Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Reports
Login
2019 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 7, 2019 - Sun, Aug 11, 2019 )
Event Results
Event 25: Men 100 M Breast
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
EGRA
Kandt, Alec
1:08.99
25/6
1:06.86
1
11
NOVA
Kirk, Gabriel
1:06.39
25/5
1:07.43
2
9
SFTL
Rubin, Yona
1:08.75
25/3
1:07.63
3
8
CMS
Plocek, Everett
1:11.22
25/7
1:10.63
4
7
SCSC
McKenzie, Brandon
1:10.00
25/2
1:11.21
5
6
MVN
Peralta, Daniel
1:11.52
25/1
1:13.88
6
5
USF
Palabrica, Juan Pablo
1:23.09
24/1
1:15.23
7
4
MVN
Haage, Matt
1:17.50
24/4
1:15.45
8
3
UC12
Ghavami, Alex
1:20.50
24/3
1:15.69
9
2
ROSE
AmiryinClipps, Jamaal
1:21.31
24/6
1:19.42
10
1
UC18
Studt, Caleb
1:22.46
24/2
1:30.34
11
0
UC38
Beseris, Ethan
1:23.00
24/7
1:34.65
12
0
LVM
Gong, Brian
1:15.37
25/8
DQ
0
UC33
Cargill, Alexander
1:20.00
24/5
NS
0
SFTL
Silverthorn, Nick
1:05.00
25/4
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GRA
Hoyt, Trevor
1:12.00
22/4
1:04.87
1
11
BERK
Materniak, Eric
1:05.51
23/4
1:06.44
2
9
UC33
Gonzales, Reese
1:07.62
23/6
1:08.69
3
8
MVN
Prasser, Mat
1:06.50
23/5
1:10.56
4
7
SBM
Lin, Curtis
1:17.01
22/6
1:11.72
5
6
FREE
Rakhimov, Timur
1:10.00
23/7
1:11.76
6
5
GRA
Costigan, Matthew
1:10.00
23/1
1:12.29
7
4
PALM
Sites, Tyler
1:13.76
22/3
1:13.13
8
3
SFTL
Rosenbaum, Ryan
1:08.00
23/2
1:14.13
9
2
MVN
Hubbard, Garrett
1:13.58
22/5
1:14.82
10
1
SFTL
Gibson, Harrison
1:12.00
23/8
1:16.30
11
0
GRA
Grupp, Gregory
1:17.48
22/2
1:17.46
12
0
SCAQ
Basak, Michael
1:49.07
22/1
1:46.86
13
0
ARIZ
Windle, Zachary
1:20.76
22/7
DQ
0
ALB
Cobleigh, Hunter
1:06.50
23/3
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Kukharskyi, Sergii
1:04.82
21/4
1:04.57
1
11
ARIZ
Yagi, Keisuke
1:05.04
21/5
1:05.39
2
9
MVN
Bartell, Kevin
1:06.50
21/3
1:06.53
3
8
FREE
Bezugliy, Alexander
1:06.66
21/6
1:06.98
4
7
PSM
Conroy, Chris
1:10.10
21/2
1:11.00
5
6
PSM
Yung, Cejih
1:12.00
21/1
1:14.11
6
5
SFTL
Wenzel, Serge
1:16.84
18/4
1:16.23
7
4
ROSE
Cohen, Jason
1:26.29
18/7
1:18.21
8
3
GRA
Banks, James
1:11.00
21/7
1:18.31
9
2
GRA
Banks, Spencer
1:16.00
21/8
1:19.14
10
1
USF
Ganiyev, Doston
1:20.39
18/5
1:21.53
11
0
MVM
Green, Zachary
1:24.00
18/6
1:22.40
12
0
MVM
Stinson, Ian
1:23.00
18/3
1:24.11
13
0
SCAQ
Shcheglov, Alexander
1:25.00
18/2
1:24.33
14
0
CTSM
Miller, Daniel
1:26.99
18/1
1:24.44
15
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GAJA
Snyder, Dan
1:15.22
20/1
1:14.08
1
11
SCAQ
McAteer, Brian
1:12.80
20/2
1:14.36
2
9
NCMS
Havens, Kurt
1:16.21
19/4
1:19.17
3
8
LRM
Markovic, Srdan
1:16.68
19/5
1:20.47
4
7
PALM
Malik, Michael
1:16.05
20/8
1:20.71
5
6
MEMO
Song, Jimmy
1:23.12
19/6
1:24.60
6
5
EQX
Rose, Cyrus
1:24.00
19/2
1:25.21
7
4
CMS
Bergford, Brian
1:24.50
19/7
1:25.23
8
3
SOBA
Shanney, Jason
1:22.45
19/3
1:25.79
9
2
NOVA
Bolcoa, Scott
1:28.20
19/1
1:32.51
10
1
ROSE
Pansing, Craig
1:40.00
18/8
1:34.52
11
0
CGM
De Voss, Christopher
1:13.45
20/7
NS
0
SHARK
Deery, Kyle
1:09.00
20/5
NS
0
MSBC
Dickens, Scott
1:09.00
20/4
NS
0
NOVA
Natalizio, Jeff
1:10.91
20/3
NS
0
SLOM
Palmer, Ben
1:11.96
20/6
NS
0
MVN
Trowbridge, Jesse
1:28.85
19/8
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
COOG
Bermudez, Oscar
1:10.86
17/4
1:10.90
1
11
SFTL
Garis, Damian
1:15.00
17/3
1:12.03
2
9
FAIR
McNelis, Michael
1:16.85
17/2
1:15.36
3
8
ROSE
Durieux, Chad
1:16.16
17/6
1:17.28
4
7
AQUAC
Jeanpierre, Charles
1:14.45
17/5
1:17.38
5
6
NOVA
Hwang, Wayne
1:20.00
17/7
1:20.32
6
5
CROL
Sandi, Alejandro
1:25.10
17/1
1:27.49
7
4
MVN
Rogers, Alan
1:30.43
17/8
1:28.20
8
3
RPM
Solberg, Sean
1:33.15
12/7
DQ
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NOVA
West, Steve
1:04.84
16/4
1:05.57
1
11
MINN
Jacobson, Brian
1:10.73
16/5
1:10.75
2
9
MILEN
Navarro, Jeiko
1:14.32
16/6
1:15.56
3
8
MPNY
Krasykov, Volodymyr
1:16.85
16/1
1:16.65
4
7
MILEN
Weisleder, Rodney
1:19.68
15/4
1:16.73
5
6
MVN
Sumner, David
1:15.16
16/2
1:17.07
6
5
SOBA
Anderson, Ashley
1:13.43
16/3
1:18.06
7
4
SFTL
Williams, Ryan
1:18.00
16/8
1:18.46
8
3
SDSM
Ascher, Nathan
1:24.57
15/7
1:20.11
9
2
NOVA
Hoskinson, Jeff
1:21.81
15/3
1:20.13
10
1
MINN
Dowd, Jeffrey
1:16.48
16/7
1:20.14
11
0
MVN
Kurr, Kyle
1:26.08
15/1
1:22.40
12
0
SDSM
Frogley, Terry
1:22.37
15/6
1:22.54
13
0
MVN
Kolarov, Michael
1:21.43
15/5
1:22.94
14
0
TAM
Shoenberger, Deacon
1:22.84
15/2
1:23.38
15
0
MILEN
Robles, Sergio
1:34.60
15/8
1:37.41
16
0
GRA
Winslow, Scott
1:45.46
12/5
1:45.74
17
0
ROSE
Bostrom, Michael
1:50.00
12/6
1:46.04
18
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SKY
Solano, Abraham
1:11.00
14/5
1:11.68
1
11
NOVA
Duplanty, Chris
1:10.96
14/4
1:11.95
2
9
SFTL
Fiser, Graeme
1:12.41
14/3
1:16.28
3
8
SKY
Luebbe, James
1:16.11
14/6
1:17.04
4
7
CVMM
Koehler, Doug
1:18.98
14/2
1:17.53
5
6
SDSM
Webster, Dale
1:19.14
14/7
1:19.22
6
5
MESC
Waldfried, Carlo
1:19.82
14/1
1:20.59
7
4
MVM
Goode, John
1:22.31
14/8
1:21.22
8
3
SCAQ
Hickey, Brendan
1:27.67
13/3
1:26.41
9
2
USF
Mc Bride, Patrick
1:25.50
13/4
1:26.71
10
1
ROSE
Borton, Dan
1:35.45
13/8
1:27.78
11
0
RAQ
Otto, Gregory
1:36.09
12/3
1:30.68
12
0
PSM
Barnes, Brent
1:31.38
13/2
1:32.09
13
0
MEMO
Wu, Long
1:33.43
13/1
1:33.62
14
0
MVN
Freitas, Stephen
1:36.68
12/2
1:34.14
15
0
SKY
Sheets, Eric
1:31.75
13/7
1:35.47
16
0
UC26
Harman, Brad
1:40.78
12/4
1:35.70
17
0
GRA
Kreger, Jeffrey
1:31.00
13/6
1:37.60
18
0
MVM
McMillan, Bret
2:05.86
12/1
2:08.84
19
0
GRA
Heath, Lee
1:27.00
13/5
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GS
McAdam, Robert
1:16.09
11/3
1:17.61
1
11
PSM
Phillips, Daniel
1:15.52
11/5
1:18.19
2
9
TFAM
Doll, Dave
1:17.89
11/2
1:19.38
3
8
PBM
Aubrey, Michael
1:16.65
11/6
1:19.83
4
7
RAMS
Neuman, Larry
1:25.00
10/5
1:21.67
5
6
MOVY
Thompson, Anthony
1:18.75
11/7
1:22.19
6
5
NEM
Weissman, Greg
1:19.63
11/1
1:22.66
7
4
SRM
Pettibone, Chip
1:26.11
10/3
1:23.91
8
3
MVN
Gibson, Mike
1:28.40
10/1
1:26.82
9
2
SFTL
Correa-Marrero, Pedro
1:22.55
11/8
1:27.10
10
1
ROSE
Fleming, Mark
1:27.90
10/7
1:27.43
11
0
CONN
Wyckoff, Benjamin
1:24.85
10/4
1:28.13
12
0
SDSM
Harden, Jimmy
1:30.00
10/8
1:31.59
13
0
RIPT
Milligan, Joseph
1:49.00
2/7
1:32.37
14
0
WAMS
Spangler, Brian
1:27.29
10/6
1:32.75
15
0
UC33
Banfer, Paul
1:44.00
2/6
NS
0
MVN
Barker, Douglas
1:27.78
10/2
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
OREG
Patterson, Gary
1:15.00
9/5
1:16.75
1
11
CRUZ
Smith, Donny
1:15.87
9/3
1:18.36
2
9
SDSM
Von Hoffmann, Gerard
1:22.00
8/4
1:19.10
3
8
PALM
Slowey, Michael
1:20.52
9/8
1:22.29
4
7
GRA
Meaney, Pat
1:19.00
9/7
1:22.74
5
6
NOVA
Vehovec, Henry
1:19.99
9/1
1:24.06
6
5
IM
Holmberg, Tom
1:24.72
8/5
1:24.50
7
4
WH2O
Bordovsky, Mauro
1:28.90
7/4
1:25.04
8
3
NEM
Ottinger, Harvey
1:26.34
8/3
1:25.73
9
2
NTXL
Neville, Richard
1:18.57
9/6
1:26.13
10
1
VCM
Blatt, Michael
1:27.66
8/1
1:27.13
11
0
SKY
Haberek, Cork
1:26.85
8/2
1:27.98
12
0
CVMM
Robinson, Keith
1:29.21
7/5
1:28.34
13
0
GRA
Burke, Tom
1:26.98
8/7
1:28.53
14
0
CVMM
Scoggins, Richard
1:29.42
7/3
1:28.58
15
0
CMS
Louie, Jamie
1:26.50
8/6
1:30.58
16
0
YST
Ramos, John
1:28.77
8/8
1:30.64
17
0
NMMS
Bleakman, Bruce
1:32.50
7/7
1:31.24
18
0
SBM
Fasth, Michael
1:47.00
7/1
1:44.05
19
0
PSP
Carmo, Jose
2:00.00
7/8
2:38.92
20
0
PALM
Dyer, Andy
1:18.62
9/2
DQ
0
LVM
Christensen, Thomas
1:31.61
7/2
NS
0
SDSM
Cool, Peter
1:30.08
7/6
NS
0
CMS
Scott, Greg
1:14.00
9/4
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PSM
Colella, Rick
1:14.77
6/4
1:15.08
1
11
SHARK
Groselle, Jack
1:20.62
6/5
1:21.95
2
9
IM
Seybold, Harvey
1:22.50
6/3
1:22.78
3
8
CVMM
Edwards, Clive
1:30.81
6/2
1:28.04
4
7
OREG
Edwards, Wes
1:35.00
6/1
1:36.95
5
6
SBM
Johannsen, David
1:34.69
6/7
1:37.38
6
5
RGSC
Stanton, Wright
1:36.00
4/7
1:39.52
7
4
MINN
Bovard, Ralph
1:35.38
6/8
1:40.11
8
3
NEM
Battistini, Rick
1:28.50
6/6
NS
0
SCAQ
Bean, James
1:38.20
4/8
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
OREG
Stark, Allen
1:24.09
5/4
1:24.33
1
11
PBM
Heacock, Robert
1:26.75
5/5
1:31.17
2
9
MAM
Fitschen, Gary
1:29.46
5/6
1:32.72
3
8
PSM
Peterson, Steven
1:33.90
5/2
1:32.87
4
7
VCM
Rollins, Bruce
1:43.01
4/2
1:36.74
5
6
TAM
Moskovits, Alexander
1:28.00
5/3
1:37.58
6
5
UC50
Mange, Paulo
1:42.00
4/4
1:37.95
7
4
EBAT
Selna, Mike
1:35.00
5/7
1:38.52
8
3
GAJA
Reid, Joe
1:36.22
5/1
1:39.24
9
2
QNA
Jolly, Robert
1:40.58
4/3
1:40.97
10
1
NOVA
Duggan, D Michael
1:40.00
5/8
1:43.49
11
0
SDSM
Gast, Monte
1:50.79
4/5
1:54.19
12
0
WAMS
Yeager, Clark
1:53.79
4/1
1:58.08
13
0
DOT
Chedekel, Miles
1:54.32
4/6
2:00.38
14
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Andersen, Peter
1:30.22
3/4
1:33.91
1
11
SDSM
Freshley, Mike
1:30.89
3/5
1:35.87
2
9
GOLD
Riker, Tony
1:50.17
3/3
1:54.98
3
8
AKMS
Hamilton, Raymond
1:56.58
3/6
1:57.13
4
7
WMAC
Mueller, Lawrence
1:58.31
3/2
1:59.53
5
6
UC33
Murray, Allen
2:02.00
3/7
2:04.99
6
5
SDSM
Jones, Brian
2:10.00
3/1
2:41.33
7
4
1776
Diehl, David
2:39.99
3/8
3:02.41
8
3
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
OREG
Nakata, Ronald
1:50.95
2/3
1:53.24
1
11
USF
Fleming, Jack
1:56.75
2/4
1:59.60
2
9
SDSM
Haines, William
2:08.00
2/2
2:09.49
3
8
ROSE
Goode, Douglas
2:50.00
2/1
2:38.56
4
7
SDSM
Coles, Bill
2:30.00
2/5
3:32.41
5
6
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Best, Bob
2:07.00
1/4
2:03.39
1
11
WILD
Urtasun, Raul
3:20.48
1/3
2:58.52
2
9
Age Group 90-94
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
FACT
Cornell, John
2:54.94
1/5
3:22.84
1
11
SDSM
Hubbard, Donald
3:36.50
1/6
3:58.54
2
9
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home