Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2016 SPMS and Southwest Zone Spring SCY Championship ( Sat, Apr 16, 2016 - Sun, Apr 17, 2016 )
Event Results
Event 18: Mixed 500 Y Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CVMM
Barlev, Stephanie
6:00.00
8/2
5:45.90
1
20
MVN
Christiansen, Emily
6:50.00
5/1
5:58.23
2
17
ROSE
Walls, Lauren
7:30.00
3/4
6:33.43
3
16
GRA
Young, Allyson
7:13.00
4/2
6:53.59
4
15
Age Group 18-24 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GRA
Hoyt, Trevor
5:00.00
11/4
4:57.99
1
20
GRA
Acosta - Gomez, Misael
5:55.03
8/6
5:30.35
2
17
Age Group 25-29 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WH2O
Lorion, Marisa
7:00.00
NS
NS
0
Age Group 25-29 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WH2O
Stryker, Samuel
5:35.00
10/8
5:14.11
1
20
Age Group 30-34 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Parker, Emily
5:18.44
11/9
5:18.85
1
20
VCM
Raffaelli, Cori
5:30.00
10/7
5:27.16
2
17
ROSE
Stengel, Julia
6:26.92
6/7
6:15.82
3
16
LVM
Colavito, Violet
6:35.00
12/6
6:30.32
4
15
GRA
Browne, Julia
5:46.06
9/7
6:31.18
5
14
ROSE
Odonnell, Meghan
7:42.13
3/9
7:06.25
6
13
Age Group 30-34 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GRA
Jaben, Max
4:32.22
11/5
4:35.41
1
20
UCLA
Penneys, David
5:18.00
11/2
5:10.80
2
17
ROSE
Martin, Matthew
5:50.00
9/1
5:31.15
3
16
WH2O
Hochstrasser, James
5:35.80
10/9
5:35.12
4
15
ROSE
Hsu, Howard
5:40.00
9/6
5:45.79
5
14
NOVA
Bolcoa, Scott
6:00.00
8/3
6:10.74
6
13
SCMC
Liebowitz, Daniel
6:07.54
7/6
6:17.25
7
12
Age Group 35-39 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Golden, Dani
6:15.05
7/1
5:26.55
1
20
LVM
Giovanni, Melissa
5:45.00
9/4
5:32.96
2
17
LVM
Turchin, Jennifer
6:59.00
4/5
7:00.80
3
16
LBG
Lind, Augusta
6:50.00
NS
NS
0
Age Group 35-39 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
RAA
Popko, David
5:50.00
9/9
5:32.40
1
20
GRA
Paggi, Gregory
6:10.12
7/7
5:35.44
2
17
MVN
Ramirez, Miguel
6:15.00
7/8
6:00.06
3
16
Age Group 40-44 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GRA
Shikiya-Pascucci, Julie
6:12.52
7/3
6:15.95
1
20
LVM
Wegner, Karin
6:28.24
6/3
6:20.58
2
17
LVM
Bowe, Pamela
7:00.00
4/4
7:31.66
3
16
ROSE
Huang, Chi-Ying
7:37.53
3/7
8:29.55
4
15
GRA
Shenkman, Heather
8:50.00
2/3
9:08.54
5
14
WIND
Lewis, Cynthia
5:17.66
NS
NS
0
Age Group 40-44 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LVM
Wegner, Dan
4:53.15
11/6
5:00.46
1
20
ROSE
Passos, Andre
5:40.00
9/5
5:28.58
2
17
ROSE
Keim, John
6:00.00
8/8
5:30.99
3
16
WH2O
Sinel, Craig
5:30.00
10/4
5:34.08
4
15
GRA
Price, Joel
8:00.00
2/6
6:55.79
5
14
BGWM
Sheela, Brock
6:22.22
NS
NS
0
Age Group 45-49 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CVMM
Weiderman, Jennifer
6:06.25
7/5
6:04.16
1
20
GRA
Mikels, M. Heather
6:40.71
5/4
6:35.88
2
17
SWM
Grotsky, Heidi
7:05.24
4/3
7:09.70
3
16
ROSE
Hughes, Suzanne
7:00.00
4/7
7:24.59
4
15
WIND
Gellatly, Jill
5:29.86
NS
NS
0
Age Group 45-49 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
HNAQ
Magee, Mark
5:09.36
11/7
5:07.39
1
20
OREG
Sullivan, Scot
5:12.90
11/8
5:12.41
2
17
SCMC
Edge, Jonathan
5:11.68
11/3
5:19.48
3
16
MELO
Kaloust, Scott
5:49.24
9/2
5:39.55
4
15
ROSE
Borton, Dan
5:59.25
8/4
5:57.35
5
14
GRA
Lucero, Michael
5:08.74
NS
NS
0
Age Group 50-54 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CVMM
Cleavenger, Becky
5:46.36
9/3
5:45.37
1
20
LVM
Adams, Kari
6:19.00
6/6
5:53.61
2
17
LVM
Ashworth, Michelle
6:25.50
6/4
6:23.21
3
16
WH2O
Karlin, Olivia
6:17.65
6/5
6:23.97
4
15
CTM
Simons, Linda
6:30.00
6/8
6:40.31
5
14
BGWM
Edwards, Kris
6:38.59
NS
NS
0
MYST
Palis, Regina
8:00.00
NS
NS
0
Age Group 50-54 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CVMM
Koehler, Doug
5:30.20
10/3
5:28.65
1
20
NOVA
Crosson, Jeffrey
5:40.00
10/1
5:36.65
2
17
ROSE
Mc Ginley, Patrick
6:10.00
7/4
5:49.93
3
16
NOVA
Inouye, Darren
6:40.00
5/5
6:03.50
4
15
WH2O
Kirvan, David
6:40.00
5/6
6:12.52
5
14
ARIZ
Everett, Douglas
6:41.48
5/7
7:02.68
6
13
NOVA
Collins, Michael
5:24.37
NS
NS
0
Age Group 55-59 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Knight, Beth Lutz
5:50.00
8/5
5:38.75
1
20
SCMC
Ellington, Cheri
6:15.00
7/9
6:22.78
2
17
ROSE
Gold, Susan
6:45.00
5/8
6:26.81
3
16
LBG
Powers, Patricia
7:15.26
4/9
7:16.41
4
15
LVM
Duggan, Terese
7:52.00
2/5
7:58.25
5
14
TSTT
Cook, Cindy
9:05.23
2/2
8:11.77
6
13
LVM
Saul-Zachau, Joanne
6:39.68
NS
NS
0
GRA
Tanner, Lisa
10:00.00
NS
NS
0
Age Group 55-59 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SCAQ
Thomas, Bruce
5:26.79
10/5
5:11.28
1
20
LVM
Jaffee, Laurence
5:48.00
9/8
5:25.98
2
17
UCLA
Morales, Tito
5:28.59
10/6
5:33.27
3
16
PSM
Nalli, Lyle
5:25.00
11/1
5:36.86
4
15
GRA
Jensen, Dan
5:35.53
10/2
5:38.02
5
14
MYST
Holbeck, John
6:03.00
8/9
6:06.84
6
13
SDSM
Genz, Michael
6:30.00
6/2
6:12.91
7
12
NOVA
Serbia, George
6:00.00
8/7
6:14.23
8
11
MVN
Dozier, Earl
6:43.00
5/3
6:14.49
9
9
LVM
Wyson, Joseph
6:26.81
12/5
6:29.32
10
7
GRA
Hartmire, David
6:05.00
8/1
6:31.06
11
6
LVM
Arpin, Dave
6:15.00
7/2
6:37.33
12
5
SDSM
Jett, Darrell
6:45.00
5/2
6:46.84
13
4
MVN
Taylor, Jeff
6:35.69
12/4
6:47.12
14
3
GRA
Ruppert, William
10:00.00
2/4
7:05.37
15
2
TSTT
Georges, Chris
6:59.29
NS
NS
0
SCAQ
Ireland, Bill
5:42.47
NS
NS
0
UCLA
Magit, Brad
5:45.00
NS
NS
0
CARL
Penfield, John
6:49.02
5/9
NS
0
Age Group 60-64 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WH2O
Seaton, Jessica
7:25.00
3/5
7:18.70
1
20
Age Group 60-64 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LVM
Fulljames, Rick
6:59.00
4/6
6:54.15
1
20
CVMM
Losinski, Mark
7:30.00
3/6
7:07.55
2
17
RAA
Vesely, Larry
10:20.61
1/6
10:00.18
3
16
Age Group 65-69 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LVM
Canto, Susan
9:00.00
2/8
8:48.38
1
20
OJAI
Goodman, Lois
9:21.00
2/9
9:18.85
2
17
SDSM
Dunbar, Barbara
6:39.59
NS
NS
0
ARIZ
Gillies, Judy
7:52.03
NS
NS
0
Age Group 65-69 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
Bailey, Hop
7:06.78
4/8
7:00.66
1
20
UC44
Durell, Bill
7:50.00
3/1
7:47.91
2
17
ROSE
Farmer, Michael
7:38.11
3/3
DQ
0
Age Group 70-74 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LVM
Conboy, Pam
11:50.00
1/4
9:48.72
1
20
Age Group 70-74 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
VCM
Raffaelli, Larry
7:40.00
3/8
7:08.14
1
20
CVMM
Freeman, Frank
7:24.84
4/1
7:31.37
2
17
MRSC
Thomson, Stuart
7:40.52
3/2
7:39.01
3
16
LVM
Stone, Robert
10:20.59
1/5
9:36.67
4
15
Age Group 75-79 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
FMT
Bergstrom, Robert
8:45.00
2/7
8:20.81
1
20
Age Group 90-94 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ROSE
Kornfeld, Maurine
12:11.10
NS
NS
0
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home