Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
ILMSA Short Course State Championships 2019 ( Fri, Apr 12, 2019 - Sun, Apr 14, 2019 )
Event Results
Event 9: Men 50 Y Back
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CMSC
Haage, Bryan
28.00
10/10
25.41
1
11
NWSC
Carpenter, Harry
27.00
10/2
27.32
2
9
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
WMAC
Hines, Tyler
23.49
10/5
24.84
1
11
CHSM
Hanson, Zac
28.03
9/5
27.09
2
9
WLAC
Boniface, Thomas
31.00
8/2
27.48
3
8
CENT
Davis, Joshua
29.00
9/3
27.78
4
7
WLAC
Long, Alex
32.00
7/5
32.09
5
6
CHSM
Gorman, Jake
34.34
6/7
35.18
6
5
ELG
Anderson, Matthew
35.00
5/5
36.99
7
4
JBT
Ryan, Joseph
35.00
6/1
42.94
8
3
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NWSC
Gensler, Benjamin
28.03
9/6
27.45
1
11
HRYB
Pedersen, Robert
29.50
9/8
28.49
2
9
CHSM
Holmes, CJ
29.91
8/6
29.17
3
8
CHSM
Misch, Daniel
33.00
7/1
31.23
4
7
CHSM
White, Patrick
32.85
7/8
32.54
5
6
SWED
Poelsterl, Michael
40.00
4/9
35.77
6
5
SWED
Nicholas, Trevor
37.77
4/6
35.98
7
4
LIB
McDonnell, Michael
37.00
5/10
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
EVM
Hamming, Mark
26.50
10/7
25.19
1
11
ELG
Weidner, Tim
26.69
10/8
26.54
2
9
SWED
Wever, Matthew
27.20
10/9
27.01
3
8
UC21
Parr, John
28.00
10/1
29.08
4
7
LSPS
Achtstatter, Tim
29.75
9/1
29.54
5
6
MMA
Rokosz, Peter
31.47
8/9
32.53
6
5
LYON
Cunningham, Kevin
35.10
5/4
34.21
7
4
SWED
Bessette, Aaron
45.00
3/8
41.42
8
3
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LIB
Myhre, Adam
28.24
9/4
27.96
1
11
ELG
Tibbetts, Andrew
35.00
6/10
29.21
2
9
UC16
Barnes, Nick
29.00
9/7
29.65
3
8
WLAC
Metz, Chris
29.50
9/2
31.77
4
7
MMA
Addison, Daniel
40.00
4/10
33.16
5
6
SWED
Burris, Jeffrey
36.70
5/2
36.00
6
5
UC21
Thomas, William
39.80
4/2
37.91
7
4
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
EVM
Raese, TR
26.60
10/3
25.96
1
11
FF
Urban, Mark
29.87
8/5
27.98
2
9
SWED
Lozier, Chris
32.00
8/10
33.14
3
8
CHSM
Misener, Jim
34.45
6/8
35.38
4
7
JBT
Kresno, Charles
40.00
4/1
36.50
5
6
CHSM
Ware, Sean
37.96
4/4
38.09
6
5
SWED
Hutcheson, Nate
42.00
3/6
39.20
7
4
DLMA
Sutter, Michael
1:30.00
1/3
42.26
8
3
VALM
Cunningham, Jeffrey
50.00
2/8
46.06
9
2
HRYB
Fournier, Jacques
1:10.00
1/4
53.01
10
1
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LSPS
Malas, Bryan
25.21
10/6
25.90
1
11
FF
Tuchler, Jim
26.22
10/4
26.76
2
9
SWED
Cordero, Billy
30.00
8/4
29.20
3
8
CHSM
Espino, Rudy
29.86
9/10
29.54
4
7
LSPS
Hunneke, Kyle
30.00
8/7
30.66
5
6
MMA
Livingston, Tommy
30.97
8/3
32.52
6
5
SWED
McWeeny, Peter
32.14
7/6
33.21
7
4
CHSM
Figg, Steven
32.53
7/3
34.53
8
3
SWED
Marcy, Peter
34.25
6/4
35.54
9
2
PALA
Flowers, Michael
39.32
4/8
38.64
10
1
JBT
Danko, Jim
55.00
2/1
43.21
11
0
JBT
Palmer, Jeff
46.00
2/5
48.65
12
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SWED
Sullivan, James
29.67
9/9
30.20
1
11
CHSM
Gilberg, Steve
31.00
8/8
31.29
2
9
LSPS
McKeon, David
33.00
7/9
31.65
3
8
ELG
Schark, Mark
32.96
7/2
34.38
4
7
PALA
Robie, Michael
36.22
5/8
34.68
5
6
CENT
Brandt, Scott
35.50
5/7
36.19
6
5
CHSM
Justice, Anthony
40.00
3/5
36.34
7
4
UC21
Toth, Peter
37.00
5/1
36.88
8
3
JBT
Bishop, David
47.00
2/6
41.34
9
2
IM
Backo, Anatolijus
34.00
6/6
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
EVM
Ruderman, Richard
31.67
8/1
30.82
1
11
CMSC
Johnson, Eric
32.50
7/7
32.18
2
9
MMA
Seaman, John
33.50
6/5
33.63
3
8
IM
Drake, Rick
34.42
6/3
34.45
4
7
FF
Seybold, Harvey
36.00
5/3
35.75
5
6
ELG
Massow, Randy
39.12
4/3
40.92
6
5
SWED
Station, John
45.00
3/3
45.05
7
4
HRYB
Moss, Larry
50.40
2/2
48.85
8
3
SWED
Bachtell, John
55.00
2/10
1:00.19
9
2
ELG
Steenrod, David
36.87
5/9
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
VALM
DeWitt, Peter
32.30
7/4
32.08
1
11
PALA
Spaulding, Bob
35.00
5/6
36.78
2
9
SWED
Milner, Paul
37.31
4/5
37.00
3
8
MMA
Magnuson, William
45.01
3/2
37.36
4
7
SWED
Raines, Pete
39.00
4/7
39.22
5
6
PALA
Robb, John
42.24
3/4
46.53
6
5
EVM
Hertel, Robert
46.00
3/1
47.88
7
4
ELG
Maude, Tom
49.50
2/3
48.36
8
3
ELG
Brown, Paul
56.72
1/5
53.34
9
2
SWED
Inch, Les
46.00
3/9
NS
0
JBT
Shortley, Thomas
1:15.00
1/7
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MICH
Ten Hoor, Richard
35.00
6/9
34.44
1
11
CMSC
Wendt, George
34.69
6/2
34.92
2
9
UC16
Campbell, Bob
42.71
3/7
39.29
3
8
ELG
Smith, Dave
46.00
3/10
44.08
4
7
ELG
Garcia, Jaime
52.92
2/9
53.21
5
6
FF
Bateman, Bryan
33.50
7/10
NS
0
ELG
Kracen, Scott
48.00
2/4
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NWSC
Klyce, Erskine
1:00.00
1/6
51.79
1
11
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LIB
McClow, Richard
49.21
2/7
NS
0
Age Group 90-94
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC21
Erikson, Ted
1:55.40
1/8
1:29.72
1
11
Key
NS
No Swim (or No Show)
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home