Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2016 NE-LMSC & Colonies Zone SCM Championships ( Fri, Dec 9, 2016 - Sun, Dec 11, 2016 )
Event Results
Event 29: Women 400 M Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC02
Kent, Sonja
5:15.00
7/6
4:58.33
1
17
GWDM
Swalec, Caitlin
5:45.00
6/2
5:32.47
2
15
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CRM
Lee, Alexandra
4:55.00
8/7
4:45.01
1
17
CRM
Aubin, Alana
4:55.69
8/3
4:58.78
2
15
MAMA
Amico, Victoria
7:42.00
2/7
7:37.25
3
14
NMEG
Dombrowski, Sarah
5:18.58
7/8
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
BUMS
Mancuso, Elizabeth
4:46.50
8/6
4:40.99
1
17
CONN
Bernstein, Heather
5:13.00
8/10
5:17.77
2
15
WMS
Howell, Ginger
5:29.68
6/5
5:25.76
3
14
MAMA
Wolf, Jenny
6:00.00
5/4
5:35.22
4
13
CRM
Littee, Danielle
6:11.99
4/5
6:12.51
5
12
CONN
Bey, Madeline
7:04.00
3/2
6:23.67
6
11
MAMA
Afanasewicz, Elizabeth
6:40.00
4/1
6:26.81
7
10
CONN
Guglielmo, Nicole
7:04.00
3/9
6:40.10
8
9
ADMS
King, Sarah
9:00.00
1/6
9:47.46
9
8
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CRM
Hunnewell, Becky
4:50.00
8/4
4:47.75
1
17
GSP
Williams, Melinda
4:46.49
8/5
4:50.67
2
15
CRM
Downing, Jennifer
5:02.72
8/2
5:01.35
3
14
MAMA
Doleski, Shannon
5:35.01
6/7
5:34.94
4
13
MAMA
Lorang, Janet
5:42.00
6/8
5:35.39
5
12
CRM
Hettenbach, Maria
5:33.46
6/4
5:36.98
6
11
SWMR
Winslow, Stephanie
6:20.00
4/6
6:14.03
7
10
CONN
Burns Gallagher, Kelly
7:00.00
3/3
6:54.93
8
9
MAMA
Scott, Elizabeth
8:57.05
1/5
7:14.90
9
8
SWMR
Beveridge, Jillian
5:45.00
6/9
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GSP
Crusco, Kysa
4:57.81
8/8
5:00.83
1
17
WCMS
Hindle, Lori
5:10.00
8/1
5:15.80
2
15
SWS
Biskovich, Karin
5:30.00
6/6
5:16.89
3
14
GSP
Baudis, Christina
5:23.86
7/1
5:33.74
4
13
CONN
Madonia, Jennifer
5:31.72
1/9
5:39.09
5
12
WMS
Dinsmore, Sharon
6:10.50
5/10
6:23.42
6
11
CONN
Sega, Ally
7:11.97
3/1
7:06.71
7
10
UC02
Bergeron, Victoria
8:00.00
2/2
NS
0
ABC
Kavanagh, Hillary
5:45.18
6/1
NS
0
STOW
Krier, Kira
6:32.60
4/2
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CRM
Garland, Sue
5:53.99
5/6
5:46.57
1
17
PITY
Langlois, Claire
6:20.00
4/4
6:02.01
2
15
PITY
Roccabruna, Amy
6:30.00
4/7
6:38.44
3
14
WAY
Olsen, Jennifer
5:06.51
8/9
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
STOW
Brynn, Charlotte
5:15.00
7/5
5:11.77
1
17
CVMM
Weiderman, Jennifer
5:15.58
7/4
5:17.59
2
15
GWDM
Delorey, Laura
5:25.89
7/10
5:18.94
3
14
NMEG
Emblidge, Cecilia
5:16.50
7/7
5:27.56
4
13
MESC
Crans, Mara
6:45.03
3/5
6:00.64
5
12
WMS
Jakubowski, Beth
6:00.00
5/7
6:02.37
6
11
WAM
Dickson, CJ
6:00.95
5/3
6:03.91
7
10
CRM
Pasterczyk, Christine
6:10.01
5/1
6:08.88
8
9
SRPM
Meyers, Kimberly
6:30.00
4/3
6:16.01
9
8
ABC
Barlow, Jennifer
7:00.00
3/7
6:28.51
10
7
WMS
Marquis, Lisa
7:30.00
2/4
6:34.66
11
6
GWDM
Flynn, Sandra
8:04.00
2/9
7:25.74
12
5
MAMA
Beconi, Maria
8:20.00
2/1
7:48.22
13
4
MAMA
Quinan, Sharon
10:38.00
1/7
8:50.43
14
3
SRPM
Goldsmith, Louise
6:30.00
4/8
DQ
0
KING
Harvey, Lori
6:35.00
4/9
NS
0
UCLB
Holland Sparages, Margaret
7:17.00
2/6
NS
0
SWMR
KielyKilpatrick, Carolyn
28:00.00
1/8
NS
0
NEM
McLean, Meagan
7:55.85
2/8
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GSP
Grilli, Tracy
5:16.88
7/3
5:25.55
1
17
GSP
Stokes, Karin
5:36.79
6/3
5:37.14
2
15
GWDM
Cheney, Jane
5:51.64
6/10
5:49.58
3
14
GBM
Gallagher, Sally
6:10.00
5/9
6:08.57
4
13
ABC
Randall, Romaine
6:49.05
3/6
6:39.53
5
12
SRPM
Fleming, Jill
7:49.00
2/3
6:47.43
6
11
PITY
Florio-Jefferys, Joanna
6:50.84
3/4
6:59.74
7
10
CRM
Rappaport, Nancy
6:41.88
4/10
DQ
0
MESC
Hallett, Connie
5:22.12
7/2
NS
0
CRM
Jensen, Sue
6:20.82
NS
NS
0
MESC
Torrey, Pamela
5:10.59
NS
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GSP
Estel, Beth
5:23.00
7/9
5:18.55
1
17
KEEN
Johnston, Nancy
5:52.01
5/5
5:48.66
2
15
PITY
Dickson, Mary
7:12.00
3/10
6:57.93
3
14
UCLA
Hibben, Veronica
5:11.29
NS
NS
0
UC02
Landess-Towne, Susan
6:40.00
NS
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NMEG
Hayes, Christie
6:08.03
5/8
5:50.12
1
17
PITY
West, Barbara
7:00.00
3/8
6:50.06
2
15
SYSM
Mitchell, Carol
7:15.00
2/5
7:10.01
3
14
STOW
Needham, Cynthia
9:18.61
1/4
8:50.49
4
13
CRM
Shenouda, Baheya
13:12.66
1/3
14:23.71
5
12
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
YNS
Slifer, Kathy
6:08.25
5/2
6:06.19
1
17
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home