Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2017 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 2, 2017 - Sun, Aug 6, 2017 )
Event Results
Event 17: Men 200 M Breast
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WMAC
Hora, Nicholas
2:40.90
15/4
2:45.97
1
11
ARMS
Frederick, Aaron
2:43.00
15/5
2:50.13
2
9
UC17
Muni, Nicholas
2:57.92
15/3
3:10.12
3
8
MINN
Vogt, Logan
3:02.82
15/6
3:10.58
4
7
BCTM
Escareno, Jesus
3:13.00
15/2
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MICH
Ksebati, Fares
2:37.99
14/5
2:39.68
1
11
SCAQ
Leung, Brian
2:34.96
14/4
2:48.78
2
9
OREG
Asleson, Kris
3:00.00
14/6
2:50.43
3
8
NCMS
Sauter, Trace
2:50.00
14/3
2:52.80
4
7
MINN
Warner, Aaron
3:12.00
14/2
3:29.82
5
6
MINN
Forslund, Cory
2:42.49
NS
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MINN
Prokop, Luke
2:25.00
13/4
2:37.85
1
11
UC30
Girard, Matt
2:35.00
13/5
2:50.65
2
9
CMS
Ganiyev, Doston
3:04.79
13/6
3:00.46
3
8
IM
Pedersen, Robert
3:04.61
13/3
3:01.10
4
7
ROSE
Kim, Gene
3:30.01
13/7
3:06.36
5
6
BERK
Hoke, James
3:11.50
13/2
3:22.70
6
5
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CMS
David, Emmanuel
2:38.01
12/4
2:42.88
1
11
PALM
Malik, Michael
2:52.22
12/3
2:49.05
2
9
WH2O
Corcho, Rodrigo
2:43.00
12/5
2:54.28
3
8
CMS
Bergford, Brian
3:10.00
12/2
3:01.51
4
7
SCCM
Bouchard, Trevor
3:10.00
12/7
3:02.46
5
6
SWIA
Okerbloom, Neal
3:09.47
12/6
3:07.63
6
5
DAM
Waterson, Kevin
3:19.13
12/8
3:15.87
7
4
MINN
Johnson, Luke
3:17.26
12/1
3:20.23
8
3
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC04
McNelis, Michael
3:03.00
11/5
2:54.55
1
11
SYSM
Palace, Mark
3:03.12
11/3
3:00.66
2
9
DAM
Muir, Scott
3:01.55
11/4
3:02.15
3
8
WMAC
Wu, Bobby
3:12.47
11/6
3:16.51
4
7
NEM
Graham, David
3:18.32
11/2
3:19.72
5
6
SFTL
Cox, Raymond
3:26.41
11/7
3:32.57
6
5
SFTL
Vogel, Michel
4:58.76
11/1
3:44.86
7
4
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PSM
Doherty, Todd
2:43.08
10/4
2:38.70
1
11
TFAM
Kennedy, Patrick
3:03.74
10/6
2:39.69
2
9
MINN
Soltis, Brian
2:55.16
10/3
2:57.14
3
8
NCMS
Dunson, David
2:47.51
10/5
2:58.18
4
7
SFTL
Koenig, Kit
3:19.43
10/1
3:13.04
5
6
MOVY
Grimm, Kurt
3:10.98
10/2
3:16.49
6
5
PBM
Ames, Eddie
3:25.78
10/8
3:24.23
7
4
SFTL
Lassen, Jason
3:15.19
10/7
3:30.16
8
3
MINN
Soltis, Mike
3:15.00
NS
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IM
Tuchler, Jim
2:35.90
9/4
2:37.87
1
11
SFTL
Fiser, Graeme
2:40.77
9/5
2:40.06
2
9
VMST
Harris, Gregory
2:45.10
9/3
2:45.54
3
8
MINN
Ewing, Michael
2:52.89
9/6
2:50.14
4
7
IAMA
Bennett, Dennis
2:57.91
9/7
2:55.63
5
6
IM
Brandt, Mark
2:54.75
9/2
2:57.16
6
5
MOVY
Thompson, Anthony
3:09.09
9/8
3:04.07
7
4
ROSE
Mc Ginley, Patrick
3:08.36
9/1
3:17.97
8
3
EMSC
Summers, Scott
3:29.17
5/7
3:33.03
9
2
PSM
Esko, Kevin
2:55.03
NS
NS
0
YCFM
Livingston, Terry
2:51.18
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
RICE
Guthrie, David
2:30.63
8/4
2:31.23
1
11
GS
McAdam, Robert
2:50.75
8/3
2:47.13
2
9
SCCM
Ritchie, Andy
2:47.50
8/5
2:48.93
3
8
MINN
Kochendorfer, James
2:56.10
8/6
2:53.65
4
7
PBM
Aubrey, Michael
2:56.22
8/2
2:54.17
5
6
OREG
Howell, Richard
3:10.00
5/5
3:03.38
6
5
MOST
Richey, Steven
3:07.42
8/8
3:03.53
7
4
IAMA
Huebener, Wayne
3:08.74
5/4
3:08.37
8
3
IM
Holmberg, Tom
3:05.51
8/1
3:08.86
9
2
SFTL
Marks, Ronald
3:10.00
5/3
3:10.82
10
1
ARIZ
Baird, Jeff
3:00.00
8/7
3:12.05
11
0
O2
Schiemann, Steven
3:16.00
5/6
3:17.58
12
0
TVM
Hektner, Eric
3:17.75
5/2
3:34.22
13
0
UC38
Anderson, Bruce
2:54.77
NS
NS
0
GSM
Doyle, Benn
2:53.00
NS
NS
0
WMAC
Holland, David
2:50.00
NS
NS
0
PBM
Moreno, Al
3:02.15
NS
NS
0
CMS
Scott, Greg
2:44.08
NS
NS
0
ARIZ
Vargas, Daniel
2:56.05
NS
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
KM
Hamm, Michael
2:55.64
7/4
2:59.70
1
11
PALM
Slowey, Michael
3:00.82
7/3
3:00.26
2
9
O*H*
Wasserman, Neil
3:01.73
7/6
3:01.57
3
8
MICH
Parker, Randy
3:02.78
7/2
3:03.18
4
7
CMS
Louie, Jamie
3:03.99
7/7
3:05.00
5
6
RHMS
Rider, Lee
3:00.00
7/5
3:07.75
6
5
NEM
Battistini, Rick
3:17.99
6/5
3:15.03
7
4
SKY
Haberek, Cork
3:06.10
7/1
3:15.06
8
3
MINN
Evers, John
3:10.00
7/8
3:16.75
9
2
DAM
Woodruff, David
3:19.70
6/6
3:23.23
10
1
MINN
Kopp, Lindsey
3:28.00
6/1
3:23.87
11
0
AKMS
Withoff, David
3:23.00
6/2
3:26.68
12
0
MICH
Aumiller, Joe
3:23.58
6/7
3:26.91
13
0
PCCM
Anderson, Robert
3:18.93
6/3
3:30.43
14
0
MELO
Pinto, Harlan
3:29.54
6/8
3:33.30
15
0
MICH
Phillips, Mike
3:16.91
6/4
3:34.38
16
0
SFTL
Larson, Allen
4:03.07
1/8
4:04.43
17
0
UC21
Gerlich, Peter
4:55.56
1/7
4:46.13
18
0
KISU
Carlsen, Glenn
3:03.34
NS
NS
0
MICH
Forgione, David
6:37.12
NS
NS
0
WMAC
Hoganson, Robert
3:30.00
NS
NS
0
MINN
Hullsiek, Ted
3:35.00
NS
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IM
Dahlberg, Peder
3:06.78
4/5
3:01.42
1
11
OREG
Stark, Allen
2:59.99
4/4
3:03.39
2
9
CMS
MacDonald, Lee
3:10.00
4/3
3:13.35
3
8
1776
Dougherty, Stephen
3:16.07
4/6
3:21.34
4
7
WMAC
Millholland, Carl
3:30.00
4/2
3:35.62
5
6
MINN
Bovard, Ralph
3:40.17
4/7
3:35.93
6
5
MINN
Fine, Gary
3:42.00
4/1
3:46.23
7
4
FAST
Baumann, Martin
3:50.00
4/8
3:54.89
8
3
TSUN
Ceci, Louis
4:06.41
2/8
4:22.97
9
2
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PSM
Peterson, Steven
3:20.60
3/5
3:17.88
1
11
CMS
Carney, Kent
3:25.00
3/3
3:21.77
2
9
IM
Wendt, George
3:20.00
3/4
3:22.79
3
8
SWIA
LeMaster, Stan
3:29.19
3/6
3:24.63
4
7
MINN
Pelissier, Jim
3:30.00
3/2
3:38.65
5
6
PSCM
Gemmill, Dave
3:40.00
3/7
3:40.61
6
5
AMS
Bailey, Conner
3:51.15
3/8
3:48.19
7
4
AGUA
Bernstein, Rich
3:45.00
3/1
3:52.69
8
3
WMAC
Pease, Richard
3:55.00
2/7
3:53.20
9
2
NASH
Fuenmayor, Jose
3:52.31
2/6
4:00.59
10
1
WMAC
Corris, Robert
4:00.00
2/5
4:03.26
11
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GRA
Freshley, Mike
3:13.93
2/3
3:20.81
1
11
MINN
Arlander, David
4:10.70
2/4
4:13.36
2
9
T2NM
Wakelin, Fred
4:00.00
5/8
4:19.04
3
8
VMST
Galletly, Sandy
4:33.65
2/1
4:24.84
4
7
RMST
Chadsey, William
3:58.69
2/2
4:36.46
5
6
CMS
Burgess, Thom
4:05.00
NS
NS
0
UC08
Loewe, Raymond
3:34.15
NS
NS
0
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
INDY
Costill, David
3:55.00
1/3
3:43.98
1
11
WMAC
May, George
4:24.13
1/4
4:22.96
2
9
MINN
Kansas, Bill
4:30.00
1/1
4:25.50
3
8
MICH
Martin, Ray
4:09.48
1/2
4:26.47
4
7
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SRM
Stupfel, Norman
5:59.00
1/6
5:01.63
1
11
SCCM
Smith, Christopher
5:09.00
1/5
5:15.27
2
9
Key
NS
No Swim (or No Show)
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home