Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2016 Pacific Masters Long Course Swimming Championships ( Fri, Jul 22, 2016 - Sun, Jul 24, 2016 )
Event Results
Event 38: Men 200 M Breast
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SCSC
Guyler, Mark
2:35.00
1/4
2:37.50
1
22
UC38
Chew, Anthony
2:50.00
1/6
2:52.15
2
19
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NUTS
Naylor, Jack
2:50.00
1/2
2:56.43
1
22
MEMO
Song, James
3:08.08
2/3
3:06.89
2
19
TOC
Lentz, Graham
3:00.00
NS
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ROSE
Ecklund, Tait
2:50.23
1/7
2:51.10
1
22
TVM
Daene, Markus
2:58.22
1/1
2:52.06
2
19
USF
Davis, Bryant
3:25.00
3/5
3:14.79
3
18
AAM
Lemke, Zebron
3:30.00
NS
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
USF
Dailey, Alexander
2:38.89
1/5
2:39.85
1
22
USF
Renko, John
2:49.12
1/3
2:54.44
2
19
MEMO
Hertzer, Keith
3:14.50
2/1
3:22.77
3
18
SAC
Hurndon, Reuben
3:10.90
NS
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
USF
Mc Bride, Patrick
2:59.50
2/4
2:59.75
1
22
MELO
Stietzel, Kent
3:09.47
2/6
3:09.69
2
19
USF
Mai, Ping
4:00.00
4/5
3:58.72
3
18
TSUN
Denton, Joe
3:17.21
NS
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
STAN
Miller, Tim
2:58.35
1/8
2:54.37
1
22
MEMO
Lopez, David
3:45.86
4/4
3:45.28
2
19
WCM
France, Kermit
3:40.00
3/7
3:53.98
3
18
MELO
Shepherd, Peter
4:12.88
4/6
3:55.96
4
17
USF
Dudley, Raymond Adams
5:00.00
5/5
4:23.75
5
16
USF
Robinson, Darrell
3:50.00
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
RHMS
Laudenslager, Greg
3:07.80
2/5
3:10.83
1
22
USF
Ewing, Jack
3:11.55
2/2
3:14.33
2
19
TVM
Hektner, Eric
3:26.49
3/3
3:23.73
3
18
MELO
Pinto, Harlan
3:34.95
3/2
3:41.21
4
17
MEMO
Chew, Thomas
4:12.00
4/3
4:00.86
5
16
USF
Lundgren, Steven
4:40.00
5/4
4:40.20
6
15
USF
Young, Stephen
5:45.00
5/6
5:43.39
7
14
QSS
Yuen, Matt
3:19.00
NS
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NSMS
Swenor, Gary
3:16.99
2/8
3:19.04
1
22
PCCM
Anderson, Robert
3:18.93
3/4
3:45.45
2
19
USF
Boreyko, Valeriy
8:00.00
6/4
4:05.70
3
18
USF
Orbelian, George
8:00.00
6/5
4:27.07
4
17
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MAM
Clemmons, Jim
3:12.50
2/7
3:23.25
1
22
USF
Dahlin, Duke
3:40.90
3/1
3:38.50
2
19
CMAM
Kennedy, James
3:43.26
3/8
3:47.81
3
18
TCAM
Fogarty, Peter
3:32.15
3/6
3:50.08
4
17
CMAM
Cort, Doug
4:25.20
4/7
4:15.04
5
16
USF
Kunihara, Daniel
7:45.00
5/2
4:33.54
6
15
USF
Bortman, Henry (Camo)
10:00.00
6/3
5:26.87
7
14
USF
Gelfond, Michael
8:00.00
5/7
5:51.43
8
13
CRUZ
Wilson, Joel
3:15.00
NS
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SMM
Fasbender, Barry
4:35.75
4/8
4:23.41
1
22
WCM
Lane, Ed
4:29.29
4/1
4:25.19
2
19
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
USF
Fleming, Jack
4:17.48
4/2
4:29.99
1
22
USF
Galvin, Barry
5:40.00
5/3
5:42.40
2
19
Key
NS
No Swim (or No Show)
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home