Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Reports
Login
2019 U.S. Masters Swimming Spring National Championship ( Thu, Apr 25, 2019 - Sun, Apr 28, 2019 )
Event Results
Event 101: Mixed 1650 Y Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
IM
Krull, Caitlin
22:00.00
9/9
18:15.71
1
11
LVM
Marks, Kasey
19:30.00
17/1
19:05.24
2
9
PALM
McWilliams, Haley
18:19.57
20/8
19:43.34
3
8
NAM
Zappe, Lauren
22:22.00
7/6
24:10.10
4
7
MICH
Tirakian, Yvonne
23:05.69
6/9
25:56.49
5
6
Age Group 18-24 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SFTL
Rosenbaum, Ryan
16:30.00
21/5
16:42.87
1
11
Age Group 25-29 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Arnold, Allison
17:45.00
21/2
17:42.27
1
11
DAM
Mohn, Jennifer
19:20.22
17/4
19:33.33
2
9
GS
Heatley, Stephanie
19:53.74
15/7
19:48.59
3
8
UC16
Lovell, Brianna
19:23.86
17/7
19:52.83
4
7
WH2O
MacDonald, Keely
20:00.00
14/6
20:01.25
5
6
SFTL
Singleton, Amanda
21:19.48
10/3
21:40.96
6
5
Age Group 25-29 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
Sarikas, John
17:37.10
21/3
16:46.00
1
11
GRA
Powers, Casey
16:45.00
21/6
17:18.20
2
9
NAM
Birnbrich, Zachary
17:56.20
20/5
17:43.49
3
8
SPM
Stiles, David
18:28.66
19/6
18:01.72
4
7
CONN
Gerard, William
18:55.66
18/3
18:53.50
5
6
GRA
Daltorio, Robert
19:00.72
18/2
19:20.57
6
5
CFM
Howard, Will
19:50.00
NS
NS
0
Age Group 30-34 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Parker, Emily
18:03.12
20/7
18:09.37
1
11
ENSW
Twist, Christina
21:19.30
10/7
22:12.74
2
9
Age Group 30-34 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NCMS
Heijnen, Michel
17:43.95
21/8
17:25.25
1
11
HOPK
Anderson, Joseph
17:12.36
21/4
17:30.01
2
9
TOC
Yntema, Douwe
18:40.00
19/9
18:33.00
3
8
GRA
Hochstrasser, James
19:46.29
16/9
19:19.62
4
7
PBM
Wilson, Todd
20:26.29
13/9
20:26.30
5
6
MAM
Law, David
20:06.39
14/9
20:35.61
6
5
Age Group 35-39 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NASH
Whitney, Ashley
18:20.50
19/5
17:43.53
1
11
NEM
Williams, Melinda
18:35.94
19/3
18:59.63
2
9
PSCM
Steele, Kirsten
20:00.00
14/7
19:13.51
3
8
SAWS
Gruenberg, Brigitta
18:48.76
18/5
19:15.75
4
7
NTXL
Frees, Heather
19:44.14
16/3
19:32.29
5
6
CMS
Dorweiler, Katey
21:20.00
10/8
20:34.70
6
5
ARIZ
Inboden, Jen
22:28.63
7/3
21:48.78
7
4
TVM
Sitzmann, Amy
22:02.29
8/5
21:54.61
8
3
SFTL
Stutz, Kathleen
22:36.54
7/1
23:21.74
9
2
GRA
Melgaard, Megan
18:22.64
NS
NS
0
Age Group 35-39 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
PALM
Malik, Michael
17:55.12
21/1
18:09.97
1
11
DAM
Roper, Matt
18:41.46
19/1
18:43.66
2
9
CHEL
Sabala, Michael
18:18.24
20/3
19:18.76
3
8
PBM
Loder, Scott
20:19.31
13/4
19:48.27
4
7
NOVA
Ryan, Keith
17:18.29
NS
NS
0
Age Group 40-44 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SAWS
Lee, Kristi
18:52.05
18/7
18:56.07
1
11
ANCM
Roddin, Julie
19:16.91
17/5
19:10.58
2
9
NEM
Crusco, Kysa
19:26.84
17/2
19:29.42
3
8
SPM
Valle, Valerie
19:56.99
15/2
19:51.63
4
7
CMS
O'Connell, Fontaine
22:45.00
6/6
21:45.85
5
6
DASC
Tuttle-Best, Ann
22:48.00
6/7
22:22.80
6
5
SYS
Scholz, Amanda
22:47.77
6/4
22:28.16
7
4
MESC
Currie, Eliza
22:23.64
7/4
22:40.21
8
3
STAN
Keeler, Susan
19:01.06
NS
NS
0
CVMM
Maidenberg, Eve
19:53.34
NS
NS
0
Age Group 40-44 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
Friman, Doug
18:38.10
19/8
17:47.24
1
11
NAM
McKinley, Ryan
18:20.00
20/2
17:55.98
2
9
SHARK
Albino, Jorge
18:02.32
20/4
18:06.07
3
8
ROSE
Popko, David
17:50.91
21/9
18:15.41
4
7
OREG
Adams, James
18:48.94
18/6
18:27.99
5
6
OREG
van Andel, Robbert
19:30.00
16/5
18:28.19
6
5
OREG
Miller, Matt
18:20.00
20/9
18:41.98
7
4
SNM
Hatch, Eric
18:50.12
18/4
19:04.67
8
3
SBM
Zahony, Gabriel
20:19.00
13/6
19:49.25
9
2
DAM
Bolz, Brian
20:22.21
13/3
20:24.97
10
1
AKMS
Pinkston, Brian
19:51.34
15/4
20:36.91
11
0
PSCM
El Dokor, Tarek
19:58.41
NS
NS
0
Age Group 45-49 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SCYM
Hayden, Alison
19:23.98
17/3
20:19.27
1
11
ARIZ
Maynard, Lisa
20:40.32
12/1
20:20.89
2
9
AWJ
Hankins, Malena
21:12.41
10/4
20:46.76
3
8
PSM
Pelham, Kathy
20:21.93
13/7
20:47.03
4
7
CMS
Skoff, Sara
21:34.18
9/5
21:00.59
5
6
LVM
Wegner, Karin
22:30.10
7/8
21:44.73
6
5
ARIZ
Meadow, Alison
22:05.00
8/6
21:48.12
7
4
MICH
Cantrell, Connie
22:12.13
8/3
23:00.74
8
3
CPCT
Woody, Suzanne
20:02.15
NS
NS
0
Age Group 45-49 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NICK
Quagliano, Bill
18:39.89
19/2
18:20.17
1
11
GRA
Lucero, Michael
19:02.96
18/9
18:36.35
2
9
INDY
Koch, Joe
20:30.85
12/7
19:25.53
3
8
ROSE
Passos, Andre
20:00.00
14/5
19:47.15
4
7
SDSM
Ascher, Nathan
20:35.84
12/9
20:02.71
5
6
AKMS
Hamilton, Kent
20:28.57
13/1
20:30.33
6
5
OREG
Tujo, Christian
20:34.50
NS
NS
0
Age Group 50-54 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SPM
Petersen, Charlotte
19:16.59
18/1
19:21.07
1
11
GAJA
Rogan, Pam
19:35.29
16/4
19:35.54
2
9
SNM
Friedlander, Rebecca
19:43.15
16/7
19:54.55
3
8
MAM
Cox, Juliet
19:48.89
15/6
20:17.34
4
7
NBA
Salmi, Andrea
20:33.71
12/8
20:52.43
5
6
SNM
Sorensen, Susan
22:24.30
7/7
21:26.02
6
5
CMS
Vanderpoel, Nicole
21:30.50
10/9
21:34.01
7
4
NBA
Coomber, Molly
22:05.09
8/4
21:39.94
8
3
ARIZ
Lerew, Teri
22:19.23
8/1
21:48.50
9
2
PALM
Hallman-Kenner, Cathy
22:21.55
7/5
22:21.29
10
1
SRM
Bulman, Robin
21:49.59
9/3
22:59.28
11
0
WMAC
Hookstead, Rita
21:25.59
NS
NS
0
LAPS
Linkletter, Chris
22:22.12
NS
NS
0
Age Group 50-54 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ARIZ
Dickson, Kurt
17:29.85
21/7
17:36.67
1
11
PSM
Kays, David
18:01.00
20/6
18:06.62
2
9
MLAC
Buerger, Daniel
18:20.10
20/1
18:25.09
3
8
WHA
Wimberly, Kirk
18:30.00
19/7
19:13.34
4
7
PBM
Bessire, Brent
19:47.77
15/5
19:42.82
5
6
MLAC
Meade, Matthew
19:47.71
16/1
19:56.93
6
5
WMAC
Reddington, David
19:58.00
15/9
20:01.84
7
4
SFTL
Mijares, Jorge
20:42.37
NS
NS
0
Age Group 55-59 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ROSE
O'Grady, Kim
19:32.89
16/6
19:38.32
1
11
ARIZ
DeLozier, Anna
20:24.00
13/2
19:43.72
2
9
CMS
Najjar, Ellie
20:01.37
14/3
19:51.25
3
8
NCMS
Dore, Mary
20:29.31
12/5
20:31.19
4
7
IM
Goodridge, Janet
21:00.00
11/2
20:41.61
5
6
1776
Saucy, Stephanie
20:30.60
12/4
20:46.46
6
5
LAPS
Richardson, Debbie
20:54.46
11/7
21:13.25
7
4
MOST
Ingraham, Susan
22:15.59
8/2
21:13.68
8
3
ARIZ
Esahak-Gage, Jane
22:33.36
7/2
21:19.83
9
2
SRVM
Riley, Jayne
21:07.23
10/5
21:20.74
10
1
SWS
Hecox, Rebecca
21:42.06
9/4
21:40.24
11
0
MICH
Brown, Denise
21:47.65
9/7
21:42.05
12
0
SAWS
Rankin-Galane, Lisa
23:10.90
5/6
21:52.46
13
0
LVM
Ashworth, Michelle
22:48.00
6/3
22:17.68
14
0
MMAC
Whitmeyer, Sandra
23:17.45
5/4
22:19.16
15
0
SDSM
Thayer, Marieke
23:08.14
6/1
23:37.03
16
0
ARIZ
Goduto, Dana
23:01.99
NS
NS
0
PBM
Irish Bostic, Linda
20:59.99
NS
NS
0
PBM
Jones, Eney
19:30.22
NS
NS
0
WH2O
Karlin, Olivia
23:10.23
5/5
NS
0
MVN
Moore Barnett, Barbara
23:18.86
5/7
NS
0
Age Group 55-59 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NAM
Birnbrich, Chris
20:30.00
12/6
18:16.29
1
11
PSM
Phillips, Daniel
18:30.00
19/4
18:39.45
2
9
OCMT
Lileikis, Joseph
19:44.48
16/8
19:38.70
3
8
OPA
Edgerton, Karl
20:45.18
11/5
19:43.03
4
7
NCMS
Moore, John
19:26.20
17/8
19:45.87
5
6
SAWS
Knapp, Eric
20:23.90
13/8
19:47.22
6
5
VACA
Frazier, Mark
19:45.00
16/2
19:52.07
7
4
PSM
Nalli, Lyle
19:59.90
15/1
20:02.29
8
3
MWA
Duarte, Luis
19:54.13
15/3
20:06.33
9
2
SMM
Baker, John
20:31.00
12/3
20:37.51
10
1
CRUZ
Bennett, Michael
20:07.10
14/1
20:50.79
11
0
LVM
Osorio, Gabriel
21:01.00
11/9
21:15.77
12
0
ARIZ
Cleveland, Geoffrey
19:51.33
NS
NS
0
CMS
Nelson, Kurt
19:50.21
NS
NS
0
Age Group 60-64 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
LAPS
Spivey, Bonnie
20:15.72
13/5
19:58.83
1
11
GSM
Steadman Martin, Nancy
20:45.50
11/6
20:58.24
2
9
WMAC
Alioto, Laurie
21:00.00
11/8
21:13.43
3
8
LVM
Saul-Zachau, Joanne
23:05.00
6/2
22:18.78
4
7
IM
Kerr, Terry
23:30.00
5/3
22:56.20
5
6
WMAC
Van Cleave, Julie
22:36.72
6/5
23:05.01
6
5
SKY
Rokich, Karen
22:34.87
7/9
23:07.43
7
4
SBM
Boscacci, Elizabeth
24:06.92
4/5
23:39.39
8
3
TOC
Quinn, Phyllis
24:23.66
4/4
24:17.37
9
2
SNM
Klencke, Barbara
24:44.00
4/8
24:57.40
10
1
ARIZ
Hofmann, Jean
24:42.22
4/3
25:25.37
11
0
NEM
Beckman, Sharon
23:56.31
NS
NS
0
UC33
Dolan LaMar, Diana
23:30.00
NS
NS
0
NEM
Grilli, Tracy
22:11.92
NS
NS
0
Age Group 60-64 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
CRUZ
Tallman, Karl
19:00.00
18/8
18:43.22
1
11
KA
Kannegieser, Robert
19:29.89
17/9
19:12.14
2
9
IM
Seibt, Andreas
20:00.00
14/4
19:43.66
3
8
YST
Holbeck, John
20:05.36
14/8
20:01.21
4
7
PAA
Gibson, Christopher
19:19.90
17/6
20:01.24
5
6
WMAC
Van De Laarschot, Keith
20:34.87
12/2
20:23.78
6
5
CMS
Nolte, Christopher
20:59.00
11/3
20:47.22
7
4
OREG
Piette, Jeffrey
20:46.76
11/4
21:28.30
8
3
OREG
Voll, Robert
21:08.55
10/6
21:32.62
9
2
SFTL
Hendrick, Marty
21:35.62
9/6
21:41.21
10
1
WMAC
Clark, David
21:58.55
9/2
22:14.43
11
0
UC48
Frickey, Gary
21:58.46
9/8
22:52.37
12
0
Age Group 65-69 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
UCLA
Ciraulo, Christie
21:30.99
10/1
20:56.04
1
11
VMST
Loftus-Charley, Shirley
21:20.00
10/2
20:58.67
2
9
OREG
Summers, Jeanna
24:15.00
4/6
24:31.03
3
8
CMS
Laney, Judith
25:20.05
4/1
24:46.39
4
7
BSMT
Stringer, Peggy
26:20.68
3/7
25:43.77
5
6
UC38
Willard, Mimi
25:08.03
4/2
25:45.81
6
5
PBM
Ragalie, Diane
27:00.00
3/1
25:50.65
7
4
SAWS
Wright, Jill
25:44.08
3/5
26:41.73
8
3
NASH
Erickson, Martha
27:37.21
1/6
30:16.95
9
2
NTA
Brown, Carol
26:00.00
NS
NS
0
Age Group 65-69 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TXLA
Wood, Larry
22:17.00
8/9
19:54.90
1
11
ARIZ
Modjeska, Mark
20:06.28
14/2
20:58.03
2
9
MICH
Olson, Chuck
22:00.00
9/1
21:18.05
3
8
PSM
Bell, Alan
21:05.00
11/1
21:22.42
4
7
TOC
Haris, Lee
23:46.18
5/1
21:56.82
5
6
WIND
Scheff, Jonathan
23:30.00
5/2
22:32.81
6
5
WH2O
Larson, Charles
23:30.00
5/8
23:04.40
7
4
OREG
Larson, Allen
23:36.18
5/9
24:05.18
8
3
Age Group 70-74 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MMAC
Menard, Joanne
24:30.72
4/7
25:03.19
1
11
PSM
Hunt, Andrea
26:30.00
3/3
26:43.54
2
9
RHMS
Coholan, Annette
29:10.80
1/2
30:07.94
3
8
CMS
Anziano, Marcia
28:37.85
1/7
30:53.01
4
7
SNM
Tyler, Sarah
32:00.00
2/6
31:24.18
5
6
PBM
Mitchell, Suzanne
28:23.00
NS
NS
0
WCM
Scott, Stephanie
26:31.06
3/8
NS
0
TAM
Shoenberger, Linda
29:51.42
NS
NS
0
Age Group 70-74 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
OREG
Kirkland, Dan
19:55.56
15/8
20:16.24
1
11
IAMA
LeMaster, Stan
22:09.17
8/7
22:01.52
2
9
PCCM
Ashford, Wes
23:00.00
6/8
23:11.37
3
8
IM
Osborne, Oz
27:00.42
1/5
28:07.94
4
7
CMS
Burson, William
27:09.00
NS
NS
0
TOC
McCarty, Thomas
26:57.80
3/9
NS
0
Age Group 75-79 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
AGUA
Katz, Jane
29:40.00
1/9
28:36.87
1
11
PBM
Foley, Carolynn
32:32.29
2/4
32:03.58
2
9
ROSE
Shockro, Ellen
32:38.51
2/7
32:27.42
3
8
DAM
Norris, Roswita
46:04.08
NS
NS
0
Age Group 75-79 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
SDSM
Ralphs, Tony
22:15.00
8/8
23:03.23
1
11
SDSM
Williams, Frank
25:57.65
3/6
24:47.42
2
9
SNM
Walker, Joseph
26:40.00
3/2
25:57.39
3
8
OREG
Mohr, Ralph
25:57.81
3/4
26:21.32
4
7
CONN
Healy, Martin
25:15.00
4/9
27:30.27
5
6
SDSM
Carey, George
28:36.33
1/4
27:33.92
6
5
PSM
Nordby, Michael
29:54.98
1/1
29:42.45
7
4
NCMS
Fletcher, Doug
28:42.08
1/8
30:42.52
8
3
PBM
Cannan, Patrick
31:14.55
2/5
33:15.22
9
2
Age Group 80-84 - Men
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
TOC
Van Horn, William
28:40.00
1/3
27:33.61
1
11
TULS
Nelson, Don
34:59.54
2/3
35:56.64
2
9
DAM
Norris, Robert
34:31.00
NS
NS
0
Age Group 85-89 - Women
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
MELO
Kay, Ann
45:00.00
2/8
39:54.69
1
11
Key
NS
No Swim (or No Show)
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home