SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 Nationwide U.S. Masters Swimming Spring National Championship

Psych Sheet

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 34 Men 100 Y Breast

288 Swimmers
Psych Sheet by Age Group   Psych Sheet by Seed Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SBRM Salmon, David 56.34 39/4 1:00.87 8 3
WMAC Van Cleave, Kevin 56.74 39/5 55.42 1 11
CGAC Zarzecki, Bartosz 58.00 39/3 56.10 2 9
SFTL Torres, Luke 58.00 39/6 58.78 5 6
MESC Dray, Jonathan 58.00 39/2 59.22 6 5
IM Riordan, Chris 58.80 39/7 57.84 4 7
MICH Zacks, Daniel 59.00 39/1 1:01.95 9 2
SFTL Kertesz, Kristof 59.00 39/8 NS 0
WMAC Perez, Ricky 59.66 38/4 59.95 7 4
PSM Pehrson, Josh 59.89 38/5 1:02.56 11 0
COLU Taylor, Austin 1:00.91 38/3 57.27 3 8
SFTL Rousseau, Jean-David 1:01.00 38/6 1:02.49 10 1
GRA Costigan, Matthew 1:03.10 38/2 NS 0
LVM Alentado, Jason 1:04.00 38/7 1:03.36 12 0
ARMS Frederick, Aaron 1:04.44 38/1 1:03.81 15 0
ENSW McPherson, Matt 1:04.50 38/8 1:05.50 17 0
WMAC Hora, Nicholas 1:04.55 37/4 1:03.59 13 0
IM Garcia, Daniel 1:04.83 37/5 NS 0
USF Palabrica, Juan Pablo 1:05.41 37/3 NS 0
WVM Ghavami, Alex 1:05.90 37/6 DQ 0
ROSE Samia, Austin 1:06.55 37/2 1:04.57 16 0
BCTM Alexiou, Athanasios 1:07.75 37/7 1:06.75 19 0
UC08 Guminski, Timothy 1:07.82 37/1 1:03.76 14 0
ISWM Bulington, Carter 1:07.99 37/8 NS 0
SKY Kolb, William 1:08.67 33/7 1:08.56 20 0
ROSE Fisher, Sean 1:12.63 33/6 1:06.51 18 0
INDY McPhail, Quinn 1:15.00 33/8 NS 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TOC Leopold, Jonathan 53.51 36/4 56.78 4 7
TOC Koon, Nolan 55.55 36/3 55.16 1 11
TOC Korman, Matt 55.55 36/5 55.56 2 9
TOC Babcock, Colin 55.73 36/6 56.88 5 6
SLAM Lawrence, Jesse 57.18 36/2 56.47 3 8
NCMS Thomas, Chandler 57.49 36/7 58.78 10 1
ALEX McHenry, Scott 57.97 36/1 57.76 6 5
WMAC Mistry, Cy 58.00 35/4 58.50 9 2
TOC Ferrif, Nick 58.00 36/8 59.57 13 0
MICH Destree, Nathan 59.15 35/5 58.44 8 3
MICH Ksebati, Fares 59.99 35/3 58.88 11 0
NCMS Lindholm, Kyle 1:00.09 35/6 1:02.16 23 0
MICH Haan, Colby 1:00.25 35/2 1:01.75 22 0
IM Fraser, Alex 1:00.77 35/7 1:00.14 18 0
MICH Daniels, James 1:01.28 35/1 59.76 15 0
INDY DeBrota, Anthony 1:01.97 35/8 59.95 16 0
SLAM Hernandez, Michael 1:02.00 34/4 58.89 12 0
MOVY North, Andrew 1:02.00 34/5 1:03.44 27 0
SLAM Enge, Jeffrey 1:02.03 34/3 57.87 7 4
CSPM Pasquesi, Justin 1:02.22 34/6 1:01.62 21 0
XSWM Benziger, Xander 1:02.99 34/2 1:01.42 20 0
MICH Oxner, Adam 1:02.99 34/7 1:03.38 26 0
IM Binnig, Connor 1:03.10 34/1 59.70 14 0
IM Feczko, Nick 1:03.35 34/8 1:00.10 17 0
BCTM Pepper, Bryan 1:04.89 33/3 1:02.30 24 0
SBRM Meck, Howard 1:05.52 33/4 1:00.42 19 0
PALM Sites, Tyler 1:07.12 33/2 1:03.22 25 0
CSPM Murphy, Conor 1:07.29 33/5 NS 0
ISWM Chorpenning, Andrew 1:20.99 33/1 1:15.39 28 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TOC Gans, Egan 58.50 32/4 57.30 1 11
MMA Peterson, David 59.55 32/5 59.55 4 7
SYSM Deery, Kyle 59.90 32/3 NS 0
STMA Buhr, Anthony 1:00.56 32/6 59.42 3 8
NAM Kauscher, Robert 1:01.23 32/2 58.17 2 9
IM Gensler, Benjamin 1:01.90 32/7 1:00.07 5 6
SLAM Lau, Jonathan 1:01.98 32/1 1:02.54 6 4.5
PBM Weir, Paul 1:02.00 32/8 1:02.54 6 4.5
TOC Prill, Derek 1:04.58 31/4 1:07.81 12 0
SFTL Wenzel, Serge 1:06.84 31/5 1:03.93 8 3
NAST Rosier, Nicholas 1:07.11 31/3 1:05.66 9 2
ALEX Taylor, Tim 1:07.99 31/6 1:08.38 13 0
BCTM Osada, Akihiko 1:08.68 31/2 1:09.37 15 0
MAM Law, David 1:09.57 31/7 1:08.40 14 0
PALM Thaler, Daniel 1:09.90 31/1 1:06.81 11 0
USF Ganiyev, Doston 1:10.00 31/8 1:06.61 10 1
IM Hartley, John 1:10.10 30/4 NS 0
SBRM Hudak, Kyle 1:20.00 30/5 1:20.94 16 0
FSAM Dillon, Robert 1:28.36 30/3 DQ 0
SBRM Schlifke, Peter 1:30.50 30/6 NS 0
SBRM LaFree, Matthew 1:40.15 30/2 1:21.09 17 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
BUMS Wells, Geoff 57.17 29/4 58.31 2 9
MICH Vanderkaay, Christian 58.00 29/5 57.70 1 11
AKMS Jiracek, Jakub 58.78 29/3 NS 0
IM Carlson, Timothy 59.79 29/6 1:00.03 3 8
SACM Rogulj, Vanja 59.90 29/2 1:02.61 10 1
SFTL Magarity, Tyler 1:01.00 29/7 NS 0
NN Filion, Guillaume 1:01.07 29/1 1:00.63 4 7
ELG Sur, Thomas 1:01.11 29/8 1:01.39 6 5
NAST Teske, Brian 1:02.00 28/4 1:02.82 11 0
COOG Bermudez, Oscar 1:02.36 28/5 1:00.94 5 6
CSLA Quane, David 1:02.36 28/3 1:01.48 7 4
ROSE Durieux, Chad 1:02.55 28/6 1:03.34 12 0
CONN Spoon, Ryan 1:03.38 28/2 NS 0
ENSW Silver, Isaac 1:03.88 28/7 1:03.76 13 0
UC15 Flemming, Ross 1:05.03 28/1 1:02.22 8 3
NAM Hunte, Rod 1:05.35 28/8 1:02.31 9 2
SFTL Cedanio, Noel 1:06.74 27/4 NS 0
ROSE Durieux, Kyle 1:07.84 27/5 1:07.64 15 0
WMAC Murray, Todd 1:09.33 27/3 1:06.04 14 0
ELG Brown, Adam 1:10.00 27/6 1:08.54 16 0
IM Vogel, Nick 1:10.00 27/2 1:08.86 17 0
BCTM Ambrose, Shawn 1:10.00 27/7 NS 0
RMST Hanford, Jeremy 1:10.56 27/1 1:09.51 18 0
CMS Bergford, Brian 1:10.90 27/8 1:10.60 19 0
LAKY Matchison, Darren 1:17.64 26/4 1:10.92 20 0
WH2O Charmes, Roman 1:18.09 26/5 1:19.80 24 0
MICH Tracy, Ryan 1:20.00 26/2 1:11.74 21 0
SBRM Henry, Keith 1:20.00 26/6 1:12.38 22 0
HPX Corr, Christopher 1:20.00 26/3 1:18.57 23 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ARIZ Commings, Jeff 55.37 25/4 NS 0
NAM Holden, Blake 57.59 25/5 56.56 1 11
GOLD Beckwith, Harvey 57.89 25/3 57.33 2 9
INDY Powers, Brian 59.98 25/6 1:01.90 3 8
WH2O Schmidt, Matthew 1:01.29 25/2 1:02.33 4 7
SHAM Klepchick, Paul 1:02.00 25/7 1:02.58 5 6
WMAC Stich, Darryl 1:02.87 25/1 1:03.72 8 3
1693 Williams, Rich 1:03.59 25/8 1:04.71 10 1
RMST Baldwin, Craig 1:06.47 24/4 1:05.19 11 0
CSLA Quane, Eric 1:07.00 24/5 1:03.96 9 2
NAM Hill, Keith 1:07.07 24/3 1:02.80 6 5
WMAC Bell, Bryan 1:07.31 24/6 1:03.22 7 4
INDY O'Malley, Mark 1:07.54 24/2 1:06.43 13 0
BCTM Jones, Cody 1:08.00 24/7 1:09.04 18 0
MICH Dale, Michael 1:08.56 24/1 1:10.19 20 0
NASH Shavrov, Alexander 1:09.00 23/4 1:06.66 14 0
WMAC Wu, Bobby 1:09.00 24/8 1:09.00 17 0
IM Warren, Robert 1:09.30 23/5 1:05.78 12 0
SHAM Darcy, Peter 1:10.46 23/3 1:07.20 15 0
PALM Betenbaugh, David 1:10.75 23/6 1:08.71 16 0
BCTM Nakahodo, Sidney 1:10.80 23/2 NS 0
MINN Dowd, Jeffrey 1:12.86 23/7 1:10.02 19 0
SFTL Cox, Raymond 1:12.99 23/1 NS 0
SBRM Huffman, Aaron 1:14.79 23/8 1:12.59 21 0
SLAM Auld, Brandon 1:15.34 22/4 1:23.14 26 0
ZAM Ayshford, Mark 1:19.65 22/5 1:16.66 22 0
ZAM Hovyadinov, Sergei 1:20.24 22/3 1:19.30 23 0
UC16 Geiss, Anthony 1:25.00 22/6 1:21.90 25 0
FSAM Stolle, Matt 1:31.00 22/2 1:20.83 24 0
SBRM Marcussen, Charles 1:40.00 22/7 1:37.69 27 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NOVA West, Steve 56.10 21/4 55.69 1 11
MOVY Baleka, Siphiwe 57.67 21/5 59.19 2 9
SKY Solano, Abraham 1:00.20 21/3 1:00.34 3 8
UMAC Goodison, Michael 1:01.32 21/6 1:01.84 5 6
PSM Doherty, Todd 1:01.85 21/2 1:01.49 4 7
PBM Tessin, Chris 1:01.90 21/7 1:04.29 9 2
PBM Kitzman, Scott 1:02.00 21/1 1:02.00 6 5
IM Grotke, Kevin 1:02.05 21/8 1:03.93 8 3
PSM Carmosino, Vince 1:02.47 20/4 1:04.45 11 0
NAM Wharton, Dave 1:02.69 20/5 1:03.11 7 4
INDY Stephens, Ryan 1:05.00 20/3 1:08.61 20 0
SNM Hamilton, Nathan 1:05.57 20/6 NS 0
NAM Nance, Chad 1:05.99 20/2 1:06.48 15 0
WMAC Schaetz, Daniel 1:06.00 20/7 NS 0
IM Espino, Rudy 1:06.23 20/1 1:07.24 17 0
ASCP Wood, Brent 1:06.44 20/8 1:06.97 16 0
SVY Sangmeister, Gary 1:06.50 19/4 1:05.61 12 0
CRUZ Roberts, David 1:06.60 19/5 1:07.46 18 0
MICH Field, Jayson 1:07.02 19/3 1:04.30 10 1
NAST Wollenhaupt, Eric 1:07.98 19/6 1:06.00 13 0
MICH Michel, Patrick 1:08.31 19/2 1:06.15 14 0
UMAC Ellis, Andrew 1:10.00 19/7 1:10.00 21 0
SWIN Born, Jason 1:11.25 19/1 1:13.20 23 0
LYON Slad, Thomas 1:11.46 19/8 1:08.55 19 0
SKY Ronau, Matt 1:12.74 18/4 1:11.16 22 0
OREG Kinder, John 1:14.19 18/5 NS 0
MINN Seguin, Mark 1:20.42 18/3 1:15.00 24 0
WMAC De Lone, Daniel 1:22.78 18/6 1:25.44 26 0
GRA Winslow, Scott 1:29.10 18/2 1:25.95 27 0
SKY Schall, J-D 1:30.00 18/7 1:20.58 25 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
DCAC Williams, Neill 1:02.02 17/4 1:01.87 3 8
IM Tuchler, Jim 1:02.30 17/5 1:01.57 2 9
SFTL Fiser, Graeme 1:02.44 17/3 1:03.61 5 5.5
MMAC Biegel, Mark 1:04.44 17/6 1:03.84 7 4
VMST Harris, Gregory 1:04.97 17/2 1:01.38 1 11
WIN Oliva, Stepan 1:05.06 17/7 1:03.61 5 5.5
MINN Ewing, Michael 1:06.32 17/1 1:05.39 8 3
SKY Luebbe, James 1:06.90 17/8 1:07.37 9 2
MICH VanderMey, Mark 1:07.08 16/4 1:03.19 4 7
SDSM Strate, Brian 1:07.50 16/5 1:07.38 10 1
SYSM Mench, Edward 1:08.44 16/3 NS 0
MOVY Thompson, Anthony 1:09.99 16/6 1:09.03 13 0
WMAC Sinitz, John 1:10.00 16/2 1:08.14 11 0
IM Brandt, Mark 1:10.10 16/7 NS 0
UC21 Ure, Jeff 1:12.52 16/1 1:11.00 14 0
LIB Wilcox, John 1:13.00 16/8 1:13.19 16 0
GBM Schultz, Richard 1:13.47 15/4 1:11.55 15 0
LYON Costello, John 1:13.52 15/5 1:08.62 12 0
NEM Grady, Seth 1:14.52 15/3 1:15.20 17 0
DOC Ramos, William 1:19.50 15/6 1:20.20 18 0
WCM Endres, Paul 1:20.47 15/2 1:21.86 19 0
MICH Flynn, John 1:27.68 15/7 1:25.44 20 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
RICE Guthrie, David 1:00.13 14/4 1:00.61 2 9
MVN Travaini, Carlo 1:02.00 14/5 57.95 1 11
HAFL Aubrey, Michael 1:04.20 14/3 1:04.87 4 7
WMAC Holland, David 1:04.50 14/6 NS 0
AWJ Dyer, Andy 1:04.98 14/2 1:06.94 7 4
GS McAdam, Robert 1:04.99 14/7 1:03.42 3 8
WMAC Blommel, Gregory 1:05.64 14/1 1:07.98 9 2
IM Alexandrov, Plamen 1:05.92 14/8 1:06.04 5 6
NEM Naylor, Jeff 1:06.29 13/4 1:06.77 6 5
PBM Moreno, Al 1:08.64 13/5 1:14.08 17 0
IM Holmberg, Tom 1:09.20 13/3 NS 0
MICH Foltz, Carl 1:09.73 13/6 1:09.40 10 1
WMAC Allen, Peter 1:09.81 13/2 1:10.96 12 0
TRAY Ritchie, Andy 1:10.00 13/7 1:07.58 8 3
HAFL Cole, Andrew 1:10.80 13/1 1:12.04 15 0
CRSC Weissman, Greg 1:12.96 13/8 1:10.55 11 0
LAPS Raine, Charlie 1:13.55 12/4 1:11.81 14 0
MICH Hood, Daniel 1:13.61 12/5 1:16.99 19 0
SFY Feddersen, Brett 1:13.95 12/3 1:11.18 13 0
IM Francis, Lee 1:15.33 12/6 1:17.10 20 0
NEM Davis, William 1:15.72 12/2 NS 0
NEM Mansilla, Frankin 1:15.90 12/7 1:16.03 18 0
O*H* Kelley, Kevin 1:16.20 12/1 1:12.46 16 0
MOST Michaels, Charles 1:16.36 12/8 1:17.14 21 0
MICH Masimore, Lyle 1:18.30 11/4 1:19.55 22 0
UC17 Jerabek, Douglas 1:19.90 11/5 NS 0
O*H* Janasko, James 1:29.10 11/3 1:28.12 23 0
ELG Woerner, Bruce 1:32.52 11/6 1:36.13 24 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
FAST Neville, Richard 1:06.01 10/4 1:09.39 7 4
LAPS Lindstedt, David 1:07.03 10/5 1:09.51 8 2.5
KM Hamm, Michael 1:07.14 10/3 1:06.51 1 11
MICH Parker, Randy 1:08.50 10/6 1:06.86 2 9
CMS Henry, Shafer 1:09.00 10/2 1:10.31 11 0
PALM Slowey, Michael 1:09.10 10/7 1:08.15 4 7
1776 Keyser, Brian 1:09.47 10/1 1:09.51 8 2.5
SDSM Von Hoffmann, Gerard 1:10.00 10/8 1:07.83 3 8
IM Seybold, Harvey 1:10.50 9/4 1:09.19 5 6
ADMS Wall, Dan 1:11.09 9/5 1:12.44 12 0
DAM Swenor, Gary 1:11.42 9/3 1:12.89 13 0
SFTL Vehovec, Henry 1:11.72 9/6 1:09.38 6 5
IM Merrill, Nick 1:12.00 9/2 1:13.70 14 0
UC21 Magiera, Joseph 1:12.85 9/7 1:10.16 10 1
SKY Haberek, Cork 1:13.58 9/1 1:14.17 15 0
WMAC Hoganson, Robert 1:13.72 9/8 DQ 0
TNAQ Toth, Dennis 1:15.69 8/4 NS 0
DOC Finn, Peter 1:15.81 8/5 1:15.17 16 0
ELG Meyer, Kenneth 1:16.49 8/3 NS 0
CONN Lamontagne, Robert 1:17.30 8/6 1:18.55 18 0
TVM Hektner, Eric 1:18.51 8/2 1:18.36 17 0
MICH Phillips, Mike 1:19.90 8/7 1:19.54 20 0
SBM Johannsen, David 1:20.60 8/1 1:20.85 21 0
NAM Tarnapoll, Pete 1:24.23 8/8 1:18.97 19 0
SLAM Golz, Bob 1:27.72 7/4 1:26.53 22 0
OCMT Stevens, Rhoads 1:28.71 7/5 1:32.32 24 0
UC16 Spaethe, David 1:30.78 7/3 1:31.43 23 0
WMAC Henning, Brad 1:34.43 7/6 NS 0
IM Moss, Lawrence 1:37.32 7/2 1:36.49 25 0
MICH Hadlich, Kelly 1:40.60 7/7 NS 0
MICH Rochon, Harold 1:54.72 7/1 NS 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PSM Colella, Rick 1:02.75 6/4 1:03.38 1 11
IM Dahlberg, Peder 1:11.22 6/5 1:12.72 3 8
VCM Kerns, Hubie 1:15.33 6/3 1:12.65 2 9
O*H* Douglass, Nick 1:18.50 6/6 1:21.13 5 5.5
KONA Devins, Jeff 1:20.74 6/2 1:14.87 4 7
SLAM Wisland, Dave 1:21.00 6/7 1:21.13 5 5.5
INDY Hawks, Dean 1:22.90 6/1 NS 0
HOLY Cochrane, Scott 1:23.47 6/8 1:23.71 7 4
TNAQ McCord, John 1:26.13 5/4 1:24.53 8 3
CMAM Kennedy, James 1:26.81 5/5 1:26.79 10 1
NEM Fuerman, Ross 1:29.50 5/3 DQ 0
SUSA Schroeder, Bruce 1:30.32 5/6 1:24.92 9 2
UC25 Coellner, Denison 1:47.30 5/2 1:43.28 11 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MICH Mahler, Jay 1:16.00 4/4 NS 0
MICH Olzmann, Kurt 1:19.25 4/5 1:18.29 1 11
IM Wendt, George 1:20.00 4/3 1:20.03 2 9
NEM Myers, Richard 1:25.00 4/6 1:21.75 3 8
WMAC Corris, Robert 1:25.75 4/2 1:29.33 7 4
ANCM Leonard, Roger 1:26.36 4/7 1:21.77 4 7
COLE Clarke, Gregory 1:27.15 4/1 1:25.57 5 6
NASH Fuenmayor, Jose 1:28.47 4/8 1:30.39 9 2
PBM Parsons, Roger 1:28.50 3/4 1:27.54 6 5
SKY Hunt, Larry 1:28.82 3/5 1:30.63 10 1
ELG Ota, Ken 1:32.00 3/3 1:29.93 8 3
GOLD Riker, Tony 1:39.00 3/6 1:33.52 11 0
SLAM Pohlmann, John 1:41.05 3/2 1:41.98 13 0
BUMS Niu, Tf 1:45.81 3/7 1:39.97 12 0
SBRM Faludy, Tom 1:50.50 3/1 NS 0
PSM Walker, Thomas 2:30.00 3/8 1:58.29 14 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CMS Burgess, Thom 1:34.00 2/4 1:35.62 1 11
ARIZ Eisenklam, Peter 1:44.73 2/5 1:46.58 3 8
PSM Truong, Dominique 1:46.00 2/3 1:45.49 2 9
VMST Grant, Will 2:00.00 2/6 2:07.30 4 7
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
INDY Costill, David 1:29.78 1/3 1:29.88 1 11
YCHA Lau, Wang 1:34.00 1/4 1:33.10 2 9
WMAC May, George 1:42.00 1/2 1:43.17 3 8
PBM Johnston, Bob 1:43.50 1/5 NS 0
INDY Myers, Jerry 1:57.11 1/1 1:43.64 4 7
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Mitchell, Tom 2:02.94 1/6 NS 0
SWIFT Knowles, Percy 2:25.30 1/7 2:18.20 1 11
Age Group 90-94
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Hubbard, Donald 3:03.00 1/8 3:05.99 1 11
Key
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
This Meet > Swim Meets > Home