Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Reports
Login
2019 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 7, 2019 - Sun, Aug 11, 2019 )
Event Results
Event 28: Women 200 M IM
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SAWS
Erwin, Abbey
2:23.69
17/2
2:25.06
1
11
ROSE
Carlson, Maria
2:33.62
16/4
2:27.09
2
9
SFTL
Zubero, Elizabeth
2:21.55
17/3
2:27.94
3
8
SDSM
Lombardi, Lia
2:50.00
14/8
2:32.71
4
7
GRA
Patton, Kristina
2:40.20
15/6
2:36.45
5
6
UTES
Kearns, Isabella
2:50.45
13/2
2:37.55
6
5
DAM
Krovetz, Laurel
2:40.00
15/5
2:40.89
7
4
MILEN
Ramirez, Valery
2:31.61
17/1
2:41.30
8
3
MVN
Schneider, Emilie Claire
2:39.37
16/1
2:46.23
9
2
CMS
Orgill, Maddie
2:43.33
15/8
2:46.57
10
1
DKTA
Opdahl, Bridget
2:39.71
15/4
2:47.17
11
0
O*H*
Rimmerman, Eleanor
2:55.97
11/3
2:49.28
12
0
MPNY
Krasykova, Polina
2:50.13
13/6
2:52.06
13
0
SDSM
Thrasher, Grace
2:50.00
14/1
2:56.13
14
0
NEM
Behan, Madison
2:51.92
13/1
2:56.17
15
0
MVN
Nyberg, Lauren
2:55.95
11/5
2:57.44
16
0
MEMO
Benjamin, Miriam
3:05.76
8/3
2:59.29
17
0
CVMM
DeValk, Brittany
2:54.62
12/2
3:05.43
18
0
RMST
Schaal, Yuval
3:50.00
4/7
3:18.43
19
0
DAM
Halsted, Tara
2:20.20
17/5
NS
0
UC33
Huebner, Olivia
3:07.60
NS
NS
0
IVDA
Wasko, Amanda
3:08.70
NS
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MVN
Jones, Kaitlyn
2:36.93
16/3
2:26.53
1
11
UMAC
Randolph, Courtney
2:30.32
17/7
2:31.59
2
9
SBM
Jones, Jill
2:35.00
16/5
2:33.73
3
8
GRA
Alva, Olivia
2:41.11
15/7
2:46.24
4
7
DAM
Deer, LillyBelle
2:56.95
11/2
2:47.57
5
6
RMDA
Hopps, Alexis
2:39.47
16/8
2:48.38
6
5
MVN
TerBush, Allison
2:55.82
12/8
2:50.70
7
4
EBAT
Greer, Fiona
2:57.50
11/7
2:53.25
8
3
NEM
Adamson, Kyra
2:50.01
13/3
2:54.75
9
2
SCAQ
Gorder, Claire
3:07.00
8/2
2:58.98
10
1
SLOM
Kim, Eileen
3:10.83
7/7
3:07.11
11
0
GRA
Irvin, Bree
2:39.04
NS
NS
0
ART
Powell, Lauren
3:15.67
NS
NS
0
SPP
Vawer, Michelle
2:57.03
NS
NS
0
NOVA
Weinstein, Rachel
2:50.00
13/5
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TW
Hale, Alicia
2:23.35
17/6
2:24.73
1
11
SBM
Binder Brown, Adrienne
2:20.00
17/4
2:31.97
2
9
NTXL
Schauwecker, Jessica
3:00.00
10/3
2:35.27
3
8
WCM
Gaudinier, Lindsay
2:45.83
14/6
2:40.61
4
7
WH2O
MacDonald, Keely
3:00.00
10/6
2:52.68
5
6
SFTL
Guerra, Mariela
2:58.91
10/4
2:54.34
6
5
SDSM
Conway, Allegra
3:03.52
9/7
2:54.41
7
4
MVN
Bugbee, Cailyn
3:02.82
9/6
2:54.63
8
3
SFTL
Singleton, Amanda
3:00.29
10/2
2:55.24
9
2
ROSE
Younkins, Karen
2:51.35
13/7
2:56.73
10
1
ROSE
Pansing, Mandy
3:50.00
4/1
3:42.24
11
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Martin, Katie
2:43.68
14/4
2:44.17
1
11
ROSE
Wilson, Kendra
2:45.15
14/3
2:45.60
2
9
NOVA
Hendrickson, Laura
2:50.00
13/4
2:54.53
3
8
SCAQ
Simonsen, Ashley
3:06.74
8/6
3:12.43
4
7
SFTL
Stutz, Kathleen
3:22.86
5/4
3:27.03
5
6
GRA
Thomas, Hillary
3:21.76
6/8
3:27.71
6
5
NOVA
Edgar, Jennifer
3:03.00
NS
NS
0
LVM
Johnston, Megan
3:03.42
NS
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PALM
Moro, Erin
2:38.99
16/2
2:41.21
1
11
UC09
Gross, Jennifer
2:40.23
15/2
2:41.96
2
9
SCAQ
Grillo, Angela
2:38.00
16/6
2:43.15
3
8
CVMM
Maidenberg, Eve
2:53.91
12/6
2:53.08
4
7
WMAC
Seidler, Mindy
3:11.62
7/1
3:03.25
5
6
DAM
Belluomini, Melanie
3:11.87
7/8
3:15.73
6
5
SDSM
Maemoto, Makiko
3:25.00
5/2
3:22.01
7
4
MILEN
Pardo, Pamela
4:24.34
2/6
4:08.18
8
3
CAMO
Do Santos, Mara
2:52.00
NS
NS
0
SHARK
Keiber, Casey
2:46.64
14/2
NS
0
WIND
Lewis, Cynthia
2:28.62
NS
NS
0
SBM
Schultz, Karen
2:59.55
NS
NS
0
NEM
Szekely, Ildiko
2:32.77
17/8
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NOVA
Bennett, Stacey
2:57.99
11/8
2:51.12
1
11
SDSM
Souders, Lisa
2:57.73
11/1
2:54.51
2
9
JDAM
Dussliere, Julie
2:53.03
12/4
3:00.68
3
8
NOVA
Ohm, Carrie
3:10.00
7/4
3:02.82
4
7
CMS
Framke, Erin
3:07.77
8/7
3:03.71
5
6
ROSE
Leichter, Nancy
3:03.93
9/1
3:04.67
6
5
NOVA
Kramer, Stephanie
3:02.59
9/4
3:06.49
7
4
NOVA
Collins, Astrid
3:15.00
6/2
3:06.98
8
3
MVN
Furukawa, Patty
3:03.12
9/2
3:11.55
9
2
LVM
Wegner, Karin
3:30.30
5/7
3:12.15
10
1
CONN
Stephenson, Rebecca
3:16.56
6/7
3:19.25
11
0
SDSM
Piggott, Emma
3:18.20
6/1
3:21.14
12
0
SKY
Holbrook, Dana
4:06.06
2/4
3:42.43
13
0
CONN
Sega, Ally
4:09.75
2/5
3:47.59
14
0
NOVA
Lauzon, Chantal
3:10.77
7/2
NS
0
NSM
Reece, Margaret
3:00.00
NS
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CVMM
Gellatly, Jill
2:43.00
15/1
2:40.79
1
11
ARIZ
Hill, Laurel
2:39.01
16/7
2:41.06
2
9
ROSE
Simmons, Cheryl
2:53.57
12/3
2:55.12
3
8
TFAM
Esparza, Deena
3:02.60
9/5
2:56.09
4
7
UC39
McGinnis, Sonya
2:55.48
12/1
2:57.25
5
6
NCMS
Vazquez, Maria
3:00.33
10/7
2:57.69
6
5
CVMM
Weiderman, Jennifer
2:54.93
12/7
2:57.76
7
4
SNM
Friedlander, Rebecca
3:01.63
10/1
2:57.78
8
3
DAM
Garforth, Emma
2:56.64
11/6
2:57.94
9
2
LVM
Goldsmith, Dara
3:12.19
6/4
3:22.79
10
1
GRA
Sheaks, Heidi
3:45.61
4/6
3:42.37
11
0
ENSW
McPherson, Chris
2:55.82
11/4
NS
0
BCTM
Willeboordse, Fall
2:40.00
15/3
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MICH
Buck, Corrin
2:44.54
14/5
2:49.26
1
11
CVMM
Cleavenger, Becky
2:51.94
13/8
2:55.37
2
9
OREG
Delmage, Arlene
3:05.00
8/4
2:55.67
3
8
NTXL
Bailey, Monica
3:10.00
7/3
3:03.19
4
7
GSM
Kalibat, Rebecca
3:05.54
8/5
3:03.75
5
6
MAM
Perry, Rebecca
3:04.94
9/8
3:04.91
6
5
SPM
Kupan, Cheryl
3:02.68
9/3
3:07.06
7
4
NOVA
Robinson, Ming
3:09.33
8/8
3:07.83
8
3
DAM
Russell, Jane
3:01.84
10/8
3:13.09
9
2
UC33
Torres, Jeanne
3:24.93
5/3
3:16.07
10
1
ROSE
Boysen, Cecilie
3:12.62
6/5
3:17.20
11
0
SDSM
Thayer, Marieke
3:31.19
5/1
3:30.04
12
0
DDM
Skill, Mary
3:33.52
5/8
3:39.25
13
0
ALB
Carroll, Leah
4:05.85
3/7
4:06.03
14
0
RMST
Brightwell, Kim
3:09.00
NS
NS
0
SDSM
Davidson, Victoria
2:53.71
NS
NS
0
FREM
Glassman, Lucille
3:00.00
NS
NS
0
SHARK
Groselle, Laura
3:20.00
NS
NS
0
NSM
Hernandez, Jill
2:47.65
NS
NS
0
PBM
Jones, Eney
3:00.00
10/5
NS
0
MMAC
Rexer, Marianne
3:48.42
NS
NS
0
WCM
Ward, Lisa
2:46.39
NS
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
OREG
Crabbe, Colette
2:53.18
12/5
2:49.85
1
11
WCM
Bilich, Bonnie
2:48.00
14/7
2:52.13
2
9
LAPS
Granger, Traci
3:15.00
6/6
3:00.21
3
8
MVN
Wilson, Carol
3:08.70
8/1
3:19.32
4
7
MEMO
Rafkin, Louise
3:14.01
6/3
3:21.93
5
6
MVM
Klein, Maria
3:24.90
5/5
3:25.11
6
5
MVN
Dolan LaMar, Diana
3:50.00
3/4
3:33.14
7
4
DAM
Sprouse, Cecily
3:36.53
4/5
3:34.13
8
3
ARIZ
Anderson, Jill
3:41.51
4/3
3:41.90
9
2
ROSE
Newcombe, Mary
3:50.00
4/8
3:52.27
10
1
NOVA
Cannon, Lisa
3:47.69
4/2
3:55.65
11
0
ALB
Nip, Carol
4:05.85
3/1
4:04.94
12
0
ROSE
Niebrugge, Nancy
4:55.00
1/4
4:44.00
13
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UTAH
Knapp, Lo
3:10.00
7/6
3:02.45
1
11
SDSM
Jaunzeme, Andra
3:10.00
7/5
3:10.52
2
9
NEM
Bierwert, Karen
3:25.00
5/6
3:16.95
3
8
MVN
Mc Cleave, Jeanne
3:58.00
3/3
3:31.78
4
7
DAM
Guthrie, Sally
3:34.75
4/4
3:36.08
5
6
WH2O
Seaton, Jessica
3:55.00
3/5
3:53.78
6
5
SDSM
Kaguni, Dr Laurie
4:00.00
3/6
4:07.04
7
4
MVM
Thomas, Elaine
4:35.00
2/7
4:30.41
8
3
NASH
Kendrick, Anne
4:55.64
1/5
4:42.98
9
2
MICH
Steil, Tamara
4:05.89
3/8
DQ
0
TAM
Eisenman, Judy
4:05.50
NS
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Webb, Linda
4:02.53
3/2
3:58.24
1
11
PSM
Welch, Sarah
4:14.55
2/3
4:11.03
2
9
SFTL
Martin, Michelle
4:25.25
2/2
4:29.76
3
8
UC43
Alexander, Martha
3:29.32
NS
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UTAH
Lund, Lynne
4:35.20
2/1
4:41.58
1
11
WMAC
Dillon Stewart, Jane
4:49.39
2/8
4:48.83
2
9
DAM
Norris, Roswita
5:58.54
1/2
5:49.94
3
8
STAN
Barnea, Daniela
3:50.20
NS
NS
0
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
DAM
Munn, Susan
5:41.00
1/6
5:12.75
1
11
WMST
Leilich, Joann
4:08.10
NS
NS
0
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
VICM
Varty, Eulah
5:20.15
1/3
5:41.37
1
11
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home