Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
ILMSA Short Course State Championships 2019 ( Fri, Apr 12, 2019 - Sun, Apr 14, 2019 )
Event Results
Event 15: Men 200 Y IM
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CMSC
Haage, Bryan
2:00.00
10/6
1:59.42
1
11
SWED
Mingo-Mojica, Kelly
2:58.35
4/6
2:50.67
2
9
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CENT
Davis, Joshua
2:10.00
10/1
2:05.35
1
11
WLAC
Connolly, Scott
2:10.00
10/10
2:17.07
2
9
SWED
Purvis, Glenn
2:20.30
8/8
2:27.80
3
8
ELG
Anderson, Matthew
3:00.00
4/4
3:03.13
4
7
CMSC
Wheatley, Zach
2:25.00
7/5
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LSPS
Fraser, Alex
1:59.42
10/5
2:02.19
1
11
MMA
Peterson, David
2:06.38
10/8
2:03.99
2
9
CHSM
Perkey, Dan
2:08.20
9/9
2:10.27
3
8
NAST
Rosier, Nicholas
2:17.99
8/4
2:14.54
4
7
EVM
Kaiser, John
2:15.00
9/2
2:21.13
5
6
WLAC
DeLacey, Mathias
2:15.46
9/10
2:21.84
6
5
CHSM
Holmes, CJ
2:15.15
9/1
2:28.94
7
4
WLAC
Mikati, Rami
2:24.00
8/1
2:32.92
8
3
CHSM
Misch, Daniel
2:30.00
7/9
2:36.58
9
2
SWED
Nicholas, Trevor
2:52.27
5/8
3:07.64
10
1
LIB
McDonnell, Michael
2:51.29
5/3
NS
0
SWED
Hanzalik, Adam
2:41.50
6/9
1:24.51
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ELG
Sur, Thomas
2:04.56
10/4
2:01.25
1
11
UC21
Parr, John
2:16.00
8/5
2:24.95
2
9
CHSM
Benning, Chris
2:35.00
6/6
2:30.45
3
8
LYON
Cunningham, Kevin
2:30.00
7/8
2:45.30
4
7
CHSM
Goudge, Ryan
3:00.00
4/7
2:49.23
5
6
SWED
Schrade, Todd
2:52.44
5/2
2:52.21
6
5
SWED
Johnson, Andrew
3:05.00
4/2
3:04.61
7
4
LSPS
Doerr, David
2:11.79
9/6
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ELG
Culver, Benjamin
2:06.00
10/3
2:04.67
1
11
NWSC
Secor, Don
2:13.03
9/7
2:06.00
2
9
EVM
Newhouse, John
2:07.55
10/2
2:07.50
3
8
ABM
Martin, Patrick
2:17.00
8/6
2:17.14
4
7
LIB
Myhre, Adam
2:20.02
8/3
2:20.74
5
6
SWED
Burris, Jeffrey
2:40.00
6/2
2:43.89
6
5
ELG
Mehl, David
3:10.07
3/4
3:06.84
7
4
ELG
Rajadhyax, Nilesh
3:48.15
2/3
3:46.08
8
3
EVM
Corr, David
2:25.00
8/10
NS
0
PALA
Reader, Paul
2:15.00
10/9
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
EVM
Raese, TR
2:10.99
9/5
2:07.72
1
11
PALA
Keller, Matt
2:12.50
9/4
2:12.71
2
9
LSPS
Morrison, John
2:29.21
7/7
2:24.25
3
8
NAC
Frech, Raymond
2:30.90
7/1
2:29.50
4
7
SWED
Holck, Andy
2:35.00
6/4
2:36.36
5
6
CHSM
Lizano, Antonio
2:34.97
6/5
2:41.00
6
5
CHSM
Ware, Sean
2:43.76
6/1
2:47.19
7
4
EVM
Strauder, Robert
3:45.00
2/4
3:03.65
8
3
ELG
Tratt, Kerric
4:30.00
1/4
4:31.20
9
2
WMAC
Conley, Scotty
2:53.00
5/9
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
FF
Tuchler, Jim
2:05.50
10/7
2:06.08
1
11
CHSM
Espino, Rudy
2:13.92
9/3
2:16.35
2
9
PALA
Gabriel, Aaron
2:22.00
8/9
2:17.92
3
8
FF
Lundgren, Kurt
2:14.00
9/8
2:19.10
4
7
PALA
King, Paul
2:50.00
5/7
2:33.57
5
6
SWED
Jillson, Robert
3:08.42
4/10
2:57.62
6
5
PALA
Meyle, Karl
2:45.12
5/5
2:58.72
7
4
JBT
Collet, John
3:15.00
3/2
3:02.35
8
3
PALA
Flowers, Michael
3:06.94
4/1
3:04.22
9
2
SWAM
Perrot, Pascal
3:30.00
2/5
3:11.88
10
1
ELG
Marsh, Edward
3:11.79
3/7
3:31.38
11
0
ELG
Masters, Kevin
3:50.00
2/8
4:24.11
12
0
CMSC
Andrews, Melissa
3:20.00
4/7
NS
0
COHO
Krull, David
2:20.00
8/7
NS
0
WSUB
Rosen, Daniel
2:32.92
7/10
NS
0
COHO
Teyema, Brian
3:10.00
3/6
NS
0
COHO
Andrews, William
3:20.00
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SWED
Sullivan, James
2:26.00
7/6
2:25.15
1
11
WLAC
Hasak, Amit
2:40.00
6/8
2:38.99
2
9
FF
Maser, Jörg
2:46.34
5/6
2:46.51
3
8
ELG
Goyette, Brian
2:54.00
5/1
2:54.58
4
7
ELG
Schark, Mark
3:06.54
4/9
3:02.04
5
6
PALA
Kanner, Gary
3:04.00
4/8
3:02.09
6
5
JBT
Miller, Michael
3:10.00
3/5
3:06.07
7
4
ELG
Caffero, Louie
3:55.00
2/9
3:24.55
8
3
ELG
Woerner, Bruce
3:22.74
3/1
3:46.33
9
2
NAC
Ward, Richard
2:55.21
5/10
DQ
0
EVM
Bychowski, James
2:46.94
5/4
NS
0
LSPS
Francis, Lee
2:44.47
6/10
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC21
Magiera, Joseph
2:21.43
8/2
2:21.38
1
11
FF
Seibt, Andreas
2:30.00
7/2
2:22.39
2
9
ELG
Ursu, Andrei
2:35.00
6/7
2:29.18
3
8
ELG
Mathieu, Bud
2:38.17
6/3
2:32.38
4
7
LIB
Reed, Michael
3:32.43
2/6
3:20.73
5
6
ELG
Gordon, Steven
3:51.00
2/2
3:56.42
6
5
EVM
Hill, Gordon
4:00.00
2/1
DQ
0
EVM
Holmberg, Tom
2:29.50
7/3
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
EVM
Dodson, Phil
2:27.50
7/4
2:31.53
1
11
SWED
Milner, Paul
3:00.73
4/3
2:51.56
2
9
CHSM
Patronsky, Ross
2:58.00
4/5
2:53.42
3
8
PALA
Guilfoil, Scott
3:12.85
3/3
3:12.22
4
7
PALA
Alsen, Donald
4:00.00
1/5
4:17.52
5
6
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ELG
Osborne, Oz
3:25.38
3/10
3:27.22
1
11
ELG
Stitt, John
3:13.15
3/8
3:38.72
2
9
CHSM
Schein, Howard
3:45.19
2/7
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CHSM
Casebolt, Dave
4:08.00
1/6
4:11.02
1
11
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home