Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Reports
Login
2019 U.S. Masters Swimming Summer National Championship ( Wed, Aug 7, 2019 - Sun, Aug 11, 2019 )
Event Results
Event 1: Men 1500 M Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SPP
Galvez, Anthony
22:00.19
4/7
21:36.97
1
11
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
Sarikas, John
17:30.00
9/6
17:21.40
1
11
SFTL
Rosenbaum, Ryan
17:00.00
9/5
17:39.99
2
9
GRA
Daltorio, Robert
22:00.00
4/2
20:42.29
3
8
UCLA
Anderson, Kyle
17:57.90
8/4
DQ
0
LAPS
Pierce, Jonathan
18:50.49
NS
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
La Tourette, Chad
15:46.62
9/4
15:52.24
1
11
HOPK
Anderson, Joseph
17:31.32
9/2
18:16.22
2
9
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UCLA
Rogan, Markus
17:00.00
9/3
16:43.67
1
11
DAM
Roper, Matt
19:23.55
7/4
19:02.14
2
9
PALM
Malik, Michael
18:36.25
8/6
19:10.17
3
8
NOVA
Bolcoa, Scott
21:26.12
5/1
22:39.79
4
7
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CONN
Virgil, Jeremy
17:54.18
9/8
18:05.16
1
11
NICK
Stimson, Eric
19:15.30
8/8
18:30.38
2
9
ROSE
Popko, David
18:59.59
8/1
18:50.35
3
8
ARIZ
Wallach, Ted
20:44.28
6/2
19:57.63
4
7
UC38
Meyer, Brian
19:51.03
7/2
20:20.58
5
6
CVMM
Kretz, Jonathan
22:13.42
3/5
20:50.78
6
5
MVN
Mester, Matthew
21:50.03
4/3
21:50.88
7
4
1693
Ahlgren, Kyle
22:16.69
3/2
21:53.25
8
3
NOVA
Lyon, Rex
22:00.00
4/6
22:29.38
9
2
HFFM
Compton II, Mitchell
20:59.99
5/5
22:42.00
10
1
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MVN
Cox, Ryan
17:54.16
9/1
17:25.32
1
11
ROSE
Galluzzi, David
18:45.55
8/7
18:05.98
2
9
ADSC
Morales, Sergio
18:28.52
8/3
18:31.22
3
8
NICK
Quagliano, Bill
18:42.59
8/2
19:17.58
4
7
NEM
Broglio, Mike
19:26.29
7/5
19:43.00
5
6
SNM
Hatch, Eric
19:55.00
7/1
19:54.34
6
5
SBM
Zahony, Gabriel
20:44.67
6/7
20:18.28
7
4
MVN
Ripic, Steve
22:02.38
4/1
20:50.21
8
3
SDSM
Hughes, David
21:03.96
5/6
21:29.40
9
2
ROSE
Chaney, C Scott
22:07.48
4/8
21:42.98
10
1
DAM
Muir, Scott
22:20.00
3/7
22:11.55
11
0
TCC
Keep, Ryan
22:15.12
3/6
23:38.70
12
0
SDSM
Isaac, David
22:30.00
3/1
27:50.33
13
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC38
Wells, Barton
17:50.94
9/7
18:13.61
1
11
SFTL
Mijares, Jorge
20:35.00
6/3
20:20.05
2
9
GRA
Skelly, Drew
20:12.91
6/4
20:47.43
3
8
ROSE
Borton, Dan
20:40.06
6/6
20:57.08
4
7
GRA
Germain, Stephen
22:02.00
NS
NS
0
RMDA
Piner, Glenn
22:10.37
3/4
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MICH
Anderson, Tony
17:57.97
8/5
18:02.60
1
11
ARIZ
Cleveland, Geoffrey
19:30.99
7/3
19:41.80
2
9
NOVA
Crosson, Jeffrey
19:52.95
7/7
20:08.78
3
8
OREG
Hathaway, David
20:17.00
6/5
20:33.03
4
7
OPA
Edgerton, Karl
20:06.66
7/8
20:43.07
5
6
NTXL
Doyle, Michael
21:08.14
5/2
20:49.58
6
5
NOVA
Serbia, George
21:30.00
5/8
21:08.74
7
4
UC33
Zamora, Anthony
22:58.00
3/8
22:55.63
8
3
CARS
Brancamp, David
19:48.96
NS
NS
0
MELO
Sheeper, Tim
22:33.24
NS
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TXLA
Archer, Branch
19:44.64
7/6
19:54.41
1
11
YST
Holbeck, John
20:52.82
6/1
20:42.09
2
9
IM
Seibt, Andreas
21:00.00
5/3
20:52.10
3
8
GTX
Seagraves, Bob
20:54.03
6/8
21:19.83
4
7
MVN
Jarvis, Scott
21:38.54
4/4
21:37.36
5
6
SFTL
Hendrick, Marty
22:14.57
3/3
23:05.24
6
5
UC33
Bray, Andrew
18:01.45
NS
NS
0
LVM
Christensen, Thomas
22:45.15
NS
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Ferroggiaro, Fred
20:59.00
5/4
20:21.11
1
11
ARIZ
Modjeska, Mark
21:24.18
5/7
20:35.33
2
9
SAWS
Clemmons, Jim
21:49.50
4/5
21:53.65
3
8
ROSE
Hitch, Walter
23:15.00
2/4
23:04.84
4
7
WMAC
Millholland, Carl
23:45.00
2/6
24:08.56
5
6
VCM
Foote, David
23:48.18
2/2
24:55.26
6
5
NOVA
Bregman, Michael
24:30.00
2/7
24:56.81
7
4
WH2O
Larson, Charles
25:00.00
1/4
25:17.96
8
3
OREG
Larson, Allen
24:30.24
2/1
25:35.65
9
2
PSM
Bell, Alan
21:48.00
NS
NS
0
CVMM
Buckley, Mark
21:22.37
NS
NS
0
TOC
McCaffery, Mike
20:00.00
NS
NS
0
MICH
Thompson, Frank
25:00.00
2/8
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Rudloff, Edward
23:44.00
2/3
23:10.22
1
11
MICH
Arneson, Gaard
25:00.01
1/5
24:16.66
2
9
PCST
Ebel, Mark
25:26.86
1/3
26:00.01
3
8
CVMM
Freeman, Frank
26:58.81
NS
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Ralphs, Tony
23:30.00
2/5
23:43.63
1
11
MELO
Dawson, Bill
26:00.00
1/6
26:32.63
2
9
FMT
Bergstrom, Robert
30:43.11
1/2
30:28.73
3
8
AKMS
Hamilton, Raymond
31:16.28
1/8
32:25.52
4
7
Age Group 80-84
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
DAM
Norris, Robert
31:41.89
1/7
32:41.56
1
11
RMST
Nobbe, Nick
36:00.00
1/1
35:06.37
2
9
Age Group 90-94
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GAJA
Stolz, Irwin
42:30.00
NS
NS
0
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home