Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2017 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 2, 2017 - Sun, Aug 6, 2017 )
Event Results
Event 41: Men 200 M IM
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ROSE
Granger, Jeremy
2:19.80
15/4
2:20.03
1
11
BOZE
Kelly, Matthew
2:32.32
15/6
2:25.86
2
9
MINN
Klemm, Josh
2:30.47
15/3
2:26.59
3
8
ARMS
Frederick, Aaron
2:27.50
15/5
2:31.87
4
7
MINN
Nelson, Daniel
2:34.00
15/2
2:38.07
5
6
UC38
Rodriguez Martinez, Adrian
2:45.32
15/8
2:40.88
6
5
SKY
Kolb, William
2:37.79
15/7
2:43.19
7
4
MINN
Vogt, Logan
2:38.59
15/1
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Jackwin, Eric
2:32.56
14/3
2:24.12
1
11
NCMS
Sauter, Trace
2:29.00
14/4
2:26.60
2
9
SCAQ
Leung, Brian
2:33.00
14/6
2:26.87
3
8
MINN
Forslund, Cory
2:32.18
14/5
2:39.74
4
7
MINN
Eggersgluss, Andrew
2:52.67
14/2
2:59.83
5
6
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Wenzel, Serge
2:24.42
13/4
2:30.68
1
11
DKTA
Smith, Ben
2:36.23
13/6
2:31.33
2
9
UC30
Girard, Matt
2:30.00
13/5
2:35.14
3
8
NAST
Rosier, Nicholas
2:34.90
13/3
2:39.98
4
7
CONN
Duguay, Robert
3:03.07
13/2
2:59.98
5
6
PMST
Peterson, Matland
3:08.20
13/7
3:07.44
6
5
MINN
Celis Mejia, Luis Alberto
3:40.00
13/1
DQ
0
MINN
Anderson, Joseph
2:20.82
NS
NS
0
DAMM
Hauck, Jason
2:18.00
NS
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CMS
David, Emmanuel
2:26.01
12/4
2:24.75
1
11
DAM
Roper, Matt
2:28.14
12/5
2:32.28
2
9
CMS
Batchelder, John
2:34.87
12/3
2:32.86
3
8
SCCM
Bouchard, Trevor
2:45.00
12/7
2:45.53
4
7
SWIA
Okerbloom, Neal
2:43.14
12/2
2:46.05
5
6
DAM
Waterson, Kevin
2:46.02
12/1
2:51.93
6
5
MINN
Lofgren, Peter
2:40.00
12/6
3:09.12
7
4
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GS
Decker, John
2:34.53
11/5
2:31.60
1
11
NAST
Maydak, Jeffrey
2:34.91
11/3
2:33.35
2
9
OREG
Miller, Matt
2:38.42
11/6
2:38.48
3
8
SYSM
Palace, Mark
2:42.96
11/2
2:45.87
4
7
PSM
DeWard, Robert
2:50.44
11/1
2:52.92
5
6
NEM
Graham, David
2:51.92
11/8
2:58.28
6
5
NYAC
Goldberg, Brian
2:48.00
11/7
3:08.75
7
4
NTXL
Glass, Mark
3:16.87
8/8
3:10.13
8
3
FFC
Colteu, Claudiu
2:50.00
NS
NS
0
SFTL
Davis, Andrew
2:39.65
NS
NS
0
SFTL
Tiozzo, Eduard
2:28.00
11/4
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MINN
Tripps, Scott
2:30.30
10/5
2:31.41
1
11
MICH
Wuchte, Mathew
2:24.81
10/4
2:38.62
2
9
IM
Thielen, Aaron
2:48.00
10/2
2:39.50
3
8
SFTL
Koenig, Kit
2:38.60
10/3
2:41.54
4
7
NCMS
Robling, Steve
2:40.49
10/6
2:45.38
5
6
MICH
Cabbage, Sean
2:58.91
10/7
2:49.19
6
5
MICH
Sturdy, Patrick
3:10.00
10/1
2:56.03
7
4
SFTL
Lassen, Jason
3:10.29
10/8
3:06.61
8
3
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ROSE
Granger, Nicolas
2:10.09
9/4
2:11.15
1
11
IM
Tuchler, Jim
2:26.80
9/3
2:22.79
2
9
VMST
Harris, Gregory
2:26.56
9/5
2:27.17
3
8
ARIZ
Dickson, Kurt
2:35.80
9/1
2:29.27
4
7
1776
Hiltabiddle, Steve
2:28.96
9/6
2:29.74
5
6
CMS
Barringer, Rob
2:41.97
8/4
2:31.53
6
5
MICH
Christensen, Kurt
2:33.00
9/7
2:32.94
7
4
MINN
Schlichting, Randy
2:43.56
8/5
2:38.34
8
3
SFTL
Segarra, Rafael
2:32.40
9/2
2:39.54
9
2
MINN
Ruehle, Tom
2:44.12
8/3
2:40.69
10
1
MOVY
Hayden, Douglas
2:40.00
9/8
2:44.19
11
0
MINN
King, Robert
2:45.00
8/6
2:47.76
12
0
WLOO
Vogel, Brian
2:59.68
8/7
2:56.00
13
0
MINN
Conrad, Terry
2:48.00
8/2
3:05.82
14
0
EMSC
Summers, Scott
3:21.18
8/1
3:22.75
15
0
YCFM
Livingston, Terry
2:30.00
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
RICE
Guthrie, David
2:30.01
7/4
2:29.13
1
11
WMAC
Grisa, Thomas
2:36.99
7/5
2:35.27
2
9
SCCM
Ritchie, Andy
2:40.28
7/2
2:36.85
3
8
IM
Seibt, Andreas
2:45.00
7/1
2:38.15
4
7
PBM
Aubrey, Michael
2:38.64
7/3
2:39.62
5
6
NEM
Davis, William
2:48.82
6/4
2:44.94
6
5
DAMM
Myers, Ross
2:40.00
7/6
2:45.54
7
4
MINN
Hugo, John
2:52.00
6/6
2:45.70
8
3
MOVY
Sherman, Bill
2:42.60
7/7
2:46.53
9
2
SFTL
Marks, Ronald
2:48.00
7/8
2:48.93
10
1
PBM
Caudrillier, Francois
2:49.94
6/5
2:52.92
11
0
MINN
Fleming, Patrick
2:50.00
6/3
2:54.47
12
0
SCCM
Naroski, Shaun
3:03.65
6/7
3:00.45
13
0
UC40
Patterson, Daniel
3:13.50
6/1
3:06.84
14
0
GWST
Burgess, Randal
3:30.36
6/8
3:32.44
15
0
UC38
Anderson, Bruce
2:38.62
NS
NS
0
CMS
Scott, Greg
2:29.31
NS
NS
0
UTAH
Treiman, Gerald
2:55.51
6/2
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TXLA
Sauer, Jim
2:29.00
5/4
2:30.91
1
11
KM
Hamm, Michael
2:41.41
5/5
2:42.40
2
9
AKMS
Collier, Scott
2:42.74
5/3
2:45.32
3
8
CMS
Louie, Jamie
2:48.74
5/6
2:47.94
4
7
MINN
Smith, Darrell
2:55.00
5/7
2:51.96
5
6
SKY
Haberek, Cork
2:50.54
5/2
2:54.12
6
5
MINN
Lamour, Didier
3:01.00
5/8
3:03.43
7
4
PCCM
Anderson, Robert
3:11.43
3/5
3:09.45
8
3
SAWS
Crist, Bruce
2:59.70
5/1
3:10.28
9
2
ROSE
Tulin, Michael
4:52.94
3/6
4:46.11
10
1
MINN
Andersen, Chris
3:03.50
NS
NS
0
NEM
Bright, David
2:50.00
NS
NS
0
SYSM
Kahn, Roger
3:00.00
NS
NS
0
TXLA
Vandam, David
2:55.77
NS
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WIN
Voisard, Brian
2:52.71
4/4
2:55.04
1
11
CMS
MacDonald, Lee
2:55.00
4/5
2:58.33
2
9
1776
Dougherty, Stephen
2:55.05
4/3
3:01.20
3
8
TTEX
Ravel, Rick
3:06.21
4/6
3:03.16
4
7
WMAC
Millholland, Carl
3:06.99
4/2
3:05.48
5
6
MINN
Bovard, Ralph
3:17.08
4/1
3:14.85
6
5
ROSE
Hitch, Walter
3:16.00
4/7
3:15.08
7
4
BUMS
Pot, Eugene
3:44.84
3/3
3:30.90
8
3
NORT
Stewart, Charles
3:25.00
4/8
3:32.32
9
2
PSM
Fogg, Stephen
3:54.52
3/2
3:42.27
10
1
AGUA
Einsidler, Jon
3:45.00
3/4
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SYSM
Couch, Bob
2:57.00
2/4
2:57.56
1
11
SWIA
LeMaster, Stan
3:09.22
2/5
3:06.49
2
9
CMS
Carney, Kent
3:20.00
2/2
3:13.16
3
8
PSM
Peterson, Steven
3:17.10
2/3
3:14.97
4
7
TOC
Elder, James
3:40.00
2/8
3:16.31
5
6
PSCM
Gemmill, Dave
3:20.00
2/6
3:21.84
6
5
AMS
Bailey, Conner
3:27.97
2/1
3:22.50
7
4
RICE
Hardy, Rog
3:25.00
2/7
3:34.25
8
3
MINN
Pelissier, Jim
3:26.00
NS
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MINN
Bergman, John
3:31.00
1/4
3:41.08
1
11
UC33
Carey, George
3:33.86
1/5
3:48.99
2
9
CMS
Burgess, Thom
4:10.00
1/6
4:14.83
3
8
SDSM
Bell, John
3:53.17
1/3
4:18.63
4
7
UC08
Ashare, Edward
5:00.00
1/2
4:54.70
5
6
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
OREG
Fasbender, Barry
4:10.40
1/7
4:26.61
1
11
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home