Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2017 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 2, 2017 - Sun, Aug 6, 2017 )
Event Results
Event 29: Men 200 M Back
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MINN
Nelson, Daniel
2:38.00
15/4
2:39.46
1
11
UC38
Rodriguez Martinez, Adrian
2:46.40
15/5
2:41.50
2
9
GMUP
Danchak, Alexander
2:20.25
NS
NS
0
MINN
Vogt, Logan
2:54.74
NS
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ROSE
Porrazzo, Ralph
2:24.83
14/5
2:11.68
1
11
SFTL
Jackwin, Eric
2:25.32
14/6
2:26.52
2
9
NCMS
Sauter, Trace
2:25.00
14/3
2:31.44
3
8
MINN
Albu, Phil
2:19.15
14/4
2:36.43
4
7
DAM
Docken, Steffen
2:41.61
14/7
2:41.64
5
6
ROSE
Daltorio, Robert
2:45.93
14/1
2:48.87
6
5
MINN
Eggersgluss, Andrew
2:40.77
14/2
2:50.60
7
4
PCAT
Aselton, John
2:36.85
NS
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IM
Pedersen, Robert
2:38.61
13/7
2:32.33
1
11
ROSE
Kim, Gene
2:58.01
13/8
2:56.20
2
9
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC40
McCorkle, Doug
2:25.75
13/4
2:27.24
1
11
DAM
Roper, Matt
2:25.11
13/3
2:32.25
2
9
DAS
Weber, Matthew
2:43.76
13/5
2:33.06
3
8
CMS
Batchelder, John
2:42.28
13/2
2:39.72
4
7
CMS
Bergford, Brian
2:48.00
13/6
2:43.73
5
6
DAM
Waterson, Kevin
2:44.00
13/1
2:50.74
6
5
PBM
Berwald, Joshua
3:00.00
11/8
2:56.41
7
4
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
STAN
Stringer, Sean
2:25.58
12/4
2:25.56
1
11
NAST
Maydak, Jeffrey
2:32.60
12/5
2:31.19
2
9
1776
Patterson, Thomas
2:40.00
12/6
2:38.18
3
8
OREG
Miller, Matt
2:38.84
12/3
2:40.09
4
7
DAM
Muir, Scott
2:45.11
12/2
2:41.70
5
6
RMST
Baldwin, Craig
2:45.24
12/7
2:45.33
6
5
SFTL
Davis, Andrew
2:48.39
12/1
2:47.21
7
4
SFTL
Vogel, Michel
3:13.95
12/8
3:12.14
8
3
FFC
Colteu, Claudiu
2:52.65
NS
NS
0
BCTM
Nakahodo, Sidney
2:35.17
NS
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NCMS
Lee, Lawrence
2:23.11
11/4
2:23.55
1
11
MINN
Tripps, Scott
2:30.30
11/5
2:26.38
2
9
TFAM
Kennedy, Patrick
2:52.11
11/6
2:39.80
3
8
SFTL
Koenig, Kit
2:39.87
11/3
2:41.38
4
7
SFTL
Lassen, Jason
3:12.90
11/2
3:03.23
5
6
PBM
Ames, Eddie
3:14.53
11/7
3:07.40
6
5
YCFM
Farrell, Andrew
2:32.86
NS
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ROSE
Granger, Nicolas
2:17.20
10/4
2:14.53
1
11
ARIZ
Dickson, Kurt
2:19.37
10/5
2:19.35
2
9
WHAC
Esselstyn, Rip
2:19.80
10/3
2:24.75
3
8
SFTL
Segarra, Rafael
2:33.50
10/6
2:26.83
4
7
MINN
Schlichting, Randy
2:34.62
10/2
2:33.13
5
6
MINN
Ruehle, Tom
2:41.61
10/1
2:38.64
6
5
MICH
Christensen, Kurt
2:39.00
10/7
2:38.72
7
4
CMS
Barringer, Rob
2:45.00
10/8
2:39.04
8
3
OREG
McAllister, Mark
2:51.87
3/7
2:49.10
9
2
VMST
Clear, Kirk
2:46.83
7/8
NS
0
SFTL
Horwitz, Peter
2:50.00
NS
NS
0
NS
Krishtal, Valeriy
2:30.75
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MOVY
Wells, Brad
2:35.10
9/5
2:32.46
1
11
WMAC
Grisa, Thomas
2:40.00
9/6
2:36.14
2
9
SFTL
Zubero, David
2:45.53
8/4
2:36.46
3
8
DAMM
Myers, Ross
2:29.89
9/4
2:37.73
4
7
SYSM
Newman, Steven
2:45.00
9/1
2:40.48
5
6
CONN
Gunzl, Arthur
2:39.50
9/3
2:40.89
6
5
OREG
Uebele, Keith
2:41.10
9/2
2:41.18
7
4
MTSC
Thain, Doug
2:45.65
8/5
2:41.71
8
3
IM
Seibt, Andreas
2:45.00
9/8
2:42.09
9
2
SFTL
Hendrick, Marty
2:44.52
9/7
2:44.94
10
1
PBM
Caudrillier, Francois
2:50.25
8/8
2:46.84
11
0
MICH
Pogue, Jim
2:59.00
7/5
2:46.92
12
0
BUMS
Kristek, Steven
2:48.00
8/2
2:47.21
13
0
SFTL
Marks, Ronald
2:48.00
8/7
2:47.46
14
0
SLAM
Dennis, Justin
2:49.68
8/1
2:50.26
15
0
VMST
Keating, Raymond
3:08.50
7/7
2:51.86
16
0
IAMA
Kealy, Daniel
2:46.36
8/3
2:54.89
17
0
UTAH
Treiman, Gerald
2:54.22
7/4
2:54.92
18
0
1776
Matz, Michael
3:03.12
7/6
3:02.53
19
0
UC21
Schark, Mark
3:03.50
7/2
3:05.35
20
0
MVM
Campbell, Chris
3:19.95
7/1
3:29.03
21
0
WMAC
Biles, James
2:50.05
NS
NS
0
CTMS
Moore, Lin
3:01.22
NS
NS
0
MINN
Nelson, Stephen
3:01.64
NS
NS
0
UC40
Patterson, Daniel
2:58.50
NS
NS
0
SCCM
Ritchie, Andy
2:47.50
8/6
NS
0
UNQC
Veilleux, Pierre
2:59.55
7/3
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TXLA
Sauer, Jim
2:29.00
6/4
2:29.05
1
11
NCMS
Klein, Jonathan
2:31.14
6/5
2:37.03
2
9
TSUN
Darlington, Taite
2:53.10
5/4
2:43.17
3
8
PALM
Slowey, Michael
2:46.75
6/2
2:44.45
4
7
MINN
Lukens, Jeffrey
2:40.00
6/6
2:44.79
5
6
LIB
Keil, Todd
2:47.51
6/7
2:46.28
6
5
AKMS
Collier, Scott
2:50.00
6/1
2:48.08
7
4
IM
Black, Boyd
2:58.44
5/7
2:48.86
8
3
MINN
Holthus, Brian
2:55.00
5/5
2:49.95
9
2
KM
Hamm, Michael
3:00.00
5/1
2:50.14
10
1
SAWS
Crist, Bruce
2:56.54
5/3
2:54.33
11
0
NEM
Bright, David
2:50.00
6/8
2:56.99
12
0
TXLA
Wood, Larry
2:58.00
5/2
2:59.51
13
0
IM
Anderson, Mark
2:57.23
5/6
3:03.82
14
0
MINN
Nelson, Curtis
3:15.79
3/8
3:20.41
15
0
CMS
Benson, Stan
3:07.00
5/8
4:07.46
16
0
UC33
Gordin, Scott
2:53.26
NS
NS
0
PMST
Johnson, Steve
3:37.00
NS
NS
0
JAMM
Nelson, John
2:34.46
6/3
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NCMS
Bober, Richard
2:44.77
4/4
2:49.09
1
11
WIN
Voisard, Brian
2:51.47
4/6
2:51.90
2
9
WMST
Tharp, Greg
2:49.33
4/5
2:53.42
3
8
PBM
Schmidt, George
2:51.00
4/3
2:54.73
4
7
RMST
Rysdon, Jon
2:55.00
4/2
2:55.72
5
6
MINN
Nelson, Steven
3:00.00
4/7
2:57.05
6
5
MOVY
Glidden, Chip
3:00.72
4/1
3:03.35
7
4
ROSE
Hitch, Walter
3:05.00
3/4
3:04.89
8
3
WMAC
Millholland, Carl
3:09.14
3/3
3:07.36
9
2
BUMS
Kornblatt, Daniel
3:03.00
4/8
3:07.89
10
1
SKY
Tingley, William
3:10.55
3/5
3:08.03
11
0
MICH
Thompson, Frank
3:13.33
3/2
3:19.40
12
0
TSUN
Ceci, Louis
4:14.92
3/1
4:10.64
13
0
AGUA
Einsidler, Jon
3:36.00
3/6
NS
0
PSM
Warner, Frank
3:14.52
NS
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
Wilder, Hugh
2:54.00
2/4
2:54.93
1
11
PALM
Brzezinski, Jay
3:01.00
2/5
2:58.60
2
9
IM
Wendt, George
3:20.00
2/2
3:04.59
3
8
LMAO
Wright, Gregg
3:06.46
2/3
3:06.00
4
7
CMS
Carney, Kent
3:10.00
2/6
3:06.92
5
6
PBM
Parsons, Roger
3:25.25
2/7
3:24.60
6
5
AMS
Bailey, Conner
3:39.28
2/1
3:31.59
7
4
PSCM
Gemmill, Dave
3:40.00
NS
NS
0
MINN
Pelissier, Jim
3:30.00
NS
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
VMST
Galletly, Sandy
4:18.36
1/5
4:02.37
1
11
SDSM
Bell, John
4:20.10
1/6
4:34.07
2
9
MINN
Bergman, John
3:30.00
NS
NS
0
ARIZ
Moye, Paul
4:23.00
NS
NS
0
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
INDY
Costill, David
3:21.00
1/3
3:15.04
1
11
IM
Ackerman, Owen
3:50.00
1/2
3:49.12
2
9
OREG
Fasbender, Barry
3:53.61
1/4
4:12.01
3
8
MINN
Magee, Pete
4:05.39
1/1
NS
0
O*H*
Oyakawa, Yoshi
4:10.00
NS
NS
0
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SCCM
Smith, Christopher
4:49.00
1/8
4:47.80
1
11
PMST
Farrar, Frank
6:41.81
NS
NS
0
UC33
McConnell, Stan
5:05.00
NS
NS
0
IM
Mullins, Stephen
5:05.00
NS
NS
0
Age Group 95-99
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
OREG
Lamb, Willard
4:27.45
1/7
4:37.71
1
11
Key
NS
No Swim (or No Show)
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home