Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2017 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 2, 2017 - Sun, Aug 6, 2017 )
Event Results
Event 1: Men 1500 M Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MINN
Nelson, Daniel
17:38.00
9/5
19:21.66
1
11
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Monahan, Sean
18:34.25
9/8
17:33.77
1
11
ROSE
Daltorio, Robert
19:23.53
7/4
20:12.80
2
9
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NORT
Rubesch, Maxwell
20:21.96
6/2
19:56.51
1
11
CONN
Duguay, Robert
20:43.90
6/8
20:54.11
2
9
BERK
Hoke, James
20:46.78
5/5
21:00.69
3
8
MINN
Anderson, Joseph
17:31.32
NS
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CONN
Virgil, Jeremy
17:59.20
9/6
17:54.18
1
11
PALM
Malik, Michael
18:45.85
8/5
18:36.25
2
9
WMAC
Girard, Alex
18:30.35
9/1
18:41.83
3
8
DAM
Roper, Matt
18:37.84
8/4
18:59.85
4
7
MINN
Overby, Nathan
21:25.35
4/5
20:43.97
5
6
MINN
Johnson, Luke
21:34.04
4/6
20:47.57
6
5
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ROSE
Popko, David
18:49.89
8/3
18:33.48
1
11
OREG
Miller, Matt
18:55.00
8/2
19:25.70
2
9
GS
Decker, John
19:59.56
7/1
19:40.40
3
8
SFTL
Pardo, Robert
20:06.76
6/4
19:48.12
4
7
1776
Patterson, Thomas
19:50.00
7/7
20:06.64
5
6
MINN
Myers, Scott
21:12.20
5/1
20:59.52
6
5
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SYSM
Rodriguez, Ramses
18:22.63
9/7
18:45.82
1
11
YCFM
Farrell, Andrew
19:05.26
8/1
19:38.32
2
9
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
Dickson, Kurt
17:42.11
9/3
17:39.99
1
11
UC38
Wells, Barton
17:30.27
9/4
17:50.94
2
9
MICH
Anderson, Tony
18:00.23
9/2
17:57.97
3
8
CONN
Reul, Andy
18:55.00
8/6
18:25.28
4
7
SWED
Cordero, Billy
19:50.00
7/2
18:58.19
5
6
PALM
Cook, Andy
19:37.25
7/3
19:22.83
6
5
IM
Brandt, Mark
20:18.52
6/6
21:00.06
7
4
ROSE
Mc Ginley, Patrick
20:44.79
5/4
21:02.12
8
3
MINN
Kough, David
21:56.28
4/7
21:59.57
9
2
MINN
Lulich, Ronald
22:43.51
3/2
22:58.16
10
1
NTXL
Doyle, Michael
21:05.15
5/7
NS
0
MINN
Reinartz, John
20:01.10
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WMAC
Biles, James
19:05.00
8/7
19:14.18
1
11
MTSC
Thain, Doug
20:17.00
6/3
20:01.22
2
9
PSM
Rogers, Randy
19:37.54
7/6
20:08.69
3
8
IM
Seibt, Andreas
21:00.00
5/6
20:20.47
4
7
MOVY
Valley, Eric
20:08.55
6/5
20:27.43
5
6
SGSC
Leier, Brian
20:54.99
5/3
21:30.17
6
5
MACC
Boisvert, Paul
21:18.00
5/8
21:30.19
7
4
MINN
Collins, Craig
21:24.88
4/4
21:47.46
8
3
LSLP
Francis, Lee
20:43.06
NS
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
KISU
Carlsen, Glenn
19:13.38
8/8
19:19.64
1
11
PAA
Gibson, Christopher
19:37.00
7/5
19:53.92
2
9
O*H*
Wasserman, Neil
20:05.00
7/8
20:14.83
3
8
AKMS
Collier, Scott
20:31.68
6/7
20:45.50
4
7
TXLA
Wood, Larry
23:10.00
3/8
20:48.23
5
6
IM
Scanlan, Kevin
20:41.20
6/1
20:48.54
6
5
IAMA
Kealy, Tom
22:58.00
3/7
21:06.53
7
4
NAM
Tribuzi, Scot
22:30.00
3/6
21:36.52
8
3
MICH
Aumiller, Joe
22:04.45
3/4
21:49.53
9
2
DOC
Wright, Robert
21:59.12
4/1
21:59.33
10
1
MINN
Schroeder, Robert
23:00.00
3/1
24:35.22
11
0
SYSM
Kriger, Joel
20:00.00
NS
NS
0
ARIZ
Modjeska, Mark
20:13.81
NS
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GRA
Kerns, Hubie
21:00.00
5/2
21:05.22
1
11
MOVY
Glidden, Chip
21:35.09
4/2
21:22.71
2
9
SFTL
Shead, Timothy
21:30.00
4/3
21:46.06
3
8
WMAC
Watts, David
24:16.24
2/3
24:18.16
4
7
PSM
Carlton, Brian
23:11.28
2/4
24:46.41
5
6
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IM
Wendt, George
22:00.00
4/8
22:01.52
1
11
TOC
Rudloff, Edward
22:10.00
3/5
22:08.38
2
9
SPM
Selles, Carl
22:15.00
3/3
22:21.46
3
8
SWIA
LeMaster, Stan
23:12.57
2/5
22:34.11
4
7
CMS
Carney, Kent
25:00.00
2/6
24:39.66
5
6
DAMM
Russell, Gordon
28:45.00
NS
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Goldbas, Mervyn
26:49.78
2/2
26:19.96
1
11
VMST
Galletly, Sandy
28:32.64
2/8
28:14.90
2
9
SDSM
Bell, John
28:06.27
2/7
35:38.13
3
8
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
OREG
Fasbender, Barry
28:15.31
2/1
29:55.51
1
11
METR
Schloss, Steve
41:05.00
1/3
37:52.71
2
9
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SCCM
Smith, Christopher
32:00.00
1/4
31:52.97
1
11
Age Group 95-99
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
OREG
Lamb, Willard
32:25.81
1/5
37:06.82
1
11
Key
NS
No Swim (or No Show)
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home