Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2014 NE-LMSC SCM Champs Meet & Zones North ( Fri, Dec 12, 2014 - Sun, Dec 14, 2014 )
Event Results
Event 22: Men 100 M Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Show 2014 Virtual Colonies Zone Championship
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WAM
Coffin, Spencer
56.74
12/5
56.74
1
17
BUMS
Yburan, Jan
55.99
13/2
56.84
2
15
WAM
Bissett, Gregory
57.99
12/4
58.18
3
14
WAM
McGahie, Brian
1:00.80
11/2
59.26
4
13
BUMS
Kostelecky, Nicolas
56.00
13/10
1:00.48
5
12
SWMR
Jelaska, Duje
1:01.88
10/6
1:00.97
6
11
WAM
Mitchell, Craig
1:06.24
8/8
1:05.63
7
10
WAM
Morette, Kyle
1:30.00
2/3
1:27.61
8
9
CMSC
Zhitnik, Alex
1:53.00
1/7
1:39.64
9
8
NUSC
Desrochers, Nate
55.55
NS
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CMSC
Veatch, Kyle
56.00
13/9
53.94
1
17
GBM
Pozzetta, Lucas
56.00
13/1
56.61
2
15
MINN
Rosales Yepez, Jose
55.70
13/3
57.01
3
14
CMSC
Mc Inerney, Scott
58.49
12/3
59.07
4
12.5
SWMR
Wallace, Connor
1:01.00
11/1
59.07
4
12.5
UCLB
Hale, Matthew
59.00
12/1
59.11
6
11
GBM
Schuster, Kevin
58.89
12/8
59.34
7
10
SWMR
Kleinert, Ryan
1:02.00
10/3
1:01.87
8
9
WAM
Stucker, William
1:05.51
8/5
1:06.47
9
8
LANE
Jackman, Derek
1:08.00
7/3
1:10.23
10
7
WAM
Vanacore, Mark
1:25.00
2/6
1:23.37
11
6
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CMSC
Emmons, Michael
53.99
13/5
54.98
1
17
MIT
Mueller, Joshua
1:07.18
7/6
1:02.72
2
15
SFTL
Sigalus, Aleksandr
1:06.33
8/2
1:05.29
3
14
LANE
Lawson, William
1:07.50
7/7
1:06.39
4
13
LANE
Moynihan, Brian
1:08.30
7/9
1:10.56
5
12
NEM
Korkut, Erman
1:10.00
6/4
1:12.02
6
11
WAM
Jonas, Tzvi
1:14.44
5/9
1:14.15
7
10
SWMR
Mulcahy, Seann
1:14.00
5/8
1:17.86
8
9
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SWMR
McKenna, Brian
54.64
13/4
53.72
1
17
MAMA
Doucet, Douglas
57.19
12/6
57.28
2
15
BAM
Leake, Michael
1:00.00
11/4
59.78
3
14
GBM
Whitford, Matthew
1:02.32
10/2
1:01.19
4
13
GBM
Westgeest, Bart
1:06.00
8/3
1:03.76
5
12
UCLB
Graber, Mark
1:02.84
10/1
1:04.91
6
11
CMSC
Dean, Nathaniel
1:03.71
9/7
1:05.41
7
10
GBM
Danielson, Kurt
1:10.00
6/6
1:08.74
8
9
GBM
Cloitre, Christophe
1:08.15
7/2
1:10.07
9
8
CMSC
Sampat, Anuj
1:13.41
5/3
1:14.51
10
7
NEM
Rose, Bruce
1:21.53
3/3
1:16.48
11
6
WALT
Markert, Phil
1:16.60
4/7
1:17.26
12
5
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GSP
Ohman, Niclas
54.27
13/6
55.44
1
17
PITY
Crawford, Craig
55.00
13/7
57.27
2
15
MESC
Lecrone, Timothy
59.10
12/10
57.35
3
14
LANE
Fehlau, Brian
59.50
11/5
57.64
4
13
GWDM
Phillips, Tom
1:01.00
11/9
58.31
5
12
GBM
Harker, Travis
59.68
11/6
59.65
6
11
UCLB
Dornaus, David
1:00.38
11/7
1:02.27
7
10
WAM
Sharon, Gil
1:02.00
10/7
1:05.84
8
9
LANE
Day, Matt
1:09.67
6/5
1:11.96
9
8
PITY
Foley, Stephen
1:20.57
3/4
1:16.83
10
7
CMSC
Dragoni, Stephen
1:15.47
4/6
1:17.14
11
6
SFTL
Martz, Adam
1:21.19
3/7
1:19.83
12
5
LANE
White, Alan
1:24.77
3/10
1:25.54
13
4
SWMR
Duru, Kaan
59.45
NS
NS
0
SIMM
Hersh, Craig
59.99
NS
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SWMR
Gilson, Matthew
58.90
12/2
59.39
1
17
WCMS
Williams, Michael
58.00
12/7
59.60
2
15
WCMS
Blood, Jonathan
1:00.49
11/3
59.76
3
14
SIMM
Clarke, David
1:01.50
10/5
1:03.63
4
13
WCMS
Strehle, Andrew
1:02.67
10/9
1:03.73
5
12
WM
Levy, Dan
1:03.80
9/3
1:03.88
6
11
CMSC
Quinn, Thomas
1:06.54
8/1
1:05.02
7
10
NMEG
Gerber, Robert
1:04.50
9/9
1:05.45
8
9
THOR
Hall, Matthew
1:10.57
6/2
1:08.98
9
8
GBM
Schultz, Richard
1:08.00
7/8
1:09.16
10
7
BSCH
Lang, David
1:13.00
5/6
1:09.78
11
6
GSP
McDermot, Patrick
1:11.67
6/1
1:11.89
12
5
UCLB
Chestnut, Wendell
1:20.00
3/5
1:13.58
13
4
NMEG
Marrinan, Neil
1:48.00
1/4
1:34.72
14
3
CMSC
Anthos, Ed
1:00.11
NS
NS
0
THOR
Carter, Seanbaker
1:05.40
NS
NS
0
SWMR
Sayles, Douglas
1:06.58
NS
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UVRA
Bedford, Fritz
55.76
13/8
55.14
1
17
MESC
Pride, Douglas
59.00
12/9
57.94
2
15
BUMS
Anderson, James
1:02.17
10/8
1:00.57
3
14
CMSC
Autissier, Patrick
1:01.25
11/10
1:02.24
4
13
CONN
Gunzl, Arthur
1:03.81
9/8
1:02.91
5
12
GBM
Gendreau, Edmund
1:02.00
10/4
1:03.19
6
11
UCLB
Gordon, Peter
1:05.99
8/7
1:06.24
7
10
LANE
Barrus, Steve
1:07.37
7/4
1:06.64
8
9
GBM
Schmuhl, Frederick
1:08.56
7/1
1:08.19
9
8
SRPM
Meier, Bill
1:03.00
10/10
1:08.73
10
7
GBM
Moran, Terence
1:10.24
6/3
1:08.76
11
6
CMSC
Philpy, Paul
1:10.50
6/8
1:09.99
12
5
GBM
Madden, Peter
1:20.00
3/6
1:10.64
13
4
YNS
Dearmin, Carl
1:16.92
4/3
1:11.60
14
3
YNS
Sandt, Mark
1:12.65
5/5
1:13.68
15
2
WAM
Arsenault, Paul
1:14.85
5/1
1:16.04
16
1
SRPM
O'Donnell, Steve
1:45.00
1/5
1:17.55
17
0
WAM
Shattuck, Doug
1:37.00
2/1
1:20.77
18
0
SRPM
Ramirez, Francisco
1:25.00
2/5
1:23.08
19
0
THOR
Mackin, Robert
1:24.00
3/9
1:24.46
20
0
BOSY
Pierce, Andrew
1:22.00
3/8
1:26.49
21
0
WM
Burkhardt, Martin
1:14.90
NS
NS
0
LANE
Coombs, John
1:12.00
NS
NS
0
MESC
Endicott, John
1:03.10
NS
NS
0
WM
Polhill, Brad
1:12.00
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GBM
Davis, Guy
1:00.50
11/8
1:01.79
1
17
NEM
Phillips, Timothy
1:03.50
9/6
1:03.35
2
15
PAA
Gibson, Christopher
1:03.68
9/4
1:03.61
3
14
CMSC
Wallace, Thomas
1:05.50
9/10
1:05.24
4
13
UCLB
Davis, Bill
1:06.33
8/9
1:05.37
5
12
CMSC
Alexander, Mark
1:05.71
8/4
1:06.12
6
11
LANE
O'Brien, David
1:03.00
9/5
1:08.05
7
10
ABC
McLaughlin, Brian
1:13.24
5/7
1:12.31
8
9
BUMS
Goldberg, Bennett
1:18.00
4/2
1:18.07
9
8
ABC
Geist, Dan
1:34.00
2/2
1:26.18
10
7
UCLB
Estabrook, Todd
1:12.00
NS
NS
0
GBM
Mack, Tom
1:08.63
NS
NS
0
NMSC
Rowe, Charles
2:03.00
NS
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NEM
Shaw, Greg
1:04.00
9/2
1:04.34
1
17
WAM
Oates, David
1:05.00
9/1
1:05.25
2
15
WAM
Allen, Tim
1:09.00
7/10
1:06.88
3
14
WELL
Donnelly, Kevin
1:06.92
8/10
1:08.65
4
13
GSP
Plencner, Bob
1:10.15
6/7
1:10.80
5
12
UC02
Hauty, Andy
1:10.97
6/9
1:11.10
6
11
SRPM
Olander, John
1:13.20
5/4
1:14.74
7
10
BUMS
Burke, Jay
1:18.00
4/9
1:15.98
8
9
PITY
RyanMann, Duncan
1:18.00
4/1
1:16.04
9
8
GBM
Miller, Steve
1:11.89
6/10
1:16.28
10
7
UCLB
Jaye, David
1:15.63
4/4
1:18.80
11
6
ABC
Garrison, Richard
1:15.00
4/5
1:19.72
12
5
SWMR
Elturkmani, Majed
1:25.00
2/4
1:19.94
13
4
ABC
Garbero, Armando
1:45.00
1/6
1:36.45
14
3
SWMR
Dow, Paul
1:18.00
NS
NS
0
MAMA
Hicks, Robert
1:20.00
NS
NS
0
1776
Martin, Jack
1:06.00
NS
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
BASS
Radimer, John
1:07.00
7/5
1:04.38
1
17
PITY
Rogacki, Daniel
1:05.65
8/6
1:06.91
2
15
GBM
Newkirk, Thomas
1:15.00
5/10
1:13.40
3
14
BUMS
Fiedler, Tom
1:22.86
3/2
1:19.57
4
13
SWMR
McQuiggan, Frank
1:14.13
5/2
1:26.95
5
12
AGUA
Bernstein, Rich
1:18.00
NS
NS
0
SWMR
Morse, Tim
1:30.00
NS
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GWDM
Hutchings, Dick
1:19.89
4/10
1:19.10
1
17
ABC
Pope, James
1:17.86
4/8
1:21.81
2
15
MAMA
Coupe, George
1:24.00
3/1
1:23.84
3
14
ABC
Baxter, David
1:30.00
2/7
1:28.77
4
13
GBM
Read, Philip
1:32.79
2/8
1:40.28
5
12
ABC
Ribush, Nicholas
1:34.30
2/9
1:40.98
6
11
MESC
Pride, H Douglas
1:37.30
2/10
DQ
0
SWMR
Manfredi, Thomas
1:15.50
NS
NS
0
SWMR
Roccabello, John
2:18.00
1/9
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MESC
Kerr, Philip
2:00.00
1/8
2:03.60
1
17
SYSM
Mitchell, Jack
2:09.97
1/2
2:18.30
2
15
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CONN
Alkoff, Howard
1:56.00
1/3
1:50.70
1
17
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home