Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Reports
Login
2019 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 7, 2019 - Sun, Aug 11, 2019 )
Event Results
Event 27: Men 200 M IM
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Rubin, Yona
2:19.13
22/6
2:15.80
1
11
RIPT
Nguyen, Cory
2:20.78
22/8
2:17.96
2
9
OREG
McComish, Matthew
2:20.10
22/7
2:19.90
3
8
ROSE
Fisher, Sean
2:27.00
20/3
2:26.28
4
7
UTES
Wagner, John
2:20.00
22/2
2:28.03
5
6
USF
Palabrica, Juan Pablo
2:43.32
13/2
2:33.30
6
5
LVM
Gong, Brian
2:38.14
16/2
2:35.75
7
4
UC12
Ghavami, Alex
2:40.81
14/6
2:36.55
8
3
UC33
Stupin, Caleb
2:40.78
14/3
2:43.80
9
2
UC38
Beseris, Ethan
2:40.00
15/1
2:48.32
10
1
TSTT
Guardado, Jese
2:42.99
13/5
NS
0
PSCM
Hotta, Meguru
2:11.19
NS
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC06
Novikov, Danila
2:12.30
23/2
2:13.84
1
11
GWSC
Rogers, Nolan
2:12.12
23/6
2:14.35
2
9
SBM
Lin, Curtis
2:20.12
22/1
2:18.43
3
8
EBAT
Greer, George
2:25.50
21/1
2:21.03
4
7
MVN
TerBush, Ryan
2:30.37
19/5
2:21.63
5
6
NTXL
Sussmeier, Robert
2:18.00
22/3
2:23.20
6
5
MVN
Hubbard, Garrett
2:18.00
22/5
2:24.70
7
4
CVMM
Barmann, Andrew
2:40.01
15/8
2:24.78
8
3
PALM
Sites, Tyler
2:27.98
20/2
2:26.13
9
2
ARIZ
Windle, Zachary
2:39.92
15/4
2:29.83
10
1
ROSE
Lum, Andrew
2:40.50
14/5
2:31.88
11
0
LAPS
Pierce, Jonathan
2:34.87
17/2
2:34.04
12
0
HFFM
Gutierrez, Michael
2:41.92
14/1
2:36.90
13
0
MVN
Roa, Daniel
2:38.50
16/1
2:38.14
14
0
RMST
Koons, Andrew
2:43.25
13/3
2:39.22
15
0
GRA
Grupp, Gregory
3:10.00
5/5
2:44.22
16
0
NOVA
Babalev, Ivaylo
2:45.00
13/1
2:44.68
17
0
BERK
Materniak, Eric
2:11.06
23/5
DQ
0
SCAQ
Donaldson, Colin
3:00.00
NS
NS
0
SFTL
Kertesz, Kristof
2:25.00
NS
NS
0
USF
Leber, Nathan
2:43.56
NS
NS
0
UC32
Schmuhl, Stephen
2:15.21
23/7
NS
0
CVMM
Wahnishe, Ore
2:40.01
NS
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
FREE
Bezugliy, Alexander
2:11.32
23/3
2:11.10
1
11
SDSM
Kukharskyi, Sergii
2:15.77
23/1
2:15.18
2
9
HOPK
Anderson, Joseph
2:21.80
21/3
2:21.02
3
8
ARIZ
Yagi, Keisuke
2:21.00
21/4
2:21.93
4
7
DAM
Iwamoto, Satori
2:33.21
17/4
2:30.56
5
6
SDSM
Hershberger, Jordan
2:35.00
17/1
2:33.17
6
5
GRA
Cook, Jacob
2:40.00
15/6
2:34.09
7
4
SFTL
Wenzel, Serge
2:30.68
19/2
2:36.52
8
3
DKTA
Smith, Ben
2:31.33
19/8
2:38.06
9
2
SFTL
Jackwin, Eric
2:42.44
13/4
2:38.89
10
1
MVM
Pereira, Ed
2:46.20
12/3
2:47.43
11
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UCLA
Rogan, Markus
2:10.00
23/4
2:07.84
1
11
UCLA
Rector, Joel
2:32.71
18/2
2:25.03
2
9
NOVA
Ryan, Keith
2:22.00
21/2
2:25.41
3
8
PSCM
Carpenter, Alex
2:29.12
20/1
2:27.31
4
7
GAJA
Snyder, Dan
2:31.28
19/1
2:27.66
5
6
UC33
Morris, Jeffrey
2:30.53
19/3
2:28.80
6
5
GRA
Hochstrasser, James
2:44.36
13/7
2:37.95
7
4
UMAC
Strahota, Jeffrey
2:49.42
11/5
2:39.44
8
3
SON
Bost, Chris
2:21.94
21/6
2:40.10
9
2
SLOM
Gibbons, Daniel
2:33.08
18/1
2:40.57
10
1
CMS
Bergford, Brian
2:49.28
11/4
2:42.97
11
0
SFTL
Wenzel, Phil
2:45.00
13/8
2:50.28
12
0
ROSE
Pansing, Craig
2:55.00
9/5
2:54.90
13
0
MILEN
Campos, Jorge
2:50.50
10/5
2:55.47
14
0
MEMO
Song, Jimmy
2:59.99
8/7
2:55.89
15
0
NOVA
Bolcoa, Scott
2:48.63
12/7
2:57.81
16
0
SLOM
Palmer, Ben
2:29.37
20/8
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NICK
Stimson, Eric
2:25.55
20/4
2:17.43
1
11
PSM
Gray, Trever
2:18.00
22/4
2:24.13
2
9
SFTL
Garis, Damian
2:26.00
20/5
2:25.67
3
8
ROSE
Schwartz, Joshua
2:40.00
15/2
2:26.10
4
7
ROSE
Popko, David
2:32.59
18/6
2:32.54
5
6
MVN
Herlihy, Brendan
2:35.00
17/7
2:36.00
6
5
NOVA
Blatnik, Jeffrey
2:33.78
17/3
2:37.16
7
4
AQUAC
Sugisawa, Takashi
2:40.15
14/4
2:47.86
8
3
ROSE
Blackway, Derek
3:00.00
8/1
2:49.01
9
2
DAM
Waterson, Kevin
2:50.93
10/6
2:49.08
10
1
GRA
Kim, Steve
2:56.93
9/1
2:51.56
11
0
SDSM
Al-mashat, Hashim
2:58.80
8/5
2:52.03
12
0
RPM
Solberg, Sean
2:59.00
8/6
2:55.63
13
0
TOC
Greenwood, Scott
2:45.00
NS
NS
0
STAN
Lungren, Matthew
2:38.19
16/7
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NOVA
West, Steve
2:16.42
23/8
2:19.01
1
11
KENM
Landreth, John
2:28.50
20/7
2:23.69
2
9
MVN
Cox, Ryan
2:33.23
17/5
2:25.60
3
8
SAWS
Rubocki, John
2:34.58
17/6
2:28.13
4
7
RMST
Baldwin, Craig
2:31.94
18/5
2:29.42
5
6
GRA
Lucero, Michael
2:35.73
17/8
2:32.95
6
5
NOVA
Hoskinson, Jeff
2:27.21
20/6
2:33.59
7
4
MVN
Gunnell, Steve
2:29.71
19/4
2:34.86
8
3
GS
Decker, John
2:33.10
18/8
2:35.87
9
2
RICE
Maeda, Takeshi
2:55.11
9/3
2:42.01
10
1
SNM
Hatch, Eric
2:49.88
11/6
2:42.31
11
0
SCAQ
Hansen, Nelson
2:30.80
19/7
2:44.54
12
0
SDSM
Campbell, Alex
2:39.00
16/8
2:45.47
13
0
PSM
Yamamoto, Jin
2:50.00
11/2
2:46.32
14
0
GRA
Reason, Matt
2:45.65
12/5
2:46.69
15
0
LBG
Giacobe, Drew
2:41.90
14/7
2:49.32
16
0
MILEN
Brenes, Marco
3:09.10
5/4
2:59.30
17
0
UC38
Spencer, Stuart
3:15.00
5/8
3:04.75
18
0
NOVA
Kennedy, Frank
3:05.10
6/6
3:09.41
19
0
SDSM
Parnes, Jason
3:20.00
4/5
3:12.12
20
0
NTXL
Glass, Mark
5:00.00
1/5
3:34.11
21
0
ROSE
Bostrom, Michael
3:50.00
2/4
3:36.90
22
0
RICE
Mastracchio, Dominic
2:50.00
NS
NS
0
SPP
McPeak, Charles
4:00.00
2/2
NS
0
MILEN
Navarro, Jeiko
2:37.16
16/6
NS
0
ARIZ
Schreiber, Tim
3:20.20
NS
NS
0
WH2O
Sinel, Craig
2:24.00
NS
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SKY
Solano, Abraham
2:21.00
21/5
2:24.29
1
11
CMS
Jimenez, Ignacio
2:25.00
21/7
2:26.82
2
9
CMS
Garland, Robert
2:32.00
18/3
2:27.11
3
8
VCM
Shaffer, Mike
2:31.37
18/4
2:32.05
4
7
WIND
Frontis, Scot
2:25.50
21/8
2:32.25
5
6
SDSM
Jones, Kenton
2:39.99
15/5
2:35.47
6
5
DAM
McAdam, Samuel
2:36.06
16/5
2:36.54
7
4
CVMM
Koehler, Doug
2:36.34
16/3
2:36.89
8
3
UC33
Whitten, Hesu
2:49.87
11/3
2:48.02
9
2
GRA
Skelly, Drew
2:50.49
10/4
2:49.07
10
1
UC26
Harman, Brad
3:13.05
5/7
3:03.53
11
0
GRA
Kreger, Jeffrey
3:23.00
3/4
3:15.54
12
0
SKY
Sheets, Eric
3:05.58
6/2
3:25.67
13
0
ROSE
Breitenbach, Ross
2:45.00
NS
NS
0
SFTL
Fischer, Andy
2:37.00
NS
NS
0
ARIZ
Johnson, Kent
2:57.69
NS
NS
0
SKY
Luebbe, James
2:58.70
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SAWS
Erwin, Jeff
2:52.95
10/1
2:35.31
1
11
PSM
Phillips, Daniel
2:40.00
15/7
2:39.03
2
9
TFAM
Doll, Dave
2:48.67
12/1
2:47.55
3
8
SDSM
Given, Michael
2:58.62
8/4
2:54.48
4
7
AWJ
Vazhenin, Igor
2:55.55
9/2
2:55.13
5
6
MVN
Gibson, Mike
3:02.89
7/7
2:55.62
6
5
OPA
Edgerton, Karl
2:50.00
11/8
2:56.24
7
4
SCAQ
Condon, Jeff
3:00.00
7/4
3:01.92
8
3
PSM
Cermak, Gerald
3:04.32
6/5
3:03.99
9
2
SDSM
Harden, Jimmy
3:20.00
4/6
3:04.00
10
1
WAMS
Spangler, Brian
2:58.91
8/3
3:09.15
11
0
CB
Garcia, Juan
3:00.00
7/5
3:11.62
12
0
NOVA
Johnson, Eric
2:35.00
NS
NS
0
1776
Reilly, Jeff
2:52.52
10/7
NS
0
MVN
Santy, James
3:20.26
4/7
NS
0
SWED
Sullivan, James
2:50.90
NS
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UCLA
Morales, Tito
2:32.75
18/7
2:30.98
1
11
ROSE
Stephenson, Dan
2:35.75
16/4
2:35.03
2
9
SCAQ
Kajiwara, Doug
2:40.00
15/3
2:36.67
3
8
SFTL
Zubero, David
2:41.36
14/2
2:36.72
4
7
NCMS
Sanchez, Greg
2:43.26
13/6
2:38.13
5
6
PALM
Dyer, Andy
2:42.01
14/8
2:39.01
6
5
ARIZ
Shake, Scott
2:45.50
12/4
2:43.39
7
4
NOVA
Weissert, Toby
2:50.00
11/1
2:43.76
8
3
PALM
Slowey, Michael
2:52.00
10/2
2:48.67
9
2
YST
Holbeck, John
2:54.23
9/4
2:51.25
10
1
SFTL
Marks, Ronald
2:50.00
11/7
2:51.47
11
0
NMMS
Bleakman, Bruce
2:57.60
9/8
2:55.01
12
0
WH2O
Bordovsky, Mauro
3:02.80
7/2
2:57.30
13
0
GRA
Jensen, Dan
3:00.00
8/8
2:57.66
14
0
SKY
Haberek, Cork
2:53.87
10/8
3:00.26
15
0
CMS
Louie, Jamie
2:48.50
12/2
3:03.37
16
0
CONN
Burbank, Gerald
3:11.50
5/2
3:10.02
17
0
MVN
Mitchell, Robert
3:03.26
7/8
3:10.11
18
0
GRA
Burke, Tom
2:55.15
9/6
DQ
0
UC33
Bonano, Greg
3:10.00
NS
NS
0
NOVA
Fowler, Jamie
2:22.00
NS
NS
0
SCAQ
Ireland, Bill
2:56.46
9/7
NS
0
CVMM
Losinski, Mark
3:40.00
NS
NS
0
CMS
Scott, Greg
2:30.59
19/6
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NMMS
Wilson, Robert
2:46.46
12/6
2:48.05
1
11
SAWS
Clemmons, Jim
2:59.50
8/2
2:54.11
2
9
SALT
Reeves, William
3:06.97
6/1
3:00.42
3
8
WMAC
Millholland, Carl
3:05.00
6/3
3:02.57
4
7
DAM
Kahn, Stuart
3:10.42
5/6
3:02.85
5
6
SDSM
Behun, Bill
3:01.00
7/3
3:06.61
6
5
TTEX
Ravel, Rick
3:03.16
7/1
3:09.55
7
4
CVMM
Edwards, Clive
3:20.81
4/8
3:14.11
8
3
MINN
Bovard, Ralph
3:13.46
5/1
3:27.36
9
2
MVN
Heather, Michael
3:20.24
4/2
3:42.37
10
1
UC33
Case, Bruce
3:28.32
3/6
3:54.50
11
0
ROSE
Tulin, Michael
4:46.11
1/4
4:40.66
12
0
UC33
Bower, Jerry
3:20.00
4/3
NS
0
OREG
Brockbank, Doug
3:03.37
NS
NS
0
VCM
Lucas, James
3:20.00
NS
NS
0
CMS
Mann, Michael
2:35.00
NS
NS
0
PSP
Menduno, Michael
4:00.00
NS
NS
0
SDSM
Russell, Joe
3:24.40
3/5
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
VCM
Kerns, Hubie
2:49.28
12/8
2:47.63
1
11
VCM
Heck, Steven
2:50.50
10/3
2:52.31
2
9
SHARK
Couch, Bob
3:03.50
6/4
3:00.46
3
8
IAMA
LeMaster, Stan
3:06.49
6/7
3:05.14
4
7
PSM
Peterson, Steven
3:15.70
4/4
3:17.62
5
6
MAM
Fitschen, Gary
3:20.55
4/1
3:29.93
6
5
QNA
Jolly, Robert
3:35.65
3/7
3:38.54
7
4
ARIZ
Bailey, Hop
3:34.80
3/2
3:38.66
8
3
PCST
Ebel, Mark
3:34.41
NS
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TAM
Burns, Richard
3:02.00
7/6
2:57.66
1
11
CTMS
Reed, Ed
3:10.23
5/3
3:16.74
2
9
TOC
Elder, James
3:25.00
3/3
3:29.34
3
8
SDSM
Freshley, Mike
3:07.90
6/8
3:31.76
4
7
LAPS
Anderson, Eric
4:00.00
2/6
3:34.77
5
6
SDSM
Walker, Laurence
3:50.00
3/8
4:02.65
6
5
AKMS
Hamilton, Raymond
4:17.80
2/1
4:14.17
7
4
ROSE
Ronay, Peter
4:25.00
NS
NS
0
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Van Horn, William
3:51.05
2/5
3:42.16
1
11
SBM
Farrell, Jeff
3:40.50
3/1
3:44.86
2
9
OREG
Nakata, Ronald
3:56.00
2/3
3:57.57
3
8
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Best, Bob
4:12.00
2/7
4:12.22
1
11
SDSM
Mitchell, Tom
5:31.00
1/3
NS
0
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home