Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2017 NE-LMSC & Colonies Zone SCM Championships ( Fri, Dec 8, 2017 - Sun, Dec 10, 2017 )
Event Results
Event 46: Men 100 M Back
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CONN
Rebbecchi, Thomas
1:04.00
5/6
1:04.42
1
17
CRM
Hobson, Ryan
1:04.93
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SWMR
Burtchell, Eric
1:09.50
5/3
1:09.84
1
17
OEVT
Feng, Cheng
1:40.00
2/9
1:28.84
2
15
CHEL
Modrov, Drew
54.00
NS
0
SPM
Stiles, David
1:10.38
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WAM
Steinkraus-Ramirez, Henry
1:15.88
4/6
1:07.34
1
17
WAM
Jonas, Tzvi
2:00.00
1/4
1:43.24
2
15
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MESC
DeHart, Pieter
1:11.11
5/9
1:10.16
1
17
GBM
Wolfson, Benjamin
1:10.00
5/8
1:15.30
2
15
GSP
Wright, Brendan
1:16.00
4/4
1:17.03
3
14
CHEL
Sabala, Michael
1:07.17
5/4
NS
0
GBM
Westgeest, Bart
1:20.00
3/5
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CONN
Higgens, Erik
1:30.00
3/9
1:22.12
1
17
GWDM
Graham, David
1:24.26
3/7
1:27.89
2
15
CRM
Kwa, Ken
1:55.00
1/5
1:45.69
3
14
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GBM
Bailey, Jerry
1:03.17
5/5
1:03.51
1
17
GSP
Carroll, Stephen
1:10.00
5/2
1:12.98
2
15
GSP
Rubacky, Mark
1:31.51
2/5
1:25.67
3
14
MAMA
Prescott, Al
2:00.00
1/6
1:55.02
4
13
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SWMR
Sayles, Douglas
1:15.48
4/5
1:14.31
1
17
CONN
Wyckoff, Benjamin
1:18.50
4/2
1:18.73
2
15
ABC
Belletete, Steve
1:19.63
4/1
1:21.32
3
14
GSP
McDermot, Patrick
1:35.00
2/3
1:32.61
4
13
1776
Hiltabiddle, Steve
1:25.00
3/8
NS
0
SWMR
Theroux, Trent
1:08.00
5/7
NS
0
WCMS
Blood, Jonathan
1:10.79
NS
0
GSM
Faria, Jose
1:08.37
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GBM
Davis, Guy
1:12.50
5/10
1:11.49
1
17
CRM
Alexander, Mark
1:12.41
5/1
1:12.51
2
15
GSP
Tyler, Bob
1:19.01
4/9
1:14.91
3
14
WAM
McGahie, Ted
1:16.55
4/7
1:15.89
4
13
SWMR
Torgerson, Rob
1:25.00
3/3
1:18.63
5
12
GSP
DeLew, Christopher
1:20.00
4/10
1:19.91
6
11
CONN
Burbank, Gerald
1:30.00
3/1
1:26.54
7
10
MESC
Roth, Douglas
1:29.10
3/2
1:32.58
8
9
GBM
Orzel, Joseph
1:35.00
2/7
1:34.14
9
8
CONN
Canning, Peter
2:00.00
1/7
1:56.57
10
7
GSP
French, Chris
1:16.60
NS
0
GSP
French, Chris
1:16.60
NS
0
GBM
Gendreau, Edmund
1:13.00
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LANE
Mockler, Frank
1:18.00
4/8
1:18.01
1
17
MAMA
Keil, Mark
1:38.41
2/2
1:38.80
2
15
GBM
Ceckler, Jack
1:33.00
2/6
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GWDM
Holt, Steve
1:22.31
3/6
1:27.74
1
17
GBM
Kerkhove, Johan
1:30.10
3/10
1:28.27
2
15
CONN
Schwarten, John
1:35.00
2/4
1:34.41
3
14
SRPM
Epstein, Daniel
1:17.60
4/3
NS
0
MESC
Darling, Drew
1:41.73
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MESC
Rupert, Bill
1:23.00
3/4
1:36.06
1
17
ABC
Song, Mingjie
1:43.02
2/1
1:36.44
2
15
CONN
Epstein, Paul
2:20.00
1/2
2:21.24
3
14
SWMR
Roccabello, John
2:23.86
1/9
DQ
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LYMT
Pope, James
1:36.72
2/8
1:44.21
1
17
WAM
Hutchings, Dick
1:45.93
2/10
1:46.33
2
15
GSP
Coupe, George
2:16.00
1/8
2:17.79
3
14
SYSM
Mitchell, Jack
2:52.58
NS
0
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CRM
Martin, Charles
2:51.00
1/1
2:54.94
1
17
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TYMS
Smith, Chris
2:05.00
1/3
2:10.90
1
17
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home