Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Reports
Login
2019 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 7, 2019 - Sun, Aug 11, 2019 )
Event Results
Event 13: Men 200 M Fly
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UTES
Wagner, John
2:12.00
9/4
2:18.16
1
11
ROSE
Fisher, Sean
2:40.00
7/8
2:36.38
2
9
ART
Chan, Amos
3:01.88
3/4
2:59.37
3
8
GRA
Havton, Chris
2:07.50
NS
NS
0
CVMM
Kim, Travis
2:40.01
NS
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
DAM
Blumberg, Marc
2:19.00
9/1
2:11.85
1
11
GRA
Powers, Casey
2:20.00
8/4
2:14.69
2
9
MINN
Josephson, Wilson
2:12.54
9/5
2:16.61
3
8
BERK
Materniak, Eric
2:17.09
9/7
2:18.64
4
7
UC32
Schmuhl, Stephen
2:16.21
9/6
2:23.89
5
6
ROSE
Lum, Andrew
2:43.96
6/3
2:36.30
6
5
GRA
Daltorio, Robert
2:48.00
5/4
2:45.00
7
4
MVN
Roa, Daniel
2:49.22
5/5
2:47.55
8
3
MVM
Thomas, Michael
2:56.72
4/3
3:03.59
9
2
SFTL
Kertesz, Kristof
2:20.00
NS
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
FREE
Bezugliy, Alexander
2:14.44
9/3
2:13.72
1
11
USF
Owen, Cameron
2:29.07
8/6
2:21.95
2
9
UC06
Smorodin, Maksim
2:30.00
8/2
2:25.33
3
8
PSM
Petersen, Erik
2:33.06
8/8
2:29.74
4
7
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NOVA
Ryan, Keith
2:20.00
9/8
2:22.18
1
11
PALM
Malik, Michael
2:26.66
8/3
2:29.60
2
9
NOVA
Dmytrow, Robert
2:33.19
7/5
2:33.01
3
8
OREG
Cleary, Kevin
2:42.34
6/4
2:41.27
4
7
NOVA
Goler, Jonathan
2:50.00
5/6
2:53.86
5
6
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ROSE
Schwartz, Joshua
2:50.00
5/2
2:15.54
1
11
CONN
Virgil, Jeremy
2:16.99
9/2
2:18.77
2
9
SHARK
Albino, Jorge
2:35.35
7/6
2:43.51
3
8
MVN
Herlihy, Brendan
3:00.00
4/8
2:46.41
4
7
MILEN
Mora, Eduardo
2:52.12
5/8
2:49.25
5
6
GRA
Kim, Steve
3:13.89
3/8
3:15.08
6
5
ROSE
Petty, Richard
3:19.99
2/3
3:30.82
7
4
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SAWS
Rubocki, John
2:32.88
8/1
2:26.98
1
11
GS
Decker, John
2:39.50
7/1
2:41.61
2
9
SDSM
Ascher, Nathan
2:51.97
5/1
2:45.53
3
8
LBG
Giacobe, Drew
3:10.66
3/6
3:24.49
4
7
MILEN
Brenes, Marco
3:40.00
2/8
3:49.63
5
6
GRA
Reason, Matt
3:20.00
2/6
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
VCM
Shaffer, Mike
2:22.41
8/5
2:25.24
1
11
ARIZ
Dickson, Kurt
2:30.03
8/7
2:30.52
2
9
1776
Hiltabiddle, Steve
2:34.00
7/3
2:38.03
3
8
SFTL
Mijares, Jorge
2:45.71
6/7
2:38.84
4
7
CVMM
Koehler, Doug
2:50.23
5/7
2:45.60
5
6
ROSE
Borton, Dan
2:42.35
6/5
2:46.46
6
5
NOVA
Collins, Michael
2:45.00
6/2
3:01.78
7
4
SDSM
Viloria, Luis
2:54.54
4/4
DQ
0
SFTL
Fischer, Andy
2:36.00
NS
NS
0
WIND
Frontis, Scot
2:20.50
NS
NS
0
GRA
Germain, Stephen
2:58.00
NS
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NTXL
Doyle, Michael
2:36.43
7/2
2:40.93
1
11
AWJ
Vazhenin, Igor
2:55.55
4/5
2:55.06
2
9
MVN
Wasko, Frank
3:29.00
2/2
3:04.37
3
8
SDSM
Given, Michael
3:07.22
3/5
3:14.54
4
7
MOVY
Thompson, Anthony
2:59.09
4/6
3:20.69
5
6
CB
Garcia, Juan
3:12.00
3/2
3:26.34
6
5
UTAH
Treiman, Gerald
3:57.73
1/5
3:57.96
7
4
MVN
Hayward, David
4:00.00
1/3
4:38.24
8
3
NOVA
Kruger, Mark
3:10.11
NS
NS
0
PSM
Phillips, Daniel
2:45.00
6/6
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NCMS
Sanchez, Greg
2:33.13
7/4
2:29.88
1
11
TXLA
Archer, Branch
2:38.68
7/7
2:39.29
2
9
CMS
Brackett, Bill
2:47.00
6/1
2:47.85
3
8
IM
Seibt, Andreas
2:50.00
5/3
2:56.72
4
7
YST
Holbeck, John
2:59.36
4/2
3:00.05
5
6
SKY
Haberek, Cork
3:14.04
2/4
3:13.05
6
5
MVN
Mitchell, Robert
3:45.12
1/4
3:45.67
7
4
SDSM
Walsh, Bill
4:21.69
1/2
4:28.51
8
3
GTX
Seagraves, Bob
3:16.67
2/5
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
Modjeska, Mark
2:47.48
6/8
2:51.29
1
11
TOC
Ferroggiaro, Fred
3:00.00
4/1
3:03.64
2
9
TXLA
Wood, Larry
3:12.00
3/7
3:07.16
3
8
SALT
Reeves, William
3:12.14
3/1
3:17.32
4
7
SDSM
Behun, Bill
2:59.59
4/7
3:34.72
5
6
SDSM
Durell, Bill
4:43.19
1/7
4:35.08
6
5
MICH
Forgione, David
8:34.15
1/8
7:17.29
7
4
WH2O
Larson, Charles
3:40.00
NS
NS
0
NCMS
Miller, Jamie
5:31.81
NS
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
VCM
Kerns, Hubie
3:09.05
3/3
3:01.21
1
11
VCM
Rollins, Bruce
3:36.02
2/7
3:23.30
2
9
IAMA
LeMaster, Stan
3:36.93
2/1
3:30.87
3
8
TAM
Meyerhoff, Rick
4:20.00
NS
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PKPR
Straka, Peter
4:10.00
1/6
4:31.54
1
11
ROSE
Ronay, Peter
5:20.00
NS
NS
0
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
USF
Fleming, Jack
5:05.49
1/1
5:12.49
1
11
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home