SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2017 U.S. Masters Swimming Summer National Championship

Announcer Program

Print Preview
Event List
1 Men 1500 Free
2 Women 1500 Free
3 Men 800 Free
4 Women 800 Free
5 Men 400 IM
6 Women 400 IM
7 Men 200 Medley Relay
8 Women 200 Medley Relay
9 Men 400 Free
11 Men 50 Back
12 Women 50 Back
13 Men 200 Fly
14 Women 200 Fly
15 Men 100 Free
16 Women 100 Free
17 Men 200 Breast
18 Women 200 Breast
19 Men 200 Free Relay
20 Women 200 Free Relay
22 Women 400 Free
23 Men 50 Fly
24 Women 50 Fly
25 Men 100 Breast
26 Women 100 Breast
27 Men 50 Free
28 Women 50 Free
29 Men 200 Back
30 Women 200 Back
31 Mixed 200 Medley Relay
33 Men 200 Free
34 Women 200 Free
35 Men 100 Back
36 Women 100 Back
37 Men 50 Breast
38 Women 50 Breast
39 Mixed 200 Free Relay
41 Men 200 IM
42 Women 200 IM
43 Men 100 Fly
44 Women 100 Fly

Lane Status Name Club Seed
Time
Finals
Time
Event 1 Men 1500 Free Est. Start 8:00A
    Heat 0 of 9 Event 1 Men 1500 Free
        0 Gordon Russell DAMM 28:45.00 NT
        0 Joel Kriger SYSM 20:00.00 NT
        0 Scratched John Reinartz MINN 20:01.10 NT
        0 Joseph Anderson MINN 17:31.32 NT
        0 Lee Francis LSLP 20:43.06 NT
        0 Mark Modjeska ARIZ 20:13.81 NT
    Heat 1 of 9 Event 1 Men 1500 Free
        3 Checked-In Steve Schloss METR 41:05.00 37:52.71
        4 Checked-In Christopher Smith SCCM 32:00.00 31:52.97
        5 Checked-In Willard Lamb OREG 32:25.81 37:06.82
    Heat 2 of 9 Event 1 Men 1500 Free
        1 Checked-In Barry Fasbender OREG 28:15.31 29:55.51
        2 Checked-In Mervyn Goldbas SFTL 26:49.78 26:19.96
        3 Checked-In David Watts WMAC 24:16.24 24:18.16
        4 Checked-In Brian Carlton PSM 23:11.28 24:46.41
        5 Checked-In Stan LeMaster SWIA 23:12.57 22:34.11
        6 Checked-In Kent Carney CMS 25:00.00 24:39.66
        7 Checked-In John Bell SDSM 28:06.27 35:38.13
        8 Checked-In Sandy Galletly VMST 28:32.64 28:14.90
    Heat 3 of 9 Event 1 Men 1500 Free
        1 Checked-In Robert Schroeder MINN 23:00.00 24:35.22
        2 Checked-In Ronald Lulich MINN 22:43.51 22:58.16
        3 Checked-In Carl Selles SPM 22:15.00 22:21.46
        4 Checked-In Joe Aumiller MICH 22:04.45 21:49.53
        5 Checked-In Edward Rudloff TOC 22:10.00 22:08.38
        6 Checked-In Scot Tribuzi NAM 22:30.00 21:36.52
        7 Checked-In Tom Kealy IAMA 22:58.00 21:06.53
        8 Checked-In Larry Wood TXLA 23:10.00 20:48.23
    Heat 4 of 9 Event 1 Men 1500 Free
        1 Checked-In Robert Wright DOC 21:59.12 21:59.33
        2 Checked-In Chip Glidden MOVY 21:35.09 21:22.71
        3 Checked-In Timothy Shead SFTL 21:30.00 21:46.06
        4 Checked-In Craig Collins MINN 21:24.88 21:47.46
        5 Checked-In Nathan Overby MINN 21:25.35 20:43.97
        6 Checked-In Luke Johnson MINN 21:34.04 20:47.57
        7 Checked-In David Kough MINN 21:56.28 21:59.57
        8 Checked-In George Wendt IM 22:00.00 22:01.52
    Heat 5 of 9 Event 1 Men 1500 Free
        1 Checked-In Scott Myers MINN 21:12.20 20:59.52
        2 Checked-In Hubie Kerns GRA 21:00.00 21:05.22
        3 Checked-In Brian Leier SGSC 20:54.99 21:30.17
        4 Checked-In Patrick Mc Ginley ROSE 20:44.79 21:02.12
        5 Checked-In James Hoke BERK 20:46.78 21:00.69
        6 Checked-In Andreas Seibt IM 21:00.00 20:20.47
        7 Checked-In Michael Doyle NTXL 21:05.15 NT
        8 Checked-In Paul Boisvert MACC 21:18.00 21:30.19
    Heat 6 of 9 Event 1 Men 1500 Free
        1 Checked-In Kevin Scanlan IM 20:41.20 20:48.54
        2 Checked-In Maxwell Rubesch NORT 20:21.96 19:56.51
        3 Checked-In Doug Thain MTSC 20:17.00 20:01.22
        4 Checked-In Robert Pardo SFTL 20:06.76 19:48.12
        5 Checked-In Eric Valley MOVY 20:08.55 20:27.43
        6 Checked-In Mark Brandt IM 20:18.52 21:00.06
        7 Checked-In Scott Collier AKMS 20:31.68 20:45.50
        8 Checked-In Robert Duguay CONN 20:43.90 20:54.11
    Heat 7 of 9 Event 1 Men 1500 Free
        1 Checked-In John Decker GS 19:59.56 19:40.40
        2 Checked-In Billy Cordero SWED 19:50.00 18:58.19
        3 Checked-In Andy Cook PALM 19:37.25 19:22.83
        4 Checked-In Robert Daltorio ROSE 19:23.53 20:12.80
        5 Checked-In Christopher Gibson PAA 19:37.00 19:53.92
        6 Checked-In Randy Rogers PSM 19:37.54 20:08.69
        7 Checked-In Thomas Patterson 1776 19:50.00 20:06.64
        8 Checked-In Neil Wasserman O*H* 20:05.00 20:14.83
    Heat 8 of 9 Event 1 Men 1500 Free
        1 Checked-In Andrew Farrell YCFM 19:05.26 19:38.32
        2 Checked-In Matt Miller OREG 18:55.00 19:25.70
        3 Checked-In David Popko ROSE 18:49.89 18:33.48
        4 Checked-In Matt Roper DAM 18:37.84 18:59.85
        5 Checked-In Michael Malik PALM 18:45.85 18:36.25
        6 Checked-In Andy Reul CONN 18:55.00 18:25.28
        7 Checked-In James Biles WMAC 19:05.00 19:14.18
        8 Checked-In Glenn Carlsen KISU 19:13.38 19:19.64
    Heat 9 of 9 Event 1 Men 1500 Free
        1 Checked-In Alex Girard WMAC 18:30.35 18:41.83
        2 Checked-In Tony Anderson MICH 18:00.23 17:57.97
        3 Checked-In Kurt Dickson ARIZ 17:42.11 17:39.99
        4 Checked-In Barton Wells UC38 17:30.27 17:50.94
        5 Checked-In Daniel Nelson MINN 17:38.00 19:21.66
        6 Checked-In Jeremy Virgil CONN 17:59.20 17:54.18
        7 Checked-In Ramses Rodriguez SYSM 18:22.63 18:45.82
        8 Checked-In Sean Monahan SFTL 18:34.25 17:33.77
Event 2 Women 1500 Free Est. Start 11:45A
    Heat 0 of 7 Event 2 Women 1500 Free
        0 Scratched Amy Flessert NORT 23:30.99 NT
        0 Scratched Christie Ciraulo UCLA 21:15.01 NT
    Heat 1 of 7 Event 2 Women 1500 Free
        2 Checked-In Patricia Hastings MM 38:00.00 37:27.07
        3 Checked-In Brenda Payne UC15 29:26.24 27:16.28
        4 Checked-In Pamela Ogden MINN 25:44.91 25:36.14
        5 Checked-In Diane Ragalie IM 27:30.00 26:46.64
        6 Checked-In Susan Meyers FACT 30:00.00 30:47.49
    Heat 2 of 7 Event 2 Women 1500 Free
        1 Checked-In Linda Larson SFTL 24:42.45 NT
        2 Checked-In Nicki Phillips MINN 24:11.09 24:02.99
        3 Checked-In Phyllis Quinn TOC 23:39.62 24:16.12
        4 Checked-In Judy Caves CHAR 23:20.35 23:47.49
        5 Checked-In Cathy Hallman-Kenner PALM 23:33.19 23:32.23
        6 Checked-In Sarah Crewe IM 23:40.74 24:09.96
        7 Checked-In Kathleen Stutz SFTL 24:15.00 24:32.54
        8 Checked-In Peggy Stringer MM 24:45.92 25:27.07
    Heat 3 of 7 Event 2 Women 1500 Free
        1 Checked-In Leslie Biegler-Ciaccio IM 22:50.43 21:13.20
        2 Checked-In Dianna Mollenhauer MINN 22:33.39 24:24.93
        3 Checked-In Rachel Hughey MINN 22:30.00 22:39.11
        4 Checked-In Brittany DeValk CVMM 22:03.29 22:13.80
        5 Checked-In Granger-trenel Nathalie ROSE 22:05.52 22:01.57
        6 Checked-In Sue Garland NEM 22:33.35 22:01.44
        7 Checked-In Sara Kirchner PBM 22:44.00 22:25.96
        8 Checked-In Suzanne Cuda MOST 23:15.00 23:07.55
    Heat 4 of 7 Event 2 Women 1500 Free
        1 Checked-In Elaine Valdez MOST 21:52.76 22:14.91
        2 Checked-In Megan Lassen SFTL 21:45.10 22:18.41
        3 Checked-In Linda Irish Bostic PBM 21:32.72 21:40.60
        4 Checked-In Amanda Singleton SFTL 21:19.16 21:36.62
        5 Checked-In Julie Dussliere JDAM 21:27.44 20:59.89
        6 Checked-In Liz Sands IM 21:45.00 20:28.06
        7 Checked-In Andrea Myers MINN 21:47.56 21:53.57
        8 Checked-In Barbara Scouler MINN 21:55.40 20:38.81
    Heat 5 of 7 Event 2 Women 1500 Free
        1 Checked-In Kathy Pelham PSM 21:06.00 21:48.44
        2 Checked-In Kate Elliott DMST 21:01.99 21:17.57
        3 Checked-In Jutta Schickore DOC 20:38.21 20:38.90
        4 Checked-In Haley McWilliams PALM 20:18.92 19:42.37
        5 Checked-In Karen Einsidler AGUA 20:38.05 NT
        6 Checked-In Carrie Stolar MINN 20:57.34 20:42.54
        7 Checked-In Stephanie Saucy 1776 21:02.83 20:50.94
        8 Checked-In Tracy Grilli NEM 21:15.18 21:31.37
    Heat 6 of 7 Event 2 Women 1500 Free
        1 Checked-In Christina Hitchcock SFTL 20:10.37 19:52.61
        2 Checked-In Megan Peterson PMST 19:50.11 19:34.85
        3 Checked-In Marianne Countryman GAJA 19:46.56 19:33.26
        4 Checked-In Jennifer Mohn DAM 19:43.55 20:00.91
        5 Checked-In Karen Schultz SBM 19:46.13 20:15.82
        6 Checked-In Molly Woodford WMAC 19:49.16 19:58.38
        7 Checked-In Kelly Parker Palace SYSM 19:54.59 19:55.58
        8 Checked-In Kysa Crusco NEM 20:14.60 19:43.00
    Heat 7 of 7 Event 2 Women 1500 Free
        1 Checked-In Laurie Hug 1776 19:22.91 19:22.57
        2 Checked-In Shannon McIntyre PSM 18:58.00 20:13.81
        3 Checked-In Stacey Bruce PALM 18:45.52 19:01.82
        4 Checked-In Heidi George UC38 17:17.22 17:37.33
        5 Checked-In Emily Parker SDSM 18:28.91 18:15.02
        6 Checked-In Sandra Frimerman-Bergquist MINN 18:55.78 18:28.56
        7 Checked-In Karen Zemlin MINN 19:15.00 20:18.14
        8 Checked-In Melinda Williams NEM 19:23.81 19:00.15
Event 3 Men 800 Free Est. Start 8:00A
    Heat 0 of 9 Event 3 Men 800 Free
        0 Ami Trauber SFTL 13:50.00 NT
        0 Scratched Gene Kim ROSE 15:00.01 NT
        0 Gilles Levesque UC03 18:38.64 NT
        0 John Maguire MINN 12:40.00 NT
        0 Scratched Marty Moran MINN 10:33.00 NT
        0 Scratched Randy Schlichting MINN 10:48.25 NT
        0 Scratched Steve Johnson PMST 12:08.00 NT
    Heat 1 of 9 Event 3 Men 800 Free
        2 Checked-In Stephen Mullins IM 18:30.00 18:13.49
        3 Checked-In Jamie Miller NCMS 17:07.68 17:54.77
        4 Checked-In Jim Langland MINN 15:58.00 15:00.10
        5 Checked-In Ralph Bynoe SFTL 17:00.77 17:02.72
        6 Checked-In Nick Nobbe RMST 17:40.00 18:01.24
    Heat 2 of 9 Event 3 Men 800 Free
        1 Checked-In Greg Hollub WMAC 14:43.00 12:17.04
        2 Checked-In Frank Kadwell UC30 14:00.00 13:41.52
        3 Checked-In George Carey UC33 13:40.10 14:21.46
        4 Checked-In Allen Larson SFTL 13:23.53 12:40.86
        5 Checked-In David Bergquist MINN 13:30.00 12:34.80
        6 Checked-In Ray Martin MICH 13:52.19 13:55.71
        7 Checked-In Michael Beachler NCMS 14:08.12 13:47.62
        8 Checked-In Larry Snowhite RMST 15:00.00 16:14.10
    Heat 3 of 9 Event 3 Men 800 Free
        1 Checked-In Aaron Kelson NORT 13:20.00 13:13.79
        2 Checked-In Matias Dimitrov MATD 12:59.00 10:21.68
        3 Checked-In Rog Hardy RICE 12:45.00 12:42.56
        4 Checked-In Andy Holck SWED 12:40.00 11:07.69
        5 Checked-In Frank Thompson MICH 12:40.00 13:15.33
        6 Checked-In Harlan Pinto MELO 12:55.80 12:12.61
        7 Checked-In Robert Long IM 13:05.00 12:57.31
        8 Checked-In Will Gosnold DKTA 13:20.53 13:10.54
    Heat 4 of 9 Event 3 Men 800 Free
        1 Checked-In Jim Near PALM 12:35.24 12:33.40
        2 Checked-In William Tingley SKY 12:33.50 13:52.05
        3 Checked-In Scott Summers EMSC 12:23.16 12:52.68
        4 Checked-In Ronald Strauss MINN 12:15.00 11:48.89
        5 Checked-In Rich Bernstein AGUA 12:20.00 12:52.93
        6 Checked-In Robert Opheim MINN 12:30.57 12:21.45
        7 Checked-In Perry Brown NORT 12:34.56 13:15.21
        8 Checked-In Rick Battistini NEM 12:37.85 12:32.89
    Heat 5 of 9 Event 3 Men 800 Free
        1 Checked-In Steve Meltz NEM 12:00.00 12:41.59
        2 Checked-In Todd Keil LIB 11:57.51 11:21.08
        3 Checked-In Kenneth Fischer MINN 11:42.00 11:25.93
        4 Checked-In Marty Hendrick SFTL 11:34.57 11:21.76
        5 Checked-In Richard Howell OREG 11:38.00 12:13.65
        6 Checked-In John Keen COOG 11:49.53 11:55.45
        7 Checked-In Reid Carlson MINN 12:00.00 11:18.62
        8 Checked-In Michel Vogel SFTL 12:05.32 13:10.40
    Heat 6 of 9 Event 3 Men 800 Free
        1 Checked-In Carter Bulington ISWM 11:30.50 11:26.22
        2 Checked-In Waseem Mathews GWSC 11:30.00 11:05.11
        3 Checked-In Steven Schiemann O2 11:25.00 11:22.70
        4 Checked-In David Zubero SFTL 11:23.80 10:27.12
        5 Checked-In Scott Richards WMAC 11:23.92 10:46.30
        6 Checked-In Wayne Huebener IAMA 11:25.62 11:17.90
        7 Checked-In Mark McAllister OREG 11:30.00 11:49.31
        8 Checked-In Walter Hitch ROSE 11:32.00 11:24.09
    Heat 7 of 9 Event 3 Men 800 Free
        1 Checked-In Jonathan Burks MINN 11:18.99 10:53.25
        2 Checked-In Peter Lofgren MINN 11:00.00 12:07.14
        3 Checked-In James Thornton 1776 10:45.00 10:28.94
        4 Checked-In Tom Ruehle MINN 10:32.89 10:10.47
        5 Checked-In John Nelson JAMM 10:36.40 10:46.18
        6 Checked-In Rob Barringer CMS 10:57.99 10:15.98
        7 Checked-In Eddie Ames PBM 11:00.45 11:08.07
        8 Checked-In Steven Newman SYSM 11:20.00 10:36.50
    Heat 8 of 9 Event 3 Men 800 Free
        1 Checked-In Graeme Fiser SFTL 10:30.77 10:03.10
        2 Checked-In Jeff Reilly 1776 10:22.22 10:34.20
        3 Checked-In Jeffrey Maydak NAST 10:18.25 10:18.35
        4 Checked-In Jim Callahan NAM 10:10.33 9:59.76
        5 Checked-In Trace Sauter NCMS 10:15.00 9:58.01
        6 Checked-In Matt Girard UC30 10:20.00 10:27.81
        7 Checked-In Jorge Albino SYSM 10:30.00 9:51.19
        8 Checked-In William Schmitz MINN 10:32.53 10:12.52
    Heat 9 of 9 Event 3 Men 800 Free
        1 Checked-In Andre Passos ROSE 10:05.00 10:10.06
        2 Checked-In Matt Keller IM 9:45.29 9:34.99
        3 Checked-In Robert Garland CMS 9:37.63 9:23.77
        4 Checked-In Jeffrey Utsch ARIZ 9:08.52 9:31.21
        5 Checked-In Mats Nygren PSM 9:28.30 9:26.63
        6 Checked-In Bruce Thomas SCAQ 9:43.81 10:02.82
        7 Checked-In Jonathan Eckert SYSM 9:56.07 9:57.03
        8 Checked-In Trip Strauss ARKM 10:10.10 10:03.49
Event 4 Women 800 Free Est. Start 10:05A
    Heat 0 of 9 Event 4 Women 800 Free
        0 Scratched Alexandre O'Connor SFTL 10:40.77 NT
        0 Kristin Arntzen MINN 14:30.00 NT
        0 Kristina Miller AKMS 13:02.12 NT
    Heat 1 of 9 Event 4 Women 800 Free
        1 Checked-In Carol Stark OREG 22:20.83 22:34.19
        2 Checked-In Sarah King ADMS 19:40.00 21:07.85
        3 Checked-In Beverly Linnihan ARIZ 19:00.00 20:39.46
        4 Checked-In Jane Dillon Stewart WMAC 18:02.37 18:23.54
        5 Checked-In Lucy Manheim RMST 18:44.17 18:02.76
        6 Checked-In Eulah Varty MANI 19:28.18 20:41.60
        7 Checked-In Amy Samberg UC48 20:00.00 19:16.87
        8 Checked-In Charlotte Sanddal MM 26:20.00 31:35.73
    Heat 2 of 9 Event 4 Women 800 Free
        1 Checked-In Carol Smollen MINN 17:07.80 16:19.54
        2 Checked-In Kristin Volz SFTL 16:23.46 15:49.16
        3 Checked-In Sandra Flynn NEM 14:53.00 14:59.87
        4 Checked-In A Susan Tyler SNM 14:40.66 14:41.59
        5 Checked-In Isabela Goldbas SFTL 14:47.34 15:09.03
        6 Checked-In Linda Callaway MOST 15:00.00 15:04.07
        7 Checked-In Tita Arnold SKY 16:50.00 16:25.14
        8 Checked-In Shannon Swartz MINN 17:11.19 18:19.29
    Heat 3 of 9 Event 4 Women 800 Free
        1 Checked-In Nayiri Doudikian-Scaff ROSE 14:38.89 13:32.34
        2 Checked-In Lynn Wymelenberg RMST 14:30.00 15:39.59
        3 Checked-In Nicolle Rasmusson PMST 14:00.00 15:40.21
        4 Checked-In Mary Shawn Kelly SFTL 13:56.36 12:17.39
        5 Checked-In Rosa Ventura SFTL 13:57.72 14:38.32
        6 Checked-In Daniela Rosenblat SFTL 14:05.78 13:57.23
        7 Checked-In Tracy Pechmann MINN 14:33.29 14:01.25
        8 Checked-In Carolyn Roche CMS 14:40.00 12:49.07
    Heat 4 of 9 Event 4 Women 800 Free
        1 Checked-In Georgia McDaniel IM 13:50.00 13:52.39
        2 Checked-In Susan Hilal MINN 13:30.00 13:31.89
        3 Checked-In Amy Walther WMAC 13:22.32 13:10.97
        4 Checked-In Jennifer Phalen DAM 13:16.64 12:57.98
        5 Checked-In Nan Stager DOC 13:21.21 13:08.47
        6 Checked-In Laura Kueny MINN 13:23.25 12:25.33
        7 Checked-In Yvonne Tirakian MICH 13:39.84 14:07.93
        8 Checked-In Kerri Lumbert Gentry UC33 13:56.00 12:24.99
    Heat 5 of 9 Event 4 Women 800 Free
        1 Checked-In Jane Del Greco IM 13:00.41 13:15.93
        2 Checked-In Melissa Froehle MYWM 12:57.91 12:56.08
        3 Checked-In Jeanna Summers OREG 12:46.30 12:48.87
        4 Checked-In Deborah Cipriano GSM 12:38.57 11:50.82
        5 Checked-In Celeste Miller SNM 12:40.00 12:27.54
        6 Checked-In Wendy Szymczak MICH 12:47.90 13:18.01
        7 Checked-In Joan Craffey BCTM 13:00.00 12:08.56
        8 Checked-In Shawn Feather AQTX 13:15.17 13:50.06
    Heat 6 of 9 Event 4 Women 800 Free
        1 Checked-In Kathleen Clair 1776 12:35.00 15:12.57
        2 Checked-In Denise Smart TULS 12:15.43 12:19.08
        3 Checked-In Peggy Kratz MINN 12:13.48 11:27.71
        4 Checked-In Elizabeth Persico MINN 11:57.00 13:02.77
        5 Checked-In Tatiana Barbosa SFTL 12:05.48 12:19.86
        6 Checked-In Kathryn Froehlich IM 12:15.00 12:12.94
        7 Checked-In Linda Green MINN 12:16.95 12:33.72
        8 Checked-In Amy Parker ROSE 12:38.00 12:37.08
    Heat 7 of 9 Event 4 Women 800 Free
        1 Checked-In Shelley Nolden WMAC 11:48.69 10:53.63
        2 Checked-In Amy Rittenhouse MINN 11:35.00 11:47.52
        3 Checked-In Heather Rietz ENSW 11:34.94 11:23.33
        4 Checked-In Julie May SKY 11:30.55 11:38.01
        5 Checked-In Heather Huettner MOVY 11:32.16 11:59.81
        6 Checked-In Carole Weiland MINN 11:35.00 11:38.05
        7 Checked-In Anna Kline MINN 11:45.24 11:44.75
        8 Checked-In Libby Arnosti MINN 11:52.89 11:17.52
    Heat 8 of 9 Event 4 Women 800 Free
        1 Checked-In Carolyn Fittipaldi MINN 11:30.00 10:43.43
        2 Checked-In Caitlin Hamer PALM 11:26.22 10:48.12
        3 Checked-In Siobhan Murphy SFTL 11:22.88 11:45.05
        4 Checked-In Heather Congdon SFTL 11:00.00 10:40.77
        5 Checked-In Malena Hankins GAJA 11:20.19 10:49.76
        6 Checked-In Rachel Krejci MINN 11:23.74 11:16.50
        7 Checked-In Ashley Gregory MINN 11:30.00 11:16.61
        8 Checked-In Lynne Nagel IM 11:30.00 11:27.80
    Heat 9 of 9 Event 4 Women 800 Free
        1 Checked-In Sara Bennett IAMA 10:35.33 10:28.40
        2 Checked-In Jessica Ballard PALM 10:18.42 9:53.20
        3 Checked-In Jill Gellatly COOG 10:08.00 9:54.87
        4 Checked-In Kelsey Dahlager MINN 9:43.00 9:48.82
        5 Checked-In Heather Lendway UC30 9:55.00 9:43.05
        6 Checked-In Jessica Viso SC 10:10.00 10:11.16
        7 Checked-In Christina Lapinskas ISWM 10:30.32 10:02.91
        8 Checked-In Charley Young AGUA 10:50.99 11:02.86
Event 5 Men 400 IM Est. Start 12:55P
    Heat 0 of 13 Event 5 Men 400 IM
        0 Scratched Brian Holthus MINN 7:00.00 NT
        0 Bruce Anderson UC38 5:59.43 NT
        0 Christopher Sieben MINN 6:48.00 NT
        0 David Forgione MICH 12:18.55 NT
        0 David Woodruff DAM 6:45.47 NT
        0 Scratched George Wendt IM 6:30.00 NT
        0 Scratched Gerald Treiman UTAH 7:19.20 NT
        0 Gilles Levesque UC03 10:32.51 NT
        0 Scratched Gordon Russell DAMM 8:31.00 NT
        0 Scratched James Kochendorfer MINN 6:20.00 NT
        0 Jeffrey Blumenthal IM 6:25.00 NT
        0 John Rubocki SAWS 5:29.54 NT
        0 Joseph Anderson MINN 5:03.59 NT
        0 Scratched Josh Klemm MINN 5:30.02 NT
        0 M Heeter UC17 8:40.00 NT
        0 Scratched Phil Dodson IM 6:08.00 NT
        0 Scratched Richard Howell OREG 6:30.00 NT
        0 Robert King MINN 5:49.00 NT
        0 Scott Tripps MINN 5:43.21 NT
    Heat 1 of 13 Event 5 Men 400 IM
        2 Checked-In Edward Ashare UC08 12:30.00 11:34.30
        3 Checked-In Mike Freshley GRA 6:34.91 6:58.58
        4 Checked-In John Bell SDSM 9:46.57 10:38.07
        5 Checked-In David Costill INDY 7:55.00 7:17.96
        6 Checked-In Barry Fasbender OREG 8:54.33 9:09.11
        7 Checked-In Christopher Smith SCCM 10:09.00 10:32.21
    Heat 2 of 13 Event 5 Men 400 IM
        1 Checked-In Rich Bernstein AGUA 7:25.00 7:43.98
        2 Checked-In Conner Bailey AMS 7:14.83 7:21.61
        3 Checked-In Edward Rudloff TOC 6:57.50 6:33.40
        4 Checked-In Bob Couch SYSM 6:28.00 6:33.28
        5 Checked-In Stan LeMaster SWIA 6:55.94 6:39.55
        6 Checked-In Kent Carney CMS 7:00.00 6:42.11
        7 Checked-In Robin Kleffman MINN 7:23.40 7:07.08
        8 Checked-In Robert Corris WMAC 7:45.00 7:44.05
    Heat 3 of 13 Event 5 Men 400 IM
        1 Checked-In Jamie Miller NCMS 9:51.43 10:07.75
        2 Checked-In Harlan Pinto MELO 7:23.39 6:59.18
        3 Checked-In Robert Anderson PCCM 6:52.54 6:59.21
        4 Checked-In Peter Camin IM 8:10.45 8:38.48
        5 Checked-In Louis Ceci TSUN 8:18.16 8:48.05
        6 Checked-In Gary Fine MINN 7:45.00 7:44.23
        7 Checked-In Jon Einsidler AGUA 8:00.00 8:15.61
    Heat 4 of 13 Event 5 Men 400 IM
        1 Checked-In Ralph Bovard MINN 7:18.31 7:08.60
        2 Checked-In Carl Millholland WMAC 7:00.00 6:44.70
        3 Checked-In Lee MacDonald CMS 6:20.00 6:27.41
        4 Checked-In Rick Colella PSM 5:14.48 5:13.36
        5 Checked-In Hubie Kerns GRA 6:00.00 6:07.78
        6 Checked-In Jon Rysdon RMST 6:55.00 6:47.21
        7 Checked-In Bruce Rollins GRA 7:01.02 6:52.39
        8 Checked-In Robert Jones 1776 7:22.50 NT
    Heat 5 of 13 Event 5 Men 400 IM
        1 Checked-In Tom Kealy IAMA 6:40.00 6:38.97
        2 Checked-In Kevin Scanlan IM 6:30.00 NT
        3 Checked-In Didier Lamour MINN 6:21.57 6:54.14
        4 Checked-In Patrick Murtagh MM 6:15.00 5:48.58
        5 Checked-In David Bright NEM 6:20.00 6:14.62
        6 Checked-In Darrell Smith MINN 6:23.00 6:07.44
        7 Checked-In Robert Wright DOC 6:33.80 6:34.94
        8 Checked-In Joe Aumiller MICH 6:50.74 6:52.21
    Heat 6 of 13 Event 5 Men 400 IM
        1 Checked-In Cork Haberek SKY 6:04.68 6:12.79
        2 Checked-In Jamie Louie CMS 5:59.65 6:02.63
        3 Checked-In Neil Wasserman O*H* 5:43.45 5:47.10
        4 Checked-In Jim Sauer TXLA 5:18.00 5:27.75
        5 Checked-In Jim Callahan NAM 5:38.56 5:39.54
        6 Checked-In Glenn Carlsen KISU 5:52.55 6:02.35
        7 Checked-In Scott Collier AKMS 6:00.25 5:55.31
        8 Checked-In Larry Wood TXLA 6:07.00 6:12.05
    Heat 7 of 13 Event 5 Men 400 IM
        2 Checked-In Pierre Veilleux UNQC 6:33.02 6:49.20
        3 Checked-In Marty Hendrick SFTL 6:20.77 6:13.19
        4 Checked-In Craig Collins MINN 6:22.00 7:06.76
        5 Checked-In Chris Campbell MVM 6:44.23 6:58.51
        6 Checked-In David Kough MINN 6:26.52 6:22.74
    Heat 8 of 13 Event 5 Men 400 IM
        1 Checked-In John Hugo MINN 6:15.00 6:05.97
        2 Checked-In Thomas Grisa WMAC 5:59.99 5:49.64
        3 Checked-In Ronald Marks SFTL 5:58.00 5:55.02
        4 Checked-In Andreas Seibt IM 5:45.00 5:35.92
        5 Checked-In James Biles WMAC 5:48.50 5:43.41
        6 Checked-In Arthur Gunzl CONN 5:58.00 5:50.86
        7 Checked-In Scott Richards WMAC 6:02.00 5:51.16
        8 Checked-In Gary Muchow MINN 6:18.85 6:12.85
    Heat 9 of 13 Event 5 Men 400 IM
        1 Checked-In Douglas Hayden MOVY 6:10.00 6:08.98
        2 Checked-In Mark Brandt IM 5:44.32 5:47.72
        3 Checked-In Rafael Segarra SFTL 5:40.00 5:21.06
        4 Checked-In Nicolas Granger ROSE 4:46.41 4:45.61
        5 Checked-In Gregory Harris VMST 5:29.67 5:40.08
        6 Checked-In Billy Cordero SWED 5:42.00 5:34.79
        7 Checked-In Patrick Mc Ginley ROSE 5:58.58 6:19.15
        8 Checked-In Anthony Thompson MOVY 6:11.11 6:16.72
    Heat 10 of 13 Event 5 Men 400 IM
        2 Checked-In Patrick Sturdy MICH 7:00.00 6:50.12
        3 Checked-In Mathew Wuchte MICH 5:48.05 5:39.17
        4 Checked-In Lawrence Lee NCMS 5:06.48 5:14.46
        5 Checked-In Andy Kroupa YCFM 5:28.76 5:47.56
        6 Checked-In Scott Conley WMAC 6:57.11 7:29.67
    Heat 11 of 13 Event 5 Men 400 IM
        1 Checked-In Scott Muir DAM 6:08.20 6:19.24
        2 Checked-In Michael McNelis UC04 5:55.84 5:39.43
        3 Checked-In John Decker GS 5:40.63 5:34.39
        4 Checked-In Thomas Patterson 1776 5:34.00 5:33.62
        5 Checked-In Matt Miller OREG 5:36.91 5:47.74
        6 Checked-In David Popko ROSE 5:46.94 5:21.25
        7 Checked-In Robert Pardo SFTL 6:00.00 6:05.20
        8 Checked-In Raymond Cox SFTL 7:10.76 7:07.99
    Heat 12 of 13 Event 5 Men 400 IM
        4 Checked-In Michael Malik PALM 5:20.50 5:18.07
        5 Checked-In Joshua Berwald PBM 7:00.00 6:24.46
    Heat 13 of 13 Event 5 Men 400 IM
        1 Checked-In Steffen Docken DAM 5:55.00 5:49.55
        2 Checked-In Brian Leung SCAQ 5:03.00 5:19.30
        3 Checked-In Sean Monahan SFTL 4:58.47 5:03.73
        4 Checked-In Robert Daltorio ROSE 5:33.91 5:42.33
        5 Checked-In Doston Ganiyev CMS 6:15.00 6:11.93
        6 Checked-In Ben Smith DKTA 5:45.70 5:35.47
        7 Checked-In Maxwell Rubesch NORT 5:52.15 5:59.56
        8 Checked-In Jeremy Granger ROSE 5:00.00 5:13.61
Event 6 Women 400 IM Est. Start 2:55P
    Heat 0 of 12 Event 6 Women 400 IM
        0 Anna Togias NOVA 5:37.17 NT
        0 Scratched Christie Ciraulo UCLA 8:00.01 NT
        0 Karen Einsidler AGUA 6:24.99 NT
        0 Kristina Miller AKMS 6:28.02 NT
        0 Scratched Linda Larson SFTL 7:40.04 NT
    Heat 1 of 12 Event 6 Women 400 IM
        3 Checked-In Candy Christenson WMAC 9:34.00 9:34.89
        4 Checked-In Babs Larsen MINN 8:20.20 8:41.27
        5 Checked-In Gloria Waggoner KM 9:30.00 8:14.04
        6 Checked-In Susan Meyers FACT 8:41.00 8:39.86
    Heat 2 of 12 Event 6 Women 400 IM
        2 Checked-In Cathy Hallman-Kenner PALM 6:57.30 7:14.65
        3 Checked-In Leslie Biegler-Ciaccio IM 6:41.84 6:13.02
        4 Checked-In Jamie Herrington SFTL 6:55.77 6:40.74
        5 Checked-In Sally Cook ROSE 8:55.00 9:08.31
        6 Checked-In Linda Callaway MOST 9:20.00 9:16.69
        7 Checked-In Alison Goulder NEM 9:25.00 9:22.23
    Heat 3 of 12 Event 6 Women 400 IM
        1 Checked-In Michelle Martin SFTL 8:57.28 9:14.39
        2 Checked-In Elke Asleson OREG 8:31.14 8:33.27
        3 Checked-In Sharon Lee-Sheridan MINN 8:01.90 7:34.37
        4 Checked-In Karen Bierwert NEM 6:57.85 7:00.55
        5 Checked-In Peggy Stringer MM 7:53.90 7:56.42
        6 Checked-In Sue Bloomfield WMST 8:06.50 7:53.90
        7 Checked-In Maureen Fitzpatrick PBM 8:33.70 8:39.93
        8 Checked-In Connie Lindsey MOST 9:13.00 8:31.18
    Heat 4 of 12 Event 6 Women 400 IM
        1 Checked-In Pamela Ogden MINN 9:00.00 8:18.89
        2 Checked-In Jan Hildebrandt OREG 7:22.74 7:20.49
        3 Checked-In Cheryl Gettelfinger INDY 7:20.71 7:25.69
        4 Checked-In Elaine Valdez MOST 6:30.05 6:30.08
        5 Checked-In Nancy Kryka SYSM 6:53.13 7:03.18
        6 Checked-In Phyllis Quinn TOC 7:21.43 7:22.21
        7 Checked-In Susan Swedler IM 8:25.00 7:49.03
        8 Checked-In Cynthia Myer O2 9:00.17 8:59.10
    Heat 5 of 12 Event 6 Women 400 IM
        1 Checked-In Cynthia Henley SFTL 8:09.05 7:54.55
        2 Checked-In Suzanne Cuda MOST 7:15.00 7:31.57
        3 Checked-In Kathryn Froehlich IM 6:27.43 6:24.28
        4 Checked-In Kelly Parker Palace SYSM 6:15.55 6:07.81
        5 Checked-In Arlene Delmage OREG 6:19.86 6:10.65
        6 Checked-In Laura Delorey NEM 6:41.50 6:36.57
        7 Checked-In Kathleen McNamara USF 7:15.00 7:11.02
        8 Checked-In Adrienne Chin-Ogilvie SFTL 8:45.55 9:26.66
    Heat 6 of 12 Event 6 Women 400 IM
        1 Checked-In Linda Irish Bostic PBM 6:40.00 6:50.83
        2 Checked-In Stephanie Saucy 1776 6:24.08 6:09.86
        3 Checked-In Cheryl Simmons ROSE 6:01.90 6:08.74
        4 Checked-In Shannon McIntyre PSM 5:41.27 5:55.68
        5 Checked-In Laurie Hug 1776 5:50.55 5:50.17
        6 Checked-In Marianne Countryman GAJA 6:03.27 5:57.70
        7 Checked-In Jennifer Weiderman CVMM 6:30.88 6:27.27
        8 Checked-In Julie May SKY 6:40.55 6:46.58
    Heat 7 of 12 Event 6 Women 400 IM
        1 Checked-In Karen Le Febre WCM 7:15.00 6:37.02
        2 Checked-In Terri Postma GERM 7:05.00 7:26.99
        3 Checked-In Sue Garland NEM 6:51.39 6:56.75
        4 Checked-In Liz Sands IM 6:09.00 5:56.50
        5 Checked-In Megan Lassen SFTL 6:36.00 6:41.66
        6 Checked-In Heidi Khalil ROSE 6:55.32 7:03.42
        7 Checked-In Karla Rees MVM 7:10.00 7:25.15
        8 Checked-In Jennifer Petyk PTMS 8:00.00 7:07.02
    Heat 8 of 12 Event 6 Women 400 IM
        3 Checked-In Wendy Peterson MINN 6:34.64 6:20.33
        4 Checked-In Margaret Shapiro RMST 5:49.75 6:14.41
        5 Checked-In Stacey Bruce PALM 5:50.20 5:48.53
    Heat 9 of 12 Event 6 Women 400 IM
        2 Checked-In Kathleen Stutz SFTL 6:57.43 7:09.92
        3 Checked-In Karen Schultz SBM 6:06.95 6:13.79
        4 Checked-In Erin Moro PALM 5:45.83 5:40.64
        5 Checked-In Nichole Sheehan WLAC 5:56.50 6:00.62
        6 Checked-In Tatiana Barbosa SFTL 6:33.49 6:36.41
        7 Checked-In Erin McCabe ROSE 7:00.00 6:41.35
    Heat 10 of 12 Event 6 Women 400 IM
        1 Checked-In Dianna Mollenhauer MINN 7:30.00 6:53.67
        2 Checked-In Ashley Gregory MINN 6:20.00 6:19.13
        3 Checked-In Megan Peterson PMST 5:48.84 5:49.62
        4 Checked-In Emily Parker SDSM 5:30.74 5:25.39
        5 Checked-In Kathryn Vandam MINN 5:44.02 5:38.02
        6 Checked-In Sandra Frimerman-Bergquist MINN 5:49.34 5:42.65
        7 Checked-In Jenny Rood NEM 6:31.04 6:35.06
        8 Checked-In Sarah King ADMS 12:30.00 13:08.93
    Heat 11 of 12 Event 6 Women 400 IM
        2 Checked-In Yanghee Courbron NEM 6:35.00 6:30.07
        3 Checked-In Anna Sharpe KM 5:52.84 5:49.35
        4 Checked-In Jessica Ballard PALM 5:36.17 5:35.62
        5 Checked-In Jennifer Mohn DAM 5:52.44 5:54.56
        6 Checked-In Amanda Singleton SFTL 6:14.16 6:06.80
        7 Checked-In Tricia Baldwin SKY 8:27.54 8:57.03
    Heat 12 of 12 Event 6 Women 400 IM
        3 Checked-In Carolyn Fittipaldi MINN 6:30.00 5:58.33
        4 Checked-In Haley McWilliams PALM 6:03.16 5:50.27
        5 Checked-In Brittany DeValk CVMM 6:10.91 6:16.70
Event 7 Men 200 Medley Relay Est. Start 4:45P
    Heat 1 of 7 Event 7 Men 200 Medley
        2 MINN C MINN 3:08.81 3:13.71
        3 MINN A MINN 2:54.00 2:43.99
        4 PBM A PBM 2:28.00 2:29.53
        5 OREG A OREG 2:51.00 2:47.43
        6 MINN B MINN 2:59.40 3:02.51
        7 RMST A RMST 3:15.15 3:09.91
    Heat 2 of 7 Event 7 Men 200 Medley
        2 NORT A NORT 2:55.00 NT
        3 BUMS A BUMS 2:30.00 2:29.76
        4 CMS A CMS 2:25.50 2:22.48
        5 MINN B MINN 2:27.02 2:21.34
        6 WMAC A WMAC 2:45.06 2:41.96
    Heat 3 of 7 Event 7 Men 200 Medley
        1 IM B IM 2:21.95 2:35.17
        2 MICH A MICH 2:15.00 2:18.10
        3 IM A IM 2:12.00 2:11.69
        4 MINN A MINN 2:10.19 2:10.08
        5 SFTL A SFTL 2:10.30 2:08.60
        6 MOVY A MOVY 2:13.00 2:13.52
        7 NEM A NEM 2:15.90 2:18.53
        8 1776 A 1776 2:24.00 NT
    Heat 4 of 7 Event 7 Men 200 Medley
        2 SFTL A SFTL 2:38.02 2:39.23
        3 NCMS A NCMS 2:29.00 2:29.50
        4 MOVY B MOVY 2:24.00 2:27.28
        5 MICH A MICH 2:25.00 2:19.43
        6 MINN A MINN 2:34.00 2:27.81
    Heat 5 of 7 Event 7 Men 200 Medley
        1 SYSM A SYSM 2:14.00 2:10.02
        2 WMAC A WMAC 2:09.88 2:08.57
        3 PBM A PBM 2:00.50 1:58.35
        4 IM A IM 1:59.50 2:02.16
        5 PSM A PSM 1:59.60 1:58.59
        6 MOVY A MOVY 2:01.50 2:03.00
        7 MINN B MINN 2:10.89 2:17.66
        8 PALM A PALM 2:15.00 2:16.14
    Heat 6 of 7 Event 7 Men 200 Medley
        2 NORT A NORT 2:10.00 2:33.78
        3 YCFM A YCFM 2:01.99 1:57.36
        4 NCMS A NCMS 1:54.50 1:53.98
        5 SFTL A SFTL 2:01.30 1:58.96
        6 MINN B MINN 2:02.02 1:54.79
        7 MINN A MINN 2:22.00 2:25.43
    Heat 7 of 7 Event 7 Men 200 Medley
        3 DAM A DAM 2:06.00 2:06.84
        4 ROSE A ROSE 2:02.70 1:57.64
        5 CMS A CMS 2:05.50 NT
Event 8 Women 200 Medley Relay Est. Start 5:10P
    Heat 1 of 5 Event 8 Women 200 Medley
        1 MINN B MINN 3:30.00 3:30.06
        2 WMAC A WMAC 3:00.11 3:01.06
        3 MINN A MINN 3:22.69 3:25.57
        4 MM A MM 4:34.48 4:55.81
        5 MINN A MINN 3:46.36 3:53.37
        6 SFTL A SFTL 4:32.70 4:55.38
        7 MICH A MICH 3:15.00 4:21.10
        8 SKY B SKY 3:41.37 3:44.39
    Heat 2 of 5 Event 8 Women 200 Medley
        1 OREG B OREG 2:57.50 3:02.70
        2 CMS A CMS 2:50.50 2:54.03
        3 SFTL A SFTL 2:38.50 2:49.62
        4 OREG A OREG 2:29.32 2:27.03
        5 NEM A NEM 2:37.20 2:32.68
        6 MOST A MOST 2:39.30 2:41.78
        7 IM A IM 2:56.60 3:02.18
        8 IM B IM 2:58.50 3:02.21
    Heat 3 of 5 Event 8 Women 200 Medley
        1 MOVY A MOVY 2:40.00 2:37.02
        2 IM A IM 2:33.50 2:32.64
        3 SKY A SKY 2:25.28 2:22.62
        4 PALM A PALM 2:18.00 2:18.49
        5 RMST A RMST 2:25.25 2:28.75
        6 MINN A MINN 2:32.95 2:31.52
        7 PBM A PBM 2:34.00 2:33.83
        8 SFTL A SFTL 2:51.70 2:59.65
    Heat 4 of 5 Event 8 Women 200 Medley
        1 WMAC A WMAC 2:59.80 3:02.88
        2 DKTA A DKTA 2:38.00 2:36.94
        3 ROSE A ROSE 2:31.50 2:32.57
        4 SFTL A SFTL 2:20.60 2:23.41
        5 MINN A MINN 2:23.21 2:29.56
        6 MINN B MINN 2:38.00 2:38.09
        7 NEM A NEM 2:55.50 2:55.76
    Heat 5 of 5 Event 8 Women 200 Medley
        3 SFTL A SFTL 2:20.90 2:25.14
        4 PALM A PALM 2:16.00 2:12.44
        5 MINN A MINN 2:19.99 2:23.62
        6 MINN B MINN 2:24.36 2:25.80
Event 9 Men 400 Free Est. Start 8:00A
    Heat 0 of 18 Event 9 Men 400 Free
        0 Andrew Davis SFTL 4:51.19 NT
        0 Brian Kirkvold MINN 4:49.99 NT
        0 Bruce Thomas SCAQ 4:42.37 NT
        0 Scratched David Graham NEM 5:49.94 NT
        0 Scratched Gus Laws WCM 5:18.11 NT
        0 Scratched James Ritter CSMT 4:40.50 NT
        0 Jason Hauck DAMM 4:19.00 NT
        0 Jim Hanzlik MINN 6:00.00 NT
        0 Joel Kriger SYSM 5:30.00 NT
        0 John Olson WMAC 10:12.04 NT
        0 Joseph Anderson MINN 4:23.26 NT
        0 Joshua Seaburg MINN 4:40.17 NT
        0 Scratched Mark Modjeska ARIZ 5:04.87 NT
        0 Scratched Marty Moran MINN 5:00.00 NT
        0 Scratched Norman Stupfel SRM 8:58.00 NT
        0 Scratched Patrick Mc Ginley ROSE 5:23.30 NT
        0 Richard Diaz MINN 8:00.00 NT
        0 Scratched Robert Long IM 6:32.00 NT
        0 Scratched Ronald Strauss MINN 6:10.00 NT
        0 Scratched Steve Johnson PMST 6:13.00 NT
    Heat 1 of 18 Event 9 Men 400 Free
        3 Checked-In Steve Schloss METR 9:14.00 9:14.36
        4 Checked-In Nick Nobbe RMST 8:20.00 8:42.01
        5 Checked-In Stephen Mullins IM 8:30.00 8:48.28
    Heat 2 of 18 Event 9 Men 400 Free
        1 Checked-In Tim Timmerman NORT 8:00.00 7:57.05
        2 Checked-In Mark Kaplan MINN 7:48.42 7:34.13
        3 Checked-In Marco Recalde MOVY 7:29.77 7:14.09
        4 Checked-In Sandy Galletly VMST 7:20.55 7:08.43
        5 Checked-In Michael Abegg VJO 7:29.34 7:37.69
        6 Checked-In Ruben Suare MINN 7:30.01 6:50.87
        7 Checked-In Jim Langland MINN 7:50.00 7:10.86
    Heat 3 of 18 Event 9 Men 400 Free
        1 Checked-In Mervyn Goldbas SFTL 6:57.57 6:35.25
        2 Checked-In Ami Trauber SFTL 6:40.00 6:34.17
        3 Checked-In Frank Kadwell UC30 6:35.00 6:25.00
        4 Checked-In Steven Levine GSM 6:25.56 6:33.36
        5 Checked-In George Carey UC33 6:32.87 6:51.32
        6 Checked-In Robert Corris WMAC 6:40.00 6:36.30
        7 Checked-In Ray Martin MICH 6:44.58 6:45.78
        8 Checked-In Michael Beachler NCMS 6:57.85 6:50.61
    Heat 4 of 18 Event 9 Men 400 Free
        1 Checked-In Rick Battistini NEM 6:15.99 6:00.01
        2 Checked-In Eric Hektner TVM 6:09.37 6:10.23
        3 Checked-In John Maguire MINN 6:05.50 6:30.82
        4 Checked-In Brian Carlton PSM 6:02.52 NT
        5 Checked-In Rich Bernstein AGUA 6:05.00 6:28.20
        6 Checked-In Jim Near PALM 6:09.03 6:06.34
        7 Checked-In Aaron Warner MINN 6:15.00 6:26.31
        8 Checked-In Conner Bailey AMS 6:18.84 6:11.35
    Heat 5 of 18 Event 9 Men 400 Free
        1 Checked-In Andy Holck SWED 6:00.00 5:17.53
        2 Checked-In Rog Hardy RICE 6:00.00 6:05.00
        3 Checked-In Daniel Kornblatt BUMS 5:57.05 5:57.96
        4 Checked-In Ronald Lulich MINN 5:55.00 5:41.76
        5 Checked-In Robert Opheim MINN 5:55.33 5:54.20
        6 Checked-In Greg Hollub WMAC 6:00.00 5:57.63
        7 Checked-In Frank Thompson MICH 6:00.00 6:28.84
        8 Checked-In Perry Brown NORT 6:00.35 6:07.18
    Heat 6 of 18 Event 9 Men 400 Free
        1 Checked-In Stan LeMaster SWIA 5:50.00 5:46.20
        2 Checked-In Kenneth Fischer MINN 5:47.49 5:33.46
        3 Checked-In Chip Glidden MOVY 5:42.54 5:28.27
        4 Checked-In Walter Hitch ROSE 5:40.00 5:30.77
        5 Checked-In John Keen COOG 5:41.20 5:43.40
        6 Checked-In Scot Tribuzi NAM 5:44.00 5:16.41
        7 Checked-In Mark Anderson IM 5:47.57 5:55.72
        8 Checked-In Matland Peterson PMST 5:50.17 5:52.16
    Heat 7 of 18 Event 9 Men 400 Free
        1 Checked-In Chris Campbell MVM 5:37.80 5:50.23
        2 Checked-In Paul Boisvert MACC 5:35.00 5:22.40
        3 Checked-In Joe Aumiller MICH 5:34.70 5:34.07
        4 Checked-In Allen Larson SFTL 5:34.51 6:05.55
        5 Checked-In Wayne Huebener IAMA 5:34.68 5:29.28
        6 Checked-In Marc Anderson MINN 5:35.00 5:33.28
        7 Checked-In Mark McAllister OREG 5:36.37 5:37.58
        8 Checked-In Carl Selles SPM 5:40.00 5:44.90
    Heat 8 of 18 Event 9 Men 400 Free
        1 Checked-In Bob Couch SYSM 5:33.00 5:32.43
        2 Checked-In Edward Rudloff TOC 5:31.18 5:28.21
        3 Checked-In Gary Muchow MINN 5:30.00 5:32.04
        4 Checked-In Steve Meltz NEM 5:30.00 5:55.86
        5 Checked-In Waseem Mathews GWSC 5:30.00 5:17.46
        6 Checked-In George Wendt IM 5:30.00 5:34.38
        7 Checked-In Craig Collins MINN 5:31.22 5:26.48
        8 Checked-In Steven Schiemann O2 5:34.50 5:37.74
    Heat 9 of 18 Event 9 Men 400 Free
        1 Checked-In Lee Mench SDSM 5:26.95 5:22.94
        2 Checked-In David Bright NEM 5:25.00 5:34.44
        3 Checked-In Jeffrey Blumenthal IM 5:24.44 5:31.94
        4 Checked-In James Hoke BERK 5:24.15 5:21.23
        5 Checked-In Neal Okerbloom SWIA 5:24.22 5:28.47
        6 Checked-In Tom Kealy IAMA 5:25.00 5:16.40
        7 Checked-In Brian Voisard WIN 5:25.20 5:32.66
        8 Checked-In Chuck Olson MICH 5:29.00 5:19.10
    Heat 10 of 18 Event 9 Men 400 Free
        1 Checked-In Carter Bulington ISWM 5:20.15 5:27.66
        2 Checked-In Justin Dennis SLAM 5:17.58 5:19.52
        3 Checked-In Michael Doyle NTXL 5:14.58 5:13.06
        4 Checked-In Eddie Ames PBM 5:13.89 5:14.72
        5 Checked-In Brian Leier SGSC 5:14.24 5:27.42
        6 Checked-In Scott Muir DAM 5:16.25 5:20.44
        7 Checked-In David Zubero SFTL 5:18.02 5:01.22
        8 Checked-In Robert Wright DOC 5:23.87 5:40.36
    Heat 11 of 18 Event 9 Men 400 Free
        1 Checked-In Robert Duguay CONN 5:11.28 5:15.56
        2 Checked-In Timothy Shead SFTL 5:10.00 5:16.52
        3 Checked-In Kit Koenig SFTL 5:08.75 5:10.54
        4 Checked-In William Schmitz MINN 5:08.05 4:50.72
        5 Checked-In Scott Collier AKMS 5:08.30 5:06.78
        6 Checked-In Steven Newman SYSM 5:10.00 4:57.34
        7 Checked-In James Thornton 1776 5:10.00 4:58.22
        8 Checked-In John Nelson JAMM 5:11.79 5:19.48
    Heat 12 of 18 Event 9 Men 400 Free
        1 Checked-In Matthew Weber DAS 5:05.22 5:03.96
        2 Checked-In Tom Ruehle MINN 5:04.56 4:50.40
        3 Checked-In Kevin Scanlan IM 5:02.49 5:14.76
        4 Checked-In Eric Valley MOVY 5:02.39 5:02.15
        5 Checked-In David Popko ROSE 5:02.43 4:37.24
        6 Checked-In Larry Wood TXLA 5:04.17 5:17.92
        7 Checked-In Jeff Reilly 1776 5:05.05 5:06.47
        8 Checked-In Robert Pardo SFTL 5:06.79 5:00.49
    Heat 13 of 18 Event 9 Men 400 Free
        1 Checked-In Rob Barringer CMS 5:00.73 4:53.35
        2 Checked-In Jorge Albino SYSM 5:00.00 4:42.58
        3 Checked-In Graeme Fiser SFTL 4:59.37 4:50.78
        4 Checked-In Logan Vogt MINN 4:59.03 5:27.39
        5 Checked-In Doug Thain MTSC 4:59.27 4:54.81
        6 Checked-In James Biles WMAC 4:59.55 4:53.33
        7 Checked-In Douglas Hayden MOVY 5:00.00 4:58.23
        8 Checked-In Billy Cordero SWED 5:01.00 4:49.68
    Heat 14 of 18 Event 9 Men 400 Free
        1 Checked-In Thomas Patterson 1776 4:58.00 5:04.73
        2 Checked-In Jim Callahan NAM 4:55.01 4:55.54
        3 Checked-In Christopher Rupp MINN 4:53.17 4:49.79
        4 Checked-In Sean Stringer STAN 4:51.89 4:40.24
        5 Checked-In Jeff Bailey MICH 4:53.07 5:42.58
        6 Checked-In Jeffrey Maydak NAST 4:54.52 4:58.03
        7 Checked-In Glenn Carlsen KISU 4:57.10 4:59.43
        8 Checked-In John Decker GS 4:58.63 4:51.67
    Heat 15 of 18 Event 9 Men 400 Free
        1 Checked-In Andy Cook PALM 4:51.25 4:51.41
        2 Checked-In Thomas St. Vincent RAC 4:49.25 4:34.10
        3 Checked-In Trip Strauss ARKM 4:48.48 4:48.30
        4 Checked-In Matt Roper DAM 4:45.71 4:42.91
        5 Checked-In Craig Baldwin RMST 4:48.21 4:47.89
        6 Checked-In John Batchelder CMS 4:49.20 4:42.48
        7 Checked-In Rafael Segarra SFTL 4:50.10 4:42.70
        8 Checked-In Robert Daltorio ROSE 4:51.74 5:05.35
    Heat 16 of 18 Event 9 Men 400 Free
        1 Checked-In Matt Girard UC30 4:45.00 5:01.52
        2 Checked-In Dennis Bennett IAMA 4:42.89 4:42.96
        3 Checked-In Andrew Farrell YCFM 4:42.18 4:48.37
        4 Checked-In Michael Malik PALM 4:40.03 4:40.70
        5 Checked-In Dan Stephenson ROSE 4:40.50 4:36.85
        6 Checked-In Jonathan Eckert SYSM 4:42.29 NT
        7 Checked-In Sebastian Cuellar SFTL 4:44.09 4:47.03
        8 Checked-In Andre Passos ROSE 4:45.00 4:53.63
    Heat 17 of 18 Event 9 Men 400 Free
        1 Checked-In Alex Girard WMAC 4:39.35 4:52.53
        2 Checked-In TJ Tollakson IAMA 4:37.71 4:36.59
        3 Checked-In Mats Nygren PSM 4:36.13 4:30.78
        4 Checked-In Jeremy Virgil CONN 4:33.97 4:27.29
        5 Checked-In Robert Garland CMS 4:35.70 4:30.33
        6 Checked-In Matt Keller IM 4:36.75 4:34.85
        7 Checked-In Andy Reul CONN 4:39.00 4:37.77
        8 Checked-In Rick Colella PSM 4:40.00 4:37.70
    Heat 18 of 18 Event 9 Men 400 Free
        1 Checked-In Ramses Rodriguez SYSM 4:30.28 4:37.12
        2 Checked-In Sean Monahan SFTL 4:27.05 4:37.07
        3 Checked-In Daniel Nelson MINN 4:21.00 4:40.94
        4 Checked-In Nicolas Granger ROSE 4:16.61 4:15.93
        5 Checked-In Steven Unruh NITR 4:20.58 4:25.78
        6 Checked-In Jeffrey Utsch ARIZ 4:24.39 4:35.90
        7 Checked-In Kurt Dickson ARIZ 4:27.94 4:26.33
        8 Checked-In Tony Anderson MICH 4:31.14 4:31.55
Event 11 Men 50 Back Est. Start 10:20A
    Heat 1 of 20 Event 11 Men 50 Back
        1 Frank Farrar PMST 1:37.64 1:29.40
        2 Stan McConnell UC33 59.00 NT
        3 Richard Ellis NYAC 1:30.00 1:35.37
        4 Owen Ackerman IM 47.00 42.84
        5 Pete Magee MINN 43.81 50.23
        6 Yoshi Oyakawa O*H* 45.00 43.11
        7 Willard Lamb OREG 1:00.12 58.63
        8 Clyde Akbar SFTL 1:43.30 1:38.92
    Heat 2 of 20 Event 11 Men 50 Back
        1 Richard Diaz MINN 1:00.00 49.79
        2 Paul Moye ARIZ 51.22 1:18.61
        3 William Van Horn TOC 45.00 43.59
        4 John Bergman MINN 42.30 43.53
        5 John Bell SDSM 44.73 49.31
        6 George Carey UC33 46.73 46.89
        7 Mervyn Goldbas SFTL 57.52 51.84
        8 Jay Joyner MINN 1:05.00 NT
    Heat 3 of 20 Event 11 Men 50 Back
        2 Stephen Fogg PSM 42.93 41.42
        3 Robert Jones 1776 41.25 40.48
        4 Eugene Pot BUMS 41.44 41.25
        5 James Elder TOC 44.00 42.15
        6 Tom Meade BUMS 44.80 49.30
    Heat 4 of 20 Event 11 Men 50 Back
        1 M Heeter UC17 43.00 NT
        2 Peter Straka SCCM 40.68 40.74
        3 Gregg Wright LMAO 36.42 37.91
        4 Hugh Wilder ARIZ 34.00 33.58
        5 Jay Brzezinski PALM 36.40 35.07
        6 Tom Meehan WMAC 39.71 39.37
        7 Robin Kleffman MINN 40.90 40.31
        8 Roger Parsons PBM 43.20 41.70
    Heat 5 of 20 Event 11 Men 50 Back
        1 Charles Stewart NORT 40.89 42.51
        2 Frank Thompson MICH 40.00 42.60
        3 William Tingley SKY 38.22 37.02
        4 Jon Rysdon RMST 38.00 36.38
        5 Stephen Dougherty 1776 38.20 40.09
        6 Chip Glidden MOVY 39.39 40.15
        7 Rick Ravel TTEX 40.00 38.06
        8 Walter Hitch ROSE 41.00 41.07
    Heat 6 of 20 Event 11 Men 50 Back
        1 Steven Nelson MINN 37.00 36.67
        2 Carl Hawkins TYSM 36.00 NT
        3 Greg Tharp WMST 35.26 35.43
        4 Richard Bober NCMS 32.74 33.79
        5 George Schmidt PBM 35.00 35.88
        6 Hubie Kerns GRA 35.58 35.95
        7 Lee Childs PBM 36.00 36.10
        8 Frank Warner PSM 37.46 NT
    Heat 7 of 20 Event 11 Men 50 Back
        2 Paul Vollkommer MINN 49.57 46.91
        3 Scott Bargar CSMT 40.62 38.80
        4 Tony Trussell PMST 38.68 35.92
        5 Mark Maxson OCCM 39.23 NT
        6 Lindsey Kopp MINN 42.00 41.31
        7 Peter Camin IM 59.40 50.98
    Heat 8 of 20 Event 11 Men 50 Back
        1 Stan Benson CMS 37.90 42.59
        2 Michael Slowey PALM 37.38 36.47
        3 Edwin DuBose MINN 37.10 40.49
        4 Bruce Crist SAWS 36.55 37.15
        5 Scott Gordin UC33 36.82 NT
        6 John Nelson JAMM 37.26 38.53
        7 Boyd Black IM 37.43 34.73
        8 David Bright NEM 38.00 38.37
    Heat 9 of 20 Event 11 Men 50 Back
        1 Jeffrey Lukens MINN 36.00 34.06
        2 David Hildebrandt GAJA 34.04 34.54
        3 Bruce Paakh MINN 32.79 34.40
        4 Jonathan Klein NCMS 31.50 32.68
        5 Donald Graham PSM 31.73 33.22
        6 Michael Hamm KM 34.00 34.59
        7 Bob Welchlin MOVY 34.16 35.07
        8 Brian Holthus MINN 36.00 35.82
    Heat 10 of 20 Event 11 Men 50 Back
        2 Mark McAllister OREG 36.24 35.55
        3 Robert Young MINN 35.64 35.92
        4 Jonathan Foss ISMT 35.21 NT
        5 Dima Krieger UC14 35.65 33.51
        6 Steven Redding MINN 41.67 NT
        7 James Wendorff MINN 42.00 40.90
    Heat 11 of 20 Event 11 Men 50 Back
        1 Robert Mitchell LVM 38.16 40.71
        2 Bill Punyko NORT 37.15 38.43
        3 Ronald Marks SFTL 37.00 35.56
        4 William Davis NEM 37.00 38.52
        5 Raymond Keating VMST 37.00 35.41
        6 Michael Matz 1776 37.06 36.98
        7 Al Moreno PBM 37.20 NT
        8 Shaun Naroski SCCM 39.99 41.53
    Heat 12 of 20 Event 11 Men 50 Back
        1 Pete Lund MOVY 36.84 37.60
        2 Ken Brenton MINN 35.40 33.79
        3 Steven Kristek BUMS 35.25 36.16
        4 Jim Pogue MICH 35.00 33.43
        5 Marty Hendrick SFTL 35.23 34.78
        6 Andy Ritchie SCCM 35.28 34.25
        7 Richard Ruderman IM 36.70 36.30
        8 Lin Moore CTMS 36.96 NT
    Heat 13 of 20 Event 11 Men 50 Back
        1 David Zubero SFTL 34.34 32.72
        2 Arthur Gunzl CONN 33.50 33.14
        3 Keith Uebele OREG 32.51 32.07
        4 Bruce Kone RICE 32.00 32.27
        5 Brad Wells MOVY 32.20 31.12
        6 Bruce Anderson UC38 33.17 NT
        7 Thomas Grisa WMAC 34.01 33.19
        8 Francois Caudrillier PBM 34.53 34.47
    Heat 14 of 20 Event 11 Men 50 Back
        1 Peter Horwitz SFTL 33.50 NT
        2 Steve Hiltabiddle 1776 32.72 30.61
        3 Kirk Clear VMST 32.03 32.32
        4 Valeriy Krishtal NS 30.33 NT
        5 Marty Moran MINN 31.50 NT
        6 Randy Schlichting MINN 32.18 31.56
        7 Kurt Christensen MICH 32.99 33.25
        8 Billy Cordero SWED 34.60 33.88
    Heat 15 of 20 Event 11 Men 50 Back
        3 Claudiu Colteu FFC 35.53 37.35
        4 Robert DeWard PSM 35.84 32.98
        5 Jose Barra ISMT 43.00 39.81
        6 Doobie Kurus MINN 50.00 44.25
    Heat 16 of 20 Event 11 Men 50 Back
        1 Patrick Kennedy TFAM 35.86 33.58
        2 Kit Koenig SFTL 34.72 34.86
        3 Matt Wiewel MOVY 34.00 34.05
        4 Scott Tripps MINN 30.30 29.97
        5 Andrew Farrell YCFM 32.86 32.24
        6 Maoz Alsberg PSM 34.00 32.05
        7 Robert Garland CMS 35.00 31.61
        8 Tim Timmerman NORT 40.00 52.69
    Heat 17 of 20 Event 11 Men 50 Back
        1 Jeffrey Maydak NAST 32.66 32.70
        2 Dominic Mastracchio RICE 31.94 32.92
        3 Sean Stringer STAN 30.89 31.25
        4 Ryan Williams SFTL 30.11 31.49
        5 Sidney Nakahodo BCTM 30.83 NT
        6 Eduard Tiozzo SFTL 31.69 31.48
        7 David Popko ROSE 32.04 32.62
        8 Scott Muir DAM 33.78 36.47
    Heat 18 of 20 Event 11 Men 50 Back
        1 Chad Gohman PMST 37.28 36.96
        2 Neal Okerbloom SWIA 34.93 34.92
        3 Matt Roper DAM 32.45 32.73
        4 Daniel Lotano PBM 29.11 28.34
        5 Luke Vestrum MINN 29.63 29.15
        6 Matthew Weber DAS 33.31 32.74
        7 Kevin Waterson DAM 36.09 36.00
        8 Brian Bergford CMS 37.50 35.58
    Heat 19 of 20 Event 11 Men 50 Back
        1 Sean Monahan SFTL 31.29 31.82
        2 Trace Sauter NCMS 30.00 29.91
        3 John Aselton PCAT 28.50 NT
        4 Thomas Auner DAMM 28.00 27.32
        5 Phil Albu MINN 28.44 30.53
        6 Ralph Porrazzo ROSE 29.78 27.96
        7 William Broch NORT 30.44 NT
        8 Gene Kim ROSE 34.01 34.32
    Heat 20 of 20 Event 11 Men 50 Back
        3 Michael Duncan UC30 33.82 35.04
        4 Alexander Danchak GMUP 28.61 NT
        5 Nicholas Purrington UC45 32.00 NT
        6 William Kolb SKY 35.72 32.40
Event 12 Women 50 Back Est. Start 10:55A
    Heat 1 of 19 Event 12 Women 50 Back
        1 Linda Webb SFTL 1:05.77 53.71
        2 LuAnn Conley WMAC 1:00.41 1:02.40
        3 Patricia Hastings MM 1:06.00 1:07.93
        4 Flora Wong MM 1:19.14 NT
        5 Betty Lorenzi FACT 51.81 56.89
        6 Diane Darland DKTA 56.83 53.18
        7 Dawn Keller MINN 1:00.00 52.29
        8 Lisa Manders UC30 1:00.00 49.42
    Heat 2 of 19 Event 12 Women 50 Back
        1 Stephanie Smith SFTL 2:20.50 2:12.05
        2 Carol Hieb MINN 1:30.00 1:30.58
        3 AnnLiv Bacon MINN 1:06.97 1:06.92
        4 Tita Arnold SKY 1:07.00 NT
        5 Alice Fasbender OREG 1:40.00 1:23.03
        6 Dori Burgess CMS 1:10.00 NT
        7 Amy Samberg UC48 1:04.32 NT
        8 Susan Phillips MICH 1:47.47 2:15.31
    Heat 3 of 19 Event 12 Women 50 Back
        1 Lucy Manheim RMST 59.37 1:03.06
        2 Kristin Jaffe TAM 57.21 55.60
        3 Mary Ann Case ARIZ 51.00 57.42
        4 Beth Schreiner VMST 49.17 48.19
        5 Joy Ward OREG 49.47 47.50
        6 Jane Dillon Stewart WMAC 53.73 51.91
        7 Margit Jebe T2NM 59.30 NT
        8 Beverly Linnihan ARIZ 1:06.00 1:07.60
    Heat 4 of 19 Event 12 Women 50 Back
        1 Renata Ringsven WMAC 58.00 1:20.37
        2 Diane Smith CVMM 51.56 53.40
        3 Georgia McDaniel IM 49.40 47.74
        4 Diann Uustal NEM 41.28 39.11
        5 Rosa Ventura SFTL 45.18 45.03
        6 Ann Vitt MOST 50.93 48.28
        7 Babs Larsen MINN 55.00 49.70
    Heat 5 of 19 Event 12 Women 50 Back
        1 Patricia Ophaug MINN 45.65 46.24
        2 Sally Guthrie SMST 44.90 43.84
        3 Cynthia Shaffer CMS 42.78 41.78
        4 Cecilia McCloskey SFTL 36.11 35.39
        5 Linda Fulton CFMS 41.26 39.01
        6 Anne Beck McLee IM 44.44 43.19
        7 Laurie Bisogno MOVY 45.00 42.33
    Heat 6 of 19 Event 12 Women 50 Back
        1 Carol Bobo IM 55.09 55.79
        2 Paula Pendergast MINN 50.73 47.32
        3 Nan Stager DOC 44.83 43.39
        4 Kerri Lumbert Gentry UC33 43.92 42.52
        5 Jill Whitney MINN 44.77 44.48
        6 Nancy Conley IM 48.00 46.63
        7 Ann Pederson DKTA 52.00 49.07
        8 Nancy Rezmer WMAC 56.15 51.49
    Heat 7 of 19 Event 12 Women 50 Back
        1 Cynthia Maltry ISMT 41.65 41.13
        2 Marilyn Early MICH 39.88 40.37
        3 Ann Guins SYSM 38.64 40.74
        4 Karen Andrus-Hughes OREG 36.20 35.14
        5 Penny Noyes SKY 36.50 35.11
        6 Karen Einsidler AGUA 39.34 NT
        7 Jeanna Summers OREG 41.60 42.35
        8 Linda Larson SFTL 42.77 NT
    Heat 8 of 19 Event 12 Women 50 Back
        1 Natalie Stephenson MOVY 52.26 51.30
        2 Judy Seliga-Punyko NORT 49.00 52.46
        3 Constance George TTEX 44.50 42.54
        4 Sarah Hromada MINN 41.89 42.73
        5 Ann Thomas SFTL 42.00 43.00
        6 Kathleen Clair 1776 45.00 48.41
        7 Sara Leigh ISMT 49.15 41.72
    Heat 9 of 19 Event 12 Women 50 Back
        1 Mary Shawn Kelly SFTL 41.13 39.13
        2 Suzanne Cuda MOST 41.00 42.76
        3 Kathleen McNamara USF 39.49 37.70
        4 Zena Courtney PSM 35.99 37.09
        5 Kim Brightwell RMST 37.32 36.64
        6 Jenny Kellinger VMST 40.60 39.29
        7 Julie Eakle MOST 41.06 40.08
        8 Barbara Ballard MINN 41.37 41.27
    Heat 10 of 19 Event 12 Women 50 Back
        2 Yuni Irawan TXLA 45.48 44.29
        3 Julie Rogers MICH 40.55 42.37
        4 Sally Moore WMAC 40.10 41.92
        5 Holly Apple MM 40.44 41.16
        6 Sharill Prey-Luedtke LMAO 41.02 38.12
        7 Eileen Span MVN 47.26 50.55
    Heat 11 of 19 Event 12 Women 50 Back
        1 Jamie Herrington SFTL 37.93 36.63
        2 Dulce Rojas SC 37.00 38.00
        3 Jelena Kunovac LVM 34.67 34.39
        4 H C Fall Willeboordse BCTM 33.25 33.64
        5 Laureen Welting TOC 34.47 34.97
        6 Chris McPherson ENSW 35.27 35.43
        7 Katie Osborne SCCM 37.30 NT
        8 Gretchen Ekstrom L4S 38.34 41.03
    Heat 12 of 19 Event 12 Women 50 Back
        1 Karyn Maki MINN 49.87 48.66
        2 Karen Le Febre WCM 37.70 37.81
        3 Jennifer Petyk PTMS 37.42 36.47
        4 Erika Braun NCMS 31.38 32.07
        5 Ann Stewart UC50 34.90 34.42
        6 Linda Visser COOG 37.50 34.68
        7 Theresa Goodman SKY 37.98 35.15
    Heat 13 of 19 Event 12 Women 50 Back
        3 Susan Lee MINN 45.00 45.78
        4 Megan Hughes MINN 39.99 40.26
        5 Sara Kirchner PBM 40.54 41.30
        6 Tessa Kole SWYM 50.07 47.18
    Heat 14 of 19 Event 12 Women 50 Back
        1 Roberta Challener SKY 38.46 35.98
        2 Jennifer Stringer STAN 36.73 35.82
        3 Debbie Iles MOVY 35.20 33.57
        4 Kari Yocum PALM 33.13 33.96
        5 Rebecca Smith PBM 34.19 33.77
        6 Lindsay Wood FFH 35.31 34.58
        7 Katherine Olson PMST 37.62 37.46
        8 Rachel Hawley WMAC 39.63 35.30
    Heat 15 of 19 Event 12 Women 50 Back
        2 Elizabeth Nymeyer MINN 38.67 38.27
        3 Rachel Hughey MINN 36.00 39.21
        4 Beth Schaffer MINN 30.45 32.26
        5 Naoko Watanabe TOC 32.36 32.56
        6 Erin Schneider WMAC 38.50 37.30
        7 Amy Goodwin IM 38.80 37.59
    Heat 16 of 19 Event 12 Women 50 Back
        1 Faye Morrone XCL 42.00 NT
        2 Dianna Mollenhauer MINN 39.68 40.88
        3 Kathryn Vandam MINN 35.26 33.90
        4 Katy Houston TOC 32.29 32.37
        5 Rachel Sitarz ISWM 32.61 32.63
        6 Erin Mathews MARY 39.58 38.68
        7 Stephanie Rock PBM 40.04 38.34
    Heat 17 of 19 Event 12 Women 50 Back
        3 Jill Schlenker DKTA 42.28 43.54
        4 Katherine Kaiser MINN 37.94 34.32
        5 Katherine Maguire MINN 38.24 38.12
        6 Kristina Miller AKMS 43.09 NT
    Heat 18 of 19 Event 12 Women 50 Back
        1 Yanghee Courbron NEM 35.50 36.96
        2 Lauren Mauel WMAC 35.00 NT
        3 Anna Gryglewska CONN 34.32 33.82
        4 Michelle McDaniel MINN 33.84 36.46
        5 Jessica Schauwecker FAST 34.00 32.49
        6 Melissa Nelson MINN 34.34 32.93
        7 Shanda Louw UC30 35.00 31.37
        8 Jacqueline Stenroos MINN 36.24 35.60
    Heat 19 of 19 Event 12 Women 50 Back
        2 Brittany DeValk CVMM 42.99 38.50
        3 Sara Bennett IAMA 36.50 36.55
        4 Emma Ruehle MINN 32.00 32.17
        5 Kirsten Nelson MINN 32.20 33.60
        6 Meghan McPherson ENSW 40.00 NT
        7 Alexandra Burd MINN 48.00 NT
Event 13 Men 200 Fly Est. Start 11:30A
    Heat 0 of 11 Event 13 Men 200 Fly
        0 Scratched Allen Stark OREG 3:11.22 NT
        0 Bryan Marquet PALM 2:40.96 NT
        0 Daniel Vargas ARIZ 2:55.08 NT
        0 David Forgione MICH 6:37.16 NT
        0 Scratched Didier Lamour MINN 3:20.00 NT
        0 Scratched Edward Ashare UC08 5:45.00 NT
        0 Scratched Eric Valley MOVY 2:58.68 NT
        0 Gilles Levesque UC03 5:07.72 NT
        0 Scratched Joel Burns SFTL 3:13.59 NT
        0 John Rubocki SAWS 2:29.72 NT
        0 Lee MacDonald CMS 3:15.00 NT
        0 Scratched M Heeter UC17 4:40.00 NT
        0 Scratched Mark Modjeska ARIZ 2:55.27 NT
        0 Scratched Peter Camin IM 4:30.20 NT
        0 Phil Dodson IM 2:56.00 NT
        0 Raymond Loewe UC08 3:34.49 NT
        0 Scratched Richard Howell OREG 3:06.00 NT
        0 Robert King MINN 2:49.00 NT
    Heat 1 of 11 Event 13 Men 200 Fly
        1 Checked-In Jamie Miller NCMS 5:03.62 6:01.61
        2 Checked-In Joe Aumiller MICH 4:00.00 3:56.81
        3 Checked-In Harlan Pinto MELO 3:35.35 3:26.87
        4 Checked-In Gary Wright DOC 5:01.36 4:25.52
        5 Checked-In Barry Fasbender OREG 4:52.72 5:14.83
        6 Checked-In Gerald Vandam MINN 3:53.05 3:44.36
        7 Checked-In Gary Fine MINN 4:21.00 3:42.75
        8 Checked-In John Bell SDSM 4:49.76 NT
    Heat 2 of 11 Event 13 Men 200 Fly
        2 Checked-In Kent Carney CMS 4:00.00 3:26.87
        3 Checked-In Stan LeMaster SWIA 3:31.57 3:36.93
        4 Checked-In Edward Rudloff TOC 3:23.30 3:22.88
        5 Checked-In Robert Long IM 3:59.00 3:58.49
        6 Checked-In Gerald Treiman UTAH 3:40.11 3:57.73
    Heat 3 of 11 Event 13 Men 200 Fly
        1 Checked-In Carl Millholland WMAC 3:43.00 3:50.78
        2 Checked-In Bruce Rollins GRA 3:20.02 3:23.12
        3 Checked-In Alan Bernard TAM 3:04.19 3:08.51
        4 Checked-In Rick Colella PSM 2:34.00 2:35.36
        5 Checked-In Hubie Kerns GRA 3:00.00 3:01.02
        6 Checked-In Timothy Shead SFTL 3:10.00 2:56.33
        7 Checked-In Jon Rysdon RMST 3:30.00 3:45.66
        8 Checked-In Robert Jones 1776 3:43.25 NT
    Heat 4 of 11 Event 13 Men 200 Fly
        3 Checked-In Tom Kealy IAMA 3:20.16 3:26.68
        4 Checked-In Robert Anderson PCCM 3:18.93 3:27.28
        5 Checked-In Gary Muchow MINN 2:58.58 2:57.59
        6 Checked-In Pierre Veilleux UNQC 3:05.75 3:13.51
    Heat 5 of 11 Event 13 Men 200 Fly
        1 Checked-In Robert Wright DOC 3:02.02 3:05.03
        2 Checked-In Cork Haberek SKY 2:53.51 3:03.07
        3 Checked-In Patrick Murtagh MM 2:50.00 2:38.59
        4 Checked-In Jim Sauer TXLA 2:29.00 2:30.61
        5 Checked-In Glenn Carlsen KISU 2:43.14 3:00.51
        6 Checked-In Neil Wasserman O*H* 2:52.00 2:54.52
        7 Checked-In Larry Wood TXLA 3:02.00 3:11.72
        8 Checked-In Darrell Smith MINN 3:08.45 2:45.99
    Heat 6 of 11 Event 13 Men 200 Fly
        1 Checked-In Andreas Seibt IM 2:45.00 2:48.35
        2 Checked-In Keith Uebele OREG 2:44.00 NT
        3 Checked-In Scott Richards WMAC 2:34.60 2:34.72
        4 Checked-In David Sims IM 2:17.83 2:18.37
        5 Checked-In Mike LaMonica PBM 2:30.00 2:26.53
        6 Checked-In Brad Wells MOVY 2:42.10 2:39.12
        7 Checked-In Randy Rogers PSM 2:45.00 2:49.61
        8 Checked-In James Biles WMAC 2:45.15 NT
    Heat 7 of 11 Event 13 Men 200 Fly
        2 Checked-In Anthony Thompson MOVY 3:02.02 3:16.65
        3 Checked-In Mark Brandt IM 2:45.25 2:47.08
        4 Checked-In Barton Wells UC38 2:18.80 2:26.44
        5 Checked-In Michael Doyle NTXL 2:39.99 2:36.43
        6 Checked-In David Kough MINN 2:58.00 3:17.18
    Heat 8 of 11 Event 13 Men 200 Fly
        1 Checked-In Patrick Sturdy MICH 3:45.00 3:30.02
        2 Checked-In Scott Conley WMAC 3:30.00 3:31.92
        3 Checked-In Mathew Wuchte MICH 2:46.07 2:43.28
        4 Checked-In Ramses Rodriguez SYSM 2:23.43 2:37.50
        5 Checked-In Andy Kroupa YCFM 2:37.82 2:38.95
        6 Checked-In Eddie Ames PBM 2:55.00 3:18.40
        7 Checked-In Frank Kadwell UC30 3:45.00 4:11.22
    Heat 9 of 11 Event 13 Men 200 Fly
        2 Checked-In Michael McNelis UC04 3:01.00 2:52.69
        3 Checked-In John Decker GS 2:44.74 2:37.82
        4 Checked-In Thomas Patterson 1776 2:32.00 2:35.22
        5 Checked-In Andre Passos ROSE 2:40.00 2:47.65
        6 Checked-In Matt Miller OREG 2:47.27 3:00.47
    Heat 10 of 11 Event 13 Men 200 Fly
        2 Checked-In Joshua Berwald PBM 3:00.00 3:25.78
        3 Checked-In John Batchelder CMS 2:26.72 2:25.91
        4 Checked-In Jeremy Virgil CONN 2:20.84 2:16.99
        5 Checked-In TJ Tollakson IAMA 2:24.93 2:49.31
        6 Checked-In Michael Malik PALM 2:29.70 2:26.66
    Heat 11 of 11 Event 13 Men 200 Fly
        1 Checked-In Reid Carlson MINN 2:41.78 2:30.00
        2 Checked-In Steffen Docken DAM 2:36.05 2:36.25
        3 Checked-In Brian Leung SCAQ 2:19.03 2:24.63
        4 Checked-In Robert Daltorio ROSE 2:38.91 2:42.02
        5 Checked-In Robert Pedersen IM 2:44.10 2:29.93
        6 Checked-In James Hoke BERK 3:05.50 3:18.61
        7 Checked-In Adrian Rodriguez Martinez UC38 2:46.11 2:35.23
Event 14 Women 200 Fly Est. Start 12:20P
    Heat 0 of 7 Event 14 Women 200 Fly
        0 Cecilia McCloskey SFTL 3:20.00 NT
        0 Scratched Christie Ciraulo UCLA 3:25.51 NT
        0 Karen Schultz SBM 2:40.40 NT
        0 Lauren Mauel WMAC 2:40.00 NT
    Heat 1 of 7 Event 14 Women 200 Fly
        1 Checked-In Sarah King ADMS 7:00.00 8:14.02
        2 Checked-In Linda Callaway MOST 5:00.00 5:11.08
        3 Checked-In Mary Ann Case ARIZ 4:33.11 4:30.16
        4 Checked-In Susan Meyers FACT 4:20.00 4:28.85
        5 Checked-In Michelle Martin SFTL 4:41.86 4:54.52
        6 Checked-In Babs Larsen MINN 4:20.00 4:13.02
        7 Checked-In Adrienne Chin-Ogilvie SFTL 4:15.07 4:44.47
        8 Checked-In Cynthia Henley SFTL 4:23.74 4:08.40
    Heat 2 of 7 Event 14 Women 200 Fly
        1 Checked-In Elke Asleson OREG 4:30.88 4:39.89
        2 Checked-In Maureen Fitzpatrick PBM 4:10.11 4:20.81
        3 Checked-In Connie Lindsey MOST 3:58.56 3:59.40
        4 Checked-In Janet Gettling OREG 3:49.14 3:52.63
        5 Checked-In Sally Guthrie SMST 3:52.00 3:47.63
        6 Checked-In Melinda Smith O*H* 4:10.00 4:25.89
        7 Checked-In Peggy Stringer MM 4:19.88 4:11.00
        8 Checked-In Carolyn Roche CMS 4:40.00 3:50.27
    Heat 3 of 7 Event 14 Women 200 Fly
        1 Checked-In Phyllis Quinn TOC 4:02.15 4:08.09
        2 Checked-In Elaine Valdez MOST 3:07.36 3:10.00
        3 Checked-In Jan Hildebrandt OREG 3:48.50 3:42.99
        4 Checked-In Nancy Kryka SYSM 4:15.00 3:55.42
        5 Checked-In Peggy Kratz MINN 3:14.89 3:05.33
        6 Checked-In Arlene Delmage OREG 2:54.45 2:49.31
        7 Checked-In Kathryn Froehlich IM 3:12.45 3:10.13
        8 Checked-In Laura Delorey NEM 3:15.50 3:29.97
    Heat 4 of 7 Event 14 Women 200 Fly
        2 Checked-In Cathy Hallman-Kenner PALM 3:34.37 3:55.35
        3 Checked-In Marianne Countryman GAJA 2:52.43 2:52.46
        4 Checked-In Laurie Hug 1776 2:50.52 2:46.38
        5 Checked-In Jutta Schickore DOC 2:52.13 2:47.03
        6 Checked-In Jennifer Weiderman CVMM 3:10.20 3:20.41
        7 Checked-In Terri Postma GERM 3:35.00 3:41.95
    Heat 5 of 7 Event 14 Women 200 Fly
        1 Checked-In Kristin Volz SFTL 4:05.90 4:55.64
        2 Checked-In Christine Mcclafferty OREG 2:44.91 2:44.58
        3 Checked-In Heidi George UC38 2:38.86 2:35.23
        4 Checked-In Melissa Froehle MYWM 3:30.62 3:29.97
        5 Checked-In Tricia Lilleberg MINN 2:54.82 3:08.64
        6 Checked-In Erin Moro PALM 2:36.05 2:36.55
        7 Checked-In Stacey Thureen MINN 2:49.15 2:55.70
        8 Checked-In Kathleen Stutz SFTL 3:30.39 3:27.80
    Heat 6 of 7 Event 14 Women 200 Fly
        2 Checked-In Sandra Frimerman-Bergquist MINN 3:15.80 2:48.54
        3 Checked-In Charley Young AGUA 2:48.99 2:50.17
        4 Checked-In Kelsey Dahlager MINN 2:39.35 2:30.98
        5 Checked-In Kathryn Vandam MINN 2:41.51 2:41.71
        6 Checked-In Jenny Rood NEM 3:01.28 2:57.79
        7 Checked-In Jordan Bonfitto ISWM 3:19.86 3:26.82
    Heat 7 of 7 Event 14 Women 200 Fly
        3 Checked-In Anna Sharpe KM 2:48.05 2:57.83
        4 Checked-In Jamie Marks SFTL 2:35.42 2:37.78
        5 Checked-In Meghan Kratz MINN 3:14.65 3:06.12
Event 15 Men 100 Free Est. Start 12:55P
    Heat 1 of 32 Event 15 Men 100 Free
        2 Donald Brown NORT 2:30.19 2:39.18
        3 Willard Lamb OREG 1:47.23 1:53.86
        4 Richard Ellis NYAC 2:30.00 2:53.09
        5 Norman Stupfel SRM 1:47.00 1:43.24
        6 Stephen Mullins IM 1:55.00 1:53.30
        7 John Olson WMAC 2:14.04 NT
    Heat 2 of 32 Event 15 Men 100 Free
        1 Steve Schloss METR 1:52.63 1:50.58
        2 Pete Magee MINN 1:24.05 1:29.31
        3 Yoshi Oyakawa O*H* 1:36.00 1:39.52
        4 Francisco Lopez WMAC 2:05.00 2:11.60
        5 Mark Kaplan MINN 1:34.89 1:35.57
        6 Eugene Pot BUMS 1:16.07 1:16.04
        7 Michael Beachler NCMS 1:25.71 1:24.16
        8 John Anderson IM 1:42.00 1:37.00
    Heat 3 of 32 Event 15 Men 100 Free
        1 Larry Snowhite RMST 1:44.68 1:44.33
        2 William Abbott CMS 1:17.00 1:13.79
        3 Greg Hollub WMAC 1:14.62 NT
        4 Rog Hardy RICE 1:16.00 1:14.44
        5 Tom Meade BUMS 1:26.30 1:24.38
        6 Leland Bigger MINN 1:44.02 1:42.33
        7 Sterling Pilette RMST 1:45.00 1:38.80
    Heat 4 of 32 Event 15 Men 100 Free
        1 John Avery MM 1:32.27 1:40.60
        2 Thom Burgess CMS 1:25.00 NT
        3 William Van Horn TOC 1:17.00 1:22.17
        4 Mike Freshley GRA 1:09.06 1:11.27
        5 Will Gosnold DKTA 1:13.42 1:12.74
        6 Ami Trauber SFTL 1:18.00 1:18.08
        7 Alex Fisher PBM 1:25.00 1:35.77
        8 Mervyn Goldbas SFTL 1:33.54 1:23.48
    Heat 5 of 32 Event 15 Men 100 Free
        1 Jay Brzezinski PALM 1:12.00 1:11.29
        2 James Elder TOC 1:10.00 1:08.87
        3 Bob Couch SYSM 1:08.25 1:08.60
        4 Hugh Wilder ARIZ 1:07.00 1:07.21
        5 Carl Selles SPM 1:08.00 1:09.38
        6 Andrew McPherson DAM 1:09.69 1:06.90
        7 Steve Borowski KONA 1:10.77 1:05.54
        8 Tom Meehan WMAC 1:13.23 1:15.59
    Heat 6 of 32 Event 15 Men 100 Free
        1 Daniel Kornblatt BUMS 1:13.00 1:13.34
        2 Perry Brown NORT 1:10.17 1:12.19
        3 Rick Ravel TTEX 1:10.02 1:08.42
        4 Brian Voisard WIN 1:08.05 1:07.80
        5 Alan Bernard TAM 1:08.37 1:07.04
        6 Bruce Rollins GRA 1:10.02 1:09.56
        7 Frank Warner PSM 1:12.02 NT
        8 John Bachman MINN 1:15.00 1:19.14
    Heat 7 of 32 Event 15 Men 100 Free
        1 George Schmidt PBM 1:06.13 NT
        2 Timothy Shead SFTL 1:05.00 1:04.93
        3 Lee Childs PBM 1:04.00 1:04.74
        4 Lee Mench SDSM 1:04.00 1:04.91
        5 James Thornton 1776 1:04.00 1:02.23
        6 Joel Stager DOC 1:04.87 1:06.36
        7 Marc Anderson MINN 1:05.99 1:06.04
        8 Chuck Olson MICH 1:07.00 1:05.58
    Heat 8 of 32 Event 15 Men 100 Free
        1 Michael Tulin ROSE 1:35.30 1:36.27
        2 Doug Martin LRM 1:25.00 1:37.42
        3 Thomas Pogue NORT 1:17.79 1:16.13
        4 Mark Maxson OCCM 1:14.49 NT
        5 John Maguire MINN 1:15.95 NT
        6 Mike Phillips MICH 1:19.66 1:19.56
        7 Marco Recalde MOVY 1:27.87 1:25.41
    Heat 9 of 32 Event 15 Men 100 Free
        1 Jeffrey Morrison CMS 1:13.61 1:14.86
        2 Roger Kahn SYSM 1:10.40 1:09.94
        3 Chris Andersen MINN 1:09.50 NT
        4 Boyd Black IM 1:09.01 1:05.04
        5 Bruce Crist SAWS 1:09.09 1:08.67
        6 John Pflughoeft MICH 1:10.40 1:11.24
        7 Jim Hanzlik MINN 1:13.00 NT
        8 Scott Bargar CSMT 1:13.91 1:13.00
    Heat 10 of 32 Event 15 Men 100 Free
        1 Jeffrey Lukens MINN 1:08.00 1:08.52
        2 Jeffrey Blumenthal IM 1:07.02 1:07.53
        3 Darrell Smith MINN 1:05.45 1:04.88
        4 Steve Meltz NEM 1:05.00 1:12.04
        5 Phil Dodson IM 1:05.10 1:06.32
        6 Kevin Scanlan IM 1:05.62 1:07.27
        7 Taite Darlington TSUN 1:07.86 1:06.15
        8 Edwin DuBose MINN 1:08.80 1:17.46
    Heat 11 of 32 Event 15 Men 100 Free
        1 Bob Welchlin MOVY 1:03.00 1:03.96
        2 Bruce Paakh MINN 1:01.52 1:02.78
        3 John Fields AWJ 59.45 NT
        4 Dan Stephenson ROSE 58.20 58.06
        5 James Ritter CSMT 58.21 57.94
        6 Trip Hedrick UC30 1:01.26 58.25
        7 Donald Graham PSM 1:02.47 NT
        8 David Hildebrandt GAJA 1:05.00 1:07.99
    Heat 12 of 32 Event 15 Men 100 Free
        2 James Wendorff MINN 1:17.00 1:19.26
        3 Mark Dieser UC30 1:13.50 NT
        4 Michael Matz 1776 1:10.85 1:09.04
        5 Randal Ness MINN 1:13.50 1:12.24
        6 Raymond Keating VMST 1:13.75 1:10.04
        7 Randal Burgess GWST 1:23.47 1:17.93
    Heat 13 of 32 Event 15 Men 100 Free
        1 Bruce Kone RICE 1:09.00 NT
        2 Richard Ruderman IM 1:08.50 1:07.68
        3 Jeff Baird ARIZ 1:08.00 1:06.29
        4 Shaun Naroski SCCM 1:07.15 1:08.58
        5 William Davis NEM 1:07.25 1:05.26
        6 Lin Moore CTMS 1:08.27 NT
        7 Paul Boisvert MACC 1:08.67 1:08.01
        8 Patrick Fleming MINN 1:09.00 1:09.66
    Heat 14 of 32 Event 15 Men 100 Free
        1 Bruce Domaille MINN 1:07.00 NT
        2 Brian Leier SGSC 1:06.13 1:06.46
        3 Randy Rogers PSM 1:05.50 NT
        4 Steven Richey MOST 1:04.79 1:06.12
        5 Jim Pogue MICH 1:05.00 1:02.38
        6 Jeff Reilly 1776 1:06.06 1:08.64
        7 Ed Tsuzuki SCYM 1:06.66 1:06.75
        8 Justin Dennis SLAM 1:07.00 1:06.53
    Heat 15 of 32 Event 15 Men 100 Free
        1 Mike Swanberg DKTA 1:04.00 1:05.38
        2 Francois Caudrillier PBM 1:03.94 1:04.85
        3 Don Mahaffey COOG 1:03.00 1:03.94
        4 Doug Thain MTSC 1:02.07 1:00.31
        5 Trip Strauss ARKM 1:02.99 NT
        6 Steven Newman SYSM 1:03.00 1:02.09
        7 Thomas Emison MINN 1:03.99 1:06.73
        8 Arthur Gunzl CONN 1:04.71 1:03.91
    Heat 16 of 32 Event 15 Men 100 Free
        1 Greg Scott CMS 1:01.20 NT
        2 Kyle Stephenson MOVY 1:00.94 1:02.25
        3 Mike LaMonica PBM 1:00.43 1:02.28
        4 David Sims IM 56.26 56.33
        5 Jerry Kollross MINN 59.50 58.52
        6 Bill Sherman MOVY 1:00.44 1:00.79
        7 Amro Hassan MEDM 1:01.00 1:00.76
        8 Eric Valley MOVY 1:01.55 1:02.63
    Heat 17 of 32 Event 15 Men 100 Free
        2 Shane Peterson MINN 1:29.02 1:19.06
        3 Doobie Kurus MINN 1:17.00 1:16.20
        4 Tim Timmerman NORT 1:28.00 1:32.63
        5 Richard Diaz MINN 1:40.00 1:48.11
        6 Wesley Hitchcock SFTL 1:40.00 1:29.62
    Heat 18 of 32 Event 15 Men 100 Free
        1 Ruben Suare MINN 1:18.09 1:28.27
        2 Mark McAllister OREG 1:08.80 1:09.71
        3 Dan Hauck MINN 1:08.00 1:11.53
        4 Billy Cordero SWED 1:07.60 NT
        5 Eric Johnson NEM 1:08.00 1:08.43
        6 Rich Raming MINN 1:08.45 NT
        7 Brian Vogel WLOO 1:11.90 1:10.63
        8 Michael Abegg VJO 1:25.49 1:30.24
    Heat 19 of 32 Event 15 Men 100 Free
        1 Jonathan Foss ISMT 1:05.65 NT
        2 Timothy Olson ISMT 1:05.10 NT
        3 Peter Horwitz SFTL 1:04.00 NT
        4 Dima Krieger UC14 1:03.08 1:01.94
        5 William Schmitz MINN 1:04.00 1:01.66
        6 Robert Young MINN 1:04.99 NT
        7 Christopher Sieben MINN 1:05.38 1:07.04
        8 Raymond Camacho WH2O 1:06.00 1:15.91
    Heat 20 of 32 Event 15 Men 100 Free
        1 Rob Barringer CMS 1:01.77 1:00.58
        2 Kirk Clear VMST 1:01.50 1:04.44
        3 Douglas Hayden MOVY 1:00.00 1:01.04
        4 Jeff Bailey MICH 59.17 57.78
        5 Andy Reul CONN 59.70 59.05
        6 John Stenroos MINN 1:00.49 1:09.02
        7 Andy Cook PALM 1:01.75 1:01.81
        8 Tom Ruehle MINN 1:02.33 1:02.22
    Heat 21 of 32 Event 15 Men 100 Free
        1 Dennis Bennett IAMA 58.22 58.19
        2 Tony Anderson MICH 57.94 57.94
        3 Steve Hiltabiddle 1776 56.20 56.02
        4 Nicolas Granger ROSE 53.77 54.18
        5 Steven Unruh NITR 55.85 56.46
        6 Jeffrey Utsch ARIZ 57.35 59.04
        7 Gregory Harris VMST 58.05 59.35
        8 Mats Nygren PSM 58.24 58.14
    Heat 22 of 32 Event 15 Men 100 Free
        1 Jose Barra ISMT 1:11.53 1:10.27
        2 Richard Kasemsarn IM 1:08.10 1:09.12
        3 Kurt Grimm MOVY 1:05.30 1:04.64
        4 Matt Wiewel MOVY 1:03.00 1:02.79
        5 Mike Soltis MINN 1:05.00 1:04.37
        6 Sean Cabbage MICH 1:06.22 1:05.62
        7 Brad Kanter MINN 1:11.48 1:15.58
        8 Andy Holck SWED 1:15.00 NT
    Heat 23 of 32 Event 15 Men 100 Free
        1 Michael Doane UMAC 1:00.00 NT
        2 Andrew Farrell YCFM 59.82 1:01.26
        3 Robert Garland CMS 58.40 57.55
        4 Mike Van Thielen YCFM 54.56 55.48
        5 Lawrence Lee NCMS 56.30 56.94
        6 Todd Doherty PSM 59.46 58.50
        7 Maoz Alsberg PSM 1:00.00 1:00.51
        8 Steve Robling NCMS 1:00.97 1:02.22
    Heat 24 of 32 Event 15 Men 100 Free
        2 Brian Goldberg NYAC 1:05.00 NT
        3 David Popko ROSE 1:02.40 59.33
        4 Andrew Davis SFTL 1:01.39 1:02.38
        5 Mark Glass NTXL 1:01.78 1:00.69
        6 Mark Palace SYSM 1:04.01 1:02.46
        7 Robert DeWard PSM 1:07.13 1:06.41
    Heat 25 of 32 Event 15 Men 100 Free
        1 Dawson Hughes SYSM 59.65 NT
        2 Kelly Karren CVMM 59.07 1:00.25
        3 Eduard Tiozzo SFTL 57.61 58.50
        4 Brian Jacobson MINN 53.23 54.79
        5 Ryan Williams SFTL 55.45 57.00
        6 Craig Baldwin RMST 58.20 59.72
        7 Dominic Mastracchio RICE 59.55 1:00.57
        8 Andre Passos ROSE 1:00.00 1:02.03
    Heat 26 of 32 Event 15 Men 100 Free
        2 Jeremy Busch MINN 1:13.00 1:12.62
        3 Christopher Rupp MINN 1:01.87 1:00.79
        4 Jeremy Virgil CONN 1:01.00 59.62
        5 Chris Bindert MINN 1:01.43 NT
        6 Luke Johnson MINN 1:04.28 1:03.72
    Heat 27 of 32 Event 15 Men 100 Free
        1 TJ Tollakson IAMA 59.87 1:00.19
        2 James Arnold MINN 57.07 56.20
        3 Erik Esbjornsson MINN 56.00 NT
        4 Luke Vestrum MINN 54.93 56.56
        5 Daniel Lotano PBM 55.45 54.60
        6 Matias Dimitrov MATD 56.72 56.51
        7 Ilan Bass AGUA 58.06 NT
        8 Alex Girard WMAC 1:00.35 NT
    Heat 28 of 32 Event 15 Men 100 Free
        2 Waseem Mathews GWSC 1:07.00 1:06.15
        3 Jonathan Eckert SYSM 1:00.18 1:00.29
        4 Matland Peterson PMST 1:11.77 1:12.11
        5 Aaron Warner MINN 1:12.00 1:18.24
        6 Max Hubbard UC30 1:03.05 59.98
        7 Zachary Divilbiss MMMT 1:06.83 1:07.72
    Heat 29 of 32 Event 15 Men 100 Free
        1 Patrick Stanaway MINN 59.78 59.92
        2 Sebastian Cuellar SFTL 58.49 1:00.49
        3 Joseph Anderson MINN 55.69 NT
        4 Tyler DeBerry ARIZ 52.68 53.55
        5 Jason Hauck DAMM 54.90 NT
        6 Ben Smith DKTA 58.01 57.00
        7 Jeffrey Schneider DKTA 59.00 57.56
        8 Serge Wenzel SFTL 1:00.06 1:00.16
    Heat 30 of 32 Event 15 Men 100 Free
        1 Luke Shaheen L4S 1:02.25 1:01.79
        2 Gunnar Teigen MINN 1:00.22 57.58
        3 Ralph Porrazzo ROSE 58.43 53.70
        4 Conor Murphy UC22 55.99 55.66
        5 Phil Albu MINN 56.90 1:02.77
        6 Tom Gugel UC50 59.00 56.95
        7 William Broch NORT 1:02.17 NT
        8 Sean Monahan SFTL 1:02.38 58.26
    Heat 31 of 32 Event 15 Men 100 Free
        1 Jesus Escareno BCTM 1:05.74 1:07.51
        2 Michael Duncan UC30 1:01.95 1:03.75
        3 Bryan Marquet PALM 1:00.62 NT
        4 Thomas St. Vincent RAC 1:00.45 58.27
        5 Alexander Danchak GMUP 1:00.49 NT
        6 Matthew Kelly BOZE 1:01.10 59.38
        7 Gus Laws WCM 1:02.99 1:02.78
        8 Jake Gorman IM 1:06.00 1:03.18
    Heat 32 of 32 Event 15 Men 100 Free
        1 Aaron Frederick ARMS 59.10 1:00.04
        2 Daniel Nelson MINN 58.50 59.85
        3 Matt Stinar UC52 57.17 1:00.36
        4 Josh Klemm MINN 55.89 56.35
        5 Jeremy Granger ROSE 56.10 54.79
        6 Jakub Petyniak CSPM 57.79 56.31
        7 William Kolb SKY 58.66 1:01.87
        8 Carter Bulington ISWM 1:00.20 1:08.02
Event 16 Women 100 Free Est. Start 1:55P
    Heat 1 of 22 Event 16 Women 100 Free
        1 Susan Avery MM 2:12.42 2:18.93
        2 Lucy Manheim RMST 1:51.98 1:51.69
        3 Nancy Ridout TAM 1:34.24 1:34.75
        4 Beth Schreiner VMST 1:32.05 1:31.94
        5 Mary Ann Case ARIZ 1:34.83 1:40.17
        6 Beverly Linnihan ARIZ 2:11.00 2:08.94
        7 Flora Wong MM 3:20.98 NT
    Heat 2 of 22 Event 16 Women 100 Free
        1 Alexis Tripps MINN 2:13.99 1:54.95
        2 Carol Smollen MINN 1:42.31 1:47.22
        3 Nancy Kranpitz WMAC 1:40.38 1:34.18
        4 Linda Webb SFTL 1:41.77 1:36.74
        5 Carol Detjen MRAY 2:10.00 1:58.30
        6 Renata Ringsven WMAC 2:14.00 2:33.21
        7 Alison Goulder NEM 2:20.15 1:57.14
        8 Aliza Geretz COOG 2:30.00 2:00.23
    Heat 3 of 22 Event 16 Women 100 Free
        1 Diane Smith CVMM 1:36.23 1:40.56
        2 Georgia McDaniel IM 1:27.60 1:27.52
        3 Penny Mymryk RMSC 1:24.44 NT
        4 Diann Uustal NEM 1:16.81 1:15.30
        5 Julianna Holbrook SYSM 1:22.65 NT
        6 Rosa Ventura SFTL 1:27.30 1:27.75
        7 Ann Vitt MOST 1:32.09 1:29.14
        8 Brenda Payne UC15 1:39.45 1:29.03
    Heat 4 of 22 Event 16 Women 100 Free
        2 Elizabeth Merena BCTM 1:30.52 1:28.38
        3 Laurie Bisogno MOVY 1:26.00 1:22.69
        4 Celeste Miller SNM 1:20.00 1:18.74
        5 Sue Bloomfield WMST 1:29.20 1:29.34
        6 Margie Yoder CMS 1:50.00 1:55.97
        7 Nancy Rezmer WMAC 1:44.50 1:39.41
        8 Carol Bobo IM 1:50.09 NT
    Heat 5 of 22 Event 16 Women 100 Free
        1 Ann Guins SYSM 1:33.31 1:30.47
        2 Nancy Conley IM 1:27.35 1:27.37
        3 Heather Wiley OREG 1:24.17 1:23.40
        4 Tina Woods 1776 1:22.20 1:33.20
        5 Nan Stager DOC 1:23.16 1:20.76
        6 Sarah Nelson MINN 1:24.56 1:21.77
        7 Mary Moak PBM 1:31.56 1:29.02
        8 Lynn Wymelenberg RMST 1:35.00 1:32.50
    Heat 6 of 22 Event 16 Women 100 Free
        1 Deborah Cipriano GSM 1:17.37 1:11.79
        2 Marilyn Early MICH 1:12.00 1:11.42
        3 Tracy Grilli NEM 1:10.30 1:10.32
        4 Karen Andrus-Hughes OREG 1:08.97 1:08.39
        5 Penny Noyes SKY 1:10.00 1:06.30
        6 Nancy Kryka SYSM 1:10.69 NT
        7 Susan Ritter CSMT 1:12.52 1:11.14
        8 Pamela Ogden MINN 1:22.14 1:27.08
    Heat 7 of 22 Event 16 Women 100 Free
        2 Inge Clark IM 1:19.66 1:17.06
        3 Sue Garland NEM 1:14.57 1:14.46
        4 Nayiri Doudikian-Scaff ROSE 1:15.00 1:28.43
        5 Karyn Maki MINN 1:28.94 1:27.03
        6 Natalie Stephenson MOVY 1:37.50 1:42.86
        7 Paula Gordon PMST 1:30.34 1:21.80
        8 Isabela Goldbas SFTL 1:38.68 1:39.53
    Heat 8 of 22 Event 16 Women 100 Free
        1 Amy Parratto MINN 1:24.69 1:19.02
        2 Ann Thomas SFTL 1:18.73 1:14.39
        3 Barbara Clary O*H* 1:17.05 1:17.04
        4 Kathleen McNamara USF 1:16.00 1:16.07
        5 Wendy Szymczak MICH 1:16.68 1:16.99
        6 Laura Kueny MINN 1:18.23 1:18.83
        7 Sarah Hromada MINN 1:18.88 1:23.70
        8 Sheila Sapirstein MANI 1:25.00 1:29.60
    Heat 9 of 22 Event 16 Women 100 Free
        1 Susan Lee MINN 1:12.07 1:12.00
        2 Marjorie Laskey ISMT 1:10.81 1:13.27
        3 Zena Courtney PSM 1:10.60 1:11.02
        4 Kelly Parker Palace SYSM 1:08.60 1:06.62
        5 Peggy Kratz MINN 1:09.11 1:09.08
        6 Kim Crouch CMS 1:10.74 1:08.20
        7 Jenny Kellinger VMST 1:11.24 1:12.04
        8 Stephanie Petersen SLAM 1:16.00 1:13.54
    Heat 10 of 22 Event 16 Women 100 Free
        1 Ann Richards WMAC 1:45.00 1:42.48
        2 Melissa Moeckel NEM 1:31.10 1:28.98
        3 Pam Emison MINN 1:17.08 1:14.93
        4 Joan Casey MINN 1:15.85 1:16.27
        5 Rachel Stutsman INDY 1:16.00 1:11.24
        6 Sharill Prey-Luedtke LMAO 1:20.36 1:14.56
        7 Dawn Keller MINN 1:45.00 1:36.60
        8 Kris Kulevsky MINN 1:52.60 1:39.33
    Heat 11 of 22 Event 16 Women 100 Free
        1 Sally Moore WMAC 1:14.00 1:15.59
        2 Jamie Herrington SFTL 1:13.88 1:09.94
        3 Gretchen Ekstrom L4S 1:12.71 1:12.88
        4 Mindy Johnson RMST 1:12.00 1:11.79
        5 Heather Huettner MOVY 1:12.40 1:13.41
        6 Sue Nygaard MINN 1:13.53 1:13.62
        7 Laura Ladd ENSW 1:13.97 1:14.55
        8 Roxie Pawluk IM 1:15.22 1:17.23
    Heat 12 of 22 Event 16 Women 100 Free
        1 Corrin Buck MICH 1:07.91 1:06.36
        2 Jamie Wilson PALM 1:07.29 1:08.36
        3 Laureen Welting TOC 1:07.11 1:08.80
        4 H C Fall Willeboordse BCTM 1:02.80 1:02.25
        5 Jill Gellatly COOG 1:07.00 1:04.65
        6 Chris McPherson ENSW 1:07.24 1:06.87
        7 Katie Osborne SCCM 1:07.60 NT
        8 Linda Irish Bostic PBM 1:09.58 1:10.83
    Heat 13 of 22 Event 16 Women 100 Free
        1 Julie Dussliere JDAM 1:10.15 1:09.45
        2 Heather Rietz ENSW 1:08.14 1:08.74
        3 Theresa Goodman SKY 1:06.00 1:06.47
        4 Erika Braun NCMS 58.04 1:00.09
        5 Jennifer Ridge MINN 1:03.34 1:05.64
        6 Jennifer Petyk PTMS 1:06.84 1:07.36
        7 Sara Dunn NCMS 1:09.76 1:11.09
        8 Karen Le Febre WCM 1:12.00 1:13.38
    Heat 14 of 22 Event 16 Women 100 Free
        2 Amy Walther WMAC 1:26.61 1:24.82
        3 Amy Parker ROSE 1:22.00 1:18.67
        4 Rachel Hawley WMAC 1:15.61 1:09.48
        5 Theresa Jurisch MINN 1:22.00 1:19.40
        6 Cara Pavek MINN 1:25.07 1:14.38
        7 Susan Lee MINN 1:32.55 NT
    Heat 15 of 22 Event 16 Women 100 Free
        1 Roberta Challener SKY 1:14.49 1:08.64
        2 Erin Piorier MINN 1:13.53 1:11.85
        3 Malena Hankins GAJA 1:12.12 1:10.60
        4 Margaret Shapiro RMST 1:11.37 1:11.05
        5 Julie Peterson OREG 1:11.94 1:09.64
        6 Megan Hughes MINN 1:12.20 1:17.08
        7 Katherine Olson PMST 1:13.99 1:13.07
        8 Emily Sohn MYWM 1:15.00 NT
    Heat 16 of 22 Event 16 Women 100 Free
        1 Lindsay Wood FFH 1:08.61 1:06.80
        2 Kari Yocum PALM 1:06.82 1:07.46
        3 Rebecca Smith PBM 1:04.23 1:04.10
        4 Katie Glenn OPA 1:00.68 1:00.40
        5 Jennifer Stringer STAN 1:02.64 1:05.38
        6 Jessica Viso SC 1:06.00 1:06.92
        7 Christine Mcclafferty OREG 1:07.95 1:07.92
        8 Debbie Iles MOVY 1:09.40 1:07.06
    Heat 17 of 22 Event 16 Women 100 Free
        2 Ingrid Jeske ISMT 1:41.50 1:20.95
        3 Erin Pederson DKTA 1:15.00 1:13.12
        4 Stephanie Rock PBM 1:18.27 1:11.58
        5 Sarah Hankel MINN 1:45.00 1:57.38
        6 Samaa Sultan MEDM 1:13.94 1:14.81
        7 Lisa Manders UC30 2:00.00 NT
        8 Tricia Baldwin SKY 1:39.15 1:39.17
    Heat 18 of 22 Event 16 Women 100 Free
        1 Rachel Krejci MINN 1:11.76 1:10.33
        2 Shelley Nolden WMAC 1:10.85 1:04.34
        3 Elizabeth Nymeyer MINN 1:09.63 1:08.04
        4 Heather Congdon SFTL 1:05.00 1:06.16
        5 Meredith Snook TPIT 1:06.59 1:03.64
        6 Rachel Hughey MINN 1:10.13 1:09.47
        7 Amy Goodwin IM 1:11.00 1:12.29
        8 Anna Kline MINN 1:11.77 1:10.96
    Heat 19 of 22 Event 16 Women 100 Free
        1 Caitlin Hamer PALM 1:07.82 1:08.18
        2 Anna Togias NOVA 1:05.65 NT
        3 Katie DeRegnier MINN 1:03.90 1:04.97
        4 Katy Coombe MINN 1:01.54 1:02.63
        5 Emily Parker SDSM 1:02.85 1:02.54
        6 Christina Lapinskas ISWM 1:04.32 1:02.62
        7 Erin Mathews MARY 1:07.80 1:12.19
        8 Katherine Stone JSC 1:12.00 1:14.71
    Heat 20 of 22 Event 16 Women 100 Free
        3 Katherine Maguire MINN 1:11.14 1:11.60
        4 Katherine Kaiser MINN 1:09.17 1:03.98
        5 Meredith Harbison JSC 1:11.00 1:13.03
        6 Alex Bennett IAMA 1:17.72 1:12.20
    Heat 21 of 22 Event 16 Women 100 Free
        1 Sadie Fieni PALM 1:05.59 1:04.00
        2 Anna Gryglewska CONN 1:03.60 1:03.42
        3 Melissa Nelson MINN 1:02.50 1:03.42
        4 Shanda Louw UC30 1:00.00 1:00.41
        5 Tori Taylor ISWM 1:01.70 1:07.50
        6 Jessica Schauwecker FAST 1:03.00 1:02.74
        7 Jacqueline Stenroos MINN 1:03.65 1:05.31
        8 Alexandre O'Connor SFTL 1:07.77 NT
    Heat 22 of 22 Event 16 Women 100 Free
        1 Faith Newkirk AGUA 1:15.00 1:11.79
        2 Sara Bennett IAMA 1:07.31 1:05.89
        3 Molly Quinlan MINN 1:05.02 1:05.78
        4 Lauren Cuda MOST 1:02.00 1:03.28
        5 Emma Ruehle MINN 1:02.00 1:01.15
        6 Meghan Kratz MINN 1:05.78 1:07.27
        7 Brittany DeValk CVMM 1:13.36 1:10.82
        8 Gabrielle Tripps MINN 1:15.63 1:17.44
Event 17 Men 200 Breast Est. Start 2:45P
    Heat 0 of 15 Event 17 Men 200 Breast
        0 Al Moreno PBM 3:02.15 NT
        0 Scratched Benn Doyle GSM 2:53.00 NT
        0 Bruce Anderson UC38 2:54.77 NT
        0 Cory Forslund MINN 2:42.49 NT
        0 Daniel Vargas ARIZ 2:56.05 NT
        0 David Forgione MICH 6:37.12 NT
        0 David Holland WMAC 2:50.00 NT
        0 Scratched Glenn Carlsen KISU 3:03.34 NT
        0 Greg Scott CMS 2:44.08 NT
        0 Kevin Esko PSM 2:55.03 NT
        0 Scratched Mike Soltis MINN 3:15.00 NT
        0 Raymond Loewe UC08 3:34.15 NT
        0 Robert Hoganson WMAC 3:30.00 NT
        0 Scratched Ted Hullsiek MINN 3:35.00 NT
        0 Terry Livingston YCFM 2:51.18 NT
        0 Thom Burgess CMS 4:05.00 NT
    Heat 1 of 15 Event 17 Men 200 Breast
        1 Checked-In Bill Kansas MINN 4:30.00 4:25.50
        2 Checked-In Ray Martin MICH 4:09.48 4:26.47
        3 Checked-In David Costill INDY 3:55.00 3:43.98
        4 Checked-In George May WMAC 4:24.13 4:22.96
        5 Checked-In Christopher Smith SCCM 5:09.00 5:15.27
        6 Checked-In Norman Stupfel SRM 5:59.00 5:01.63
        7 Checked-In Peter Gerlich UC21 4:55.56 4:46.13
        8 Checked-In Allen Larson SFTL 4:03.07 4:04.43
    Heat 2 of 15 Event 17 Men 200 Breast
        1 Checked-In Sandy Galletly VMST 4:33.65 4:24.84
        2 Checked-In William Chadsey RMST 3:58.69 4:36.46
        3 Checked-In Mike Freshley GRA 3:13.93 3:20.81
        4 Checked-In David Arlander MINN 4:10.70 4:13.36
        5 Checked-In Robert Corris WMAC 4:00.00 4:03.26
        6 Checked-In Jose Fuenmayor NASH 3:52.31 4:00.59
        7 Checked-In Richard Pease WMAC 3:55.00 3:53.20
        8 Checked-In Louis Ceci TSUN 4:06.41 4:22.97
    Heat 3 of 15 Event 17 Men 200 Breast
        1 Checked-In Rich Bernstein AGUA 3:45.00 3:52.69
        2 Checked-In Jim Pelissier MINN 3:30.00 3:38.65
        3 Checked-In Kent Carney CMS 3:25.00 3:21.77
        4 Checked-In George Wendt IM 3:20.00 3:22.79
        5 Checked-In Steven Peterson PSM 3:20.60 3:17.88
        6 Checked-In Stan LeMaster SWIA 3:29.19 3:24.63
        7 Checked-In Dave Gemmill PSCM 3:40.00 3:40.61
        8 Checked-In Conner Bailey AMS 3:51.15 3:48.19
    Heat 4 of 15 Event 17 Men 200 Breast
        1 Checked-In Gary Fine MINN 3:42.00 3:46.23
        2 Checked-In Carl Millholland WMAC 3:30.00 3:35.62
        3 Checked-In Lee MacDonald CMS 3:10.00 3:13.35
        4 Checked-In Allen Stark OREG 2:59.99 3:03.39
        5 Checked-In Peder Dahlberg IM 3:06.78 3:01.42
        6 Checked-In Stephen Dougherty 1776 3:16.07 3:21.34
        7 Checked-In Ralph Bovard MINN 3:40.17 3:35.93
        8 Checked-In Martin Baumann FAST 3:50.00 3:54.89
    Heat 5 of 15 Event 17 Men 200 Breast
        2 Checked-In Eric Hektner TVM 3:17.75 3:34.22
        3 Checked-In Ronald Marks SFTL 3:10.00 3:10.82
        4 Checked-In Wayne Huebener IAMA 3:08.74 3:08.37
        5 Checked-In Richard Howell OREG 3:10.00 3:03.38
        6 Checked-In Steven Schiemann O2 3:16.00 3:17.58
        7 Checked-In Scott Summers EMSC 3:29.17 3:33.03
        8 Fred Wakelin T2NM 4:00.00 4:19.04
    Heat 6 of 15 Event 17 Men 200 Breast
        1 Checked-In Lindsey Kopp MINN 3:28.00 3:23.87
        2 Checked-In David Withoff AKMS 3:23.00 3:26.68
        3 Checked-In Robert Anderson PCCM 3:18.93 3:30.43
        4 Checked-In Mike Phillips MICH 3:16.91 3:34.38
        5 Checked-In Rick Battistini NEM 3:17.99 3:15.03
        6 Checked-In David Woodruff DAM 3:19.70 3:23.23
        7 Checked-In Joe Aumiller MICH 3:23.58 3:26.91
        8 Checked-In Harlan Pinto MELO 3:29.54 3:33.30
    Heat 7 of 15 Event 17 Men 200 Breast
        1 Checked-In Cork Haberek SKY 3:06.10 3:15.06
        2 Checked-In Randy Parker MICH 3:02.78 3:03.18
        3 Checked-In Michael Slowey PALM 3:00.82 3:00.26
        4 Checked-In Michael Hamm KM 2:55.64 2:59.70
        5 Checked-In Lee Rider RHMS 3:00.00 3:07.75
        6 Checked-In Neil Wasserman O*H* 3:01.73 3:01.57
        7 Checked-In Jamie Louie CMS 3:03.99 3:05.00
        8 Checked-In John Evers MINN 3:10.00 3:16.75
    Heat 8 of 15 Event 17 Men 200 Breast
        1 Checked-In Tom Holmberg IM 3:05.51 3:08.86
        2 Checked-In Michael Aubrey PBM 2:56.22 2:54.17
        3 Checked-In Robert McAdam GS 2:50.75 2:47.13
        4 Checked-In David Guthrie RICE 2:30.63 2:31.23
        5 Checked-In Andy Ritchie SCCM 2:47.50 2:48.93
        6 Checked-In James Kochendorfer MINN 2:56.10 2:53.65
        7 Checked-In Jeff Baird ARIZ 3:00.00 3:12.05
        8 Checked-In Steven Richey MOST 3:07.42 3:03.53
    Heat 9 of 15 Event 17 Men 200 Breast
        1 Checked-In Patrick Mc Ginley ROSE 3:08.36 3:17.97
        2 Checked-In Mark Brandt IM 2:54.75 2:57.16
        3 Checked-In Gregory Harris VMST 2:45.10 2:45.54
        4 Checked-In Jim Tuchler IM 2:35.90 2:37.87
        5 Checked-In Graeme Fiser SFTL 2:40.77 2:40.06
        6 Checked-In Michael Ewing MINN 2:52.89 2:50.14
        7 Checked-In Dennis Bennett IAMA 2:57.91 2:55.63
        8 Checked-In Anthony Thompson MOVY 3:09.09 3:04.07
    Heat 10 of 15 Event 17 Men 200 Breast
        1 Checked-In Kit Koenig SFTL 3:19.43 3:13.04
        2 Checked-In Kurt Grimm MOVY 3:10.98 3:16.49
        3 Checked-In Brian Soltis MINN 2:55.16 2:57.14
        4 Checked-In Todd Doherty PSM 2:43.08 2:38.70
        5 Checked-In David Dunson NCMS 2:47.51 2:58.18
        6 Checked-In Patrick Kennedy TFAM 3:03.74 2:39.69
        7 Checked-In Jason Lassen SFTL 3:15.19 3:30.16
        8 Checked-In Eddie Ames PBM 3:25.78 3:24.23
    Heat 11 of 15 Event 17 Men 200 Breast
        1 Checked-In Michel Vogel SFTL 4:58.76 3:44.86
        2 Checked-In David Graham NEM 3:18.32 3:19.72
        3 Checked-In Mark Palace SYSM 3:03.12 3:00.66
        4 Checked-In Scott Muir DAM 3:01.55 3:02.15
        5 Checked-In Michael McNelis UC04 3:03.00 2:54.55
        6 Checked-In Bobby Wu WMAC 3:12.47 3:16.51
        7 Checked-In Raymond Cox SFTL 3:26.41 3:32.57
    Heat 12 of 15 Event 17 Men 200 Breast
        1 Checked-In Luke Johnson MINN 3:17.26 3:20.23
        2 Checked-In Brian Bergford CMS 3:10.00 3:01.51
        3 Checked-In Michael Malik PALM 2:52.22 2:49.05
        4 Checked-In Emmanuel David CMS 2:38.01 2:42.88
        5 Checked-In Rodrigo Corcho WH2O 2:43.00 2:54.28
        6 Checked-In Neal Okerbloom SWIA 3:09.47 3:07.63
        7 Checked-In Trevor Bouchard SCCM 3:10.00 3:02.46
        8 Checked-In Kevin Waterson DAM 3:19.13 3:15.87
    Heat 13 of 15 Event 17 Men 200 Breast
        2 Checked-In James Hoke BERK 3:11.50 3:22.70
        3 Checked-In Robert Pedersen IM 3:04.61 3:01.10
        4 Checked-In Luke Prokop MINN 2:25.00 2:37.85
        5 Checked-In Matt Girard UC30 2:35.00 2:50.65
        6 Checked-In Doston Ganiyev CMS 3:04.79 3:00.46
        7 Checked-In Gene Kim ROSE 3:30.01 3:06.36
    Heat 14 of 15 Event 17 Men 200 Breast
        2 Checked-In Aaron Warner MINN 3:12.00 3:29.82
        3 Checked-In Trace Sauter NCMS 2:50.00 2:52.80
        4 Checked-In Brian Leung SCAQ 2:34.96 2:48.78
        5 Checked-In Fares Ksebati MICH 2:37.99 2:39.68
        6 Checked-In Kris Asleson OREG 3:00.00 2:50.43
    Heat 15 of 15 Event 17 Men 200 Breast
        2 Checked-In Jesus Escareno BCTM 3:13.00 NT
        3 Checked-In Nicholas Muni UC17 2:57.92 3:10.12
        4 Checked-In Nicholas Hora WMAC 2:40.90 2:45.97
        5 Checked-In Aaron Frederick ARMS 2:43.00 2:50.13
        6 Checked-In Logan Vogt MINN 3:02.82 3:10.58
Event 18 Women 200 Breast Est. Start 3:45P
    Heat 0 of 15 Event 18 Women 200 Breast
        0 Carol Reinke WMAC 5:30.49 NT
        0 Elizabeth Cutter MINN 4:10.00 NT
        0 Katy Houston TOC 2:43.26 NT
        0 Lindsay Keen JSC 3:00.18 NT
        0 Mary Moak PBM 4:09.32 NT
        0 Penny Mymryk RMSC 4:11.08 NT
    Heat 1 of 15 Event 18 Women 200 Breast
        1 Checked-In Clisty Sturdy MICH 4:50.00 5:13.36
        2 Checked-In Pat Lillehei MINN 5:16.99 5:38.56
        3 Checked-In Charlotte Sanddal MM 9:07.82 9:18.96
        4 Checked-In Susan Meyers FACT 4:09.00 4:16.46
        5 Checked-In Kristin Jaffe TAM 4:48.16 4:48.72
        6 Checked-In Meg Smath SKY 5:00.00 4:49.23
        7 Checked-In Eulah Varty MANI 5:45.50 NT
    Heat 2 of 15 Event 18 Women 200 Breast
        2 Checked-In Sandra Flynn NEM 4:38.00 4:46.79
        3 Checked-In Gloria Waggoner KM 4:24.00 4:16.66
        4 Checked-In Dana Brown PALM 4:00.00 3:48.74
        5 Checked-In Nancy Kranpitz WMAC 4:20.00 4:57.05
        6 Checked-In Candy Christenson WMAC 4:40.06 4:45.24
    Heat 3 of 15 Event 18 Women 200 Breast
        1 Checked-In Mary Hoover MINN 4:32.50 4:42.17
        2 Checked-In Connie Lindsey MOST 4:14.00 4:13.43
        3 Checked-In Sue Bloomfield WMST 4:02.00 4:04.73
        4 Checked-In Melinda Smith O*H* 4:00.35 4:07.74
        5 Checked-In Elizabeth Merena BCTM 4:03.52 4:04.56
        6 Checked-In Sharon Lee-Sheridan MINN 4:25.80 3:58.77
        7 Checked-In Karen Marks SFTL 4:04.93 4:06.03
        8 Checked-In Kathleen Clair 1776 4:10.00 4:30.09
    Heat 4 of 15 Event 18 Women 200 Breast
        1 Checked-In Cynthia Shaffer CMS 3:58.82 3:54.88
        2 Checked-In Jeanne Cambra-Brungard LOM 3:55.55 4:00.83
        3 Checked-In Maureen Fitzpatrick PBM 3:51.38 3:58.87
        4 Checked-In Kathleen Lewis TPIT 3:29.43 3:34.67
        5 Checked-In Karen Bierwert NEM 3:32.25 3:36.08
        6 Checked-In Janet Gettling OREG 3:51.63 3:59.33
        7 Checked-In Barbara Boslego VMST 3:57.56 4:00.45
        8 Checked-In Peggy Stringer MM 4:00.35 4:00.94
    Heat 5 of 15 Event 18 Women 200 Breast
        2 Checked-In Tina Woods 1776 4:28.65 NT
        3 Checked-In Patricia Baldwin SKY 4:14.27 4:16.89
        4 Checked-In Susan Swedler IM 4:04.34 4:01.53
        5 Checked-In Ann Pederson DKTA 4:10.00 4:04.69
        6 Checked-In Jill Whitney MINN 4:15.00 3:46.37
        7 Checked-In Cynthia Myer O2 4:28.94 4:21.60
        8 Checked-In Shawn Feather AQTX 4:01.17 4:04.29
    Heat 6 of 15 Event 18 Women 200 Breast
        1 Checked-In Heather Wiley OREG 3:59.12 4:02.19
        2 Checked-In Jane Del Greco IM 3:44.64 4:08.34
        3 Checked-In Cheryl Gettelfinger INDY 3:38.86 3:31.32
        4 Checked-In Melinda Mann WMAC 3:30.20 3:22.79
        5 Checked-In Debra Penney UTAH 3:36.44 3:33.22
        6 Checked-In Joan Craffey BCTM 3:43.00 3:52.23
        7 Checked-In Nancy Kryka SYSM 3:45.47 3:53.77
        8 Checked-In Paula Pendergast MINN 4:03.66 4:08.37
    Heat 7 of 15 Event 18 Women 200 Breast
        1 Checked-In Cynthia Henley SFTL 3:55.83 3:59.66
        2 Checked-In Julie Eakle MOST 3:42.03 3:41.37
        3 Checked-In Marjorie Laskey ISMT 3:27.99 3:33.13
        4 Checked-In Kim Crouch CMS 3:15.33 3:13.63
        5 Checked-In Kathryn Froehlich IM 3:26.00 3:20.56
        6 Checked-In Arlene Delmage OREG 3:31.90 3:29.55
        7 Checked-In Constance George TTEX 3:45.00 3:44.13
        8 Checked-In Isabela Goldbas SFTL 4:00.00 4:13.19
    Heat 8 of 15 Event 18 Women 200 Breast
        2 Checked-In Lisa Peterson MINN 3:40.38 3:24.84
        3 Checked-In Inge Clark IM 3:33.20 3:36.63
        4 Checked-In Karla Rees MVM 3:39.00 3:45.51
        5 Checked-In Andia Chaves-Fonnegra SFTL 3:30.77 3:31.40
        6 Checked-In Kathleen Stutz SFTL 3:33.34 3:43.04
    Heat 9 of 15 Event 18 Women 200 Breast
        1 Checked-In Jennifer Phalen DAM 3:41.96 3:35.59
        2 Checked-In Julie May SKY 3:25.99 3:29.66
        3 Checked-In Lisa Groves RMST 3:24.40 3:29.42
        4 Checked-In Leslie Biegler-Ciaccio IM 3:21.62 3:14.79
        5 Checked-In Laura Ladd ENSW 3:23.17 3:27.68
        6 Checked-In Maria Elias-Williams PALM 3:24.47 3:21.44
        7 Checked-In Sue Nygaard MINN 3:29.67 3:29.37
        8 Checked-In Julie Rogers MICH 3:43.73 3:24.57
    Heat 10 of 15 Event 18 Women 200 Breast
        1 Checked-In Maria Vazquez NCMS 3:20.00 3:21.13
        2 Checked-In Robin Tracy DKTA 3:16.00 3:22.61
        3 Checked-In Cheryl Simmons ROSE 3:06.07 3:07.18
        4 Checked-In Corrin Buck MICH 2:58.60 3:00.57
        5 Checked-In Shannon McIntyre PSM 3:02.84 3:10.23
        6 Checked-In Jennifer Weiderman CVMM 3:10.34 3:14.90
        7 Checked-In Jamie Wilson PALM 3:16.58 3:24.56
        8 Checked-In Laurie Hug 1776 3:20.23 3:15.89
    Heat 11 of 15 Event 18 Women 200 Breast
        1 Checked-In Megan Lassen SFTL 3:28.46 3:23.66
        2 Checked-In Julie Dussliere JDAM 3:24.11 <