SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 Nationwide U.S. Masters Swimming Spring National Championship

Psych Sheet

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 19 Women 200 Y Breast

174 Swimmers
Psych Sheet by Age Group   Psych Sheet by Seed Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MICH Aschan, Patricia 2:20.00 22/4 2:17.90 1 11
PSM Kaestner, Katie 2:30.28 22/5 2:23.61 2 9
INDY Weiss, Laura 2:40.00 NS NS 0
SCHS Sheafor, Tirion 2:43.81 22/3 2:44.74 3 8
INDY Kappeler, Rachel 2:50.75 22/6 2:50.47 4 7
UC17 Holtz, Meghan 2:56.12 NS NS 0
MICH Fowler, Danielle 3:06.30 22/2 3:05.74 5 6
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NYAC Ripley, Rachel 2:21.60 21/4 2:21.14 3 8
SYS Iovanovich, Courtney 2:22.14 21/5 2:17.91 1 11
TOC Olson, Christine 2:25.25 21/3 2:27.25 6 5
TOC Arnold, Allison 2:27.00 21/6 2:20.72 2 9
SLAM Hernandez, Abby 2:28.55 21/2 2:26.48 4 7
KM Sharpe, Anna 2:30.34 21/7 2:30.74 9 2
SLAM Alef, Valerie 2:31.13 21/1 2:33.65 11 0
BCTM Hall, Lindsay 2:32.34 21/8 2:32.39 10 1
ROSE Duraj, Michelle 2:33.00 20/4 2:27.67 8 3
SFTL Marks, Jamie 2:34.33 20/5 2:27.04 5 6
DAS Courtney, Julia 2:40.11 20/3 2:27.27 7 4
SWED Tonelli, Marlena 2:42.73 NS NS 0
IRM Regan, Margaret 2:43.45 20/6 2:38.90 12 0
SFTL Singleton, Amanda 2:49.01 20/2 2:43.95 14 0
PBM Dundey, Caitlin 2:49.06 20/7 2:54.85 16 0
VALM Marshall, Amanda 2:58.78 20/1 2:42.24 13 0
SFTL Guerra, Mariela 3:00.76 20/8 2:44.93 15 0
MICH Bednarcik, Sarah 3:02.99 16/5 3:01.13 17 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TOC Houston, Katy 2:19.67 19/4 2:21.18 2 9
AWJ O'Leary, Britta 2:23.00 19/5 2:19.52 1 11
GMUP Geskos, Evangeline 2:30.59 19/3 2:38.57 5 6
ROSE Capizzi, Stefanie 2:37.41 19/6 2:36.03 3 8
PCY Ferguson, Annie 2:40.01 NS NS 0
BCTM Sciacca, Krysten 2:40.74 19/2 2:37.91 4 7
NASH Blaseio, Poppy 2:50.00 19/7 2:52.86 8 3
ENSW Twist, Christina 2:53.37 NS NS 0
WMAC O'Brien, Martha 2:54.61 19/1 2:45.62 6 5
O*H* Morris, Elizabeth 2:56.20 19/8 2:52.31 7 4
WMAC Van Cleave, Ellen 2:56.42 16/3 3:02.06 9 2
BUMS Brown, Molly 3:24.00 16/4 3:11.64 10 1
IM Schukraft, Anne 3:31.53 16/2 3:23.00 11 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NAM Schneider, Lindsey 2:28.95 18/4 2:28.73 1 11
PSCM Mayer-Liotta, Ashley 2:34.44 18/5 DQ 0
MINN Melsen, Krisie 2:34.97 18/3 2:34.05 3 8
TPIT Snook, Meredith 2:35.06 18/6 2:37.04 4 7
ENSW Hollister, Mary 2:39.14 18/2 2:33.70 2 9
BBWM Ritter, Jennifer 2:46.80 18/7 2:43.30 5 6
ISWM Thomovsky, Stephanie 2:49.21 18/1 2:44.85 8 3
RMST Carlson, Jennifer 2:50.27 18/8 2:44.26 6 5
SFTL Barbosa, Tatiana 2:53.75 17/4 2:56.61 10 1
ALEX Kays, Amelia 2:54.23 17/5 2:57.84 11 0
SRM Rueda, Marcela 2:54.45 17/3 2:44.42 7 4
WMAC Kintop, Kristy 2:55.25 17/6 2:49.95 9 2
IM Chapman, Sara 3:02.79 17/2 2:59.66 12 0
NASH Riedinger, Kelly 3:07.08 17/7 3:00.83 13 0
SFTL Stutz, Kathleen 3:08.82 17/1 3:18.64 14 0
IM Williams, Valerie 3:19.30 17/8 3:21.35 15 0
INDY Jackson, Molly 4:00.00 16/6 4:11.29 16 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
OPA Glenn, Katie 2:22.21 15/4 2:19.24 1 11
MICH Milliken, Kathleen 2:29.09 15/5 2:28.60 2 9
WMAC Perez, Sarah 2:35.55 15/3 2:34.97 3 8
PALM Bruce, Stacey 2:38.34 15/6 2:37.99 4 7
IM Hoover, Molly 2:43.00 15/2 2:38.82 5 6
ETM Deaton, Rebecca 2:46.98 15/7 2:50.39 9 2
GAJA Hughes, Carrie 2:49.37 15/1 2:45.62 6 5
IM Pajeau, Nichelle 2:55.59 15/8 2:49.30 8 3
CPCT Van Orden, Anna 3:00.00 14/4 2:47.94 7 4
LASH Lovett, Mandy 3:01.71 14/5 3:07.86 13 0
PBM Ufford, Kate 3:05.27 14/3 3:02.29 10 1
NCMS King, Victoria 3:06.78 14/6 3:04.70 11 0
IM Frech, Nancy 3:08.00 14/2 3:05.33 12 0
IM Darling, Karen 3:10.92 14/7 3:09.14 14 0
MICH Sturdy, Clisty 4:15.00 14/1 3:59.53 15 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NCMS Dunn, Sara 2:34.84 13/4 2:35.84 2 9
WMAC Hayes, Lisa 2:34.97 13/5 2:37.71 3 8
NEM Goodale, Rainy 2:37.21 13/3 2:44.89 5 6
COOG Visser, Linda 2:37.41 13/6 2:34.75 1 11
INDY Day, Nadine 2:47.20 13/2 2:42.39 4 7
MAM Rublein, Susanne 2:49.70 13/7 2:48.15 7 4
ISWM Peterson, Julie 2:52.01 13/1 2:48.22 8 3
IM Sands, Liz 2:56.14 13/8 2:46.94 6 5
IM Haberstich, Carrie 2:58.92 7/6 2:59.98 10 1
GERM Postma, Terri 2:59.00 7/7 2:57.66 9 2
INDY Knight, Tracy 3:05.97 7/5 3:10.45 12 0
MICH McClellan, Jennifer 3:09.23 7/8 3:05.21 11 0
IM Hunt, Amanda 4:30.00 NS NS 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MICH Buck, Corrin 2:37.73 12/4 2:37.16 1 11
IM Biegler-Ciaccio, Leslie 2:42.88 12/5 2:49.71 6 5
CVMM Weiderman, Jennifer 2:45.41 12/3 2:44.10 4 7
IM Wilhelm, Annika 2:45.64 12/6 2:39.94 2 9
MICH Dixon, Lou Ann 2:45.85 12/2 2:40.89 3 8
1776 Hug, Laurie 2:47.42 12/7 2:47.05 5 6
RMST Groves, Lisa 2:52.62 12/1 2:56.42 8 3
MICH Michel, Emmanuelle 2:54.89 12/8 2:57.32 9 2
ENSW Ladd, Laura 2:59.44 NS NS 0
INDY Gregory, Ellen 3:00.00 11/4 NS 0
SPM Zien, Livia 3:01.08 11/5 2:55.44 7 4
DAM Phalen, Jennifer 3:03.27 11/3 3:12.75 19 0
MICH Rogers, Julie 3:04.56 11/6 3:01.64 11 0
WMAC Leeds, Patricia 3:05.40 11/2 3:08.21 15 0
NCMS Quillen, Diane 3:05.64 11/7 3:07.01 14 0
NSMS Dodd, Dina 3:06.21 11/1 3:11.21 18 0
NCMS Jones, Rebecca 3:07.29 11/8 3:05.48 12 0
NEM KielyKilpatrick, Carolyn 3:07.66 10/4 3:09.98 17 0
ELG Stiberth, Amanda 3:10.16 10/5 3:05.53 13 0
RATS Lau, Serena 3:11.72 10/3 3:09.70 16 0
SWIFT Burn, Lisa 3:20.23 10/6 3:45.14 21 0
LAPS Linkletter, Chris 3:30.00 10/2 2:59.44 10 1
MVN McLaughlin, Lisa 3:45.00 NS NS 0
O*H* Porter, Elizabeth 3:45.40 10/7 3:33.23 20 0
SPP McPeak, Kris 4:16.90 10/1 4:17.06 22 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PSM Crouch, Kim 2:43.86 9/4 2:46.61 1 11
VMST Miller, Patricia 2:52.32 9/5 2:54.03 3 8
IM Froehlich, Kathryn 2:56.98 9/3 2:55.61 4 7
ARIZ Lepinski, Cokie 2:59.29 9/6 2:53.18 2 9
PALM De Herder, Elizabeth 2:59.45 9/2 2:57.08 5 6
AGUA Cort, Hayley 3:04.10 9/7 3:01.31 7 4
POST Koster, Carolyn 3:05.00 9/1 2:58.83 6 5
WMAC Kimple, Karen 3:12.91 9/8 NS 0
MICH Grebe, Suzanne 3:13.18 8/4 3:17.92 12 0
ARIZ Martoni, Samantha 3:14.18 8/5 3:13.51 8 3
MMA Bolda, Barbara 3:14.61 8/3 3:18.76 13 0
KENM Caldwell, Kris 3:15.55 8/6 3:16.04 10 1
WMAC Van Cleave, Julie 3:16.72 8/2 3:15.89 9 2
WMAC Mering, Kathleen 3:18.92 8/7 3:19.90 14 0
UC38 Lynott, Andrea 3:19.78 8/1 3:16.82 11 0
SFTL Henley, Cynthia 3:27.51 8/8 3:23.67 16 0
O*H* Marshfield, Ann 3:30.58 7/2 3:20.12 15 0
SFTL Marks, Karen 3:36.48 7/3 3:30.72 17 0
SLAM Jones, Diane 3:47.21 7/1 3:33.90 18 0
MICH Amelon, Mitzi 4:19.03 7/4 4:25.53 19 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WMAC Mann, Melinda 2:59.40 6/4 2:54.22 1 11
BUMS Ryan, Wendy 3:02.25 6/5 2:56.63 2 9
UTAH Penney, Debra 3:05.34 6/3 3:01.50 3 8
INDY Gettelfinger, Cheryl 3:08.97 6/6 3:10.61 5 6
NCMS Alton, Dale 3:10.00 6/2 3:05.71 4 7
ARIZ McTavish, Sandie 3:15.64 6/7 3:16.77 7 4
KONA Finch, Merry 3:17.21 6/1 3:20.94 9 2
HOPK Dalton, Beth 3:20.00 6/8 3:18.81 8 3
WMAC Krier, Anita 3:25.14 5/4 3:15.03 6 5
PBM Moak, Mary 3:26.58 5/5 3:28.24 10 1
IM Swedler, Susan 3:34.84 5/3 3:38.70 13 0
INDY Romberg, Valerie 3:37.28 5/6 3:35.52 11 0
SVY Lampe, Betty 3:39.23 5/2 3:38.37 12 0
MICH Kanner, Rebecca 3:59.00 5/7 3:52.11 14 0
SKY Smath, Meg 4:05.15 5/1 4:06.38 15 0
SFTL Fazzano, Catalina 4:09.28 5/8 4:18.03 16 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NEM Bierwert, Karen 3:03.56 4/4 3:02.42 1 11
PBM Craffey, Joan 3:15.00 4/5 3:13.81 2 9
WH2O Seaton, Jessica 3:20.66 4/3 3:35.16 4 7
CHEL Merena, Elizabeth 3:30.33 4/6 3:34.59 3 8
O*H* Smith, Melinda 3:35.00 4/2 3:41.88 6 5
PBM Fitzpatrick, Maureen 3:35.99 4/7 3:38.17 5 6
GRA Scherwat Ducourneau, Wendy 3:39.10 4/1 3:50.47 8 3
ELG Kracen, Cindy 3:51.05 4/8 4:06.40 11 0
NEM Atkinson, Fiona 3:52.80 NS NS 0
O2 Myer, Cynthia 3:53.14 3/4 3:49.96 7 4
MICH Franas, Ann 3:58.00 3/5 3:52.82 10 1
WCM Collins, Susan 3:59.10 3/3 3:52.34 9 2
IM Loehr, Molly 4:42.55 3/6 4:34.20 12 0
INDY Cosper, Sue 5:28.74 3/2 5:30.00 13 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PALM Brown, Dana 3:22.44 2/4 3:13.62 1 11
NEM Hayes, Christie 3:22.48 2/5 3:19.82 2 9
STAN Barnea, Daniela 3:30.30 2/3 3:22.86 3 8
ETM Burns, Suzi 3:53.71 NS NS 0
ARIZ Gillies, Judy 3:54.49 2/6 4:13.56 6 5
SFTL Webb, Linda 4:15.88 2/2 3:52.10 4 7
MICH Cammann, Cassie 4:20.79 2/7 4:07.31 5 6
PBM Camp, Robyne 5:10.00 2/1 5:20.87 7 4
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TOC Stretch, Nancy 4:20.00 1/3 4:10.52 1 11
MICH Bruin, Peggy 4:36.96 1/4 4:37.99 2 9
O*H* Easton, Luise 5:00.00 1/2 NS 0
MICH Cheng, Angela 5:24.77 1/5 6:06.28 3 8
IM Harris, Ursula 5:42.52 1/1 6:17.03 4 7
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TAM Jaffe, Kristin 4:10.00 1/6 4:24.40 1 11
WMAC Reinke, Carol 5:15.00 1/7 5:01.38 2 9
IM Berning, Henrietta 6:27.23 NS NS 0
Key
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
This Meet > Swim Meets > Home