Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Reports
Login
2019 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 7, 2019 - Sun, Aug 11, 2019 )
Event Results
Event 7: Men 800 M Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Woodrow, Blake
9:45.77
12/2
10:04.27
1
11
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GRA
Powers, Casey
9:10.00
12/5
9:15.26
1
11
CVMM
Barmann, Andrew
9:50.00
11/4
9:43.43
2
9
RMST
Koons, Andrew
10:18.29
10/3
10:17.43
3
8
SLOM
Voegele, Cameron
10:39.21
9/2
10:19.24
4
7
UTES
Weber, Jan
10:23.67
10/2
10:26.37
5
6
ROSE
Lum, Andrew
10:40.50
9/1
10:31.87
6
5
MVN
Roa, Daniel
10:00.50
11/2
10:43.85
7
4
GRA
O'Donnell, Patrick
11:10.60
7/7
11:05.36
8
3
MVM
Thomas, Michael
11:14.87
6/5
11:33.74
9
2
SFTL
Kertesz, Kristof
9:15.00
NS
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SC
Gomez, Julio Cesar
9:05.00
12/4
9:15.39
1
11
LVM
Stewart, Marko
11:58.42
4/3
10:00.55
2
9
SLOM
Jacobs, RJ
9:48.98
12/1
10:08.29
3
8
UC23
Karakivrak, Ross
11:12.14
7/8
10:25.89
4
7
SFTL
Jackwin, Eric
10:44.87
9/8
10:45.68
5
6
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Mendenhall, Kevin
9:20.00
12/3
9:23.91
1
11
UMAC
Oloughlin, Jonathan
10:29.36
10/8
10:11.14
2
9
SLOM
Gibbons, Daniel
10:46.70
8/6
10:13.79
3
8
NOVA
Marelli, Mattia
11:10.00
7/2
10:40.61
4
7
NOVA
Goler, Jonathan
11:15.00
6/6
11:17.02
5
6
SFTL
Wenzel, Phil
11:26.45
5/3
11:29.83
6
5
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SHARK
Albino, Jorge
9:51.19
11/3
10:15.08
1
11
MVN
Herlihy, Brendan
11:20.00
6/7
10:17.06
2
9
ROSE
Durieux, Chad
10:21.32
10/6
10:31.96
3
8
MILEN
Mora, Eduardo
10:11.84
10/4
10:32.83
4
7
WIND
Foster, Ryan
10:58.21
7/5
10:34.20
5
6
AQUAC
Sugisawa, Takashi
10:37.33
9/3
10:49.15
6
5
NOVA
Blaisdell, Aaron
11:40.00
NS
NS
0
GRA
Compton, Brian
15:30.00
NS
NS
0
UC33
Perdue, Andrew
11:26.00
NS
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UCLA
Shenfeld, Brad
9:46.27
12/7
9:37.73
1
11
LBG
Kremers, Brian
10:10.01
11/7
10:20.79
2
9
GS
Decker, John
10:10.96
11/8
10:24.76
3
8
SDSM
Ascher, Nathan
10:35.19
9/5
10:25.53
4
7
SCAQ
Hansen, Nelson
10:33.04
9/4
10:26.30
5
6
GRA
Lucero, Michael
9:54.03
11/6
10:39.18
6
5
GRA
Reason, Matt
10:46.20
8/3
10:43.29
7
4
MVN
Ahmadi-Kashani, Magid
11:30.00
5/2
10:46.44
8
3
MVN
Kurr, Kyle
10:47.68
8/7
10:49.09
9
2
LBG
Klugman, Jason
10:47.00
8/2
10:54.07
10
1
LBG
Giacobe, Drew
10:57.12
7/4
11:16.96
11
0
ABM
Colburn, Christopher
11:21.26
6/1
11:29.71
12
0
MEMO
Lehnert, Ahren
13:24.40
3/2
12:59.11
13
0
HFFM
Hurvitz, Tate
11:05.49
NS
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
Dickson, Kurt
9:32.69
12/6
9:29.69
1
11
SDSM
Jones, Kenton
9:49.99
12/8
10:11.46
2
9
MINN
Schmitz, William
10:12.52
10/5
10:11.79
3
8
NOVA
Collins, Michael
10:29.00
10/1
10:16.82
4
7
DAM
Krovetz, Ted
10:46.00
8/5
10:45.60
5
6
DAM
McAdam, Samuel
10:56.00
8/1
10:46.58
6
5
WIND
McClung, Paton
10:38.23
9/6
10:56.98
7
4
SCAQ
Hickey, Brendan
11:19.12
6/2
11:20.40
8
3
ARIZ
Johnson, Kent
11:04.33
NS
NS
0
WH2O
Mair, Matthew
11:03.55
NS
NS
0
PSM
Nygren, Mats
9:26.63
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SAWS
Erwin, Jeff
9:50.41
11/5
9:22.66
1
11
ENSW
Harris, Patrick
11:11.09
7/1
10:34.20
2
9
AWJ
Vazhenin, Igor
10:45.55
8/4
10:48.47
3
8
1776
Reilly, Jeff
10:40.40
9/7
10:49.53
4
7
SDSM
Bender, William
11:30.00
5/6
11:50.23
5
6
T-26
Nelson, David
10:56.00
8/8
11:50.70
6
5
UTAH
Treiman, Gerald
11:57.10
4/5
13:07.72
7
4
NOVA
Kruger, Mark
11:36.00
NS
NS
0
ARIZ
Richardson, Terry
10:22.00
NS
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARKM
Strauss, Trip
10:10.10
11/1
10:09.71
1
11
SFTL
Zubero, David
10:27.12
10/7
10:15.73
2
9
DAMM
Myers, Ross
11:21.40
6/8
11:02.64
3
8
CMS
Bowman, Herbert
11:00.00
7/6
11:17.45
4
7
MVN
Borzone, Ray
11:52.01
5/1
11:26.88
5
6
SCAQ
Ireland, Bill
11:14.88
6/3
12:00.92
6
5
MVN
Mitchell, Robert
11:58.80
4/6
12:43.70
7
4
SDSM
Jett, Darrell
12:49.60
3/5
12:59.67
8
3
UC44
Feinberg, Bob
15:28.30
2/2
14:04.79
9
2
SDSM
Genz, Michael
11:57.03
4/4
NS
0
GRA
Jensen, Dan
10:58.88
7/3
NS
0
SDSM
Perry, James
11:22.00
5/4
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TXLA
Wood, Larry
13:02.00
3/3
10:56.84
1
11
DAM
Kahn, Stuart
11:56.40
5/8
11:41.40
2
9
SALT
Reeves, William
12:11.76
4/7
11:57.94
3
8
WIND
Scheff, Jonathan
12:36.00
3/4
12:14.38
4
7
ARIZ
Lavery, James
12:31.46
4/8
12:21.86
5
6
MVN
Heather, Michael
13:03.47
3/6
13:27.10
6
5
MVN
Frankel, Jonathan
19:00.00
1/4
21:20.05
7
4
NEM
Battistini, Rick
13:00.00
NS
NS
0
CMS
Mann, Michael
10:30.00
NS
NS
0
NEM
Meltz, Steve
12:41.59
NS
NS
0
NCMS
Miller, Jamie
17:54.77
NS
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
VCM
Kerns, Hubie
11:14.38
6/4
10:58.37
1
11
SHARK
Couch, Bob
11:58.85
4/2
11:51.12
2
9
LRM
Schwartz, Marvin
11:48.18
5/7
11:54.65
3
8
TAM
Sherrill, Mike
12:20.00
4/1
11:55.89
4
7
IAMA
LeMaster, Stan
11:24.05
5/5
11:59.46
5
6
ARIZ
Bailey, Hop
13:39.05
3/7
13:54.04
6
5
SFTL
Akbar, Clyde
27:30.00
1/3
30:06.27
7
4
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LAPS
Anderson, Eric
14:00.00
3/1
13:34.48
1
11
WMAC
Mueller, Lawrence
15:10.73
2/6
15:41.35
2
9
SDSM
Carey, George
14:48.31
2/5
15:58.18
3
8
VMST
Frogley, Christopher
17:00.00
2/1
18:09.14
4
7
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Van Horn, William
14:34.78
3/8
14:14.22
1
11
SFTL
Trauber, Ami
14:45.00
2/4
14:43.54
2
9
SDSM
Hill, Laurance
16:40.00
2/7
15:46.31
3
8
NTMSC
Braaksma, Harry
15:05.54
2/3
16:16.53
4
7
ROSE
Fleming, William
17:15.00
2/8
16:45.17
5
6
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Baker, Donald
23:59.00
1/8
26:20.00
1
11
Key
NS
No Swim (or No Show)
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home