SwimPhone
Meet Home | Events | Swimmers | Clubs

2018 Nationwide U.S. Masters Swimming Spring National Championship

Psych Sheet

<<< Previous Event    
Next Event >>>

Event 7 Women 200 Y Free

246 Swimmers
Psych Sheet by Age Group   Psych Sheet by Seed Time

Age Group 18-24
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WMAC Fischer, Morgan 1:55.00 30/4 1:52.28 1 11
NAM Linek, Abigail 1:56.14 30/5 2:01.89 3 8
UC16 Schuster, Hannah 1:59.00 30/3 1:59.22 2 9
IM Eklund, Nicole 2:02.00 30/6 2:05.40 6 5
WMAC Siehs, Amanda 2:03.24 30/2 2:03.34 5 6
WMAC Westcott, Jessica 2:05.13 30/7 2:02.18 4 7
OREG Cavender, Erin 2:07.21 30/1 2:05.82 7 4
SCHS Sheafor, Haley 2:08.09 30/8 2:05.83 8 3
GAJA Sibilia, Maddie 2:10.59 26/4 2:05.84 9 2
INDY Dehnke, Annaleise 2:11.00 26/5 2:06.53 10 1
ETM MacDonald, Emilie 2:14.47 26/3 2:08.50 11 0
AKMS Ashwell, Kendra 2:20.09 26/6 2:21.51 13 0
OREG Daggett, Anna 2:20.54 26/2 2:13.76 12 0
O*H* Turner, Tamarind 2:30.03 26/7 2:47.60 14 0
Age Group 25-29
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
KENM Saiz, Hannah 1:50.00 29/4 1:52.78 3 8
LVM Wilk, Katarzyna 1:51.50 29/5 1:50.18 1 11
TOC Kastes, Katie 1:52.57 29/3 1:54.26 4 7
TOC Arnold, Allison 1:57.00 29/6 1:52.22 2 9
TOC Olson, Christine 1:59.99 29/2 2:00.24 9 2
TOC Senko, Anna 2:00.00 29/7 1:55.22 5 6
VALM Fozkos, Brittany 2:00.00 29/1 2:07.91 14 0
ROSE Frendreis, Lauren 2:01.10 29/8 1:59.33 8 3
TOC Murphy, Kathryn 2:02.50 NS NS 0
ENSW Fish, Abigail 2:03.00 28/4 1:55.44 6 5
WMAC Borja, Elise 2:03.00 28/5 1:58.41 7 4
MICH Adamy, Amy 2:05.57 28/3 2:06.13 13 0
WMAC Meinholz, Ellen 2:06.69 28/6 2:02.05 11 0
PALM Fieni, Sadie 2:07.01 28/2 2:01.19 10 1
BCTM Zaklicki, Honorata 2:07.27 NS NS 0
MICH Gabriel, Hannah 2:07.47 28/7 2:09.64 15 0
AGUA Balz, Marielle 2:08.00 27/4 2:04.06 12 0
BUMS Karszes, Courtney 2:08.00 28/8 2:09.93 16 0
SVY Mahaney, Melanie 2:08.00 28/1 2:11.06 18 0
NAM Webb, Brittany 2:10.00 NS NS 0
MICH Bednarcik, Sarah 2:11.05 27/5 2:10.30 17 0
INDY Mynatt, Kay 2:18.80 27/3 2:15.19 20 0
INDY Brown, Catherine 2:19.12 27/6 2:18.12 21 0
WMAC Gableman, Andrea 2:20.00 27/2 2:11.36 19 0
MICH Amodeo, Ashley 2:26.44 27/7 2:24.97 22 0
ASC MacQueen, Jessica 2:28.00 27/1 2:29.13 23 0
SKY Baldwin, Tricia 2:57.17 27/8 3:03.68 24 0
Age Group 30-34
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
MICH Blondell, Alicia 2:02.84 25/4 1:59.88 2 9
ISWM Lapinskas, Christina 2:04.19 25/5 1:58.47 1 11
MMA Madgiak, Jen 2:04.31 25/3 2:03.09 3 8
1693 Greene, Shannon 2:05.34 25/6 2:05.65 4 7
ZAM Taylor, Courtney 2:08.00 25/2 2:12.19 6 5
PSM Colella, Mariel 2:16.00 25/7 2:21.98 7 4
SLAM Ko, Rebekah 2:18.00 25/1 2:28.82 8 3
IM Pelaez, Cristina 2:18.42 25/8 2:12.11 5 6
Age Group 35-39
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
1693 Grier, Katie 1:56.71 24/4 1:56.11 1 11
TPIT Snook, Meredith 2:01.99 24/5 2:03.68 6 5
SKY Singleton, Natasha 2:02.11 24/3 2:02.42 2 9
MOVY Miller, Paige 2:04.86 24/6 2:02.88 3 8
NEM Downing, Jennifer 2:06.55 24/2 2:08.04 13 0
STAN Keeler, Susan 2:07.33 24/7 2:06.76 10 1
WMAC Nolden, Shelley 2:07.38 24/1 2:03.76 7 4
TOC Shipp, Rachel 2:08.00 24/8 2:04.97 8 3
WCM Lawrence, Laura 2:08.32 23/4 2:03.19 5 6
WLAC Sheehan, Nichole 2:08.68 23/5 2:09.06 15 0
SFTL Congdon, Heather 2:09.00 23/3 2:08.07 14 0
WLAC Gold, Anne 2:10.00 23/6 2:05.59 9 2
INDY Weaver, Jenny 2:10.50 23/2 2:02.99 4 7
LIB Liberty, Laurel 2:10.57 23/7 2:09.25 16 0
PSCM Mayer-Liotta, Ashley 2:10.99 23/1 2:07.56 12 0
PAWW Johnsen, Amber 2:12.28 23/8 2:07.29 11 0
NAM Flesner, Brooke 2:15.00 22/4 2:10.40 17 0
MMA Byers, Jelena 2:25.20 22/5 2:30.97 25 0
KENM Johnson, Sarah 2:30.00 22/3 2:17.20 18 0
NASH Sarbacker, Sarah 2:30.18 22/6 2:27.31 22 0
MICH Hawkins, Meredith 2:34.33 22/2 2:29.81 24 0
EAM Brummett, Jamie 2:35.65 22/7 2:27.41 23 0
KENM Kendall, Neala 2:40.00 22/1 2:20.55 19 0
PBM Andara, Melanie 2:45.00 22/8 2:20.89 20 0
INDY Bearden, Marcy 2:45.00 15/3 2:27.20 21 0
WMAC LaPoint, Meghan 2:50.00 15/4 2:40.48 26 0
MMA Skinner, Jamie 8:00.00 1/7 4:03.18 27 0
Age Group 40-44
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
OPA Glenn, Katie 1:54.53 21/4 1:52.58 1 11
INDY Trager Bohley, Kimberly 1:59.06 21/5 1:58.67 2 9
NYAC Kelsey, Jane 2:01.18 21/3 1:59.82 3 8
PALM Bruce, Stacey 2:03.24 21/6 2:04.15 6 5
NAST Tobias, Erin 2:03.50 21/2 2:01.30 4 7
PSM Ella, Ellen 2:05.00 21/7 2:04.01 5 6
NEM Crusco, Kysa 2:05.57 21/1 2:08.30 10 1
IM Levine, Nicola 2:06.35 21/8 2:04.76 7 4
LASH Krause, Mary Kay 2:09.40 20/4 2:04.79 8 3
WMAC McCarthy, Michelle 2:10.21 20/5 2:11.21 11 0
INDY Hartsock, Jane 2:10.99 20/3 2:20.27 16 0
CPCT Van Orden, Anna 2:13.34 20/6 2:12.67 13 0
MAM Maidenberg, Eve 2:13.99 20/2 2:07.71 9 2
SKY Challener, Roberta 2:16.00 NS NS 0
LIB Klotz, Francine 2:16.16 20/7 2:13.10 14 0
AWJ Hankins, Malena 2:16.57 20/1 2:14.72 15 0
SNM Evans, Genevieve 2:17.50 NS NS 0
CMS O'Connell, Fontaine 2:22.04 20/8 2:25.85 18 0
ARC Smith, Jennifer 2:25.10 19/4 2:21.28 17 0
IM Tietjens, Kiiri 2:26.00 19/5 2:11.46 12 0
LASH Lovett, Mandy 2:29.08 19/3 2:27.18 19 0
WMAC Walther, Amy 2:42.16 19/6 2:40.48 21 0
NAM Kovach, Jodi 2:57.00 19/2 2:53.94 22 0
INDY Bowser, Lori 2:58.20 19/7 2:32.21 20 0
WMAC McCarty, Kara 3:10.00 19/1 3:01.86 23 0
MICH Sturdy, Clisty 4:30.00 19/8 3:47.38 24 0
Age Group 45-49
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
SKY Nieto, Alexandra 2:06.20 18/4 2:07.07 5 6
ROCH Gianniny, Dana 2:07.03 18/5 2:06.74 3 8
NAM Plotz-Saribalas, Amy 2:07.16 18/3 2:07.88 7 4
MINN Ridge, Jennifer 2:07.40 18/6 1:59.83 1 11
GAJA Rogan, Pam 2:07.71 18/2 2:06.22 2 9
UC07 Hayden, Alison 2:07.79 18/7 2:07.27 6 5
HAFL LeClair, Dale 2:09.95 18/1 2:11.87 9 2
ARIZ Maynard, Lisa 2:13.98 18/8 2:10.23 8 3
INDY Day, Nadine 2:14.00 17/4 2:06.80 4 7
CPCT Woody, Suzanne 2:14.80 17/5 2:12.20 11 0
JDAM Dussliere, Julie 2:15.82 17/3 2:12.27 12 0
PSM Pelham, Kathy 2:16.47 17/6 2:14.92 14 0
ELG Cimilluca, Krista 2:17.15 17/2 2:19.50 21 0
WCM Strong, Susan 2:17.88 17/7 2:19.06 20 0
NAST Havice, Natalie 2:18.00 17/1 2:11.90 10 1
LVM Wegner, Karin 2:18.14 17/8 2:14.09 13 0
O*H* Bergmann, Kristen 2:20.19 16/4 2:15.24 15 0
WMAC May, Jennifer 2:21.68 16/5 2:21.18 22 0
NAM Lemen, Sarah 2:23.00 16/3 2:22.07 23 0
WMAC Jackson, Nicole 2:24.82 16/6 2:18.46 18 0
PAWW Hammerton, Alison 2:25.00 16/2 2:18.74 19 0
INDY Pelletier, Kathy 2:25.70 16/7 2:16.47 16 0
O*H* Hodgekins, Amy 2:27.32 16/1 2:17.08 17 0
IM Pentzien, Kirsten 2:40.23 16/8 2:43.00 24 0
NCMS Greene, Dana 3:05.81 15/6 3:05.22 25 0
WMAC Hansen, Angela 3:12.33 15/7 3:08.75 26 0
NASH Berry, Valerie 3:40.00 15/5 3:11.31 27 0
Age Group 50-54
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NYAC Gary, Kristin 2:01.27 14/4 2:03.19 2 9
IM Dillmann, Liz 2:01.50 14/5 2:01.15 1 11
CVMM Cleavenger, Becky 2:07.26 14/3 2:08.24 3 8
WMAC Finke, Janeen 2:08.82 14/6 2:09.05 6 5
MICH Karas-Foltz, Bonnie 2:09.48 14/2 2:09.59 7 4
NCMS Dore, Mary 2:09.98 14/7 2:10.22 8 3
ENSW McPherson, Chris 2:10.41 14/1 2:09.00 5 6
KONA Avery, Brenda 2:11.00 14/8 2:15.24 11 0
ENSW Rietz, Heather 2:12.00 NS NS 0
TOC Welting, Laureen 2:12.15 NS NS 0
NAST Rian, Victoria 2:12.66 13/4 2:08.95 4 7
PBM Irish Bostic, Linda 2:12.83 13/5 2:13.04 9 2
INDY Stutsman, Rachel 2:14.52 13/3 2:13.98 10 1
GAJA Countryman, Marianne 2:14.69 13/6 2:16.54 13 0
RMST Johnson, Mindy 2:16.00 13/2 2:19.43 15 0
MICH Scapini, Karen 2:17.45 13/7 2:17.70 14 0
SPM Clark, Dawn 2:23.99 13/1 2:21.62 17 0
IM Kottke, Brenda 2:24.21 13/8 2:15.31 12 0
DAM Phalen, Jennifer 2:26.64 12/4 2:45.91 22 0
GRA Zderko, Carolyn 2:29.00 12/5 2:22.65 18 0
PBM Dietrick, Karen 2:29.07 12/3 2:20.94 16 0
IM Pawluk, Roxie 2:29.59 12/6 2:24.95 19 0
RMST McNamara, Beth 2:35.61 12/2 2:30.44 21 0
IM Finney, Cynthia 2:35.86 12/7 2:26.79 20 0
EXCL Lutz, Daun 2:50.18 NS NS 0
WMAC Bergeon-Capps, Nora 3:10.00 12/1 3:00.34 23 0
SKY Swack, Julie 3:26.54 12/8 3:43.32 28 0
GRA Fricaud, Christine 3:39.00 9/3 3:28.72 27 0
CMS Meeks, Patti 3:40.00 9/2 3:20.09 25 0
INDY Garcia, Christi 3:45.00 9/4 3:16.79 24 0
WMAC Driscoll, Mary Jo 3:50.00 9/1 3:22.20 26 0
SPM Bogue, Sherri 4:20.00 NS NS 0
Age Group 55-59
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
IM Block, Andrea 2:10.33 11/4 2:09.10 1 11
PBM Jones, Eney 2:15.98 NS NS 0
SKY Ciampa-Wise, Cindy 2:18.99 11/5 2:12.65 2 9
LAPS Finley, Ann 2:20.00 11/3 2:15.99 3 8
CMS Maleike, Corinna 2:20.58 11/6 2:26.69 11 0
IM Redig, Patty 2:21.35 11/2 2:17.47 4 7
INDY Zedonis, Lisa 2:21.58 11/7 2:18.07 5 6
ALEX Lachney, Fay 2:25.65 11/1 2:18.72 6 5
ZAM Brown, Lisa 2:27.88 11/8 2:24.78 9 2
SWIN Gifford, Kathryn 2:28.00 10/4 2:30.48 12 0
SLAM Petersen, Stephanie 2:28.28 10/5 2:23.28 8 3
TULS Smart, Denise 2:29.76 10/3 2:25.16 10 1
AKMS Carter, Ruth 2:33.87 10/6 2:22.96 7 4
SHAM Caves, Judy 2:40.00 10/2 2:32.64 14 0
MICH Szymczak, Wendy 2:42.02 10/7 2:32.43 13 0
XCL Elkis-Abuhoff, Deborah 2:43.00 10/1 2:38.02 15 0
MMA McCracken, Elaine 2:44.88 NS NS 0
NAM Sedivy, Angela 2:47.73 10/8 2:47.35 18 0
NTA Crewe, Sarah 2:48.00 9/6 2:41.15 16 0
MICH Grebe, Suzanne 3:00.00 9/7 2:44.14 17 0
IRM Lakatos Fojtik, Madeleine 3:30.00 9/5 3:18.63 19 0
SKY Becker, Annell 3:35.00 9/8 3:27.60 20 0
MICH Jacques McCullough, Dianne 4:00.00 NS NS 0
Age Group 60-64
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
CSMT Ritter, Susan 2:12.65 8/4 2:12.63 1 11
GSM Steadman Martin, Nancy 2:19.21 NS NS 0
MICH Early, Marilyn 2:19.31 8/5 2:19.85 2 9
NEM Grilli, Tracy 2:23.00 8/3 2:23.81 3 8
KONA Kimball, Patricia 2:28.00 8/6 2:36.38 10 1
SPM Steinmann, Sharon 2:28.68 8/2 2:28.65 4 7
DAMM Garton, Barbara 2:32.50 8/7 2:30.28 6 5
1776 Watts, Sue 2:34.95 8/1 2:33.99 9 2
LVM Dolan LaMar, Diana 2:35.00 7/4 2:29.55 5 6
MICH Hypnar, Lisa 2:35.00 8/8 2:39.31 11 0
IM Kerr, Terry 2:40.00 7/5 2:32.56 8 3
SNM Klencke, Barbara 2:44.00 7/3 2:44.12 14 0
NUTS Willard, Mimi 2:45.16 7/6 2:42.83 13 0
O*H* Turner, Lisa 2:45.23 7/2 2:50.82 15 0
WMAC Krier, Anita 2:45.50 7/7 2:32.36 7 4
COOG Denby, Karlene 2:47.77 7/1 2:42.17 12 0
IM Moore, Mary 3:05.00 7/8 2:57.36 16 0
IM Schmitz, Susanne 3:11.78 4/3 2:58.57 17 0
MICH Hadden, Sue 3:21.00 4/4 3:13.33 18 0
SLAM Aud, Susan 3:35.00 4/2 3:26.97 19 0
BUMS Brown, Colleen 4:20.34 4/5 4:09.83 20 0
Age Group 65-69
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
TAM Val, Laura 2:12.00 6/4 2:07.23 1 11
PBM Hare, Fran 2:26.00 6/5 2:24.73 2 9
O*H* Spence, Diane 2:28.99 6/3 2:27.85 3 8
PALM Francis, Susan 2:36.52 6/6 2:35.20 6 5
SNM Miller, Celeste 2:39.00 6/2 2:30.65 5 6
SLAM McDowell, Teresa 2:42.74 6/7 2:52.24 11 0
IM Brown, Carol 2:45.00 6/1 2:49.93 10 1
PBM Ragalie, Diane 2:45.00 6/8 2:57.46 14 0
GSM Remak-Ziff, Heidi 2:47.50 5/4 2:39.61 7 4
MICH Zirger, Brigitte 2:47.97 5/5 2:48.37 9 2
ARIZ Robinson, Lauren 2:48.23 5/3 2:46.18 8 3
MVN Dougherty, Mindy 2:49.00 5/6 2:30.51 4 7
HIMA Reid, Colleen 2:52.61 5/2 2:52.95 12 0
MICH Van Dyke, Anne 2:53.48 5/7 2:54.18 13 0
WMAC Schneider, Mary 3:08.14 5/1 3:10.18 16 0
NAM DeVennish, Elaine 3:17.84 5/8 3:09.82 15 0
MICH Nathan, Laura 3:40.00 4/6 3:32.99 17 0
NASH Kendrick, Anne 3:55.65 4/7 3:39.66 18 0
Age Group 70-74
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
NEM Hayes, Christie 2:31.24 3/4 2:27.55 1 11
MMAC Menard, Joanne 2:41.40 3/5 2:43.34 2 9
ARIZ Gillies, Judy 2:52.68 3/3 2:57.92 6 5
SPM Page, Anne 2:53.17 3/6 2:54.33 4 7
TAM Shoenberger, Linda 2:55.11 3/2 2:54.69 5 6
IM McDaniel, Georgia 2:55.50 3/7 2:46.44 3 8
UC15 Payne, Brenda 3:01.86 3/1 3:00.87 7 4
OPA Anziano, Marcia 3:08.83 3/8 3:10.11 8 3
TULS Beddow, Betsy 3:11.88 1/4 3:41.10 11 0
CVMM Smith, Diane 3:15.13 1/5 3:14.31 9 2
PBM Foley, Carolynn 3:21.80 1/3 3:37.77 10 1
MICH Weaver, Kathleen 4:02.59 1/6 4:25.99 12 0
INDY Wright, Sara 5:01.71 1/2 4:47.58 13 0
Age Group 75-79
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
VMST Schreiner, Beth 3:00.23 2/4 3:01.23 1 11
TAM Ridout, Nancy 3:10.50 2/5 3:09.48 2 9
AGUA Katz, Jane 3:25.36 2/3 3:13.72 3 8
ROSE Shockro, Ellen 3:37.55 2/6 3:29.32 5 6
CMS Wise, Louise 3:45.00 2/2 3:20.00 4 7
O*H* Easton, Luise 3:45.00 2/7 3:48.67 6 5
NAM Ricketts, Mary Pat 3:59.44 2/1 3:59.17 7 4
SFTL Smith, Stephanie 8:05.00 NS NS 0
Age Group 80-84
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
WMAC Reinke, Carol 4:30.00 2/8 4:09.17 1 11
Age Group 85-89
Club Swimmer Seed
Time
HT/LN Time Pl Pts
IM Schick, Mary 4:47.41 1/1 4:44.01 1 11
<<< Previous Event    
Next Event >>>
This Meet > Swim Meets > Home