
12
ETAND
Ayala, Silvia
1:50.00
17/8
1:53.69
13
DN
Castrillon Loaiza, Lina
1:35.00
17/5
NS
O*H*
Collier, Kari
1:39.97
17/6
NS
CONN
Matarese, Christine
1:35.32
17/3
NS
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
COMPE
Nishimura, Eunice
1:22.83
16/4
1:24.75
1
CSF
Fernandez, Veronica
1:30.00
16/6
1:27.12
2
DN
Paulino Berges, Eliana
1:34.52
16/1
1:28.74
3
SDM
Forest, Anna Marie
1:33.74
16/7
1:31.35
4
ACUCO
Rodriguez Aristizaba, Myria
1:34.52
16/8
1:33.15
5
OPTA
Espinosa Guzmán, Sandra
1:26.70
16/3
1:33.99
6
UC14
Wreski, Julia
1:40.00
9/5
1:34.64
7
ACUCO
Klinkert, Joanna
1:32.46
16/2
1:34.79
8
CROL
Bianchini, Jilma
1:25.00
16/5
1:35.85
9
ELMIL
Monge, Marta
1:37.96
9/4
1:39.78
10
AMAZ
Cinencio, Grace
1:50.20
9/2
1:52.95
11
ACUCO
Escobar, Sandra
2:00.00
9/7
1:54.59
12
CROL
Diaz, Ana
2:25.58
9/1
2:11.37
13
NST
Kutuieva, Olga
1:48.80
9/6
NS
ROSE
Liu, Sandy
1:47.00
9/3
NS
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
KAC
Cleven, Detra
1:35.77
14/5
1:28.43
1
DKTA
Tracy, Robin
1:25.69
15/5
1:28.74
2
CVMM
Weiderman, Jennifer
1:27.93
15/3
1:29.06
3
SYSM
Frederic, Christine
1:30.53
15/1
1:30.44
4
PALM
Wilson, Jamie
1:30.36
15/7
1:31.58
5
SPM
Zien, Livia
1:29.33
15/6
1:32.57
6
T2NM
Morrisseau, AnnMarie
1:36.55
14/3
1:32.94
7
TYSM
Maurer, Jody
1:33.84
15/8
1:36.40
8
MICH
Rogers, Julie
1:35.38
14/4
1:38.63
9
GS
Scott, Leslie
1:52.35
13/3
1:44.82
10
MLZ
Ferrari, Andrea
1:42.81
24/1
1:45.69
11
SPORT
Mendoza, Maria
1:42.00
14/2
1:46.15
12
SPM
Kupan, Cheryl
1:42.55
14/7
1:47.52
13
DYNAM
Vazhnenin, Irina
1:48.17
14/8
1:51.08
14
ELMIL
Matamoros, Marianela
1:05.60
15/4
1:51.20
15
AMAZ
Ibarra, Veronica
1:56.10
13/7
1:57.92
16
FACT
Crook, Michelle
1:53.42
13/2
2:00.42
17
GAJA
Walleshauser, Penelope
2:30.12
13/8
2:01.51
18
APANI
De Oliveira, Morgana
1:52.59
13/6
2:02.38
19
MASPE
Parra, Jacqueline
2:05.00
14/1
2:22.32
20
CCMA
Castaño, Marcela
1:39.68
14/6
NS
ACUCO
Cifuentes, Alicia
1:50.00
13/5
NS
NEM
Henao, Sandra
1:49.50
13/4
NS
UC02
Lane, Victoria
1:30.00
15/2
NS
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
STAR
Sweetall, Patty
1:27.84
12/4
1:29.70
1
GS
Moore, Carolyn
1:28.66
12/5
1:32.15
2
VMST
Miller, Patricia
1:32.16
12/3
1:32.52
3
IM
Froehlich, Kathryn
1:35.02
12/6
1:34.58
4
SYSM
Groselle, Laura
1:38.00
12/2
1:37.89
5
SNOW
Russello, Stacey
1:40.86
12/1
1:40.11
6
MOST
Eakle, Julie
1:40.29
12/7
1:40.84
7
ELMIL
Gonzalez, Ana
1:45.75
11/3
1:41.68
8
ETAND
Ulberich, Ana Cristina
1:49.00
11/2
1:42.42
9
MMAC
Rexer, Marianne
1:49.26
11/7
1:45.59
10
MMAC
Clutter, Cynthia
1:48.58
11/6
1:45.67
11
CTM
Rodriguez, Nancie
1:45.15
11/5
1:46.13
12
GAJA
McClure, Pam
1:50.06
11/8
1:46.96
13
RGSC
Grenier, Marisa
1:55.18
10/3
1:52.43
14
BRMAS
Rabay, Leila
1:50.02
11/1
1:54.34
15
EE
Bilbao, Maria
1:55.59
10/6
1:54.88
16
GS
Aragon, Leah
1:54.11
10/5
1:57.76
17
BRMAS
Nascimento, Marinês
2:00.50
10/7
1:57.91
18
MASPE
Ojeda, Maria Pia
2:10.00
10/1
2:20.43
19
TOR
Gomezmarquez, Florinda
2:35.00
10/8
2:38.31
20
MASJO
Molina Coto, Ana
3:15.43
9/8
2:58.38
21
WMAC
Anderson, Julie
1:44.19
12/8
NS
CMS
Eldridge, Audrey
1:44.82
11/4
NS
SFTL
Gatto, Caroline
1:53.36
10/4
NS
BDO
Mardle, Valerie
2:00.00
10/2
NS
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
NEM
Estel, Beth
1:28.50
8/5
1:28.64
1
PALM
De Herder, Elizabeth
1:30.16
8/6
1:30.25
2
NEM
Mareb, Karen
1:27.70
8/4
1:31.66
3
STAR
McDonough, Janet
1:35.00
8/7
1:32.02
4
GSCGB
Iseppi, Esther
1:29.00
8/3
1:32.71
5
NCMS
Alton, Dale
1:39.00
7/4
1:35.01
6
TAM
Wheeler, Barbara
1:34.00
8/2
1:35.89
7
INDY
Gettelfinger, Cheryl
1:39.36
7/5
1:41.13
8
SDSM
Siegel, Christine
1:36.44
8/1
1:43.91
9
KONA
Finch, Merry
1:45.58
7/7
1:44.93
10
GAJA
Kittles, Ginny
1:58.00
6/3
1:45.23
11
OAK
Lopes, Sonia
1:48.50
7/8
1:51.33
12
ACUCO
Ostertag-Galvez, Liliana
1:57.50
6/5
1:51.70
13
ACUCO
Ocampo, Patricia
1:58.39
6/6
1:52.63
14
ANV
Rodriguez, Araceli
1:45.00
7/6
1:53.78
15
GNU
Barros, Helena Maria
1:50.00
6/4
1:57.12
16
AGUA
Friedman, Jill
1:38.20
8/8
1:57.75
17
MPROV
Cordero, Maria Carmen
2:02.30
6/1
1:57.93
18
APUPY
Oporto, Maria
2:03.30
6/8
1:59.35
19
SVY
Lampe, Betty
2:00.64
6/7
2:01.97
20
UC14
Prezzano, Maryann
2:00.00
6/2
2:02.11
21
AQAMA
Garcia, Angela
1:48.35
7/1
2:17.66
22
SFTL
Albano, Carla
2:20.00
3/6
NS
CCMA
Bougaud, Claude
2:05.78
3/5
NS
FACT
Glennan, Lolly
1:45.41
7/2
NS
AQRLS
Valencia, Marcela
1:40.00
7/3
NS
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
PSM
Davis, Charlotte
1:35.00
5/4
1:33.32
1
SVB
Steiger, Regula
1:37.25
5/5
1:36.96
2
CNSI
Gonthier, Martine
1:43.63
5/3
1:43.87
3
CHEL
Merena, Elizabeth
1:49.52
5/6
1:49.04
4
BRMAS
Peregrino, Yara
1:52.70
4/4
1:49.47
5
PBM
Fitzpatrick, Maureen
1:52.40
5/1
1:50.41
6
MOST
Lindsey, Connie
1:50.41
5/7
1:51.32
7
UC17
Wagner, June
1:56.19
4/3
1:59.17
8
OKUDA
Pinheiro, Maria Cristina
2:24.55
4/8
2:00.79
9
MOST
Burke, Randee
1:52.50
5/8
2:02.01
10
BRMAS
Rodrigues, Rosilda
1:53.04
4/5
2:02.38
11
ACUCO
Fazzano, Catalina
2:08.28
4/6
2:09.63
12
DN
Mieses, Sandra
2:10.39
4/7
2:17.61
13
FACT
Hayes, Julia
2:10.79
4/1
2:23.29
14
NASH
Kendrick, Anne
2:34.64
1/3
DQ
LOM
Cambra-Brungard, Jeanne
1:49.66
5/2
NS
FACT
Early, Karen
2:09.65
4/2
NS
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
PALM
Brown, Dana
1:42.09
3/3
1:39.14
1
GAJA
Williamson, Francine
1:47.70
3/4
1:47.39
2
FACT
McKenney, Marilynn
2:17.37
3/1
2:16.85
3
SYSM
Holbrook, Julianna
1:45.00
3/2
NS
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
FACT
Hackett, Jeanne
2:02.93
2/7
1:59.89
1
BRMAS
Andrade, Cynthia
2:02.23
2/6
2:08.52
2
GBM
Caron, Aagje
2:30.86
2/5
2:18.61
3
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
T2NM
Jebe, Margit
2:02.50
2/2
2:11.75
1
TAM
Jaffe, Kristin
2:01.24
2/3
2:17.33
2
AMAZ
Diaz, Pilar
3:15.00
2/4
3:35.01
3
CAM
Vijil, Rosie
3:45.15
2/1
NS
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
YCFM
Vogel, Alyce
4:30.00
1/5
3:02.38
1
BRMAS
Ferreira da Silva, Terezinha
3:33.04
1/4
3:21.86
2
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home