Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
Pan American Masters 2018 Swimming Championship ( Sat, Jul 28, 2018 - Sat, Aug 4, 2018 )
Event Results
Event 802: Men 100 M Breast
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
PSCM
Fujimori, Takeharu
1:09.18
34/6
1:03.69
1
AAAA
Ryherd, William Seth
1:09.16
34/3
1:09.68
2
ACUA
Vallejos Barceló, Moisés
1:10.76
34/2
1:11.52
3
AAAA
Goeken, Philip
1:08.12
34/5
1:13.27
4
UC14
Landi, Nicholas
1:14.90
34/7
1:14.20
5
CASLA
Burguera, Tomas
1:18.40
33/5
1:17.16
6
GSC
Ramakrishnan, Ashwin
1:15.00
34/1
1:17.62
7
SPORT
Ramirez-Laureano, Emiliano
1:16.20
33/4
1:18.03
8
AWLM
Soules, Ian
1:47.00
33/6
1:42.82
9
YCFM
Harwood, Caleb
1:08.00
34/4
NS
SKY
Kolb, William
1:20.64
33/3
NS
AWLM
Mercado, Gianni
1:55.08
33/2
NS
PALM
Reeder, John
1:15.12
34/8
NS
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
MPNY
Kukharskyi, Sergii
1:05.20
32/4
1:04.82
1
BERK
Materniak, Eric
1:05.51
32/5
1:06.43
2
UC33
Gonzales, Reese
1:08.80
31/4
1:07.62
3
NCMS
Thomas, Chandler
1:08.45
32/1
1:08.70
4
INDY
DeBrota, Anthony
1:10.31
31/3
1:08.79
5
ANV
Sanchez Rios, Sergio
1:09.00
31/5
1:09.44
6
DELFI
Hernandez Ordaz, Mario
1:08.10
32/7
1:10.07
7
GNU
Lanes, Osmar
1:06.50
32/3
1:10.48
8
IPN
Gonzalez Cueto, Ricardo
1:07.00
32/2
1:10.51
9
IM
Feczko, Nick
1:08.61
32/8
1:11.27
10
TTO
Denoon, Mosi
1:11.27
31/6
1:11.49
11
IM
Davis, Joshua
1:15.27
31/2
1:13.78
12
SKY
Magazine, Andrew
1:19.70
31/1
1:14.27
13
CANOB
Oviedo, Matias
1:22.00
30/4
1:16.12
14
AU
Pulido, Alejandro
1:19.20
31/7
1:20.06
15
AQAMA
Correa, Luis
1:20.00
31/8
1:25.86
16
SST
Barraza, Patricio
1:29.00
30/3
1:31.17
17
FENIX
Montero, Freddy
1:42.56
30/6
1:38.65
18
AWLM
Vila, Peter
1:53.80
30/2
1:45.64
19
APUPY
Oporto, Javier
1:27.15
30/5
NS
BRZA
Sanchez Campos, Carlos
1:07.00
32/6
NS
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
DKTA
Yagi, Keisuke
1:06.56
29/2
1:05.04
1
BFR
De Lima, Bruno
1:06.20
29/6
1:06.34
2
CRC
Trossero, Carlos
1:08.00
29/8
1:07.62
3
TOC
Lentz, Graham
1:10.04
28/3
1:07.88
4
SPMAS
Lucchesi Jr, Emilio
1:06.00
29/3
1:07.90
5
ACQUA
Rojas, Christopher
1:09.30
28/5
1:10.36
6
DN
Capriles, Galvez
1:06.63
29/7
1:11.12
7
BATAN
Benitez, Felipe
1:10.30
28/6
1:12.49
8
AQUAS
Suriano, Federico
1:10.90
28/2
1:13.03
9
EE
Montero, Francisco
1:17.50
27/5
1:14.09
10
UC45
Snyder, Dan
1:17.00
27/4
1:15.59
11
WEST
Graovac, Ljube
1:14.90
28/1
1:16.40
12
FENIX
Rodriguez, Eddy
1:19.48
27/3
1:18.99
13
FMN
Vazquez, Humberto
1:14.90
28/8
1:19.77
14
ACJ
Esposto, Adrian
1:22.00
27/2
1:23.46
15
CACH
Valles, Hector
1:22.09
27/7
1:24.24
16
DN
Molina, Juan
1:20.62
27/6
1:29.46
17
UC14
Barbero, Matias
1:25.00
27/1
NS
SAMIX
Cavanagh, Santiago
1:03.81
29/5
NS
CBLV
Perez, Alejandro
1:09.00
28/4
NS
ANV
Ramirez, Agustin
1:11.00
28/7
NS
CSMT
Ritter, Adam
1:02.61
29/4
NS
FREE
Shudrenko, Roman
1:07.00
29/1
NS
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
PSCM
Dos Santos, Felipe
1:05.80
26/4
1:04.78
1
CRC
Trossero, Neri
1:08.00
26/3
1:07.79
2
MICH
Vanderkaay, Christian
1:06.77
26/5
1:08.04
3
OKUDA
Brito, Denis
1:10.00
26/7
1:11.26
4
PIRAT
Cardona Toro, Juan
1:09.65
26/2
1:11.35
5
BFR
De Azevedo, Fabricio
1:11.58
26/1
1:11.96
6
DAA
Garis, Damian
1:11.97
25/4
1:12.02
7
CONN
Spoon, Ryan
1:11.96
26/8
1:13.60
8
PRAIA
Rodrigues, Rodrigo
1:14.50
25/6
1:15.21
9
FAIR
Danner, Brendan
1:18.22
25/7
1:17.01
10
BRMAS
Souza, Vitor
1:20.34
24/5
1:17.61
11
ANV
Beltran, Mauricio
1:21.00
24/3
1:20.27
12
REGAT
Lopez, Andres
1:15.60
25/2
1:20.86
13
MASTE
Campos Salazar, Manuel
1:21.30
24/6
1:23.85
14
LOMA
Gutierrez Labarthe, Jose Ant
1:18.50
25/1
1:24.42
15
NCMS
Nguyen, Sonny
1:29.99
24/1
1:26.23
16
CROL
Brenes, Oscar
1:23.73
24/7
1:26.42
17
UC14
Sundstrom, Matthew
1:13.00
25/3
1:28.63
18
UC32
Nelson, Mark
1:20.00
24/4
1:36.51
19
BCLB
Bohorquez, Luis
1:08.48
26/6
DQ
APUPY
Adorno López, José
1:22.12
24/2
NS
BER
Berendson, Walter
1:36.00
24/8
NS
OKUDA
Cassiano, Rodolfo
1:12.50
25/5
NS
UJS
Kotama, Mauricio
1:19.00
25/8
NS
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
URIOS
Urioste Denis, Luis
1:07.56
23/4
1:08.18
1
SPMAS
Bardi, Rodrigo
1:08.01
23/5
1:08.36
2
OLD1
Velez, Jasson
1:10.02
23/6
1:09.82
3
PAR
Rey Fernandez, Julio
1:10.39
23/2
1:09.93
4
PRM
Morris, Richard
1:11.13
23/1
1:10.70
5
BFR
Nogueira, Breno
1:11.00
23/7
1:12.20
6
DAA
Sartori, Nicolas
1:13.00
22/4
1:13.85
7
TTC
Rodrigues Pitta, Rodrigo
1:11.50
23/8
1:14.50
8
UC04
McNelis, Michael
1:20.66
21/5
1:16.85
9
AQUAS
Jeanpierre, Charles
1:14.32
22/5
1:17.42
10
AQUAS
Castellanos, Rafael
1:22.00
21/3
1:17.87
11
RMST
Baldwin, Craig
1:19.27
22/8
1:18.06
12
ELMIL
Navarro, Jeiko
1:15.63
22/2
1:18.42
13
ENSW
Silver, Isaac
1:15.62
22/6
1:19.08
14
NAM
Bueter, Bryan
1:16.44
22/7
1:20.53
15
DN
Guerra, Efrain
1:24.34
21/2
1:22.79
16
OKUDA
Camossato, Cristian
1:20.00
21/4
1:23.61
17
CROL
Sandi, Alejandro
1:25.87
21/1
1:26.80
18
CROL
Brokke, Alejandro
1:24.00
21/6
1:33.40
19
AQAMA
Pulgarin, Alejandro
1:39.08
21/8
1:39.56
20
GOLD
Gutierrez, Manuel
1:42.46
17/6
1:40.88
21
GNU
Bonetti, Denis
1:10.00
23/3
NS
MOST
Drungell, Chris
1:47.00
17/7
NS
PAR
Paredes Enciso, Luis
1:25.50
21/7
NS
ETAND
Persson Truppel, Ricardo
1:18.00
22/1
NS
BRZA
Rada, Juan
1:15.00
22/3
NS
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
RICE
Connolly, James
1:12.00
20/2
1:10.91
1
JDP
Solano, Abraham
1:10.00
20/6
1:10.96
2
SPMAS
Gobi, Luciano
1:09.00
20/5
1:11.97
3
UBCAR
Larreburu, Mariano
1:18.50
19/3
1:15.28
4
NST
Sadovskyi, Vadym
1:15.50
20/7
1:17.62
5
MAKOS
Sandi, Gustavo
1:16.00
20/8
1:17.91
6
TULS
Herrold, David
1:17.99
19/4
1:19.11
7
UMAC
Doane, Michael
1:15.80
20/1
1:19.82
8
OKUDA
Schoenacker, Luis Gustavo
1:20.10
19/2
1:20.93
9
TTC
Silva, Renato
1:22.00
19/1
1:21.11
10
AQRLS
Cian, Franco
1:22.00
19/8
1:21.36
11
SDCC
Gomez, Ruben
1:26.30
18/6
1:21.42
12
TTO
Mike, Adrian
1:18.02
19/5
1:22.75
13
CDDQ
Palacios, Henry
1:30.30
18/8
1:22.87
14
CDC
Ramirez, Rene
1:24.50
18/3
1:24.49
15
EE
Casassus, Matias
1:23.00
18/5
1:25.42
16
CC
Marucco, Marcio
1:37.00
17/4
1:26.30
17
MV
Indriago, Omar
1:22.35
18/4
1:27.31
18
ETAND
Zaldivar, Luis
1:29.53
18/7
1:28.11
19
BGF
Kolbas, David
1:26.50
18/2
1:28.44
20
CNSA
Simone, Andres
1:30.08
18/1
1:30.29
21
DN
Bonilla, Carlos
1:50.09
17/2
1:41.72
22
DN
Feliz, Cristian
1:52.22
17/5
1:46.57
23
AST
Gallego Diaz, Jaime
1:19.70
19/6
NS
ANV
Leal, Marco
1:31.00
17/3
NS
RMSC
Palace, Mark
1:20.26
19/7
NS
YCFM
Van Thielen, Mike
1:09.29
20/3
NS
NOVA
West, Steve
1:03.81
20/4
NS
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
SKY
Luebbe, James
1:17.54
16/3
1:16.11
1
SYSM
Mench, Edward
1:18.00
16/6
1:16.68
2
IM
Brandt, Mark
1:22.99
16/1
1:20.46
3
BDUC
Grigalek, Gabor
1:19.50
16/2
1:25.68
4
CAA
Gómez, Marcelo
1:15.00
16/5
1:25.73
5
CONN
Wyckoff, Benjamin
1:22.85
16/7
1:27.13
6
DYNAM
Vazhnenin, Igor
1:30.54
15/5
1:29.24
7
ANV
Vargas, Adolfo
1:24.00
16/8
1:31.60
8
GTC
Sheets, Eric
1:30.00
15/4
1:31.75
9
ETAND
Málaga, Raul
1:35.49
15/3
1:34.67
10
ETAND
Oviedo, Gonzalo
1:44.53
15/7
1:42.95
11
EMSC
Summers, Scott
1:42.17
15/2
1:48.02
12
ELMIL
Carnevale, Gabriel
1:58.63
15/1
1:53.37
13
YCFM
Livingston, Terry
1:11.00
16/4
NS
CCMA
Ortiz, German
1:39.00
15/6
NS
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
VMST
Harris, Gregory
1:12.45
14/5
1:10.84
1
RICE
Guthrie, David
1:10.01
14/4
1:14.22
2
MINN
Kochendorfer, James
1:16.39
14/2
1:16.63
3
UC14
Gonzalez, Jorge
1:22.99
13/5
1:20.40
4
AQRLS
De La Torre, Guillermo
1:23.00
13/3
1:20.67
5
MRSW
Resende, Gilton
1:21.22
13/4
1:21.72
6
AQRLS
Valencia, Alvaro
1:18.50
14/8
1:22.45
7
PRM
Correa-Marrero, Pedro
1:23.04
13/6
1:22.55
8
VITAC
Huber, Harald
1:29.00
13/2
1:29.70
9
CCMA
Mesa, Felipe
1:29.00
13/7
1:33.68
10
TTO
Vieira, Raul
1:35.59
13/1
1:38.69
11
TTC
Gaspar, Nelio
1:38.00
9/6
1:42.91
12
UC45
Toral, Miguel
1:36.25
13/8
1:54.77
13
MB
Arroyo, Gustavo
2:00.06
9/7
NS
HAFL
Aubrey, Michael
1:16.65
14/7
NS
YCFM
Mercer, Rich
1:14.22
14/3
NS
SYSM
Panzarino, Stephen
1:15.30
14/6
NS
ARIZ
Vargas, Daniel
1:17.94
14/1
NS
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
LASH
Oxley, Gregory
1:25.30
11/3
1:15.25
1
AWJ
Dyer, Andy
1:16.34
12/4
1:18.62
2
FAST
Neville, Richard
1:16.74
12/5
1:20.15
3
SDSM
Von Hoffmann, Gerard
1:22.00
11/4
1:20.96
4
UC13
Tuchler, Dave
1:21.50
12/1
1:21.44
5
IM
Holmberg, Tom
1:21.10
12/7
1:24.73
6
NEM
Ottinger, Harvey
1:27.47
11/1
1:26.34
7
CMS
Louie, Jamie
1:26.25
11/7
1:27.08
8
CVMM
Robinson, Keith
1:31.17
10/4
1:29.21
9
CMPR
Perez, John
1:26.00
11/2
1:30.22
10
TVM
Hektner, Eric
1:29.16
11/8
1:31.78
11
PCCM
Anderson, Robert
1:40.00
10/2
1:32.31
12
BER
Berendson, Romulo
1:36.13
10/3
1:32.31
12
IM
Dueball, Steven
1:38.00
10/6
1:34.71
14
UBCAR
Rinaldini, Carlos
1:40.25
10/1
1:34.95
15
ETAND
Saumell, Carlos
1:33.67
10/5
1:35.90
16
GB
Costa, Roberto
1:40.00
10/7
1:41.14
17
NCMS
Glender, Carlos
1:50.00
9/5
1:45.39
18
EE
Perez, Francisco
1:46.50
9/3
1:49.79
19
NCMS
Miller, Jamie
2:00.10
9/1
2:59.71
20
MINN
Anderson, Jay
1:25.86
11/6
NS
ECLLG
Assis, Eduardo
1:19.50
12/6
NS
BER
Berendson, Walter
1:41.94
10/8
NS
SPM
Davis, Kern
1:21.68
12/8
NS
PBM
Moreno, Al
1:19.30
12/3
NS
IM
Seybold, Harvey
1:21.00
12/2
NS
DAM
Swenor, Gary
1:24.14
11/5
NS
PBM
Taber, Mike
1:47.89
9/2
NS
FACT
Wilson, David
1:47.84
9/4
NS
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
VCM
Kerns, Hubie
1:26.00
8/4
1:24.65
1
SYSM
Walker, Rick
1:30.00
8/5
1:24.76
2
UC50
Martinez, Fernando
1:34.68
8/3
1:34.05
3
IAMA
Barry, Michael
1:40.00
8/7
1:34.12
4
AMPD
Martins, Pedro
1:45.00
8/8
1:35.58
5
AMAZ
Farias, Jose
1:45.00
7/4
1:36.78
6
OKUDA
Samuel, Guilherme
1:45.00
7/5
1:37.84
7
TERR
Castro, Félix
1:43.00
8/1
1:39.07
8
MINN
Fine, Gary
1:37.29
8/2
1:42.77
9
TNAQ
McCord, John
1:35.82
8/6
1:45.34
10
GAJA
Woody, Leonard
1:48.99
7/3
1:47.81
11
BRZA
Mejia, Sergio
1:56.00
7/2
1:51.36
12
BBWM
Ganev, Anton
1:50.00
7/6
1:52.65
13
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
PSM
Peterson, Steven
1:29.95
6/4
1:31.34
1
RIPT
Selna, Mike
1:36.00
6/5
1:34.07
2
GAJA
Reid, Joe
1:42.23
6/6
1:36.22
3
CCMA
Gonzalez, Cesar
1:38.98
6/3
1:41.40
4
SGWO
Fuhr, Gerhard
1:45.00
6/2
1:46.31
5
PCST
Ebel, Mark
1:59.20
4/4
1:59.25
6
ACUCO
Penilla-valencia, Gustavo
1:50.16
6/1
2:22.27
7
BRMAS
Cohen, Pinhas
2:35.26
4/6
2:30.67
8
FACT
Jasper, Stephen
2:21.00
4/3
2:57.02
9
GNU
Aguzzoli, Enio
1:56.06
6/8
DQ
PSCM
Ide, Yutaka
2:11.18
4/5
NS
BRMAS
Meneses, Francisco
3:00.00
4/2
NS
PBM
Parsons, Roger
1:47.25
6/7
NS
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
SDSM
Andersen, Peter
1:29.98
5/5
1:30.22
1
SDSM
Freshley, Mike
1:27.74
5/4
1:33.91
2
WMST
Boak, Thomas
1:38.00
5/3
1:39.52
3
CMS
Burgess, Thom
1:48.00
5/6
1:52.92
4
FACT
Schenk, Martin
1:50.12
5/7
1:53.68
5
SLAM
Pohlmann, John
1:59.82
5/1
2:05.61
6
1776
Diehl, David
2:40.00
4/7
2:49.09
7
BDO
Messineo, Doug
1:49.43
5/2
NS
RECIU
Takarada, Osamu
2:06.02
5/8
NS
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
BRMAS
Heineken, Wolf
1:55.00
3/2
1:50.19
1
FACT
Zani, William
1:54.51
3/6
1:52.50
2
USF
Fleming, Jack
1:53.88
3/3
1:56.75
3
GOLD
Wiedamann, Karl
1:53.37
3/5
1:57.67
4
GAJA
Stolz, Hal
1:44.13
3/4
1:58.60
5
PBM
Marchbanks, Jerry
1:57.00
3/7
2:07.24
6
MESC
Wendel, Hans
2:05.00
3/1
2:24.15
7
YCFM
Sirbu, Victor
4:00.00
2/8
2:41.75
8
SFTL
Gorwitz, Nahum
2:39.25
2/7
2:49.06
9
PMS
Arguedas Falconi, Italo
2:43.80
2/6
NS
SDSM
Coles, Bill
2:26.87
3/8
NS
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
SDSM
Best, Bob
2:00.00
2/4
2:03.66
1
ETOB
Monné, John
2:20.00
2/2
2:28.28
2
FMM
Weatherbee, Charles
2:24.02
2/5
2:48.02
3
FACT
Ralph, Gordon
2:34.04
2/1
NS
SFTL
Sanguily, Manolo
1:56.41
2/3
NS
Age Group 90-94
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
AMAZ
Llano, Emiliano
4:09.00
1/5
5:00.76
1
WMST
Shannon, Baker
4:12.61
1/8
5:33.68
2
FACT
Corse, John
3:19.23
1/4
NS
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home