Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
ILMSA Short Course State Championships 2019 ( Fri, Apr 12, 2019 - Sun, Apr 14, 2019 )
Event Results
Event 43: Men 100 Y Back
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NWSC
Carpenter, Harry
57.90
9/7
NS
0
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SWED
Campbell, Dallas
1:14.00
6/5
1:18.48
1
11
JBT
Ryan, Joseph
1:30.00
4/1
1:41.62
2
9
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
HRYB
Pedersen, Robert
1:01.01
9/1
1:00.27
1
11
CHSM
Perkey, Dan
1:08.21
8/8
1:00.80
2
9
CHSM
Holmes, CJ
1:02.22
8/5
1:03.21
3
8
CHSM
Misch, Daniel
1:10.00
8/10
1:09.40
4
7
CHSM
White, Patrick
1:13.84
7/9
1:11.18
5
6
SWED
Poelsterl, Michael
1:20.00
5/6
1:25.63
6
5
SWED
Hanzalik, Adam
1:20.94
5/8
1:32.66
7
4
SWED
Nicholas, Trevor
1:21.00
5/2
NS
0
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ELG
Weidner, Tim
57.37
9/4
57.66
1
11
SWED
Gehl, Nicholas
58.23
9/3
59.19
2
9
LSPS
Doerr, David
59.79
9/2
1:01.03
3
8
UC21
Parr, John
1:00.00
9/9
1:02.88
4
7
CHSM
Lavender, Lemikas
1:27.00
4/7
1:26.59
5
6
SWED
Bessette, Aaron
1:30.00
4/8
1:38.45
6
5
NTA
Fronk, Casey
56.59
9/6
NS
0
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ELG
Culver, Benjamin
59.00
9/8
59.21
1
11
LIB
Myhre, Adam
1:01.41
9/10
1:01.98
2
9
ELG
Tibbetts, Andrew
1:14.00
6/6
1:04.18
3
8
SWED
Burris, Jeffrey
1:18.00
6/9
1:19.17
4
7
UC21
Thomas, William
1:27.00
4/3
1:23.59
5
6
HRYB
Gubaras, Aldas
1:39.46
3/2
1:38.52
6
5
PALA
Czach, Jesse
1:25.00
4/4
NS
0
JBT
Soenksen, Mark
1:30.00
4/9
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CHSM
Lizano, Antonio
1:10.91
7/6
1:10.67
1
11
LSPS
Wallace, Andrew
1:14.57
6/4
1:14.70
2
9
JBT
Kresno, Charles
1:22.00
5/1
1:20.37
3
8
CHSM
Ware, Sean
1:20.42
5/4
1:20.55
4
7
SWED
Lozier, Chris
1:13.54
7/2
NS
0
SWED
Sesko, Thomas
1:30.00
4/2
NS
0
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CHSM
Espino, Rudy
1:03.25
8/6
1:03.44
1
11
SWED
Cordero, Billy
1:06.00
8/7
1:04.18
2
9
CHSM
Figg, Steven
1:16.00
6/8
1:15.54
3
8
SWED
Marcy, Peter
1:15.50
6/3
1:16.21
4
7
JBT
Collet, John
1:20.43
5/7
1:19.28
5
6
LSPS
Hunneke, Kyle
1:08.00
8/3
NS
0
MMA
Livingston, Tommy
1:10.34
7/5
NS
0
FF
Tuchler, Jim
56.50
9/5
NS
0
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CHSM
Gilberg, Steve
1:11.50
7/4
1:04.78
1
11
SWED
Sullivan, James
1:03.98
8/4
1:05.07
2
9
LSPS
McKeon, David
1:15.00
6/7
1:14.13
3
8
ELG
Schark, Mark
1:11.53
7/7
1:16.39
4
7
JBT
Miller, Michael
1:22.76
5/10
1:22.61
5
6
ELG
Caffero, Louie
1:35.00
3/6
1:28.17
6
5
JBT
Bishop, David
1:35.00
3/7
1:29.23
7
4
ELG
Woerner, Bruce
1:40.20
3/9
1:48.20
8
3
SWED
Creelman, Brit
1:45.00
3/10
1:56.19
9
2
IM
Backo, Anatolijus
1:14.00
7/10
NS
0
CENT
Brandt, Scott
1:20.50
5/3
NS
0
NWSC
Depew, Richard
1:14.00
7/1
NS
0
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
FF
Seibt, Andreas
1:09.00
8/9
1:07.70
1
11
EVM
Ruderman, Richard
1:09.64
8/1
1:09.39
2
9
UC21
Magiera, Joseph
1:08.60
8/2
1:09.40
3
8
MMA
Seaman, John
1:19.00
6/10
1:18.18
4
7
HRYB
Moss, Larry
2:00.00
2/9
1:44.94
5
6
SWED
Station, John
1:42.00
3/1
1:46.72
6
5
SWED
Bachtell, John
2:02.48
2/1
2:06.47
7
4
CMSC
Johnson, Eric
1:13.50
7/8
NS
0
ELG
Steenrod, David
1:23.11
4/5
NS
0
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
VALM
DeWitt, Peter
1:17.40
6/2
1:09.62
1
11
PALA
Spaulding, Bob
1:18.00
6/1
1:24.54
2
9
SWED
Raines, Pete
1:24.00
4/6
1:24.61
3
8
CHSM
Patronsky, Ross
1:22.00
5/9
1:24.74
4
7
HRYB
Hoppe, David
1:31.00
4/10
1:32.56
5
6
PALA
Robb, John
1:31.67
3/5
1:41.09
6
5
EVM
Hertel, Robert
1:45.00
2/5
1:53.24
7
4
ELG
Maude, Tom
1:59.60
2/2
1:55.20
8
3
ELG
Brown, Paul
2:10.28
1/5
2:04.17
9
2
ELG
Manheim, Chris
2:04.77
2/10
2:12.35
10
1
SWED
Milner, Paul
1:19.47
5/5
DQ
0
EVM
Dodson, Phil
1:13.50
7/3
NS
0
JBT
Shortley, Thomas
2:30.00
1/4
NS
0
Age Group 70-74
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UC16
Campbell, Bob
1:54.00
2/8
1:32.93
1
11
MICH
Ten Hoor, Richard
1:35.00
3/4
1:33.45
2
9
ELG
Osborne, Oz
1:35.96
3/8
1:38.32
3
8
ELG
Stitt, John
1:35.90
3/3
1:40.01
4
7
ELG
Smith, Dave
1:46.00
2/6
1:45.15
5
6
ELG
Garcia, Jaime
1:48.51
2/4
1:50.32
6
5
ELG
Kracen, Scott
1:50.00
2/7
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CHSM
Casebolt, Dave
1:52.00
2/3
1:49.71
1
11
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LIB
McClow, Richard
2:20.00
1/6
NS
0
Key
NS
No Swim (or No Show)
DQ
Disqualified
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home