SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2017 California Senior Games - Advanced

Announcer Program

Print Preview
Event List
1 Mixed 400 Free
2 Mixed 50 Breast
3 Mixed 100 Back
4 Mixed 50 Fly
5 Mixed 200 Breast
6 Mixed 100 Free
7 Mixed 200 IM
8 Mixed 50 Back
9 Mixed 100 Fly
10 Mixed 50 Free
11 Mixed 100 Breast
12 Mixed 200 Back
13 Mixed 200 Free
14 Mixed 200 Fly
15 Mixed 400 IM

Lane Status Name Club Seed
Time
Finals
Time
Event 1 Mixed 400 Free Est. Start 9:00A
    Heat 0 of 3 Event 1 Mixed 400 Free
        0 Diana Charles ROSE 7:00.00 NT
    Heat 1 of 3 Event 1 Mixed 400 Free
        1 Terence Rice ROSE NT 6:11.67
        2 Joan Potter UNAT 15:00.00 11:59.90
        3 Bullet Bales UNAT 8:00.00 8:09.38
        4 Donald Hubbard SDSM 10:36.50 NT
        5 Maurine Kornfeld ROSE NT 11:00.11
    Heat 2 of 3 Event 1 Mixed 400 Free
        1 Colleen Reid HIMA 7:28.50 6:47.96
        2 Mike Freshley ROSE 6:50.00 6:04.58
        3 Danielle Ogier SDSM 6:15.00 NT
        4 George Carey UC33 6:43.50 6:44.50
        5 Brian Tomikawa ROSE 7:10.00 8:07.41
        6 Christian Hellwig TSUN 7:30.00 6:46.75
    Heat 3 of 3 Event 1 Mixed 400 Free
        1 Jacki Hirsty UC33 6:00.00 5:31.84
        2 Bill Ireland SCAQ 5:45.00 5:25.66
        3 Lyle Nalli PSM 5:00.00 NT
        4 Mark Buckley CVMM 5:30.00 5:43.71
        5 Christie Ciraulo UCLA 5:45.10 5:30.57
        6 Joanne Saul-Zachau LVM 6:06.00 6:04.57
Event 2 Mixed 50 Breast Est. Start 9:48A
    Heat 1 of 3 Event 2 Mixed 50 Breast
        1 William Wollrab UNAT NT 49.22
        2 Jeanne Cambra-Brungard LOM NT 55.63
        3 Gaile Harden ARIZ 1:39.20 1:35.03
        4 Richard Reuben ROSE 1:48.30 1:53.81
        5 Steve MacPherson UNAT NT 59.13
        6 Donald Hubbard SDSM 1:20.00 NT
    Heat 2 of 3 Event 2 Mixed 50 Breast
        1 Tom Mitchell SDSM 1:03.50 1:01.22
        2 Wade Utsunomiya UNAT 54.70 52.22
        3 Bill Durell SDSM 46.70 46.59
        4 George Bailey UC33 50.00 52.34
        5 Ruth Davies EQX 58.00 59.42
        6 Don McIntosh UNAT 1:25.00 2:26.12
    Heat 3 of 3 Event 2 Mixed 50 Breast
        1 Craig Kunaschk UNAT 45.00 48.94
        2 Monte Gast UC33 42.10 47.95
        3 Keith Robinson CVMM 41.30 39.80
        4 John Ramos MYST 41.70 42.25
        5 Danielle Ogier SDSM 45.00 NT
        6 Sherry M Wendzel Brooks NOVA 46.00 55.85
Event 3 Mixed 100 Back Est. Start 9:57A
    Heat 1 of 2 Event 3 Mixed 100 Back
        2 Joan Potter UNAT 8:00.00 4:02.79
        3 Jydia Jiang UNAT 2:00.00 1:52.94
        4 Diane Wheatley MOST 2:26.00 2:27.47
        5 Maurine Kornfeld ROSE NT 3:15.79
    Heat 2 of 2 Event 3 Mixed 100 Back
        1 Joanne Saul-Zachau LVM 1:40.00 1:40.05
        2 Christian Hellwig TSUN 1:39.20 1:43.65
        3 Ken Kondo MVN 1:34.90 1:34.11
        4 Sherry M Wendzel Brooks NOVA 1:36.80 2:01.96
        5 Art Morrow UC33 1:40.00 1:51.78
        6 Diana Charles ROSE 1:48.60 1:52.00
Event 4 Mixed 50 Fly Est. Start 10:09A
    Heat 1 of 2 Event 4 Mixed 50 Fly
        2 Terence Rice ROSE NT 38.03
        3 Mark Harmon PSP 46.00 50.10
        4 Tom Mitchell SDSM 1:12.60 1:00.23
    Heat 2 of 2 Event 4 Mixed 50 Fly
        1 Keith Robinson CVMM 42.30 41.80
        2 Veronica Hibben UCLA 34.00 33.29
        3 Mark Buckley CVMM 31.50 NT
        4 Mike Freshley ROSE 34.00 34.11
        5 Christie Ciraulo UCLA 34.10 34.53
        6 Christian Hellwig TSUN 43.70 50.02
Event 5 Mixed 200 Breast Est. Start 10:15A
    Heat 1 of 2 Event 5 Mixed 200 Breast
        2 Richard Reuben ROSE 8:51.50 NT
        3 Irene Chen UNAT 5:00.00 4:53.34
        4 Gaile Harden ARIZ 7:50.20 7:41.53
    Heat 2 of 2 Event 5 Mixed 200 Breast
        1 Bill Durell SDSM 4:04.30 4:05.19
        2 Gwynne Steidle MVN 3:53.50 4:15.03
        3 John Ramos MYST 3:26.80 3:29.57
        4 Jeanne Cambra-Brungard LOM 3:51.20 4:02.04
        5 Craig Kunaschk UNAT 4:00.00 4:11.00
Event 6 Mixed 100 Free Est. Start 10:32A
    Heat 1 of 4 Event 6 Mixed 100 Free
        1 Maurine Kornfeld ROSE NT 2:34.03
        2 Joan Potter UNAT NT 2:49.99
        3 Donald Hubbard SDSM 2:04.00 2:14.10
        4 Terence Rice ROSE NT 1:15.07
        5 William Wollrab UNAT NT 1:16.75
        6 Diane Wheatley MOST NT 2:07.90
    Heat 2 of 4 Event 6 Mixed 100 Free
        1 Diana Charles ROSE 1:48.60 1:47.67
        2 Tom Mitchell SDSM 1:38.50 1:44.64
        3 Colleen Reid HIMA 1:32.20 1:29.80
        4 Niecia Staggs EQX 1:33.80 1:43.22
        5 Craig Kunaschk UNAT 1:40.00 1:46.85
        6 Ami Tsao EQX 1:50.00 1:41.44
    Heat 3 of 4 Event 6 Mixed 100 Free
        1 George Carey UC33 1:26.00 1:24.35
        2 Mark Harmon PSP 1:21.00 1:24.16
        3 Danielle Ogier SDSM 1:19.00 NT
        4 Bullet Bales UNAT 1:20.00 1:39.60
        5 Keith Robinson CVMM 1:23.00 1:18.98
        6 George Bailey UC33 1:30.00 1:27.17
    Heat 4 of 4 Event 6 Mixed 100 Free
        1 Jacki Hirsty UC33 1:15.00 1:11.08
        2 Mike Freshley ROSE 1:10.00 1:11.79
        3 Mark Buckley CVMM 1:07.20 1:08.01
        4 Veronica Hibben UCLA 1:08.00 NT
        5 Art Morrow UC33 1:12.00 1:37.10
        6 Gwynne Steidle MVN 1:17.30 1:30.19
Event 7 Mixed 200 IM Est. Start 10:45A
    Heat 1 of 2 Event 7 Mixed 200 IM
        2 Terence Rice ROSE NT 3:26.50
        3 Jydia Jiang UNAT 4:30.00 4:24.19
        4 Brian Tomikawa ROSE 4:35.00 5:10.75
    Heat 2 of 2 Event 7 Mixed 200 IM
        1 Christian Hellwig TSUN 3:40.00 3:46.07
        2 Joanne Saul-Zachau LVM 3:28.00 3:31.79
        3 Sherry M Wendzel Brooks NOVA 3:19.30 3:57.01
        4 Gwynne Steidle MVN 3:22.40 3:48.36
        5 George Carey UC33 3:39.30 3:48.52
Event 8 Mixed 50 Back Est. Start 10:57A
    Heat 1 of 3 Event 8 Mixed 50 Back
        1 Monte Gast UC33 NT 54.11
        2 Gaile Harden ARIZ 1:28.10 1:23.94
        3 Tom Mitchell SDSM 1:03.60 1:02.43
        4 Don McIntosh UNAT 1:25.00 1:59.51
        5 Terence Rice ROSE NT 46.55
        6 Maurine Kornfeld ROSE NT 1:29.65
    Heat 2 of 3 Event 8 Mixed 50 Back
        1 Ami Tsao EQX 1:00.00 52.59
        2 Ruth Davies EQX 52.00 53.28
        3 Colleen Reid HIMA 50.80 52.92
        4 Niecia Staggs EQX 51.80 1:02.87
        5 Lorena Maldonado EQX 56.00 1:04.07
        6 Jydia Jiang UNAT 1:00.00 52.12
    Heat 3 of 3 Event 8 Mixed 50 Back
        1 George Bailey UC33 50.00 53.50
        2 Sherry M Wendzel Brooks NOVA 44.00 53.14
        3 Ken Kondo MVN 40.20 40.67
        4 Art Morrow UC33 42.30 47.34
        5 Bill Durell SDSM 47.90 46.23
        6 Diana Charles ROSE 50.40 53.15
Event 9 Mixed 100 Fly Est. Start 11:03A
        1 Brian Tomikawa ROSE 2:05.00 2:22.10
        2 Christie Ciraulo UCLA 1:30.10 1:25.51
        3 Bill Ireland SCAQ 1:14.50 1:14.66
        4 Veronica Hibben UCLA 1:21.00 NT
        5 Gwynne Steidle MVN 1:38.10 2:01.56
Event 10 Mixed 50 Free Est. Start 11:08A
    Heat 1 of 5 Event 10 Mixed 50 Free
        2 Maurine Kornfeld ROSE NT 1:09.32
        3 Steve MacPherson UNAT NT 45.12
        4 Donald Hubbard SDSM NT 50.52
        5 Lorena Maldonado EQX NT 1:01.05
    Heat 2 of 5 Event 10 Mixed 50 Free
        1 Don McIntosh UNAT 1:10.00 1:38.40
        2 Ami Tsao EQX 50.00 41.96
        3 Ruth Davies EQX 45.00 45.42
        4 George Bailey UC33 45.00 38.17
        5 Diane Wheatley MOST 57.45 51.96
        6 Gaile Harden ARIZ 1:30.00 1:30.50
    Heat 3 of 5 Event 10 Mixed 50 Free
        1 Tom Mitchell SDSM 43.30 44.06
        2 Bullet Bales UNAT 40.00 41.92
        3 Colleen Reid HIMA 38.50 39.24
        4 Niecia Staggs EQX 39.60 46.09
        5 Monte Gast UC33 40.30 41.76
        6 Brian Tomikawa ROSE 44.00 48.28
    Heat 4 of 5 Event 10 Mixed 50 Free
        1 Joanne Saul-Zachau LVM 36.00 33.83
        2 Danielle Ogier SDSM 35.00 NT
        3 Mark Harmon PSP 33.00 35.54
        4 Sherry M Wendzel Brooks NOVA 34.70 40.75
        5 Keith Robinson CVMM 35.50 34.17
        6 George Carey UC33 36.10 36.77
    Heat 5 of 5 Event 10 Mixed 50 Free
        1 Jacki Hirsty UC33 32.00 31.30
        2 Bill Ireland SCAQ 31.50 31.03
        3 William Wollrab UNAT 30.00 32.05
        4 Veronica Hibben UCLA 31.00 NT
        5 John Ramos MYST 31.70 31.69
        6 Mike Freshley ROSE 32.00 31.21
Event 11 Mixed 100 Breast Est. Start 11:20A
    Heat 1 of 3 Event 11 Mixed 100 Breast
        2 William Wollrab UNAT NT NT
        3 Donald Hubbard SDSM 3:08.70 3:35.65
        4 Richard Reuben ROSE 3:48.10 NT
    Heat 2 of 3 Event 11 Mixed 100 Breast
        2 Joanne Saul-Zachau LVM 2:00.00 NT
        3 Bill Durell SDSM 1:50.50 1:49.47
        4 Jeanne Cambra-Brungard LOM 1:50.50 1:53.09
        5 Don McIntosh UNAT 2:30.00 5:48.97
    Heat 3 of 3 Event 11 Mixed 100 Breast
        1 Art Morrow UC33 1:47.40 2:08.01
        2 Bill Ireland SCAQ 1:38.00 1:37.30
        3 John Ramos MYST 1:30.20 1:34.11
        4 Keith Robinson CVMM 1:37.80 1:36.21
        5 Monte Gast UC33 1:38.20 1:56.19
        6 Craig Kunaschk UNAT 1:50.00 1:52.37
Event 12 Mixed 200 Back Est. Start 11:29A
    Heat 1 of 2 Event 12 Mixed 200 Back
        1 Joan Potter UNAT 15:00.00 8:08.61
        2 Gaile Harden ARIZ 6:39.60 6:33.84
        3 Brian Tomikawa ROSE 4:30.00 5:13.37
        4 Diane Wheatley MOST 4:52.30 5:26.68
        5 Irene Chen UNAT 9:00.00 5:02.66
    Heat 2 of 2 Event 12 Mixed 200 Back
        1 Christian Hellwig TSUN 3:40.00 3:48.10
        2 Christie Ciraulo UCLA 3:20.10 3:21.82
        3 Lyle Nalli PSM 2:38.00 NT
        4 Bill Ireland SCAQ 2:57.00 3:06.18
        5 Gwynne Steidle MVN 3:33.50 3:51.00
        6 Diana Charles ROSE 4:08.60 NT
Event 13 Mixed 200 Free Est. Start 11:50A
    Heat 1 of 3 Event 13 Mixed 200 Free
        1 Joan Potter UNAT 8:00.00 5:56.73
        2 Niecia Staggs EQX 4:02.00 3:49.80
        3 Diana Charles ROSE 3:55.68 NT
        4 George Bailey UC33 4:00.00 4:19.75
        5 Diane Wheatley MOST 7:23.00 4:38.75
    Heat 2 of 3 Event 13 Mixed 200 Free
        1 Bullet Bales UNAT 3:12.00 3:55.19
        2 George Carey UC33 3:07.30 3:10.35
        3 Mark Harmon PSP 2:55.00 3:14.98
        4 Danielle Ogier SDSM 2:59.00 NT
        5 Bill Durell SDSM 3:11.10 3:24.25
        6 Colleen Reid HIMA 3:28.80 3:15.97
    Heat 3 of 3 Event 13 Mixed 200 Free
        1 Jacki Hirsty UC33 2:50.00 2:38.30
        2 Mark Buckley CVMM 2:31.40 NT
        3 Lyle Nalli PSM 2:20.00 NT
        4 Veronica Hibben UCLA 2:30.00 NT
        5 John Ramos MYST 2:42.20 2:46.98
        6 Mike Freshley ROSE 2:50.00 2:56.70
Event 14 Mixed 200 Fly Est. Start 12:09P
        6 Christie Ciraulo UCLA 3:15.10 3:21.98
Event 15 Mixed 400 IM Est. Start 12:15P
        3 Mark Buckley CVMM 6:59.00 NT
FINIS
Advertisement will open in a new window.
This Meet > Swim Meets > Home