SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 Nationwide U.S. Masters Swimming Spring National Championship

Psych Sheet

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 32 Men 500 Y Free

268 Swimmers
Psych Sheet by Age Group   Psych Sheet by Seed Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TNAQ Murray, Nathan 4:24.64 30/4 4:51.19 7 4
CHEL Jurman, Jasper 4:42.01 NS NS 0
SFTL Rosenbaum, Ryan 4:44.00 30/2 4:40.75 3 8
SFTL Rousseau, Jean-David 4:44.00 30/7 5:04.54 9 2
SLAM Logan, Blake 4:45.63 29/4 4:45.50 4 7
WMAC Perez, Ricky 4:50.29 29/2 4:37.63 2 9
MICH Szuba, Dan 4:50.89 29/1 4:50.60 6 5
WMAC Krueger, Spencer 4:52.39 28/6 4:56.16 8 3
UC10 Cooper, Jeremy 4:53.50 28/8 5:18.15 14 0
NAM Callahan, Keeler 4:55.33 27/3 4:49.04 5 6
PSCM Gamroth, Grant 5:05.18 25/5 4:37.11 1 11
PSM Pederson, Nicholas 5:12.96 23/2 5:11.13 12 0
NAM Birnbrich, Luke 5:19.55 22/8 5:16.65 13 0
LVM Ferber, Noah 5:25.00 20/2 5:10.12 11 0
UC21 Schuman, James 5:28.33 19/2 5:04.87 10 1
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CHEL Modrov, Drew 4:34.87 30/5 4:27.12 1 11
TOC Scheid, Trevor 4:43.36 30/6 4:45.76 9 2
IM Fraser, Alex 4:44.32 30/1 4:44.02 5 6
NAM Osterhage, Raymond 4:45.00 30/8 4:39.98 3 8
DAS Glaser-Garbrick, Dan 4:50.89 29/7 4:45.15 6 4.5
ARIZ Kirkpatrick, Adrian 4:50.99 29/8 4:39.60 2 9
WMAC Finke, Ryan 4:51.46 28/5 4:45.72 8 3
TOC Offutt, Bryan 4:52.07 28/3 NS 0
WLAC Healy, Devon 4:55.00 27/5 4:43.37 4 7
O*H* McCollister, Andrew 4:57.82 27/1 4:50.76 11 0
BCTM Pepper, Bryan 4:59.77 27/8 4:55.59 13 0
SFTL Monahan, Sean 5:01.31 26/5 5:01.10 14 0
NCMS Fox, Will 5:04.49 26/8 4:45.15 6 4.5
AGUA Altman-Kurosaki, Jonas 5:06.69 25/7 5:22.03 19 0
MOVY Musser, Seth 5:08.13 24/4 4:55.57 12 0
WH2O Ramsay, George 5:08.98 24/5 4:50.59 10 1
SFTL Jackwin, Eric 5:10.45 24/8 5:28.56 22 0
RMST Koons, Andrew 5:12.00 23/3 5:20.11 18 0
SPM Stiles, David 5:14.69 23/8 5:28.25 21 0
INDY Snyder, Alex 5:19.89 NS NS 0
SBRM Weisser, Karl 5:28.39 19/7 5:35.32 23 0
CONN Gerard, William 5:28.76 19/8 5:25.28 20 0
O*H* Jaroszewicz, Matthew 5:29.49 18/5 5:19.61 17 0
PAWW Zerbonia, Nicholas 5:31.72 17/3 5:04.36 15 0
PBM Magazine, Andrew 5:32.99 17/1 5:17.18 16 0
VALM Kerr, Kyle 6:00.00 NS NS 0
ISWM Chorpenning, Andrew 6:22.99 8/5 6:08.07 24 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
IM Hartley, John 4:45.00 NS NS 0
INDY Hartley, Brian 4:48.20 29/5 4:42.72 1 11
IM Frederiksen, Craig 4:53.35 28/1 4:52.58 2 9
SYS Iovanovich, Igor 4:54.37 27/4 5:00.40 3 8
NCMS Heijnen, Michel 5:04.92 25/4 5:07.64 7 4
IM Van Huis, Alex 5:05.55 25/6 5:03.82 4 7
SFTL Miller, Michael 5:05.77 25/2 5:29.30 12 0
MICH Costa, Fernando 5:10.00 24/2 5:04.97 5 6
NAM Gerken, Dustin 5:20.21 21/5 5:06.39 6 5
MINN Rosales Yepez, Jose 5:25.50 20/1 5:17.17 8 3
GRA Hochstrasser, James 5:30.93 18/8 5:24.47 11 0
PBM Wilson, Todd 5:33.39 16/3 5:39.02 13 0
FWYS Robarge, Mark 5:35.00 16/8 5:23.40 9 2
CONN Duguay, Robert 5:42.29 14/2 5:44.57 14 0
WMAC Wade, Michael 5:45.16 13/6 5:23.41 10 1
OHSP Clark, Gregory 6:15.00 NS NS 0
BUMS Khouri, Brian 6:17.95 9/7 6:11.08 15 0
INDY Saunders, John 7:00.00 NS NS 0
ENSW Jackson, Adam 7:28.40 5/2 7:04.74 17 0
SBRM Henry, Nicholas 8:11.00 3/2 6:43.66 16 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NEM Moran, Daniel 4:42.95 30/3 4:43.83 1 11
FAIR Danner, Gregory 4:51.05 28/4 4:49.93 2 9
GRA Gaines, Billy 4:52.50 28/2 4:54.03 3 8
INDY Rouch, Stephen 4:59.92 26/4 4:56.40 4 7
BCTM Yellin, Jeffrey 5:11.55 NS NS 0
PALM Malik, Michael 5:12.20 23/6 5:09.27 7 4
WMAC Fischer, Richie 5:13.53 23/7 5:11.49 8 3
CMS Batchelder, John 5:15.85 22/6 5:15.35 9 2
DAM Roper, Matt 5:24.58 20/3 5:20.54 11 0
CHEL Sabala, Michael 5:25.18 20/7 5:19.44 10 1
PBM Billingsley, Patrick 5:28.00 19/6 5:25.05 12 0
ELG Sur, Thomas 5:29.29 18/4 5:03.08 6 5
CSI Frawley, Jeff 5:31.55 17/4 5:33.51 15 0
MAM Dunlap, Ryan 5:35.00 16/1 5:31.68 14 0
ELG Brown, Adam 5:36.00 15/6 5:25.64 13 0
SBRM Brown, Ryan 5:40.00 15/8 6:06.73 17 0
LIB Strickland, Brice 5:40.64 14/5 5:42.27 16 0
SLAM Owen, Jason 5:56.00 12/1 4:56.68 5 6
MMA Rokosz, Peter 6:22.08 8/4 6:13.66 18 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ELG Culver, Benjamin 4:50.27 29/6 4:50.82 1 11
IM Reader, Paul 4:56.70 27/7 5:02.72 5 6
IM Secor, Don 5:01.98 26/3 4:55.29 2 9
HAFL Hunter, Andy 5:02.85 26/6 5:02.85 6 5
NAM Halloran, Ross 5:05.00 NS NS 0
INDY McCulloch, Michael 5:07.77 25/1 5:10.50 8 3
IM Kinsella, David 5:10.00 24/7 4:57.55 3 8
SFTL Martinez, Juan 5:10.00 24/6 4:59.22 4 7
ABM Martin, Patrick 5:10.00 24/3 5:17.64 12 0
ARIZ Dunlap, Courtney 5:10.15 NS NS 0
NAM McKinley, Ryan 5:10.25 24/1 5:03.16 7 4
MICH Rietema, Brad 5:11.20 23/4 NS 0
OREG Miller, Matt 5:15.00 22/3 5:16.78 10 1
PAC Martinko, John 5:15.89 NS NS 0
LIB Mills, Jamie 5:19.30 22/1 5:24.54 14 0
GS Decker, John 5:20.96 21/3 5:17.50 11 0
ALEX Jent, Daniel 5:22.83 21/2 5:26.31 16 0
OREG Adams, James 5:24.36 20/5 5:32.69 18 0
FWYS Gillie, Brian 5:26.26 19/4 5:26.43 17 0
SFTL Davis, Andrew 5:28.75 19/1 5:23.91 13 0
VCM Raffaelli, Ryan 5:33.00 NS NS 0
SYSM Albino, Jorge 5:33.33 16/5 5:13.48 9 2
MICH McKenna, Stephen 5:34.28 16/2 5:24.82 15 0
NAST Sutton, Robert 5:43.22 14/7 5:58.03 20 0
OHSP Peppercorn, Andrew 5:47.62 13/1 5:43.22 19 0
IM Corr, David 5:47.87 NS NS 0
MICH Cowan, Neil 5:55.00 12/3 5:59.23 21 0
WMAC Schueneman, Grant 6:15.00 NS NS 0
SFTL Vogel, Michel 6:29.13 8/8 6:34.51 22 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
LVM Wegner, Dan 4:49.87 29/3 4:56.80 1 11
IM Keller, Matt 5:03.50 26/2 5:02.93 2 9
PBM Bessire, Brent 5:14.81 22/4 5:20.09 7 4
NAM Vocke, Joe 5:15.00 22/5 5:16.63 5 6
NAM Lehr, Gunner 5:16.49 22/2 5:11.03 3 8
SFTL Tadla, Jarek 5:19.08 22/7 NS 0
PBM Zilch, Kurt 5:20.00 21/4 5:15.25 4 7
GRA Lucero, Michael 5:23.25 21/7 5:23.01 8 3
SPM Herman, Eric 5:23.87 21/1 5:23.86 9 2
WHA Wimberly, Kirk 5:26.00 20/8 5:39.04 16 0
COLO Ogilby, Kayo 5:26.89 19/5 5:25.36 11 0
PSM Winter, Doug 5:31.69 17/5 5:24.84 10 1
BOZE Luebke, Phillip 5:34.91 16/7 5:19.69 6 5
SWIN Sawyer, David 5:42.14 14/6 5:30.69 13 0
UC16 Wright, Jason 5:44.42 14/1 5:38.81 15 0
SBRM Wosick, Steve 5:45.00 13/4 5:26.60 12 0
SBRM Koch, Joe 5:48.93 13/8 5:35.04 14 0
IM Kasemsarn, Richard 6:10.50 10/1 6:30.70 19 0
SKY Foree, Macy 6:11.06 10/8 6:17.73 17 0
INDY Alexander, Drew 6:20.00 9/8 6:28.05 18 0
SKY Schall, J-D 7:00.00 NS NS 0
ISWM Kolo, Garrett 7:30.00 5/8 7:24.55 21 0
SBRM Berebitsky, Steve 7:45.00 4/1 6:45.80 20 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NITR Unruh, Steven 4:53.06 28/7 4:57.32 4 7
GRA Dickson, Kurt 4:56.05 27/6 4:54.94 1 11
PSM Nygren, Mats 4:56.14 27/2 4:55.54 3 8
GRSC Valdivia, Ricardo 5:03.91 26/7 4:55.13 2 9
PSM Kays, David 5:04.03 26/1 5:04.12 5 6
GRA Magee, Mark 5:05.42 25/3 5:08.18 6 5
IAMA Bennett, Dennis 5:07.81 25/8 5:10.40 7 4
NAM Birnbrich, Chris 5:11.98 23/5 5:17.40 8 3
CMS Barringer, Rob 5:29.80 18/2 5:23.51 10 1
ZAM Brown, Dale 5:30.21 18/7 5:21.82 9 2
NAM Guist, Quinn 5:35.00 15/4 5:42.03 12 0
HAFL LeClair, David 5:36.34 15/7 5:29.08 11 0
IM Brandt, Mark 5:36.85 NS NS 0
NAST Welklin, David 5:45.00 NS NS 0
IM Jacobs, Dave 5:55.75 12/7 5:45.62 13 0
PAWW Querciagrossa, AJ 5:56.66 12/8 5:49.81 14 0
COOG Keen, John 6:23.39 8/6 6:21.62 15 0
WMAC Schutz, Kevin 7:00.00 NS NS 0
ZAM Ritchie, Jerry 7:10.00 5/3 7:05.83 16 0
SKY Bamman, John 8:52.98 1/4 9:13.71 17 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
UCLA Morales, Tito 5:21.00 21/6 5:16.60 2 9
UC04 Travers, Craig 5:24.04 21/8 5:31.89 8 3
PSM Phillips, Daniel 5:24.26 20/4 5:16.31 1 11
KONA Dixon, Matthew 5:24.85 20/6 5:22.08 3 8
NEM Tyler, Bob 5:30.25 18/1 5:24.39 5 6
WMAC Pfaltzgraff, Mark 5:32.00 17/6 5:30.01 7 4
WHA Berryhill, Keith 5:32.80 17/7 6:06.18 19 0
LIB Whelchel, David 5:33.10 17/8 5:22.23 4 7
OREG Hathaway, David 5:33.30 16/4 5:36.96 10 1
USMS Dauginas, Joe 5:35.64 15/5 5:48.29 14 0
MICH Schuldinger, Michael 5:35.72 15/3 5:29.25 6 5
MOVY Valley, Eric 5:39.61 15/1 5:37.69 11 0
CMS Cummins, Ron 5:40.00 NS NS 0
NCMS Moore, John 5:41.07 14/3 5:40.47 13 0
UMAC Shipp, Bill 5:45.00 13/5 5:51.45 16 0
IM Francis, Lee 5:50.18 12/4 5:49.47 15 0
O*H* Beatty, Chuck 5:53.88 12/5 5:51.50 17 0
CMS Melanson, Edward 5:55.35 12/2 5:31.92 9 2
PBM Whitcomb, Grant 5:57.09 11/4 5:39.27 12 0
NAST Miller, Robert 6:07.14 10/5 6:01.03 18 0
DAMM Alkire, Jim 6:10.00 10/2 6:26.24 22 0
BCTM O'Neill, Roy 6:15.00 9/6 6:07.60 21 0
ZAM Clements, Jessee 6:23.32 8/3 6:07.39 20 0
MICH St. Germain, Eric 6:23.69 NS NS 0
WCM Conner, Christopher 6:29.97 7/5 6:32.81 24 0
MVM Campbell, Chris 6:31.06 7/7 6:30.92 23 0
IM Brandt, Scott 6:40.75 NS NS 0
MICH Izzi, James 6:59.13 6/1 6:50.57 25 0
ISWM Johnston, Kevin 8:24.00 3/7 8:13.65 26 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ROSE Stephenson, Dan 5:13.69 23/1 5:12.74 1 11
NAM Callahan, Jim 5:27.66 19/3 5:32.87 6 5
SRM Morales, John 5:29.55 18/3 5:29.22 3 8
DAMM Garton, Daniel 5:29.72 18/6 5:28.24 2 9
SPM Davis, Kern 5:32.08 17/2 5:35.39 8 3
PAA Gibson, Christopher 5:34.00 16/6 5:39.47 10 1
DAS Halley, Franklin 5:36.31 15/2 5:31.04 4 7
IM Seibt, Andreas 5:40.00 14/4 5:31.64 5 6
IM Scanlan, Kevin 5:44.46 14/8 5:37.26 9 2
NCMS Sanchez, Greg 5:45.51 13/2 5:33.06 7 4
SWIFT Knowles, Andy 5:55.23 12/6 5:50.74 12 0
SFTL Heinrich, Mark 5:57.77 11/5 5:59.30 14 0
IM Blumenthal, Jeffrey 5:58.00 11/3 6:07.84 17 0
CHEL Chambers, John 6:00.00 11/2 5:46.73 11 0
NAM Tribuzi, Scot 6:05.00 11/8 6:00.54 15 0
VMST Sheahan, Dan 6:08.86 NS NS 0
WMAC Van De Laarschot, Keith 6:09.10 10/6 5:58.49 13 0
MICH Aumiller, Joe 6:14.00 9/4 6:33.72 21 0
MICH Putnam, Clay 6:15.46 9/2 6:17.84 18 0
EAM Rodefeld, Gary 6:19.00 9/1 6:07.82 16 0
AGUA Sokolow, Steven 6:26.55 8/2 6:33.54 20 0
KONA Murray, Robert 6:29.70 7/4 7:13.36 25 0
NCMS Zubrod, Stephen 6:30.00 7/3 6:27.55 19 0
UC37 Vince, Peter 6:30.00 NS NS 0
INDY Spratt, Mark 6:32.22 7/1 6:47.72 22 0
INDY Wilbrandt, Thierry 7:00.00 6/8 6:58.40 24 0
ELG Hillegonds, Michael 7:05.40 5/5 6:54.05 23 0
MICH Fortune, James 7:30.00 5/7 7:25.98 27 0
PSM Fritschen, Tom 7:31.83 4/5 7:48.75 28 0
IM Dolezal, Edward 7:45.00 4/7 8:00.23 29 0
SBRM Berebitsky, Gary 8:00.45 3/6 7:14.40 26 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
IM Dodson, Phil 5:45.01 13/3 5:44.10 2 9
ARIZ Modjeska, Mark 5:47.27 13/7 5:42.30 1 11
SAWS Clemmons, Jim 5:59.50 11/6 5:55.97 4 7
PSM Bell, Alan 6:00.00 11/7 6:06.73 6 5
IM Toft, Victor 6:05.00 11/1 6:00.35 5 6
NAM Purdie, James 6:05.62 10/4 6:21.72 7 4
MICH Olson, Chuck 6:08.00 10/3 5:52.92 3 8
1776 Stevens, Craig 6:14.88 9/3 6:33.67 8 3
ROCH Gianniny, Bruce 6:20.57 NS NS 0
BUMS Kornblatt, Daniel 6:27.50 8/7 6:34.78 9 2
WMAC Slick, Daniel 6:30.00 7/6 6:35.88 10 1
O*H* Sautters, Robert 6:34.89 7/8 6:58.96 14 0
MICH Staudacher, David 6:39.99 6/3 6:46.95 12 0
WMAC Millholland, Carl 6:40.00 6/6 6:38.76 11 0
MICH Thompson, Frank 6:44.06 NS NS 0
BUMS Langendorfer, Stephen 6:55.35 NS NS 0
OREG Larson, Allen 6:56.54 6/7 6:47.25 13 0
INDY Lewis, David 7:07.73 NS NS 0
WMAC Knuth, Clark 7:15.00 5/6 7:23.92 15 0
ELG Brown, Paul 8:58.09 1/3 8:59.63 16 0
WMAC Lopez, Francisco 11:10.00 2/5 10:42.14 17 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SYSM Couch, Bob 6:10.50 10/7 6:14.62 2 9
TOC Rudloff, Jr., Edward 6:14.50 9/5 6:08.74 1 11
SLAM Miller, Douglas 6:19.00 NS NS 0
SPM Selles, Carl 6:29.03 8/1 6:32.71 6 5
SDSM Ralphs, Tony 6:30.41 7/2 6:22.43 3 8
EAM Smith, Richard 6:36.00 6/4 6:31.04 5 6
MICH Arneson, Gaard 6:39.50 6/5 6:30.83 4 7
PBM Quiggin, David 6:40.00 NS NS 0
WMAC Corris, Robert 6:47.46 6/2 7:21.45 8 3
IM Long, Robert 7:04.45 5/4 6:57.52 7 4
WMAC Mueller, Lawrence 7:37.78 4/6 8:15.40 10 1
PBM Putnam, David 7:39.00 4/2 7:44.11 9 2
TNAQ Schumann, David 8:02.66 NS NS 0
NICK Cannamela, Donald 8:30.00 NS NS 0
O*H* Spence, Thomas 8:32.57 3/8 8:28.04 11 0
OREG Foges, John 8:54.10 1/5 8:56.43 12 0
RMST Snowhite, Larry 9:10.83 1/2 9:04.51 13 0
NAM Devennish, Edward 9:55.32 1/8 9:36.14 14 0
ZAM Aikman, Richard 12:00.00 2/6 9:38.13 15 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
VCM Raffaelli, Larry 7:31.00 4/4 7:13.60 1 11
SFTL Goldbas, Mervyn 7:33.78 4/3 7:23.51 3 8
SFTL Trauber, Ami 7:45.00 3/4 7:20.43 2 9
SNM Walker, Joseph 7:45.00 4/8 7:32.43 4 7
ARIZ LeRoy, Richard 7:55.00 3/3 8:07.14 5 6
PBM Cannan, Patrick 8:58.72 1/6 9:15.95 6 5
RMST Nobbe, Nick 9:26.67 1/7 9:41.50 7 4
SFTL Frappier, Gilles 9:42.42 1/1 10:12.45 9 2
O*H* Williams, Robert 11:11.11 2/3 10:00.84 8 3
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
INDY Mennen, Marty 7:30.00 5/1 7:43.05 2 9
MICH Martin, Ray 7:45.25 3/5 7:30.71 1 11
O*H* Hall, Sid 8:25.00 3/1 8:14.61 3 8
PBM Hogan, Thomas 13:00.99 2/2 12:41.28 4 7
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MOVY Murray, Dave 18:00.00 2/7 16:13.54 1 11
Age Group 90-94
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SLAM Maine, Thomas 10:02.22 2/4 10:20.03 1 11
<<< Previous Event    
Next Event >>>
This Meet > Swim Meets > Home