Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Reports
Login
2019 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 7, 2019 - Sun, Aug 11, 2019 )
Event Results
Event 21: Men 100 M Fly
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PSCM
Hotta, Meguru
1:03.19
20/7
58.40
1
11
OREG
McComish, Matthew
57.70
20/5
58.57
2
9
UC33
Graves, Joshua
1:03.00
20/2
1:00.27
3
8
UTES
Wagner, John
1:03.21
20/1
1:01.47
4
7
NOVA
Kirk, Gabriel
1:04.32
19/4
1:01.49
5
6
MVN
Peralta, Daniel
1:02.84
20/6
1:03.62
6
5
SFTL
Woodrow, Blake
1:04.77
19/5
1:06.47
7
4
MVN
Deloney, Nicholas
1:06.90
19/6
1:07.43
8
3
ROSE
Fisher, Sean
1:05.00
19/3
1:08.44
9
2
UC38
Beseris, Ethan
1:11.00
19/1
1:15.65
10
1
TSTT
Guardado, Jese
1:10.99
19/7
1:18.50
11
0
GRA
Havton, Chris
58.02
20/3
NS
0
ARIZ
O?neil, Sam
1:09.99
19/2
NS
0
UTES
Raber, Sam
1:04.22
20/8
NS
0
ROSE
Ubellacker, Samuel
56.00
20/4
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC32
Schmuhl, Stephen
58.66
18/3
56.58
1
11
SFTL
Pazos, Enzo
56.75
18/5
58.03
2
9
DAM
Blumberg, Marc
1:00.30
18/1
58.61
3
8
GWSC
Rogers, Nolan
1:02.39
17/4
58.86
4
7
SBM
Lin, Curtis
1:01.00
18/8
59.21
5
6
MINN
Josephson, Wilson
59.98
18/6
1:00.76
6
5
GRA
Costigan, Matthew
1:00.00
18/7
1:02.89
7
4
ARIZ
Windle, Zachary
1:05.00
17/6
1:04.89
8
3
SCAQ
Donaldson, Colin
1:16.31
14/5
1:06.26
9
2
PALM
Sites, Tyler
1:09.75
14/4
1:06.77
10
1
CVMM
Wahnishe, Ore
1:06.01
17/7
1:07.07
11
0
WH2O
Morante, Carlo
1:03.50
17/5
1:09.25
12
0
LAPS
Pierce, Jonathan
1:08.61
17/8
1:09.86
13
0
GRA
Grupp, Gregory
1:09.11
14/3
1:11.71
14
0
USF
Vu, Erin
1:13.44
14/2
1:13.70
15
0
PSCM
Barcinas, Ken
1:05.19
17/2
NS
0
ROSE
Jimenez, Hector
1:06.50
17/1
NS
0
SFTL
Kertesz, Kristof
1:03.99
17/3
NS
0
UC44
Sherrier, David
1:00.00
18/2
NS
0
ROSE
Ubellacker, Wyatt
55.50
18/4
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SBSM
Kennedy, Neal
1:00.00
16/2
57.12
1
11
GRA
Bernard, Damien
1:05.00
15/6
57.32
2
9
USF
Owen, Cameron
1:00.37
16/7
58.87
3
8
MVN
Cox, Andrew
59.55
16/3
58.95
4
7
UC06
Smorodin, Maksim
59.50
16/5
1:00.15
5
6
MVN
Giometti, Danny
1:02.48
15/4
1:01.80
6
5
SDSM
Boone, Matt
1:04.13
15/5
1:01.94
7
4
NOVA
Kraus, Evan
1:01.00
16/1
1:03.15
8
3
PSM
Petersen, Erik
1:04.34
15/3
1:04.53
9
2
SDSM
Wells, Frederick
1:07.00
15/7
1:06.63
10
1
DKTA
Smith, Ben
1:06.82
15/2
1:07.92
11
0
SDSM
Hershberger, Jordan
1:07.00
15/1
1:08.72
12
0
UC06
Zimarev, Yury
1:00.00
16/6
1:09.90
13
0
DAM
Iwamoto, Satori
1:07.66
15/8
1:10.13
14
0
USF
Ganiyev, Doston
1:10.32
14/6
1:12.86
15
0
MVM
Pereira, Ed
1:11.15
14/7
1:15.71
16
0
SLOM
Jacobs, RJ
58.98
16/4
NS
0
WH2O
Kunsch, Antoine
1:01.00
16/8
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GRA
Marshall, Mario
55.60
13/4
56.72
1
11
PBM
Lotano, Daniel
1:00.91
13/6
59.23
2
9
WH2O
Gibson, Christopher
1:01.23
13/2
59.40
3
8
SDSM
Newmann, Scott
58.39
13/3
1:01.52
4
7
LVM
Aldrich, Seth
1:05.00
13/8
1:02.14
5
6
NOVA
Dmytrow, Robert
57.73
13/5
1:02.35
6
5
USF
Samotyj, John
1:05.00
13/1
1:02.97
7
4
UCLA
Rector, Joel
1:05.76
11/3
1:04.37
8
3
SCAQ
McAteer, Brian
1:03.00
13/7
1:04.63
9
2
UC33
Morris, Jeffrey
1:06.17
11/4
1:06.55
10
1
NOVA
Goler, Jonathan
1:07.50
11/2
1:09.93
11
0
CMS
Bergford, Brian
1:23.00
11/1
1:15.87
12
0
SDSM
Beard, Marc
1:10.33
11/5
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ROSE
Schwartz, Joshua
1:10.00
12/1
1:01.25
1
11
NOVA
Delgado, Roberto
1:00.00
12/4
1:02.18
2
9
PSM
Gray, Trever
1:01.50
12/5
1:02.54
3
8
CONN
Virgil, Jeremy
1:02.56
12/3
1:03.25
4
7
SFTL
Garis, Damian
1:04.00
12/6
1:06.02
5
6
MVN
Herlihy, Brendan
1:12.00
11/6
1:07.59
6
5
NOVA
Tabbert, Thomas
1:07.19
12/2
1:08.24
7
4
ROSE
Blackway, Derek
1:20.00
11/7
1:12.24
8
3
ROSE
Durieux, Chad
1:09.83
12/7
1:12.59
9
2
NOVA
Lyon, Rex
1:12.00
12/8
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
KENM
Landreth, John
1:03.01
10/4
1:01.13
1
11
SAWS
Rubocki, John
1:07.37
10/7
1:04.62
2
9
MVN
Sumner, David
1:04.99
10/6
1:05.91
3
8
SFTL
Williams, Ryan
1:07.00
10/2
1:06.40
4
7
PSM
Yamamoto, Jin
1:13.80
10/8
1:17.27
5
6
GRA
Palmer, Kent
1:11.68
10/1
1:17.58
6
5
LBG
Giacobe, Drew
1:14.51
9/4
1:18.04
7
4
GRA
Reason, Matt
1:16.00
9/3
1:20.25
8
3
UC38
Spencer, Stuart
1:17.90
9/6
1:22.48
9
2
ROSE
Bostrom, Michael
1:41.16
9/1
1:47.52
10
1
CVMM
Ball, Stephen
1:03.50
10/5
NS
0
SCAQ
Dammann, Reid
1:15.00
9/5
NS
0
CVMM
Karren, Kelly
1:04.23
10/3
NS
0
SDSM
Parnes, Jason
1:30.00
9/2
NS
0
ARIZ
Schreiber, Tim
1:30.30
9/7
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1776
Hiltabiddle, Steve
1:00.00
8/4
1:01.84
1
11
WIND
Frontis, Scot
1:03.50
8/5
1:04.00
2
9
VCM
Shaffer, Mike
1:03.58
8/3
1:04.09
3
8
OREG
McComish, John
1:04.26
8/6
1:06.50
4
7
SDSM
Bouchard, Mike
1:10.00
8/8
1:07.36
5
6
MESC
Waldfried, Carlo
1:08.26
8/7
1:07.56
6
5
NOVA
Tobin, James
1:13.07
7/7
1:10.13
7
4
SFTL
Mijares, Jorge
1:09.00
8/1
1:11.82
8
3
UC33
Whitten, Hesu
1:11.60
7/5
1:12.81
9
2
ROSE
Borton, Dan
1:10.68
7/4
1:13.35
10
1
GRA
Skelly, Drew
1:13.20
7/1
1:16.73
11
0
USF
Mc Bride, Patrick
1:13.00
7/6
1:18.70
12
0
SDSM
Viloria, Luis
1:13.00
7/2
1:20.24
13
0
SFTL
Burt, Byron
1:50.00
7/8
2:05.67
14
0
ROSE
Breitenbach, Ross
1:12.00
7/3
NS
0
SFTL
Fischer, Andy
1:08.00
8/2
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PALM
Ekman, Evan
1:04.23
6/4
1:05.38
1
11
WCM
Boone, Jon
1:05.48
6/5
1:09.26
2
9
NTXL
Doyle, Michael
1:09.49
6/3
1:09.86
3
8
AWJ
Vazhenin, Igor
1:10.55
6/2
1:12.94
4
7
CONN
Wyckoff, Benjamin
1:10.99
6/7
1:14.49
5
6
MVN
Wasko, Frank
1:19.00
5/2
1:15.21
6
5
OREG
Hathaway, David
1:17.00
5/5
1:16.51
7
4
NOVA
Podmajersky, Tom
1:16.90
5/4
1:18.66
8
3
WCM
Cook, Doug
1:19.03
5/1
1:21.51
9
2
1776
Reilly, Jeff
1:12.12
6/1
1:22.17
10
1
SCAQ
Condon, Jeff
1:19.00
5/7
1:23.28
11
0
MOVY
Thompson, Anthony
1:14.27
6/8
1:25.06
12
0
MVN
Hayward, David
2:00.00
3/8
1:45.70
13
0
ARIZ
Everett, Douglas
1:58.28
3/6
1:54.92
14
0
UC33
Banfer, Paul
1:28.00
5/8
NS
0
SDSM
Given, Michael
1:17.57
5/6
NS
0
NOVA
Johnson, Eric
1:10.50
6/6
NS
0
NOVA
Kruger, Mark
1:17.11
5/3
NS
0
MVN
Santy, James
1:30.69
3/7
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NCMS
Sanchez, Greg
1:07.78
4/4
1:08.32
1
11
ROSE
Stephenson, Dan
1:08.04
4/5
1:08.76
2
9
SRM
Morales, John
1:12.88
4/2
1:14.14
3
8
AWJ
Hildebrandt, David
1:11.57
4/3
1:16.69
4
7
WCM
O'Brien, Kerry
1:11.71
4/6
1:17.70
5
6
IM
Ellis, Joel
1:14.16
4/7
1:17.80
6
5
SKY
Haberek, Cork
1:16.95
4/8
1:23.38
7
4
YST
Holbeck, John
1:22.22
3/2
1:23.83
8
3
PSCM
Cahoon, Bradley
1:18.50
3/3
1:24.91
9
2
SCAQ
Ireland, Bill
1:15.98
4/1
1:26.47
10
1
WH2O
Graham, Errol
1:32.40
3/5
1:31.22
11
0
MVN
Mitchell, Robert
1:20.04
3/4
1:32.99
12
0
UC33
Bonano, Greg
1:45.00
3/1
DQ
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SHARK
Groselle, Jack
1:09.70
2/4
1:09.95
1
11
NMMS
Wilson, Robert
1:16.00
2/3
1:19.35
2
9
CVMM
Buckley, Mark
1:18.93
2/2
1:23.10
3
8
ARIZ
Modjeska, Mark
1:19.34
2/7
1:23.45
4
7
SDSM
Behun, Bill
1:16.16
2/6
1:27.45
5
6
MVN
Heather, Michael
1:20.01
2/1
1:36.04
6
5
SDSM
Russell, Joe
1:25.10
2/8
DQ
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
VCM
Gruber, Glenn
1:22.23
1/3
1:23.88
1
11
VCM
Rollins, Bruce
1:36.02
1/4
1:32.50
2
9
PCST
Ebel, Mark
1:40.57
1/1
1:45.19
3
8
TAM
Meyerhoff, Rick
1:30.00
1/2
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Elder, James
1:30.00
1/6
1:39.95
1
11
PKPR
Straka, Peter
1:41.50
1/7
1:44.26
2
9
ROSE
Ronay, Peter
2:21.00
1/5
NS
0
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
USF
Fleming, Jack
2:08.95
1/8
2:13.17
1
11
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home