SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 Nationwide U.S. Masters Swimming Spring National Championship

Psych Sheet

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 17 Women 500 Y Free

239 Swimmers
Psych Sheet by Age Group   Psych Sheet by Seed Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PALM McWilliams, Haley 5:12.03 28/5 5:11.88 1 11
INDY Burke, Rachel 5:19.01 28/6 5:34.63 4 7
WMAC Perez, Elisa 5:25.16 27/4 5:51.26 7 4
WMAC Westcott, Jessica 5:35.00 26/4 5:32.87 3 8
GAJA Sibilia, Maddie 5:42.81 24/4 5:35.89 5 6
IM Krull, Caitlin 5:45.99 24/8 5:19.38 2 9
ROSE Hand, Samantha 5:56.65 20/4 5:45.64 6 5
WMAC Henry, Hanna 6:10.00 17/7 5:51.98 8 3
OREG Daggett, Anna 6:16.23 16/5 6:08.25 10 1
ETM MacDonald, Emilie 6:21.78 15/8 5:53.20 9 2
AKMS Ashwell, Kendra 6:25.12 14/6 6:38.69 11 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TOC Arnold, Allison 5:05.00 28/4 5:01.29 1 11
VALM Fozkos, Brittany 5:30.00 27/6 5:38.42 6 5
WH2O MacDonald, Keely 5:35.00 27/8 5:38.48 7 4
MICH Adamy, Amy 5:35.55 26/5 5:36.57 5 6
MICH Gabriel, Hannah 5:40.52 25/3 6:03.31 15 0
SVY Mahaney, Melanie 5:45.00 24/7 5:39.99 8 3
SBRM Cavadini, Eva 5:45.00 24/2 6:12.78 17 0
WMAC Meinholz, Ellen 5:48.54 23/4 5:29.00 2 9
SWED Tonelli, Marlena 5:48.70 NS NS 0
AGUA Balz, Marielle 5:50.00 22/4 5:29.51 3 8
SLAM Alef, Valerie 5:50.00 23/2 5:31.65 4 7
DAS Courtney, Julia 5:51.23 22/6 5:40.65 9 2
TNAQ Olsen, Amanda 5:51.32 22/2 5:52.27 12 0
BCTM Yali Pepper, Gizem 5:51.43 22/7 5:51.00 11 0
MICH Bednarcik, Sarah 5:55.34 21/5 5:42.57 10 1
SNM Robertson, Lindsay 5:55.60 21/3 6:20.39 19 0
NAM Webb, Brittany 5:58.00 20/6 6:17.51 18 0
INDY Mynatt, Kay 6:05.91 17/4 6:09.87 16 0
WMAC Gableman, Andrea 6:10.00 17/2 5:52.87 13 0
UC21 Hutton, Taylor 6:10.00 17/1 6:01.88 14 0
AGUA Carey, Melissa 6:36.11 12/7 7:07.21 22 0
IM Nelson, Laura 6:45.54 11/2 6:38.12 21 0
AKMS Miller, Kristina 6:55.89 10/7 6:34.05 20 0
SKY Baldwin, Tricia 7:45.33 7/6 7:45.37 23 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
INDY Miller, Britta 5:15.00 28/3 5:24.26 2 9
ISWM Lapinskas, Christina 5:24.96 28/8 5:25.16 3 8
HOPK Frimerman-Bergquist, Sandra 5:27.67 NS NS 0
1693 Greene, Shannon 5:28.53 27/3 5:31.30 4 7
PCY Ferguson, Annie 5:30.00 NS NS 0
ZAM Taylor, Courtney 5:40.00 25/5 5:37.93 5 6
PBM Pisano, CJ 5:41.49 25/6 5:21.87 1 11
MICH Wortman, Jennifer 6:00.00 19/4 5:38.52 6 5
PALM Harriman, Sarah 6:00.00 19/5 5:49.61 7 4
INDY Newcom, Rachel 6:00.00 19/3 5:52.91 8 3
MICH Yager, Laura 6:04.00 18/6 6:59.06 12 0
BUMS Brown, Molly 6:04.37 18/2 5:59.35 9 2
CHEL Sawicz, Kasia 6:11.55 16/4 6:06.07 10 1
ZAM Stepsis, Lisa 6:49.43 10/4 6:35.64 11 0
CONN Duguay, Melissa 7:45.29 7/3 7:46.69 14 0
SFY Davenport, Teresa 8:00.00 6/6 7:16.89 13 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NASH Whitney, Ashley 5:20.00 28/2 5:12.45 1 11
NEM Williams, Melinda 5:27.94 27/5 5:26.18 2 9
NCMS Holland, Irish 5:35.00 27/1 5:41.33 8 3
RMST Carlson, Jennifer 5:39.23 26/1 5:42.05 11 0
NEM Downing, Jennifer 5:39.34 26/8 5:37.05 5 6
SFTL Congdon, Heather 5:39.73 25/4 5:43.97 12 0
WLAC Sheehan, Nichole 5:42.21 25/8 5:40.87 7 4
MOVY Miller, Paige 5:49.00 23/5 5:27.41 3 8
STAN Keeler, Susan 5:49.42 23/6 5:37.30 6 5
WLAC Gold, Anne 5:50.00 23/1 5:48.97 14 0
SNM Louhichi, Nadia 5:50.00 23/8 5:53.33 16 0
UC16 Blair, Katie 5:55.00 21/4 6:00.03 17 0
PAWW Johnsen, Amber 5:56.06 21/7 5:41.98 10 1
MICH Richardson, Lindsay 5:57.21 20/3 5:30.66 4 7
LIB Liberty, Laurel 5:59.57 20/8 5:46.95 13 0
WLAC Mardy, Megan 6:00.10 19/2 5:41.66 9 2
NAM Flesner, Brooke 6:05.00 18/7 5:51.87 15 0
ALEX Kays, Amelia 6:33.23 12/5 6:32.00 21 0
IM Yanaga, Stephanie 6:37.67 12/1 6:41.54 22 0
KENM Kendall, Neala 6:40.00 11/4 6:23.34 18 0
IM Tan, Camille 6:45.00 11/3 6:26.76 19 0
NAM Webb, Chrissy 7:00.00 10/1 6:27.98 20 0
INDY Bearden, Marcy 7:20.00 9/8 6:52.83 23 0
IM Williams, Valerie 7:25.00 8/6 6:54.97 24 0
IM Cammarata, Martha 7:30.00 NS NS 0
ADMS Rose, Leanne 7:31.59 7/4 7:16.12 25 0
SBRM Zircher, Julia 7:47.00 7/1 7:34.08 26 0
MICH Schmaltz, Elizabeth 10:00.00 1/4 9:28.86 27 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NYAC Kelsey, Jane 5:21.17 28/7 5:22.09 1 11
PALM Bruce, Stacey 5:22.72 28/1 5:28.23 3 8
PSM Ella, Ellen 5:35.96 26/3 5:33.13 4 7
NAST Tobias, Erin 5:37.19 26/6 5:26.41 2 9
NEM Crusco, Kysa 5:37.51 26/2 5:39.51 7 4
MAM Maidenberg, Eve 5:42.97 24/5 5:36.70 6 5
IM Levine, Nicola 5:45.00 24/3 5:34.16 5 6
LASH Krause, Mary Kay 5:45.00 24/6 5:39.72 8 3
UC08 Iepson, Sarah 5:49.08 23/3 5:48.78 9 2
WMAC McCarthy, Michelle 5:56.36 21/8 5:57.62 12 0
RMST Shapiro, Margaret 6:02.22 18/4 5:52.32 10 1
AWJ Hankins, Malena 6:03.66 18/3 5:56.59 11 0
NEM Baudis, Christina 6:05.64 18/8 6:02.86 14 0
ARC Smith, Jennifer 6:17.80 16/2 6:17.39 16 0
IM Tietjens, Kiiri 6:19.90 15/4 6:00.35 13 0
SNM Evans, Genevieve 6:20.34 NS NS 0
CMS O'Connell, Fontaine 6:26.28 14/8 6:25.38 17 0
SKY Humphrey, Laura 6:32.37 13/8 6:17.08 15 0
INDY Phillips, Leslie 6:40.00 NS NS 0
WMAC Walther, Amy 7:01.69 9/4 6:58.36 18 0
INDY Horiszny, Karen 8:15.00 6/8 7:36.31 19 0
SKY Holbrook, Dana 9:00.00 4/3 9:31.64 20 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ROCH Gianniny, Dana 5:33.38 27/2 5:36.24 1 11
UC07 Hayden, Alison 5:38.91 26/7 5:37.25 2 9
NAM Plotz-Saribalas, Amy 5:41.73 25/7 5:42.64 4 7
SKY Nieto, Alexandra 5:42.00 25/1 5:47.58 7 4
GAJA Rogan, Pam 5:51.22 22/3 5:42.57 3 8
HAFL LeClair, Dale 5:53.33 22/1 6:08.43 15 0
JDAM Dussliere, Julie 5:57.13 20/5 5:56.93 10 1
ELG Cimilluca, Krista 5:58.72 20/7 6:05.24 12 0
SPM Texel, Paula 6:00.00 19/6 5:55.77 9 2
IM Sands, Liz 6:00.44 19/1 5:43.96 5 6
PSM Pelham, Kathy 6:06.60 17/5 5:59.80 11 0
CPCT Woody, Suzanne 6:09.20 17/6 5:44.72 6 5
IM Nagel, Lynne 6:13.78 NS NS 0
WMAC May, Jennifer 6:16.35 16/3 6:17.70 20 0
OREG Werhane, Cynthia 6:16.74 16/6 6:13.74 17 0
WCM Strong, Susan 6:18.15 16/7 6:08.41 14 0
NAM Lemen, Sarah 6:19.00 16/1 6:16.75 18 0
LVM Wegner, Karin 6:20.58 15/2 6:08.78 16 0
ARIZ Maynard, Lisa 6:21.40 15/7 5:53.24 8 3
WMAC Jackson, Nicole 6:24.92 14/5 NS 0
PAWW Hammerton, Alison 6:25.00 14/3 6:16.93 19 0
O*H* Hodgekins, Amy 6:26.31 13/4 6:22.31 22 0
INDY Pelletier, Kathy 6:26.68 13/5 6:06.07 13 0
INDY Knight, Tracy 6:35.32 12/6 6:21.01 21 0
INDY Mock, Jessie 6:35.88 NS NS 0
GRA Sheaks, Heidi 7:02.06 9/5 7:12.57 23 0
ISWM Kolo, Lisa 7:30.00 8/7 7:25.90 24 0
ENSW Richardson, Cheryl 8:38.00 NS NS 0
NCMS Greene, Dana 8:48.12 5/8 8:37.44 26 0
NASH Berry, Valerie 8:59.00 4/5 8:22.77 25 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
1776 Hug, Laurie 5:34.35 27/7 5:30.30 1 11
WMAC Finke, Janeen 5:41.67 25/2 5:45.07 2 9
NAST Rian, Victoria 5:50.76 22/5 5:47.01 3 8
NCMS Dore, Mary 5:55.78 21/6 5:54.22 8 3
KONA Avery, Brenda 5:55.90 21/2 5:52.49 6 5
PBM Irish Bostic, Linda 5:56.10 21/1 5:52.39 5 6
MAM Cox, Juliet 6:00.38 19/7 5:53.09 7 4
1776 Saucy, Stephanie 6:01.10 19/8 5:55.44 9 2
WMAC Jensen, Lauren 6:02.72 18/5 6:05.09 11 0
SNM Friedlander, Rebecca 6:05.10 18/1 5:50.70 4 7
SPM Clark, Dawn 6:19.23 16/8 6:19.27 13 0
INDY Gregory, Ellen 6:20.00 15/5 NS 0
LAPS Linkletter, Chris 6:20.26 15/6 6:00.71 10 1
MICH Scapini, Karen 6:21.70 15/1 6:22.43 14 0
SWIFT Burn, Lisa 6:30.17 13/7 9:03.23 19 0
IM Shamrock, Lisa 6:40.00 NS NS 0
PAWW Miller, Tracy 6:44.17 11/5 6:15.34 12 0
IAMA Zapolski, Stacey 6:49.89 10/5 7:00.54 15 0
THT Harbison, Audrey 7:15.00 NS NS 0
PBM Goodwin, Cathy 7:58.06 7/8 7:33.86 16 0
MICH Gardon, Nathalie 8:00.00 6/5 8:00.58 17 0
CMS Meeks, Patti 8:30.00 5/6 8:55.38 18 0
O*H* Johnson, Rhonda 9:59.00 3/7 10:00.24 20 0
DDSA Samberg, Amy 11:00.00 1/1 10:24.77 21 0
SPM Bogue, Sherri 11:30.00 NS NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PBM Jones, Eney 5:39.22 NS NS 0
IM Block, Andrea 5:45.33 24/1 5:47.68 2 9
NAM Klestinec, Robin 5:50.00 23/7 5:42.65 1 11
LAPS Spivey, Bonnie 5:58.00 20/2 5:58.26 3 8
SWOM Hamann, Susan 6:01.33 NS NS 0
MICH Brown, Denise 6:06.65 17/3 6:11.14 6 5
INDY Zedonis, Lisa 6:20.20 15/3 6:09.37 5 6
ZAM Brown, Lisa 6:22.92 14/4 6:25.46 9 2
NEM Delorey, Laura 6:25.55 14/7 6:20.09 7 4
PBM Burton, Tamara 6:25.75 14/1 6:25.23 8 3
ALEX Lachney, Fay 6:29.22 13/3 6:08.48 4 7
SWIN Gifford, Kathryn 6:30.00 13/2 6:35.18 11 0
TULS Smart, Denise 6:34.80 12/3 6:29.01 10 1
CMS Maleike, Corinna 6:35.58 12/2 6:50.49 13 0
SKY Ward, Mimi 6:45.27 11/6 6:45.23 12 0
MICH Wyncott, April 6:50.00 10/3 7:14.18 15 0
IM Bossert-Hartman, Carol 6:51.69 10/6 7:03.28 14 0
MMA McCracken, Elaine 7:17.53 NS NS 0
ISWM Murakowski, Courtenay 7:30.00 8/1 7:22.28 16 0
FSAM Hawes, Susan 7:30.00 8/2 7:27.02 17 0
BWAQ Oliver, Kathleen 9:18.97 4/1 9:03.02 18 0
IRM Lakatos Fojtik, Madeleine 9:20.00 3/4 9:07.89 19 0
SKY Becker, Annell 9:20.00 4/8 9:09.82 20 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CSMT Ritter, Susan 5:53.86 22/8 5:52.18 1 11
NEM Branch, Katherine 5:59.00 20/1 6:15.89 3 8
GSM Steadman Martin, Nancy 6:10.50 NS NS 0
MARY Pfinsgraff, Joan 6:10.92 17/8 6:00.91 2 9
SPM Steinmann, Sharon 6:25.51 14/2 6:22.12 5 6
NEM Grilli, Tracy 6:30.00 13/6 6:19.91 4 7
KONA Finch, Merry 6:38.17 12/8 6:35.10 6 5
1776 Watts, Sue 6:49.34 11/8 6:56.03 7 4
TOC Quinn, Phyllis 6:53.17 10/2 7:12.51 9 2
O*H* Beck, Pam 7:01.09 10/8 7:35.91 13 0
COOG Denby, Karlene 7:02.28 9/3 6:59.51 8 3
NUTS Willard, Mimi 7:12.97 9/6 7:19.99 12 0
DOC Stager, Nan 7:13.50 9/7 7:13.21 10 1
SNM Klencke, Barbara 7:20.00 8/4 7:14.78 11 0
WMAC Diel, Diane 7:59.00 6/4 7:59.75 16 0
ISWM Russell, Mary 8:00.00 NS NS 0
IM Kulak, Marilyn 8:08.00 6/1 7:53.00 15 0
IM Schmitz, Susanne 8:28.07 5/3 7:48.84 14 0
MICH Alt, Susan 8:30.00 5/2 7:59.79 17 0
MICH Taffee, Roberta 9:09.51 4/2 8:46.09 18 0
SKY DiLaura, Sallie 10:00.00 3/1 8:49.95 19 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PBM Hare, Fran 6:31.00 13/1 6:37.05 2 9
O*H* Spence, Diane 6:33.23 12/4 6:35.85 1 11
SNM Miller, Celeste 6:49.00 11/7 6:45.81 4 7
UTAH Lyman, Carolyn 7:18.51 9/1 7:25.08 7 4
IM Brown, Carol 7:20.00 8/5 7:15.90 5 6
IM Jones, Cynthia 7:20.55 8/3 7:16.34 6 5
ELG Vogel, Aileen 7:22.29 NS NS 0
MVN Dougherty, Mindy 7:44.31 7/5 6:45.42 3 8
HIMA Reid, Colleen 7:45.66 7/2 7:32.57 8 3
MICH Van Dyke, Anne 7:58.03 NS NS 0
WMAC Schneider, Mary 8:22.26 5/5 8:30.27 9 2
NASH Erickson, Martha 9:15.00 4/7 8:38.70 11 0
NAM Bixler, Jan 9:26.00 3/5 9:29.17 12 0
MICH Nathan, Laura 9:35.00 3/6 9:54.72 13 0
INDY Cosper, Sue 11:52.72 2/5 11:46.11 14 0
INDY Levy, Anne 12:00.00 2/3 8:32.81 10 1
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NEM Hayes, Christie 6:49.17 11/1 6:42.57 1 11
MMAC Menard, Joanne 7:13.26 9/2 7:15.65 2 9
TAM Shoenberger, Linda 7:30.73 8/8 7:38.85 3 8
SPM Page, Anne 7:40.01 NS NS 0
ARIZ Gillies, Judy 7:45.69 7/7 7:54.97 6 5
PSM Hunt, Andrea 8:00.00 6/3 NS 0
UC15 Payne, Brenda 8:01.18 6/2 7:52.16 4 7
IM Burfeind, Betty 8:05.52 6/7 7:54.90 5 6
OPA Anziano, Marcia 8:18.76 5/4 8:30.67 8 3
WMAC Christenson, Candy 8:33.05 5/7 8:21.57 7 4
PBM Foley, Carolynn 8:46.63 5/1 9:28.20 9 2
MICH Weaver, Kathleen 10:00.00 3/8 11:25.82 11 0
MICH Vanden Brulle, Kitty 10:09.41 1/5 10:25.25 10 1
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
AGUA Katz, Jane 8:49.37 4/4 8:14.76 1 11
CMS Wise, Louise 9:00.00 4/6 8:28.47 2 9
UC28 Harris, Carol 9:32.09 3/3 9:53.54 4 7
ROSE Shockro, Ellen 9:39.26 3/2 9:25.52 3 8
NAM Ricketts, Mary Pat 10:46.77 1/2 10:50.64 5 6
MICH Amis, Martha 10:56.00 1/7 11:47.21 6 5
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
PBM Griffin, Joan 10:20.00 1/3 10:19.98 1 11
MICH Gogola, Laura 10:43.73 1/6 12:02.13 3 8
WMAC Reinke, Carol 11:25.00 2/4 11:14.71 2 9
IM Berning, Henrietta 14:34.39 NS NS 0
<<< Previous Event    
Next Event >>>
This Meet > Swim Meets > Home