Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2019 Pacific Masters Long Course Meters Championships ( Sun, Jul 14, 2019 - Sun, Jul 21, 2019 )
Event Results
Event 1: Women 1500 M Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCM
Schafle, Kathleen
21:39.08
4/3
21:39.78
1
21
UCSF
Vanderpoel, Victoria
20:00.00
NS
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
USF
Petrakis, Danae
21:00.00
3/3
20:51.12
1
21
DAM
Mohn, Jennifer
20:53.67
3/4
21:08.97
2
19
WCM
Teasdale-Schafle, Corinne
21:45.71
4/6
21:45.87
3
18
UC38
Albini, Courtney
33:00.00
NS
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
USF
Cline, Bradley
17:30.00
1/4
18:14.14
1
21
CRUZ
Lamb, James
20:00.00
2/4
20:02.81
2
19
MVM
Thomas, Michael
21:30.00
4/4
22:15.03
3
18
MEMO
Harding, Keevan
23:10.00
7/4
23:04.18
4
17
ALB
Rossbach, Alexander
21:25.00
NS
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
USF
Petrakis, Kristina
22:50.00
6/6
22:31.13
1
21
USF
Alwon-Mount, Georgia
28:00.00
10/1
25:13.94
2
19
DAM
Hannigan, Edith
35:35.00
NS
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MAM
Law, David
21:20.00
3/1
21:05.61
1
21
MVM
Pereira, Ed
22:10.50
5/5
22:49.73
2
19
NUTS
Coin, Jake
23:00.00
6/1
23:56.77
3
18
WCM
Teasdale-Schafle, Nolan
30:00.00
11/3
30:07.28
4
17
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCM
Lawrence, Laura
21:17.84
3/7
20:03.06
1
21
DAM
Nehrebecki, Helene
22:36.71
6/4
21:49.78
2
19
SRM
Rueda, Marcela
22:00.00
4/7
21:55.23
3
18
WCM
Chin McCormick, Melissa
25:30.00
9/2
27:24.73
4
17
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
AAM
Lemke, Zebron
19:05.00
1/3
18:35.77
1
21
DAM
Roper, Matt
19:23.55
1/6
19:39.93
2
19
NAMI
Gawlick, Craig
20:21.42
2/1
21:08.61
3
18
MEMO
Song, Jimmy
22:26.70
5/2
23:36.14
4
17
MAM
Dunlap, Ryan
20:50.50
NS
NS
0
MEMO
Gibbons, Kevin
32:00.00
NS
NS
0
BAM
Nagel, Patrick
27:00.00
NS
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CRUZ
Profumo, Tesla
19:35.00
1/2
19:37.18
1
21
MEMO
Flynn, Elizabeth
24:10.00
7/1
25:45.50
2
19
WCM
Crooks, Marni
25:00.00
NS
NS
0
STAN
Keeler, Susan
20:31.50
NS
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
USF
Donlon, Kevin
21:00.00
3/5
21:05.50
1
21
VACA
Hanley, Nicholas
19:50.84
1/7
21:06.27
2
19
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCM
Zamanian, Alison
19:00.00
1/5
18:27.15
1
21
DAM
Tannehill, Aimee
24:05.31
7/2
23:33.71
2
19
USF
Maze, Ghislaine
27:30.00
10/5
27:05.56
3
18
MEMO
de la Torre, Yasuko
28:00.00
10/7
28:02.41
4
17
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SMM
Ghilardi, Nico
20:00.00
2/5
18:46.61
1
21
MAAC
Fahlen, Mark
20:01.39
2/3
20:07.27
2
19
SERC
Connolly, Darrin
20:19.71
2/7
20:36.69
3
18
MEMO
Wehmann, Todd
21:50.00
4/2
22:00.72
4
17
DAM
Morgan, Preston
22:36.70
5/8
22:37.19
5
16
MEMO
Lehnert, Ahren
24:37.74
8/1
26:49.15
6
15
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCM
Boone, Danielle
22:31.88
5/7
22:43.47
1
21
SRM
Bulman, Robin
22:23.16
5/6
23:56.14
2
19
MEMO
Cavalli, Christina
24:30.01
8/3
25:00.66
3
18
USF
Saylor, Alison
35:00.00
13/3
34:48.84
4
17
WCM
Asta, Lisa
37:57.96
13/1
38:31.47
5
16
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Arris, Todd
19:55.00
1/1
19:15.32
1
21
MAM
Hamilton, Rick
20:09.84
2/2
20:06.32
2
19
MAM
Bond, Chris
20:00.00
1/8
20:12.05
3
18
MEMO
Dooley, Paul
22:45.00
6/3
23:00.18
4
17
USF
Paris, Lorenzo
22:33.16
5/1
23:11.78
5
16
USF
Arias, Bernard
24:35.65
8/2
23:59.03
6
15
USF
Levin, Alexander
36:00.00
13/7
30:42.11
7
14
USF
Robinson, John
33:00.00
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NBA
Quick, Sarah
22:00.00
4/1
20:49.44
1
21
MELO
Couch, Stephanie
21:28.20
3/8
21:34.49
2
19
WCM
Cook, Amy
22:44.57
6/5
22:57.67
3
18
USF
Gerhan, Martha
24:00.00
7/3
23:35.94
4
17
DAM
Phalen, Jennifer
25:17.26
9/3
24:39.15
5
16
USF
Sullivan, Lynda
27:00.00
9/8
25:01.01
6
15
WCM
Adler, Felicia
28:45.00
11/5
27:35.31
7
14
USF
Chin, Jian
27:35.00
10/3
27:45.67
8
13
USF
Zipp, Frederika
27:52.01
10/2
27:51.16
9
12
WCM
Schafle, Laura
28:31.22
11/4
27:52.95
10
11
ALB
Carroll, Leah
30:29.17
11/7
31:29.30
11
10
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCM
Boone, Jon
21:06.25
3/2
21:15.86
1
21
USF
Kennedy, Jeff
23:00.00
6/2
22:23.87
2
19
MEMO
Inchausti, Robert
24:11.00
7/8
25:59.06
3
18
USF
Gendreau, David
45:00.00
14/3
40:56.54
4
17
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCM
Heim-Bowen, Suzanne
20:06.32
2/6
20:10.84
1
21
TOC
Meyer, Marguerite
22:15.00
5/3
21:31.76
2
19
MEMO
Rafkin, Louise
24:10.00
7/7
24:15.19
3
18
MEMO
Haufler, Susan
27:00.00
10/4
24:53.92
4
17
TOC
Quinn, Phyllis
24:38.58
8/8
25:31.96
5
16
USF
Klatzkin, Amy
25:00.00
9/4
25:38.83
6
15
MEMO
Benjamin, Marcia
26:01.56
9/7
26:02.47
7
14
DAM
Sprouse, Cecily
32:24.53
12/6
26:47.40
8
13
ALB
Nip, Carol
30:29.17
11/2
30:53.75
9
12
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SRM
Morales, John
20:29.00
2/8
20:30.93
1
21
MAM
Cutting, Steve
21:01.99
3/6
21:05.92
2
19
NBA
Spellberg, Geoff
22:02.22
5/4
22:06.34
3
18
MEMO
Citron, Jeffrey
24:01.88
7/6
23:06.31
4
17
MELO
Pinto, Harlan
23:27.88
7/5
24:09.73
5
16
USF
Coad, David
25:20.00
9/6
24:20.86
6
15
USF
Young, Stephen
32:00.00
12/3
32:10.35
7
14
USF
Morreale, Vincent
33:02.12
13/4
34:17.91
8
13
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
DAM
Guthrie, Sally
24:36.84
8/7
24:31.61
1
21
UC38
Willard, Mimi
26:24.15
9/1
26:30.58
2
19
QSSSJ
Zlotoff, Mara
28:10.00
10/8
28:42.81
3
18
USF
Dunn, Audrey
31:00.00
11/1
30:41.73
4
17
WCM
Kloos, Michelle
32:57.13
12/1
33:07.68
5
16
WCM
Nakell, Linda
40:00.00
14/5
37:23.62
6
15
USF
Niccolls, Dorothy
38:00.00
13/8
38:33.95
7
14
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Ferroggiaro, Fred
22:00.00
4/8
21:04.14
1
21
STAN
Broderick, Tim
23:00.00
6/7
21:06.26
2
19
RAMS
Ryder, Mike
21:31.06
4/5
21:19.51
3
18
DAM
Kahn, Stuart
23:03.94
6/8
23:16.74
4
17
MEMO
Small, Stephen
24:30.30
8/6
23:23.60
5
16
SMST
Winterrowd, Dan
24:23.09
8/4
24:14.53
6
15
USF
Ridinger, Kim
24:25.50
8/5
24:34.19
7
14
USF
Gelfond, Michael
35:00.00
NS
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCM
Scott, Stephanie
27:43.00
10/6
27:36.63
1
21
RHMS
Coholan, Annette
30:00.00
11/6
30:12.50
2
19
USF
Pashelinsky, Erin
36:00.00
13/2
34:06.45
3
18
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
USF
Sapirstein, Julian
25:00.00
9/5
24:48.39
1
21
MELO
Crockett, Robert
32:50.94
12/7
32:46.39
2
19
WCM
Feiring, Keith
31:51.28
12/5
33:06.33
3
18
USF
Wiscomb, Lance
33:00.00
12/8
34:17.02
4
17
USF
Boland, John
40:00.00
14/4
41:20.76
5
16
CRUZ
Wilson, Joel
21:15.00
NS
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
USF
Long, Anne
35:10.00
13/6
32:27.84
1
21
DAM
Westergaard, Leslie
33:30.89
13/5
33:04.82
2
19
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCM
Lane, Ed
31:28.10
11/8
31:05.01
1
21
DAM
Norris, Robert
31:41.89
12/4
32:30.99
2
19
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WCM
Mayo, Robert
32:45.00
12/2
34:51.07
1
21
MELO
Sulzbach, John
47:00.00
14/6
44:16.87
2
19
Key
NS
No Swim (or No Show)
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home