SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 Nationwide U.S. Masters Swimming Spring National Championship

Psych Sheet

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 14 Men 100 Y Fly

297 Swimmers
Psych Sheet by Age Group   Psych Sheet by Seed Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WMAC Burton, Logan 47.32 38/4 49.26 1 11
SKY Rich, Andrew 49.50 38/5 50.70 5 6
MICH Szuba, Dan 50.37 38/3 51.09 7 4
LVM Alentado, Jason 51.15 38/6 51.57 9 2
NAM Barton, Tanner 51.23 38/2 50.56 3 8
GRA Havton, Jonathan 51.25 38/7 51.35 8 3
MICH Helander, Aaron 51.92 38/1 50.65 4 7
SFTL Torres, Luke 52.00 38/8 51.72 10 1
PSCM Gamroth, Grant 52.18 37/4 49.42 2 9
PBM Warner, Shawn 52.77 37/5 50.79 6 5
SLAM Watson, James 53.35 37/3 55.64 19 0
UC21 Schuman, James 53.85 37/6 55.38 18 0
STRM Castro Diaz, Gonzalo 54.00 37/2 53.94 12 0
PBM Wasko, Cameron 54.29 37/7 51.74 11 0
SFTL Kertesz, Kristof 54.31 37/1 55.08 15 0
ENSW McPherson, Matt 54.31 37/8 NS 0
CSPM Petyniak, Jakub 54.69 36/4 55.19 16 0
MICH Christensen, Kyle 55.00 36/5 55.21 17 0
LTMM Millard, Jelani 55.74 36/3 57.99 23 0
SLAM Wagner, Matthew 56.55 36/6 54.91 13 0
USU Howell, Jayden 57.27 36/2 56.20 20 0
UC07 Nguyen, Joseph 57.57 36/7 56.27 21 0
PSM Pederson, Nicholas 58.10 36/1 57.69 22 0
CTMS Dennis, Grayson 59.00 36/8 55.02 14 0
UC07 Ramos, German 59.30 29/8 58.46 24 0
WVM Ghavami, Alex 1:00.37 25/6 1:00.29 25 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WLAC Shivakumar, Varun 50.30 35/4 50.49 8 3
BCTM Raigla, Kaspar 50.47 35/5 49.98 5 6
MOVY Mathews, Sean 50.85 35/3 50.37 6 5
NAM Osterhage, Raymond 51.00 35/6 51.19 10 1
TOC Scheid, Trevor 51.07 35/2 49.90 4 7
MICH Destree, Nathan 51.56 35/7 51.77 13 0
MICH Kiviluoma, Tuomas 51.66 35/1 48.48 1 11
NCMS Fox, Will 51.80 35/8 49.75 3 8
NCMS Thomas, Chandler 51.99 34/4 53.08 18 0
WMAC Lucchesi, Michael 52.00 34/3 52.11 17 0
NAM Birnbrich, Andrew 52.00 34/5 55.84 24 0
WLAC Dyer, Frank 52.04 34/6 49.74 2 9
TOC Hurko, Matt 52.50 34/2 51.40 12 0
TOC Murray, Matthew 52.50 34/7 51.92 15 0
DAS Glaser-Garbrick, Dan 52.52 34/1 51.29 11 0
WMAC Finke, Ryan 52.54 34/8 52.10 16 0
VALM Fozkos, Tyler 52.66 33/4 51.84 14 0
DAMM Montgomery, James 53.00 33/5 54.15 22 0
MOVY Musser, Seth 53.19 33/3 50.51 9 2
TOC Yntema, Douwe 53.49 33/6 53.47 20 0
NCMS Sauter, Trace 53.58 33/2 53.19 19 0
INDY DeBrota, Anthony 55.33 33/7 53.53 21 0
IM Johnson, Christopher 55.53 33/1 NS 0
TOC Aziz, Mazen 56.00 33/8 58.65 26 0
PSCM Barcinas, Ken 56.18 32/4 50.43 7 4
UC14 Stephenson, Brady 56.94 32/5 NS 0
PAWW Zerbonia, Nicholas 57.16 32/3 54.89 23 0
SPM Stiles, David 58.72 32/6 1:00.40 28 0
FWYS Pacheco, Hector 59.56 32/2 56.56 25 0
UC18 Staley, Brandon 59.98 32/7 1:06.02 30 0
MICH Griffioen, Luke 1:00.66 32/1 59.05 27 0
AGUA Altman-Kurosaki, Jonas 1:02.29 32/8 1:03.45 29 0
UC16 Wright, Andrew 1:19.04 25/7 1:16.78 31 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ARIZ DeBerry, Tyler 49.50 31/4 50.48 2 9
ASC Vogel, Jake 49.87 31/5 50.28 1 11
GAJA Weyandt, Todd 50.88 31/3 51.89 7 4
SFTL Tomas, Matej 51.00 31/6 50.94 3 8
SLAM Lau, Jonathan 52.13 31/2 54.10 9 2
TOC Wang, Jackson 52.35 31/7 51.73 6 5
TOC Taylor, Jonathan 53.00 31/1 55.89 13 0
AMBU McCleary, Daniel 53.78 31/8 51.52 4 6.5
INDY O'Neal, Matthew 54.79 30/4 54.29 10 1
MICH Browning, Casey 55.00 30/5 51.52 4 6.5
FSAM Elber, Joel 55.62 30/3 56.07 14 0
MATT Von Jouanne, Daniel 56.40 30/6 56.20 15 0
AGUA Young, James 56.91 30/2 54.94 12 0
INDY Henahan, Patrick 57.00 30/7 57.88 16 0
IM Holmes, CJ 57.22 30/1 59.40 21 0
GWSA Donihe, Phil 57.24 30/8 54.83 11 0
PBM Wilson, Todd 57.45 29/4 58.95 18 0
SBRM Cavadini, Louis 58.00 29/5 53.57 8 3
INDY Galvan-Sarabia, Luis 58.76 29/3 58.97 19 0
MICH Mertz, Jeffrey 58.88 29/6 59.27 20 0
NAM Bey, Matthew 59.00 29/2 58.61 17 0
PALM LeMoine, Benjamin 59.59 29/7 1:00.11 23 0
USF Ganiyev, Doston 1:00.00 29/1 59.42 22 0
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MICH Doak, Kevin 50.40 28/4 51.26 2 9
TOC Marshall, Matthew 50.50 28/5 48.86 1 11
BCTM Hansen, Scott 51.48 28/3 53.83 12 0
TOC Wang, Timothy 52.13 28/6 52.41 4 7
WMAC Parkins, David 52.49 28/2 53.12 7 4
NEM Moran, Daniel 52.54 28/7 51.70 3 8
FAIR Danner, Gregory 52.91 28/1 52.57 5 6
UC16 Ostermann, Jeff 52.93 28/8 52.73 6 5
BCTM Yellin, Jeffrey 53.48 27/4 53.23 9 2
IM Carlson, Timothy 53.58 27/5 53.15 8 3
NCMS Dallamura, Scott 53.78 27/3 53.81 11 0
MICH Mitchell, Ayinde 54.00 27/6 54.31 13 0
SFTL Gaudreau, Maxime 54.12 27/2 53.44 10 1
LAKY Cuticchia, Tom 55.24 27/7 55.26 14 0
SFTL Goler, Jonathan 57.57 27/1 1:00.04 21 0
CMS Batchelder, John 58.11 27/8 56.63 15 0
BCTM Zhai, Eric 58.60 26/4 NS 0
WMAC Bonis, Joshua 58.66 26/5 58.13 19 0
DAS Weber, Matthew 58.88 26/3 1:00.07 22 0
PBM Loder, Scott 59.10 26/6 59.98 20 0
WHA Ford, Torrence 59.57 26/2 58.10 17 0
ROSE Durieux, Chad 59.91 26/7 58.12 18 0
NAM Oldham, Brian 59.98 26/1 NS 0
NAST Sikich, Christopher 1:00.00 26/8 1:04.68 24 0
SFTL Cedanio, Noel 1:00.34 25/3 NS 0
PBM Manrique, Alejandro 1:01.67 25/4 57.61 16 0
ROSE Burnett, Nicholas 1:05.00 25/2 1:00.73 23 0
NAM DeVennish, Arthur 1:16.34 25/5 1:18.94 25 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WMAC Babcock, Andrew 51.97 24/4 52.45 1 11
CMS O'Sullivan, Chris 52.54 24/5 NS 0
NAM Holden, Blake 53.14 24/3 52.97 2 9
WMAC Stich, Darryl 54.62 24/6 54.95 3 8
SBRM Herbert, Josh 55.00 24/2 1:14.06 26 0
IM Bardak, Peter 55.30 24/7 55.65 6 5
UC41 Staley, Matt 55.45 24/1 NS 0
ARIZ Valle, Marc 55.63 24/8 56.36 10 1
WLAC Szabados, Bela 55.65 23/4 NS 0
NEM Ohman, Niclas 55.92 23/5 55.78 7 4
WMAC Michalowski, Brian 55.99 23/3 55.92 8 3
INDY O'Malley, Mark 56.11 23/6 58.86 17 0
CVMM Karren, Kelly 56.61 23/2 56.13 9 2
INDY Halbert, Jeffrey 56.89 23/7 57.56 12 0
PSM Murphy, Nathan 57.00 23/1 55.10 4 7
WHA Safalow, Bradley 57.00 23/8 59.17 19 0
NAM LaMastra, James 57.19 22/4 NS 0
PAC Martinko, John 57.47 22/5 55.47 5 6
CMS Zupancic, Joseph 58.00 22/3 56.52 11 0
INDY Street, Matthew 59.00 22/6 58.31 14 0
ALEX Jent, Daniel 59.06 22/2 59.80 21 0
SHAM Strock, Justin 59.55 22/7 NS 0
RICE Mastracchio, Dominic 59.69 22/1 57.86 13 0
OREG Adams, James 59.86 22/8 59.28 20 0
INDY Dawkins, Todd 1:00.15 21/4 58.97 18 0
SBRM Herbert, Jonathan 1:01.00 21/5 1:05.44 24 0
LIB Mills, Jamie 1:01.45 21/3 58.61 15 0
HAFL Torres, Martin 1:02.16 21/6 58.67 16 0
SBRM Overmyer, Andrew 1:02.50 21/2 1:06.07 25 0
NTXL Glass, Mark 1:02.58 21/7 1:01.14 22 0
SBRM Berebitsky, Jeff 1:06.00 21/1 1:01.43 23 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
ANCM Roddin, Jeffrey 54.06 20/4 54.21 3 8
NCMS Andersen, Morten 54.28 20/5 54.57 5 6
MICH Field, Jayson 54.32 20/3 54.51 4 7
PSCM Dreitzler, Todd 54.40 20/6 53.36 2 9
SVY Gross, Jeremy 54.44 20/2 52.40 1 11
NAM Wharton, Dave 54.69 20/7 55.33 7 4
ASC Dennison, Keith 55.55 20/1 NS 0
NCMS Lee, Lawrence 56.47 20/8 54.98 6 5
MMA Carlson, Michael 56.79 19/4 56.50 9 2
MICH Steed, Chad 57.71 19/5 56.59 10 1
WMAC Schaetz, Daniel 58.00 19/3 NS 0
PBM Bessire, Brent 58.14 19/6 59.96 18 0
PBM Hanssen, Erik 58.59 19/2 56.89 11 0
VCM Young, Michel 59.00 19/7 58.15 13 0
SVY Sangmeister, Gary 59.00 19/1 1:00.07 19 0
O2 Currin, Jack 59.29 19/8 56.17 8 3
BOZE Luebke, Phillip 59.69 18/4 59.47 16 0
ASCP Wood, Brent 59.84 18/5 1:00.69 22 0
PSM Winter, Doug 59.99 18/3 59.82 17 0
SBRM Toothaker, Bradley 1:00.13 18/6 59.09 15 0
ABM Colburn, Christopher 1:00.38 18/2 1:00.80 23 0
CRUZ Harbourt, Cliff 1:00.52 18/7 58.72 14 0
SNM Petrilla, Eric 1:00.76 18/1 1:00.37 20 0
SPM Herman, Eric 1:00.85 18/8 1:00.50 21 0
PBM Linton, Tom 1:01.44 17/4 57.62 12 0
COLO Ogilby, Kayo 1:01.48 17/5 1:02.77 24 0
PSCM Courtney, Chris 1:01.98 17/3 1:03.78 27 0
INDY Simon, Robert 1:02.54 17/6 1:04.64 28 0
SDSM Hohn, Chris 1:03.00 17/2 1:02.96 25 0
SKY Ronau, Matt 1:03.60 17/7 1:05.08 29 0
INDY Dolence, Mike 1:03.97 17/1 1:08.03 33 0
USF Mc Bride, Patrick 1:05.33 17/8 1:05.78 30 0
WLAC Farmer, David 1:06.78 12/3 1:06.52 32 0
UC04 Adams, Scott 1:07.00 12/4 1:08.18 34 0
IM Frech, Raymond 1:08.00 12/2 1:03.07 26 0
INDY Rose, Jeffrey 1:14.00 12/5 1:06.37 31 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
1776 Hiltabiddle, Steve 52.81 16/4 52.65 1 11
NITR Unruh, Steven 53.20 16/5 53.92 2 9
NCMS Moran, Marty 54.16 16/3 54.39 3 8
GRA Magee, Mark 54.98 16/6 56.07 7 4
SVY Evans, Jeffrey 55.60 16/2 55.60 6 5
PALM Ekman, Evan 55.80 16/7 55.36 5 6
MMAC Biegel, Mark 56.27 16/1 56.23 8 3
VCM Shaffer, Mike 56.91 16/8 54.84 4 7
SYSM Mehok, George 57.25 15/4 57.65 14 0
PSM Jones, Brad 57.49 15/5 56.68 11 0
PSCM Schuster, Fred 57.94 15/6 56.63 10 1
MAM Hamilton, Rick 57.94 15/3 57.13 13 0
UC15 Arrington, Adam 58.10 15/2 NS 0
ARIZ Brundage, Patrick 58.20 15/7 56.53 9 2
MICH Bailey, Jeff 58.62 15/1 58.22 15 0
MINN Young, Robert 59.91 15/8 1:00.23 19 0
SFTL Fiser, Graeme 1:00.44 14/4 1:00.00 18 0
UC16 Hoskins, Kyle 1:00.47 14/5 59.72 16 0
UC11 Oyler, Paul 1:00.50 14/3 NS 0
IM Bey, Jim 1:01.00 14/2 59.96 17 0
SFTL Fischer, Andy 1:01.00 14/6 1:00.54 20 0
MICH Kim, Danny 1:01.26 14/7 1:02.55 23 0
CMS Webber, James 1:01.99 14/1 56.73 12 0
IM Jacobs, Dave 1:02.62 14/8 1:01.18 21 0
SLAM Pardieck, Andrew 1:03.00 13/4 NS 0
ZAM Brown, Dale 1:03.90 13/5 1:03.15 24 0
MICH Swalwell, Donald 1:04.00 13/3 1:04.76 27 0
SFTL O'Shea, Rick 1:04.00 13/6 NS 0
EPAP Moulton, Matthew 1:04.30 13/2 1:03.77 26 0
NAST Kaneshiro, Knoel 1:04.32 13/7 1:01.33 22 0
FWYS Elizondo, Bill 1:04.75 13/1 1:03.51 25 0
SHAM Meade, Matthew 1:06.90 13/8 1:09.48 29 0
SKY Mattingly, Dan 1:08.76 12/6 1:08.92 28 0
MICH Einhaus, Kurt 1:10.00 12/7 NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
IM Sims, David 53.36 11/4 53.68 1 11
PBM LaMonica, Mike 57.06 11/5 57.26 2 9
IM Gibson, Dave 57.10 11/3 57.75 3 8
IM Soltys, Ted 58.50 11/6 58.75 4 7
WMAC Richards, Scott 58.85 11/2 59.16 5 6
MATT Berry, David 59.96 11/7 59.68 6 5
RAMS Neuman, Larry 1:00.32 11/1 1:00.22 7 4
USMS Dauginas, Joe 1:01.09 11/8 1:00.86 10 1
INDY Cummings, Brian 1:02.00 10/4 1:01.34 11 0
NAM Fisher, Dennis 1:03.00 10/5 1:02.50 12 0
MICH Coffman, Chuck 1:05.00 10/3 1:00.51 8 3
MICH Pogue, Jim 1:05.00 10/6 1:00.65 9 2
COOG Mahaffey, Don 1:05.22 10/2 1:04.56 14 0
AAAA Fuselier, Stephen 1:07.39 10/7 1:05.01 15 0
WMAC Sailor, Andrew 1:08.27 10/1 1:04.47 13 0
IM Roth, Charles 1:08.61 10/8 1:06.44 16 0
WLAC Hasak, Amit 1:11.06 7/3 1:07.45 18 0
SCCM Naroski, Shaun 1:11.84 7/2 1:07.23 17 0
IM Avery, Bill 1:21.47 7/4 NS 0
MICH Harvey, Nathan 1:24.26 7/1 1:25.69 19 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TOC Carter, Paul 55.00 9/4 54.70 1 11
RICE Kone, Bruce 58.50 9/5 NS 0
CMS Henry, Shafer 59.00 9/3 1:01.52 9 2
NCMS Sanchez, Greg 59.97 9/6 1:00.20 4 7
SFTL Steynberg, Andre 1:00.21 9/2 58.46 2 9
LAPS Lindstedt, David 1:00.70 9/7 1:01.45 8 3
AWJ Hildebrandt, David 1:00.83 9/1 1:03.01 11 0
SRM Morales, John 1:01.00 9/8 1:00.19 3 8
WCM O'Brien, Kerry 1:01.66 8/4 1:01.18 6 5
WH2O Ballard, James 1:02.00 8/5 1:00.38 5 6
NCMS Klein, Jonathan 1:02.83 8/3 1:01.41 7 4
ELG Ursu, Andrei 1:03.50 8/6 1:02.59 10 1
ELG Ellis, Joel 1:05.70 8/2 1:05.55 12 0
NAM Tribuzi, Scot 1:09.50 8/7 1:15.15 15 0
PBM Ferron, Lars 1:09.59 8/1 NS 0
KMAN Glenesk, Mark 1:10.70 8/8 1:09.99 13 0
IM Scanlan, Kevin 1:11.34 7/6 NS 0
MICH Fort, Robert 1:17.37 7/7 1:20.10 16 0
WMAC Mering, Kenneth(Doug) 1:19.34 7/5 1:12.25 14 0
IM Webb, Joseph 1:26.69 7/8 1:36.46 17 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MICH Day, Lawrence 59.99 6/4 59.66 1 11
1776 Thornton, James 1:03.03 6/5 1:02.31 2 9
VCM Gruber, Glenn 1:03.41 6/3 1:05.33 3 8
ARIZ Modjeska, Mark 1:05.88 6/6 1:08.56 5 6
PBM Childs, Lee 1:07.00 6/2 1:06.17 4 7
KMSC Gerber, Gregory 1:07.40 6/7 1:18.64 15 0
FIG Paul, Gordon 1:08.21 6/1 1:12.56 9 2
SNM Johnson, Clifford 1:10.00 6/8 1:16.19 13 0
INDY Perrin, Thomas 1:10.00 5/4 NS 0
ROSE Sterne, Erik 1:11.21 5/5 1:10.37 6 5
NCMS Van der Horst, Charles 1:11.46 5/3 1:12.68 10 1
INDY Chamberlain, Rick 1:12.00 5/6 1:11.84 7 4
PSK Mange, Kenneth 1:12.10 5/2 1:12.23 8 3
LAPS Van Nort, Steven 1:12.22 5/7 NS 0
PBM Heacock, Robert 1:12.76 5/1 1:14.22 12 0
IRM Lemaire, Larry 1:15.20 5/8 1:13.83 11 0
LRM Martin, Doug 1:17.00 4/5 1:30.78 18 0
MICH Webley, James 1:17.00 4/4 NS 0
TPIT Gustafson, Lee 1:22.14 4/3 1:17.62 14 0
OREG Larson, Allen 1:22.84 4/6 1:23.67 16 0
TOC King, Edward 1:25.00 4/2 1:28.22 17 0
NAM Hoefer, Fritz 2:00.00 4/7 2:17.82 19 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
DAM McPherson, Andrew 1:05.94 3/4 1:03.28 1 11
CMS Abrahams, Richard 1:06.81 3/5 NS 0
MINN Kleffman, Robin 1:10.96 3/3 1:11.57 2 9
CSMT Jones, Roger 1:12.00 3/6 DQ 0
TOC Rudloff, Jr., Edward 1:12.50 3/2 1:15.98 5 6
SPM Selles, Carl 1:12.89 3/7 1:12.98 3 8
SLAM Miller, Douglas 1:14.00 3/1 NS 0
WMAC Meehan, Tom 1:21.87 3/8 1:13.72 4 7
IM Long, Robert 1:24.61 1/6 NS 0
O*H* Motheral, Thomas 1:28.00 1/7 1:20.54 6 5
ARIZ Shaffer, Craig 1:29.60 1/5 1:27.52 7 4
ELG Osborne, Oz 1:34.74 1/8 1:31.79 8 3
IM Schein, Howard 1:45.95 1/4 1:56.61 9 2
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TOC Elder, James 1:15.00 2/4 1:15.94 1 11
ANCM Roddin, Hugh 1:21.71 2/5 1:19.22 2 9
NOR Straka, Peter 1:22.00 2/3 1:20.16 3 8
UC32 Wolfe, Artie 1:36.22 2/6 NS 0
ROSE Bell, John 1:47.76 2/2 NS 0
SNM Walker, Joseph 1:50.00 2/7 1:43.67 4 7
MICH Stover, John 1:53.78 2/1 1:58.59 5 6
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TNAQ Lauer, William 1:35.67 2/8 1:37.63 1 11
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SDSM Mitchell, Tom 2:11.79 1/3 2:13.10 1 11
Age Group 90-94
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SLAM Maine, Thomas 2:25.37 1/2 2:37.92 1 11
Age Group 95-99
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MICH Doud, Robert 4:25.53 1/1 4:30.19 1 11
Key
DQ Disqualified
<<< Previous Event    
Next Event >>>
This Meet > Swim Meets > Home