Meet Home
Events
Swimmers
Clubs
Login
2024 Colonies Zone Short Course Yards Championship ( Fri, Apr 19, 2024 - Sun, Apr 21, 2024 )
Event Results
Event 6: Men 500 Y Free
Results by Age Group
Results by Result Time
Age Group 18-24
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1693
Major, Kyle
5:20.00
5/4
5:17.13
1
17
Age Group 25-29
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
GMUP
Conover, Arthur
4:45.00
6/4
4:47.38
1
17
RMT
Galarza, Daniel
5:10.00
6/2
5:00.02
2
15
1693
Kettlewell-SItes, Sam
5:02.52
6/3
NS
0
Age Group 30-34
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1693
Taggart, Ross
5:40.00
5/1
5:38.41
1
17
FAFF
Graf, William
7:11.14
2/4
7:03.07
2
15
Age Group 35-39
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NCMS
Dellanoce, Michael
4:51.13
6/5
4:52.47
1
17
ANCM
DeShayes, Gary
5:19.12
6/8
5:07.86
2
15
ARMS
Schmitt, Sam
5:27.00
5/3
5:22.65
3
14
CONN
Duguay, Rob
6:20.92
4/8
6:13.33
4
13
Age Group 40-44
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1693
Hildebrand, David
5:08.11
6/6
5:13.27
1
17
DCAC
Denrich, David
5:15.63
6/7
5:24.64
2
15
VMST
Laurence, Noah
5:22.00
5/5
5:25.83
3
14
SVY
Boris, Joseph
5:55.09
4/5
6:04.21
5
12
L4S
Cantwell, Andrew
6:20.00
4/1
6:22.26
6
11
ALEX
Buckner, Michael
5:50.00
NS
NS
0
Age Group 45-49
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
RMST
Dion, Thomas
5:15.75
6/1
5:24.24
1
17
GAJA
Mills, Matthew
5:55.55
4/3
6:00.85
2
15
RMST
Gwilliam, Glenn
6:30.00
3/3
6:34.46
3
14
Age Group 50-54
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NCMS
Rubacky, Mark
5:35.20
5/2
5:32.72
1
17
L4S
McLallen, Scott
5:59.99
4/6
5:53.54
2
15
FAFF
Levy, Daniel
6:00.00
4/2
6:35.06
3
14
L4S
Baker, Patrick
6:31.01
3/6
6:39.57
4
13
Age Group 55-59
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
VMST
Sushkoff, George
5:31.08
5/6
5:52.91
1
17
CM-Y
Mills, Edward
6:58.01
3/8
6:55.21
2
15
RMST
Evans, Brian
6:45.00
3/2
6:56.93
3
14
Age Group 60-64
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
1776
Ledwith, Brian
6:19.20
4/7
6:10.25
1
17
FAFF
Ingebretsen, Carl
6:30.00
3/4
6:19.60
2
15
CM-Y
Moriarty, Michael
6:30.00
3/5
6:36.27
3
14
TIDE
Kammermann, Chris
6:53.07
3/7
7:04.71
4
13
FAFF
McGroarty, Patrick
6:56.33
3/1
7:24.00
5
12
ALEX
Holloway, Rex
7:30.00
2/5
7:39.37
6
11
CM-Y
Armand, Gregory
7:54.77
2/6
7:46.22
7
10
FAFC
Anderson, Michael
8:12.40
2/7
7:57.76
8
9
Age Group 65-69
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
FINSP
Kannegieser, Robert
5:50.00
4/4
5:45.02
1
17
AGUA
Chambers, John
5:45.00
5/8
5:48.87
2
15
PBM
Rickard, Alan
6:44.99
NS
NS
0
Age Group 75-79
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
NEM
Mcquiggan, Frank
8:02.10
2/2
7:58.61
1
17
1693
Romano, Vince
8:16.09
2/1
8:49.53
2
15
PBM
Griffith, Lee
10:00.00
1/6
9:06.81
3
14
DCM
Berliner, Mitchell
9:44.73
1/4
9:22.54
4
13
MARY
Tompkins, Richard
7:52.88
2/3
NS
0
Age Group 85-89
Club
Swimmer
Seed
Time
HT/LN
Time
Pl
Pts
ANCM
Gillen, Neal
12:19.09
1/3
12:28.93
1
17
RMST
Nobbe, Nick
11:00.00
1/5
12:44.18
2
15
Key
NS
No Swim (or No Show)
For informational purposes only. All result times are unofficial (just like a scoreboard) until approved by the meet referee.
Advertisement will open in a new window.
This Meet
>
Swim Meets
>
Home